www.rashlanut-refuit.org

הריון מרובה עוברים ולידה עם תסמונת דאון - האם רשלנות בהריון?

הריון מרובה עוברים ולידה עם תסמונת דאון - האם רשלנות בהריון?

אחד החששות הגדולים ביותר במהלך ההריון היא התפתחותה של תסמונת דאון אצל העובר. הולדה של תינוק הסובל מהתסמונת הקשה, נחשבת לעיתים כמקרה בו עדיף היה לתינוק לולא בא לעולם. שופט בית המשפט המחוזי בת"א, ד"ר עמירם בנימיני, התייחס לכך בפסיקתו  – "קיימת מוסכמה חברתית כי ילד אשר נולד עם תסמונת דאון, טוב לו שלא היה נולד משנולד".

 

עוד מאמרים בנושא:
תסמונת דאון - כיצד מאבחנים ומתי רשלנות רפואית?


בית המשפט המחוזי קבע כי קופת חולים מאוחדת, ורופא מטעמה, התנהלו ברשלנות רפואית באבחון תסמונת דאון במהלך הריון מרובה עוברים. מדובר היה בהריון החמישי של התובעת, אשר בגין קשיי פריון, הושג (בדומה לקודמיו) באמצעות מיקרומניפולציה מסוג ICSI (הפריה אשר מתבצעת על ידי החדרת זירעון בודד לביצית). במהלך ההריון נקלטו ברחמה של האם שלושה עוברים. הרופאים, בשל הסיכון בניהול הריון מרובה עוברים, המליצו לאם על דילול עוברים. האם ובעלה סירבו למהלך זה מכל וכל. אי לכך, ההריון הושם בפיקוח של הרופא הנתבע.

 

חשד למום אצל אחד העוברים


במהלך ההריון הופנתה האם לבדיקת שקיפות עורפית אשר תוצאותיה נמצאו תקינות בנוגע לשלושת העוברים. מאוחר יותר, במסגרת בדיקת סקירת מערכות מורחבת – לשלילת מומים – נרשמה הערה בנוגע לאחד העוברים: "חדר שמאלי של הלב, נקודה היפר אקוגנית בגודל מ"מ, מופנת לרופא מטפל לשקול ייעוץ גנטי ואקו לב לעובר".

 

האם, אשר נבהלה מהממצא, מיהרה להגיע למרפאתו של הרופא הנתבע. הלה הרגיע אותה וביטל את ההערה כ"חסרת חשיבות". באותו מפגש ציין הרופא כי האם מרגישה טוב והבדיקות הרלבנטיות תקינות. בסופו של ההריון ילדה האם את ילדיה בניתוח קיסרי, שני ילדים בריאים וילדה הסובלת מתסמונת דאון. ההורים טענו כי מדובר ברשלנות בהריון העולה כדי הולדה בעוולה. בית המשפט בחן את חוות הדעת הרפואית אשר צורפה לכתב התביעה, אל מול חוות הדעת הרפואית מטעם ההגנה, וקבע כי דין התביעה להתקבל.

 

בפסק הדין נכתב כי הרופא לא פעל כמצופה ממנו בתור רופא סביר. האחרון לא הסביר להורים את משמעות הממצא האולטרסאונדי ואת קיומו האפשרי של קשר בין הממצא לבין סיכון מוגבר לתסמונת דאון. כמו כן, הרופא לא הבהיר להורים את אפשרויות הבירור הפתוחות בפניהם ולא הוכח שהוא מוסר להם הפניות לבדיקת אקו-לב עובר או ייעוץ גנטי.

 

עוד פסקי דין בנושא:
אי גילוי תסמונת דאון למרות מעקב הריון צמוד, האם רשלנות?
האם הרופאים התרשלו באבחון תסמונת דאון במהלך ההריון?
סירוב ביצוע דיקור מי שפיר - תסמונת דאון שמהווה הולדה בעוולה?


אי לכך, בית המשפט המחוזי קבע כי הרופא התרשל כלפי התובעים באי מסירת מידע רפואי מלא. השופטים קבעו אמנם כי לא הייתה הצדקה רפואית מוחלטת לביצוע בדיקת דיקור מי שפיר בגין תוצאות הסריקה, אך היה בהחלט מקום להמשיך ולבחון התפתחות הממצא במהלך ההריון.


