www.rashlanut-refuit.org

מחלוקת בנוגע לתוחלת חיים של נפגע רשלנות רפואית בלידה

מחלוקת בנוגע לתוחלת חיים של נפגע רשלנות רפואית בלידה

כיצד ניתן לחשב את תוחלת החיים של נפגע רשלנות רפואית בלידה אשר סובל מנכות בשיעור 100%? האם התובע יאריך ימים מעבר לגיל 21? שאלות אלו עמדו בבסיסו של דיון בבית המשפט בנוגע לפסיקת פיצויים בגין רשלנות רפואית.

 

התובע אובחן לאחר לידתו כסובל מנכות קשה המורכבת מפיגור שכלי עמוק, שיתוק מוחין ומחלת הכפיון (אפילפסיה - מחלת הנפילה). כמו כן, התובע אובחן גם כסובל מפגיעה פסיכומוטורית ומהתקפים אפילפטיים וניזון דרך גסטרוטומיה בלבד. בפסק דין חלקי אשר ניתן בבית המשפט המחוזי נקבע כי מדינת ישראל אחראית לנזקיו של המערער וזאת בגין רשלנות רפואית בלידה. לאחר קביעת החבות, התווכחו הצדדים בנוגע לשיעור הנזק שיש לפסוק עבור התובע ובני משפחתו.

 

עוד פסקי דין בנושא:
עו"ד אייל בן ישי הגיש תביעה ע"ס שני מיליון שקלים בגין מקרה חמור של רשלנות בלידה
האם הרופאים התרשלו לאחר הלידה בשל שאריות שליה שנותרו ברחם?
הורי קטין שנפטר בגיל שלוש, הגישו תביעה בגין רשלנות בלידה
הרחם נכרת לאחר הלידה, האם הרופאים התרשלו?
לידה מוקדמת לאחר הריון עם התקן תוך רחמי - האם רשלנות רפואית?


אחת המחלוקות העיקריות בין הצדדים הייתה שאלת תוחלת חייו העתידית של התובע. התביעה טענה כי ילדים אשר סובלים מהמחלות מהן סובל התובע מאריכים ימים עד לגיל 30-35. לעומת זאת, חוות דעת רפואית מטעם ההגנה טענה כי יש לקבוע עבור התובע תוחלת חיים עד גיל 20 בלבד. בית המשפט מינה מומחית רפואית מטעמו אשר טענה כי יש להעמיד את תוחלת חייו המקסימאלית של התובע על 21 שנים בלבד.


כאשר נחקרה המומחית בבית המשפט, הפנה אותה ב"כ התובע למאמר אשר לפיו רוב הילדים הסובלים מנכויות דומות לאלה של התובע חיים עד לגיל 30-35. המומחית הרפואית טענה כי היא אינה מכירה את המאמר והמשיכה לדבוק בהערכתה הקודמת. המומחית טענה כי מדובר בסטטיסטיקה אשר איננה מוכרת לה והיא אינה מתיישבת עם ניסיונה עתיר השנים. כמו כן, המומחית הצביעה על סיכונים ספציפיים נוספים אשר מצביעים להערכתה על כך שתוחלת חייו של התובע הינה 21 לכל היותר.

 

בית המשפט קובע - תוחלת החיים תעמוד על 21 ופיצויי עיתי לאחר מכן


לאור כל אלה, ובהתחשב בעובדה שכותב המאמר לא הובא לעדות בבית המשפט (אודות הנתונים אשר שימשו אותו לצורך מחקרו), נקבע כי יש לבכר את גרסתה של המומחית מטעם בית המשפט ולהעמיד את תוחלת חייו האפשרית של התובע על 21 שנים בלבד.

