www.rashlanut-refuit.org

סיבת המוות לא ידועה - האם היה סירוב לניתוח לאחר המוות?

סיבת המוות לא ידועה - האם היה סירוב לניתוח לאחר המוות?

בני משפחתה של צעירה בת 27 אשר נפטרה בביתה לאחר שהלינה במשך שלושה חודשים על כאבי גב עזים, הגישו תביעה בגין רשלנות רפואית באבחון מחלה נגד קופת חולים כללית. במסגרת הניסיונות להצגת ראיות אשר יתמכו בטענותיהם, טענו בני משפחתה של המנוחה כי אי ביצוע נתיחה לאחר המוות בבית החולים הסב להם נזק ראייתי. לטענת התובעים, היות ומדובר בראיה משמעותית במקום בו סיבת המוות איננה ידועה, יש להעביר את נטל הראיה לכתפיהם של הנתבעים.

 


בעלה של המנוחה הלין בתצהירו שהנתבעים לא ביצעו נתיחה לאחר המוות ולא הסבירו לו את חשיבותה ומשמעה. עם זאת, על פי תקנות בריאות העם וחוק חקירת מוות, לא קיימת לבית החולים חובה להציע על נתיחת גופה במקרים בהם האירוע קרה מחוץ לבית החולים. המנוחה במקרה דנן נפטרה כאמור בביתה, ועל כן בית החולים לא התרשל בכך שלא הציע את ניתוח הגופה.

 

בעלה של המנוחה סירב מטעמי דת


כמו כן, ד"ר אמין זיידן, אשר הגיע לבית המנוחה יחד עם ניידת מגן דוד אדום, טען כי הציע לבעלה של המנוחה לבצע ניתוח לאחר המוות. התובע טען בתצהירו כי לא הוצע לו כל דבר כזה ולאחר מכן בחקירתו בבית המשפט טען כי הוצע לו אך הוא סירב מטעמים דתיים. בחקירה נוספת שנערכה על ידי עורכת הדין מטעם ההגנה, שינה התובע את גרסתו פעם נוספת וטען כי היה מסכים לו ניתן היה לו זמן לבחון את הסוגיה מבחינה הלכתית.


בית המשפט קבע כי במקום בו הוא נדרש להכריע בין עדותו של הרופא מטעם ניידת מד"א, אשר הסתמך בעדותו על מסמכים רשומים (דו"ח לגבי דברי התובע בזמן האירוע), ובין עדותו מלאת הסתירות של בעלה של המנוחה, יש לקבל את עדות הרופא כאמינה יותר.


"לאור האמור, אני קובע כי העדר ידיעה באשר לסיבת מותה של המנוחה, נובע מסירובו של התובע – הבעל – לאפשר ביצוע נתיחה לאחר המוות", קבע השופט, "אילו הייתה מתבצעת הנתיחה, ייתכן וניתן והיה מתגלה ממצא שמלמד על פעולה טריוויאלית שלא נעשתה. אולם אין זה המצב במקרה דנן".


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן
שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

התובעת הייתה אמורה לעבור ניתוח קיסרי. זריקת האפידורל אשר ניתנה לה על ידי מתמחה הסבה נזקים למוח. אי לכך, האם מדובר ברשלנות רפואית כלפיה? 

במהלך ניתוח שבוצע במרכז הרפואי חורב כאשר התובע שוכב מורדם על מיטת הניתוחים, פרצה שריפה והאש אחזה בסדין עליו שכב התובע. האש גרמה לתובע כוויה בעכוזו. 

האם נפגע מחוסר הכרה, אשר סובל בגין רשלנות רפואית, יזכה לפיצויים במסגרת תשלום עיתי? 

האם פרוטוקול ועדה רפואית יכול לשמש בתור ראיה במסגרת תביעה בגין רשלנות רפואית בניתוח לקיצור קיבה? 

בית החולים לא הציג בבית המשפט רשומה רפואית מסודרת - האם רשלנות רפואית במסגרת טיפול בפג? 

האם העותרים יקבלו צו אנטון פילר המורה על כינוס מסמכים רפואיים במסגרת תביעה שהגישו האחרונים בגין רשלנות רפואית? 

פסק דין העוסק בבקשה לתיקון כתבי בי דין בעקבות מציאת תיק רפואי לאחר הגשת כתב התביעה... 

האם תביעה בגין רשלנות רפואית תידחה על הסף בעקבות אובדן צילומי רנטגן בבית החולים? 

ישנם מקרים בהם ליקויים שנתגלו ברישומים הרפואיים יכולים להעביר את נטל הראיה לנתבעים. המעקב והרישום אחרי הניתוח הקיסרי לוקים בחסר. האם נטל הראיה יעבור? 

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

חישוב פיצויים בעקבות רשלנות רפואית. אתר "רשלנות רפואית" מציג מידע עדכני הכולל מאמרים, מדריכים, דוגמאות וכדומה... 

הלכה פסוקה היא כי גרימת נזק ראייתי לנפגע, במסגרת תביעות רשלנות רפואית, הינה עילה להעברת נטל ההוכחה לכתפי הנתבעים. נטל זה עלול להיות כבד ביותר, קל וחומר כאשר עסקינן בתביעה לגבי אירועים שקראו למעלה מ-18 שנה לפני הגשת התביעה... 

האם במקרים בהם סיבת המוות איננה ידועה, חייבים הרופאים להציע ביצוע ניתוח לאחר המוות? דוגמא לפסק דין... 

האם ניתן להעביר את נטל ההוכחה לכתפי בית החולים, במקום בו מוגשת תביעה בעניין רשלנות רפואית לאחר 20 שנה? 

האם רופא ועורך דין אשר השחיתו רשומה רפואית, על מנת לגלות שורה מחוקה בטיפקס, יהיו אשמים ברשלנות רפואית בגין השחתת ראייה והאם יועבר לכתפיהם נטל ההוכחה? 

מן הפסיקה ידוע כי ישנה חשיבות ממדרגה ראשונה לרישומים הרפואיים הנעשים על ידי רופאים המטפלים בחוליהם, בעת הטיפול או סמוך לאחריו... 

האם בית החולים התרשל במהלך ניתוח לכריתת רחם, והאם הניתוח התארך מעבר לרגיל? מהו נטל הראייה והאם יונח על כתפי הנתבעים? 

האם התנהלותם של רופאי העור, אשר לא הקפידו על רישום רפואי הולם בעת הטיפול, הייתה רשלנית? האם עקב רשלנות זו התפתח הגידול הסרטני באפו של התובע?  

התובע לא זכה כי הנתבע יערוך אחריו מעקב רפואי מדויק. אי לכך, והיות ולא מולאו כל הרשומות הרפואיות כנדרש, סובל התובע כיום משיתוק. הרופא הפר את החובה המוטלת עליו... 

כיצד ניתן להגיש לבית-משפט ולהוכיח את תוכנו של תיק רפואי המנוהל במוסד רפואי מוכר, במסגרת תביעת רשלנות רפואית , מבחינת סדרי הדין ודיני הראיות...