"על מנת לעשות צדק עם התובעים, אשר לא ניתנה להם מעולם זכות הבחירה האמיתית בשאלה כה חשובה הנוגעת לגורלם ולגורל משפחתם, הוחלט להעניק להם פיצוי חלקי על פי מבחן הערכת הסיכויים ועל דרך האומדנא", נכתב בפסק הדין, "פיצוי חלקי זה נועד לתת ביטוי גם לפגיעה בזכויות ההורים לאוטונומיה, וגם בפגיעה בזכותם לקבל החלטות עצמאיות מושכלות ביחס לטיפול בבתם".

 

בית המשפט קבע כי במידה והיה ניתן להורים ההסבר הרפואי המלא, ניתן להעריך שקיים 20% לכך שהם היו מבקשים דיקור מי שפיר. כמו כן, בית המשפט קבע כי במקרה בו הייתה מאובחנת תסמונת הדאון, ישנו סיכוי גדול ביותר שההורים היו מחליטים להביא להפלת העובר. זאת ועוד, השופטים קבעו כי מתוך חוות הדעת הרפואיות שהוצגו בפניהם, ניתן היה ללמוד שהפלת עובר אחד מתוך שלושה, במצב ההריון המדובר, הייתה אפשרית.
 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פסק דין - רשלנות רפואית בביצוע גרידה גרמה לכריתת רחם וסכנת חיים

התובעת עברה גרידה, אשר בוצעה על-ידי הנתבע. מיד לאחר הגרידה התקין הנתבע בגוף התובעת התקן תוך רחמי. כעבור מספר ימים החל בגוף התובעת דימום חזק בעקבות נקב ברחם. לצערה, נאלצו הרופאים לכרות את רחמה... 

רשלנות רפואית ופיצויים - אי אבחון מום מולד של חוסר באמה

התובע נולד עם חוסר מולד באמה הימנית. בסקירת הריון שבוצעה לאם התובע במהלך הריונה עמו לא זוהה המום אצל התובע.  

פיצויים בגין רשלנות רפואית באבחון תוצאות בדיקת אולטראסאונד

בדיקת אולטראסאונד ואבחון רשלני - התובעת הרתה באמצעות הפריית מבחנה. היה זה הריון ראשון לאחר טיפולי פוריות שנמשכו כשלוש שנים. מהלך ההריון היה תקין, והיא נרשמה ללידה במרכז הרפואי "שערי צדק". 

רשלנות רפואית - אי אבחון גפיים הקצרות בבדיקת אולטראסאונד

בשבוע 21.5 להיריון, במסגרת בדיקת אולטרא סאונד לסקירת מערכות נצפה קיצור משמעותי באורך העצמות הארוכות של הגפיים ביחס לשאר איברי העובר.  

רשלנות רפואית באי-גילוי מום בעין העובר - פיצויים

התובעת נולדה עם מום מולד בעיניה וכשהיא עיוורת. בכתב התביעה טענו התובעים לרשלנות של הנתבעים באי גילוי מומה של התובעת. 

פיצויים בשל רשלנות רפואית בבדיקת מי שפיר - גרימת עיוורון

מספר ימים ימים לאחר הלידה הבחינה האם כי עינה השמאלית של ביתה סגורה. הבדיקות הצביעו כי התינוקת סובלת ממיקרופטלמיה בעין שמאל ומהתפתחות בלתי תקינה של הרשתית.  

רשלנות רפואית שגרמה להידבקות בדלקת מעיים

הידבקות לאחר לידה וזיהום, רשלנות רפואית - המערערת נולדה בשנת 1957 בבית החולים אלישע. כעבור שישה ימים הוחזרה לביתה. מספר ימים לאחר מכן נתגלתה אצלה תופעה של הקאות ואיבוד נוזלים.  

הפסקת הריון ללא הצדקה - פיצויים בגין רשלנות רפואית

רופאי קופת החולים גרמו להפסקת הריונה של התובעת ללא הצדקה. 