 

עם זאת, בית המשפט קבע כי יש סיכוי של 55% כי התובע יאריך ימים מעבר לגיל 21. במקרה זה, נפסקו עבור התובע פיצויים עיתיים לצורכי טיפול וסיעוד בלבד אשר ישולמו עבור שנותיו מעבר לגיל 21. בנוגע להשתכרות התובע, בית המשפט פסק לאחרון פיצויים בגין אובדן השתכרות עבור התקופה שמגיל 18 ועד לגיל 21 לפי 70% מן השכר הממוצע במשק (וזאת בהתחשב בכך שבעת השירות הצבאי, צרכיו היו מסופקים לו על-ידי צה"ל). בנוגע לשנים האבודות, דהיינו התקופה שמעל 21 שנים ועד לגיל 67, פסק בית-המשפט המחוזי למערער פיצויים לפי 30% מהשכר הממוצע במשק.

 

עוד מאמרים בנושא:
רשלנות רפואית בגרימת נזק עצבי ליילוד במהלך לידה, מתי ניתן להגיש תביעה?
רשלנות רפואית בלידה מוקדמת, מתי ניתן לקבל פיצויים?
רשלנות רפואית זירוז לידה, מתי תוגש תביעת פיצויים?
דיכאון לאחר לידה רשלנות רפואית, מתי תוגש תביעה?
רשלנות רפואית בגין מות עובר בלידה

 

לאחר מתן פסק הדין בבית המשפט המחוזי, הגישו הוריו של התובע ערעור על החלטתו לבית המשפט העליון. בערעורם טענו בני המשפחה כי יש להעמיד את תוחלת חייו של בנם על 30-35 שנים, וזאת לפי הנתונים אשר הוצגו למומחית מטעם בית המשפט במאמר המדובר ע"י בא כוחם. כמו כן, המערערים טענו כי בפסק דינו של בית משפט קמא נפלה טעות חישוב בקביעת הפיצויים עבור אובדן ההשתכרות בשנים האבודות.

 

בית המשפט דחה את הערעור בנוגע לתוחלת חייו של התובע וזאת משום שלא רק שהמערערים לא הרימו את הנטל הדרוש להוכיח טענתם, אלא שיש סיכוי של 45% לפחות שהתובע לא יעבור כלל את 21 השנים הראשונות של חייו. עם זאת, טענותיהם של בני המשפחה בדבר הטעות אשר נפלה בחישוב השכר עבור השנים האבודות התקבלה. השופטים קבעו כי הסכום שנקבע בבית המשפט המחוזי, 285,600 שקלים, איננו מתאים לחישוב הדרוש ויש להעמיד סכום זה על 550,000 שקלים.
 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

רשלנות רפואית שגרמה להידבקות בדלקת מעיים

הידבקות לאחר לידה וזיהום, רשלנות רפואית - המערערת נולדה בשנת 1957 בבית החולים אלישע. כעבור שישה ימים הוחזרה לביתה. מספר ימים לאחר מכן נתגלתה אצלה תופעה של הקאות ואיבוד נוזלים.  

פסק דין - רשלנות רפואית במתן חיסון פוליו, האם סיבה להתפתחות המחלה?

התובע נולד בשנת 1982 ובשנת חייו הראשונה קיבל שלוש מתוך ארבע מנות של חיסון נגד פוליו, חרף כך חלה המערער בפוליו... 

רשלנות רפואית בעקבות אי הפסקת הריון וגרימת פגות

פסק דין בעניין רשלנות רפואית בגין אי הפסקת הריון בשל חשש לפגות... 

פיצויים בגין פענוח שגוי של בדיקת מוניטור במהלך הריון

לאחר הריון בסיכון גבוה וטיפולי פוריות, הרופא אשר התרשל בקריאת בדיקת מוניטור ושחרר את האם ההרה לביתה מבלי שהבין את הסיכון לעובר וכתוצאה מכך התינוקת נולדה עם פגיעה מוחית קשה ופגיעה רב מערכתית 

רשלנות רפואית בזריקת אלחוש אצל רופא שיניים - חובת הזהירות

האם הופרה חובת הזהירות המוטלת על רופא שיניים סביר במסגרת מתן זריקת אלחוש למטופל? 

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

חישוב פיצויים בעקבות רשלנות רפואית. אתר "רשלנות רפואית" מציג מידע עדכני הכולל מאמרים, מדריכים, דוגמאות וכדומה... 

