www.rashlanut-refuit.org

רשלנות רפואית באבחון גידול בראש פעוט - בית החולים שניידר

רשלנות רפואית באבחון גידול בראש פעוט - בית החולים שניידר

פעוט בן שנה וחמישה חודשים נפטר כתוצאה מגידול בראשו. לאחר מותו, הגישה אימו תביעה בגין רשלנות רפואית בסרטן כנגד בית החולים שניידר. התובעת טענה כי החל מגיל שלושה חודשים, ועד לפטירתו, עבר הילד לא פחות מ-17 בדיקות. כמו כן, שבע פעמים אושפז בנה בבית החולים שניידר בגין מחלות שונות. לטענת האם, רק באשפוז האחרון השכילו הרופאים לאבחן כי הילד סובל מגידול ממאיר מסוג נוירובלסטומה. הגידול, בעת שאובחן, השתרע כבר מהצוואר לחזה, לבטן ולאגן. הרופאים ניסו להציל את חייו של הילד באמצעות מתן טיפול כימותרפי, אך ניסיונותיהם עלו בתוהו. עשרה ימים לאחר האבחנה נפטר הילד.

 

עוד מאמרים בנושא:
רשלנות רפואית בניתוח להסרת גידול בחוט השדרה הצווארי, מתי ניתן להגיש תביעת פיצויים?
רשלנות רפואית בניתוח להסרת גידול ממאיר בכליה, מתי ניתן לתבוע פיצויים?
רשלנות רפואית באבחון ובטיפול בגידול מוחי מסוג נוירומה אקוסטית, מתי ניתן לתבוע פיצויים?
רשלנות רפואית בניתוח לכריתת גידול במוח, מתי תוגש תביעת פיצויים?
רשלנות רפואית באבחון ובטיפול בגידול בברך, מתי ניתן לקבל פיצויים?


ההורים טענו כי הרופאים היו יכולים לאבחן את הגידול במועד מוקדם יותר ובכך להציל את חיי בנם. לטענת האם, ניתן היה לאבחן את הגידול המסוכן, לפחות ארבעה חודשים בטרם הוא אובחן בפועל. כמו כן, נטען כי מדובר ברשלנות רפואית גם בניתוח הבדיקות אשר נערכו לקטין במהלך חייו הקצרים. האם הוסיפה כי עסקינן בגידול אשר סיכויי ההחלמה ממנו גבוהים, ועל כן מותו של בנה נעוץ כל-כולו ברשלנות הרפואית.


בית המשפט ציין כי אחריותו של הרופא המטפל איננה נקבעת על בסיס תוצאות הטיפול, ופעולותיו של האחרון נמדדות בהתאם להתנהלותו על בסיס מבחן הרופא הסביר. דהיינו, פעולותיו של הרופא נבחנות בהתאם לתקופה נשוא התובענה, לנסיבות המקרה, לציוד אשר עמד לרשותו ולידע הרפואי שהיה רלבנטי באותם הימים. לאמור, רשלנות רפואית איננה עניין של חכמה בדיעבד, או שלאחר מעשה, ויש להעמידה לצד הסטנדרט הרפואי הרלבנטי לסוגיה.
 

הרופאים יכלו לאתר את הגידול לפני שאובחן בפועל

 

במקרה דנן, נקבע כי הרופא אכן התרשל כלפי הקטין. בפסק הדין נקבע כי לא הייתה התייחסות לשורה של ממצאים אשר היו יכולים להוביל את הרופאים לחשוד בקיומו של גידול בראשו של הפעוט. לדוגמא, בדיקות מעבדה אשר נערכו לילד הצביעו על ערכים גבוהים של LDH ופריטין, בנוסף לאנמיה אשר הוחמרה. כמו כן, הקטין סבל גם משלשולים, הגדלה של הכבד והטחול, תפיחות בטן וזיהומים בדרכי הנשימה. הרופאים לא ניסו להתחקות אחר מקורה של האנמיה והרשומות הרפואיות לא העידו על התייחסות כלשהי לערכי ה-LDH הגבוהים.

 

עוד פסקי דין בנושא:
רשלנות בטיפול בגידול סרטני גרמה לכריתת רחם
רשלנות באבחון גידול בראש - פיצויים גם בגין פגיעה בתפקוד מיני
האם רשלנות בסרטן בגין העדר מעקב לאחר הסרת גידול ממאיר?
אי אבחון גידול סרטני לאחר לידה על ידי גניקולוג ורופא מרדים - האם רשלנות?
איחור רשלני באבחון גידול בגזע המוח


לסיכום, בית המשפט קבע כי הרופאים היו יכולים לזהות במועד מוקדם יותר את מחלתו של הילד ולהורות על בדיקות מעמיקות שהיו חושפות את הבעיה האמיתית ממנה סבל הפעוט. כמו כן, בית המשפט קיבל את הדברים אשר נאמרו במסגרת חוות דעת רפואית שצורפה לכתב התביעה. לפי חוות דעת זו, במידה והרופאים היו מאתרים את הגידול בזמן, סביר להניח שהקטין לא היה נפטר בגיל כה צעיר. בסופו של היום, נפסקו עבור התובעת פיצויים בסך כ-400,000 שקלים.