רשלנות רפואית בבדיקת מי שפיר - לידה מוקדמת בחודש השישי

התובעים הינם הוריה של תינוקת אשר נולדה טרם זמנה, כאשר אמה, התובעת הראשונה, הייתה בחודש השישי להריונה. 

פיצויים לתינוק הסובל ממום מולד במערכת השתן - הולדה בעוולה ורשלנות

הרופאים לא השכילו לאבחן את המום המולד במערכת השתן ממנו סובל התובע. אי לכך, הוגשה כנגדם תביעה בגין רשלנות רפואית שעילתה הולדה בעוולה... 

אשה שנכנסה להריון עם התקן תוך רחמי, הגישה תביעה בגין רשלנות רפואית בהריון

אם שהיתה בהריון עם התקן תוך-רחמי, בחרה להתעלם מהסיכון הרפואי, ולהקשיב להמלצת הרב, שעודד אותה להמשיך בהריון. הקטין נולד בלידה המוקדמת, כשהוא סובל משיתוק מוחין, וההורים טענו כי הם לא קיבלו את המידע הרפואי המלא, על כן הגישו תביעה לפיצויים בגין רשלנות רפואית בהריון ובלידה.  

האם הרופא היה צריך לשלוח את המטפלת לטיפול הפריה חוץ גופית במועד מוקדם יותר?

התובעת עברה טיפולי פוריות במהלך שש שנים ונשלחה לטיפול הפריה חוץ גופית בהיותה בת 41. האם מדובר ברשלנות? 

פיצוי לתובעת שנולדה עם חוסר בארבע אצבעות בכף היד

האם עברה במהלך ההריון 6 בדיקות אולטרסאונד שנמצאו תקינות, עם זאת בתה נולדה עם מום של חוסר בארבע אצבעות בכף ידה הימנית. 

האם הרופא שלא אבחן את המום בעמוד השדרה של העובר התרשל?

אם כבדת משקל נשלחה לביצוע סריקת מערכות במכון מור. הבדיקה יצאה תקינה, אך התינוקת נולדה עם מום גדול בעמוד השדרה, הגורם לה סבל רב לאורך כל חייה. 

האם ניתוח קיסרי היה מונע את הנזק המוחי שנגרם לילדה?

ההורים הגישו תביעה בגין רשלנות בלידה, בטענה כי הרופא נדרש לבצע ניתוח קיסרי, במקום לידה טבעית. 

הורי קטין שנפטר בגיל שלוש, הגישו תביעה בגין רשלנות בלידה

הורים לקטין שנפטר בגיל שלוש שנים, תבעו את בית החולים, בגין ניהול רשלני של הלידה. הקטין שסבל מהאטות בדופק, בעת הלידה, נולד ללא נשימה, ובשל תשניק סב לידתי, הוא נותר עם שיתוק מוחין ונכות בשיעור 100%. 

לבני דודים נולד ילד בעל מומים, האם הצוות הרפואי פעל ברשלנות?

התינוק להורים שהם קרובי משפחה נולד עם תסמונת Bardet Biedl, לאחר כעשרים שנה, הגישו ההורים תביעת רשלנות רפואית, בגין נזק גוף שנגרמו לבנם בשל הולדתו בעוולה. 

האם ניתן היה למנוע את מותה הטרגי של הילדה?

ילדה שנולדה עם מומים רבים, נפטרה בגיל 10, ההורים תובעים את בית החולים בגין רשלנות בהריון ובלידה. 

רשלנות בהריון והתיישנות בעקבות פסק דין המר - החלטה של השופטת דורנר

החלטה של השופטת דורנר אשר מאתגרת את פסק דין המר בכל הנוגע להתיישנות בגין רשלנות בלידה והולדה בעוולה... 

לידה מוקדמת לאחר הריון עם התקן תוך רחמי - האם רשלנות רפואית?

האם הריון עם התקן תוך רחמי הסתיים בלידה מוקדמת בגין רשלנות רפואית? האם האישה לא קיבלה מידע אודות הסיכונים שבהריון עם התקן תוך רחמי? תגיות: אוביטרל,