רשלנות רפואית בלידה - אחריות אישית של הרופא

האם יש להטיל אחריות אישית על רופא בעקבות רשלנות רפואית במהלך הלידה? האם יש להטיל את האחריות כולה על בית החולים? היכן מתחילה ונגמרת האחריות בנושא רשלנות רפואית? קראו עוד... 

האם אי ציון משקל עובר בגיליון לידה הוא רשלנות רפואית?

העדר רשומה רפואית במהלך ניהול לידה והעברת נטל ההוכחה בתביעה שעניינה רשלנות רפואית במהלך לידה. אירוע פרע כתפיים שהביא לשיתוק בידו של התינוק... 

רשלנות רפואית בטיפול על ידי מתמחה - לידה תוך מתן פטוצין

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם חייבת להיות נוכחות של רופא מומחה בלידה לאחר הריון בסיכון?

השאלה באילו נסיבות קמה חובה, מכוח עוולת הרשלנות, לבצע הליך רפואי באמצעות רופא מומחה איננה פשוטה. האם לאחר הריון בסיכון חייב רופא מומחה להיות נוכח בחדר הלידה?. 

האם רשלנות בלידה בגין אי אבחון סיכוי לאירוע פרע כתפיים?

האם הרופאים התרשלו כלפי התובע והוריו בגין אי אבחון סיכוי לאירוע פרע כתפיים במהלך הלידה? 

רשלנות רפואית בגין פטירת ארבעה פגים לאחר לידה - בית החולים מקאסד

יולדת הגיע לאשפוז במהלך הריון בבית החולים מקאסד. בשלב מסוים היא נמצאה בלידה פעילה וילדה ארבעה פגים. האם רשלנות רפואית בבית החולים גרמה לפטירתם של התינוקות לאחר זמן קצר? 

פיצוי בגין טיפול פרטי לאחר רשלנות בניתוח קיסרי

הורים מטפלים במסירות בבתם הנמצאת במצב צמח בגין רשלנות בניתוח קיסרי. האם הם זכאים לפיצויים מהמדינה מכוח החוק לתיקון דיני נזיקין אזרחיים... 

אישה נותרה במצב סיעודי לאחר לידה בניתוח קיסרי, האם רשלנות?

תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה לאחר ניתוח קיסרי הוגשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב... 

האם רשלנות רפואית בלידה בגין לידת וואקום במקום ניתוח קיסרי?

לידת וואקום במקום לידה במהלך ניתוח קיסרי? האם מדובר ברשלנות רפואית בלידה? 

לידת תאומים כאשר אחד התאומים סובל מפיגור שכלי - האם רשלנות בלידה?

בית המשפט העליון דחה תביעה בגין רשלנות רפואית בלידת תאומים למרות שאחד התאומים נולד כאשר הוא סובל משיתוק מוחין... 

רשלנות בלידה או מום מולד - שיתוק מוחין ללא הסבר רפואי

האם בית המשפט יקבל תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה, וזאת משום שהתובעים הוכיחו רשלנות מסוימת ולא נמצאה סיבה רפואית ברורה לשיתוק מוחין ממנו סובל התובע? 

רשלנות בלידה - פיצויי בגין החלפת תינוקות לאחר הלידה

בית המשפט המחוזי פסק כי כל אחד מהתובעים יקבל פיצויים בסך חצי מיליון שקלים, וזאת בגין החלפת תינוקות לאחר הלידה שהתגלתה כאשר מלאו לילדים 22... 

תביעה נגד בית החולים "משפחה קדושה" בנצרת בגין רשלנות בלידה

האם המיילדות בבית החולים "משפחה קדושה" בנצרת ביצעו ברשלנות לידת וואקום, והאם כתוצאה מרשלנות רפואית זו נגרמו לילד נזקים גופניים קשים? 

מעקב רשלני אחר יולדת לאחר ניתוח קיסרי בהרדמה ספינלית

האם הרופאים התרשלו בניהול מעקב אחר מטופלת שעברה ניתוח קיסרי בהרדמה ספינלית?