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן
שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

התובעת סובלת ממחלת סרטן השד, זאת משום שקופת החולים ובית החולים לא השכילו לאבחן את הסרטן במועד. אי לכך, התפשטה המחלה בגופה של התובעת... 

התובעת טוענת כי איחור בביצוע ממוגרפיה גרם לאבחון מאוחר של סרטן השד. אי לכך, תובעת היא פיצויים בגין רשלנות רפואית... 

המנוחה לא הופנתה על ידי הרופאים לביצוע בדיקת קולונסקופיה ועל כן לא אובחן סרטן המעי הגס ממנו סבלה. האם מדובר ברשלנות רפואית? 

לתובע, נער צעיר, התגלה גידול שפיר בראשו. בסמוך לאחר גילויו, הוסר רובו של הגידול בהליך ניתוחי, אולם לתובע נגרמו בעטיו של הגידול ושל הניתוח נזקים רבים. 

התובעת נבדקה על-ידי רופא כאשר היתה חולה בסרטן. הרופא טעה באבחנה בסוברו כי מדבר במקרה פסיכיאטרי ועל יסוד אבחנתו נשלחה התובעת לביתה ללא טיפול במחלתה.  

התובעת סובלת ממחלת הסרטן. לטענתה, הרופאה שטיפלה בה במסגרת עבודתה בקופ"ח הכללית התרשלה בגילוי סרטן השד, וכתוצאה מכך הטיפול המאוחר - לרבות כריתת השד. 

התובעת פנתה באוקטובר 1994, בגיל 34, לרופא המשפחה שלה, בבקשה שיפנה אותה לבדיקת ממוגרפיה של השד. הרופא סרב לבקשתה. לאחר מספר פניות נוספות לרופא נבדקה התובעת והתגלה אצל התובעת סרטן שד גרורתי 

התובע חש בהפרעה בראיה בעינו השמאלית. הוא הופנה לבדיקות, ונערכה לו בדיקה בתהודה מגנטית – MRI, אשר ממצאיה העידו על גידול בבלוטת יותרת המוח שפגע בעצב הראיה השמאלי. התובע עבר ניתוח להסרת הגידול. לטענתו הרופאים התרשלו כלפיו בביצוע הניתוח הראשון ובמעקב אחר דליפת נוזל ה-CSF לאחר הניתוח הראשון ולאחר הניתוח השני. רשלנות זו גרמה לכך שהוא לקה פעמיים בדלקת קרום המוח ונותר עם פגיעות נוירולוגיות ופסיכיאטריות קשות בגינן הוא תובע פיצוי מהנתבעים.  

המנוחה עברה טיפולים קרינתיים וכימוטרפיים שלא הועילו. המחלה התפשטה במהירות לאיברים הפנימיים בבטנה. בחודש דצמבר 1995 הגידול הסרטני גרם לחסימת הפרשת השתן מהכליות 

המנוחה שהיא ילידת שנת 1972, נפטרה ביום 7.10.03 ממחלת הסרטן במעי הגס. התובעים טוענים כי הנתבעים אחרו באיבחון המחלה, בשל טיפול בלתי סביר במנוחה. 

בית המשפט העליון קיבל ערעור של מכבי שירותי בריאותי ורופאה מטעמה והפחית את שיעור אחריותן של האחרונות בנוגע לאי אבחון סרטן בעקבות רשלנות רפואית ממנה נפטרה מנוחה. בהתבסס על חוות דעת רפואית אשר הוצגה בפני בית המשפט, הוסכם בין הצדדים כי לפני הרשלנות הרפואית המדוברת... 

האם רופאי הדסה עין כרם התרשלו כלפי התובע באבחון גידול סרטני בראשו, או שמא ערעור הרופאים יתקבל בבית המשפט העליון... 

בית המשפט קבע כי תלונותיו של התובע הצדיקו ביצוע בירור נוירולוגי מעמיק יותר מהבירור אשר נעשה בפועל. אי לכך, מדובר ברשלנות רפואית מצד הרופאים הנתבעים... 

האם רשלנות רפואית של המדינה התבטאה בכך שלא נמסרו לתובעת פרטים בדבר הסיכון לחלות בסרטן בעקבות הקרנות שעברה בילדותה נגד גזזת? 

האם מעקב הריון פרטי אשר לא הסתיים בביצוע הלידה על ידי הרופא הפרטי מהווה הפרה של חובת האחריות כלפי המטופלת? 

רופא חדר המיון אשר בדק את התובע, לא ידע להשיב בבית המשפט האם עיין בתיק האשפוז או סיכום המחלה של התובע... 

האם המטופל נתן את הסכמתו המודעת לביצוע כריתת גידול בבלוטת יותרת המוח? האם במידה והיה המטופל יודע על כל הסיכונים, היה הוא מאשר את קיום ההליך הרפואי? 

כיצד יש לפסוק פיצויים במקום בו מטופלת נפטרה בעקבות סרטן צוואר הרחם, ולפי החלטת בית המשפט, סיכוייה להחלים מן המחלה היו גבוהים ב-20% אלמלא רשלנותו של הרופא...  

האם הרופאים פעלו באופן סביר, שכן מדובר באדם הסובל מבעיות רפואיות רבות בגין תאונת דרכים? 

האם פתולוג התרשל באבחון סרטן נדיר בצוואר הרחם? האם קיימת עילה לתביעת רשלנות רפואית?