www.rashlanut-refuit.org

רשלנות בלידה או מום מולד - שיתוק מוחין ללא הסבר רפואי

רשלנות בלידה או מום מולד - שיתוק מוחין ללא הסבר רפואי

הוריו של קטין אשר סובל משיתוק מוחין שאובחן בגיל 14 חודשים הגישו תביעה כנגד רופאיו המיילדים בגין רשלנות רפואית בלידה. ההורים טענו כי בנם נולד לאחר הריון תקין אך בגיל שנה וחודשיים הוא אובחן כסובל משיתוק מוחין ונכותו עומדת על שיעור של 100%. לטענתם, פגיעתו של הילד נגרמה כתוצאה מרשלנות רפואית במהלך טיפול בו ביממה שלאחר לידתו. ההורים טענו כי בעת שהילד שהה במחלקת המעבר לאחר הלידה, אירעו לו שני אירועים של הפסקת נשימה (אפיניאה). לדבריהם, רק לאחר האירוע השני הועבר הילד למחלקה לטיפול נמרץ. בית המשפט המחוזי דחה את התביעה והוריו של הקטין הגישו ערעור בשמו על החלטה זו לבית המשפט העליון.

 

עוד פסקי דין בנושא:
רשלנות רפואית בהריון מרובה עוברים - שיתוק מוחין בגין לידה מוקדמת
רשלנות בהריון בגין טעות באבחון גיל הריון וגרימת שיתוק מוחין
פסק דין בעניין טיפול בלידה - האם רשלנות רפואית גרמה לשיתוק מוחין?
פיצויים בשל רשלנות רפואית באבחון שיתוק מוחין בתינוק
פסק דין בעניין זריקת אפידורלית רשלנית אשר גרמה לשיתוק מוחין


בית המשפט העליון קבע כי ניתן לראות בשיהוי שבהעברתו של הקטין למחלת טיפול נמרץ ממחלקת המעבר כרשלנות רפואית. עם זאת, טענות אחרות של ההורים בגין רשלנות רפואית נדחו בבית המשפט. בית המשפט עליון קבע כי יש להחזיר את הדיון למחוזי וזאת על מנת לבחון האם התקיים קשר סיבתי, עובדתי-רפואי-משפטי, בין הרשלנות בהעברת הקטין בין המחלקות לבין נזקיו מהם הוא סובל.

 

האם הנזק היה מולד?


לדאבונם של ההורים, בית המשפט המחוזי קבע כי למרות הרשלנות הרפואית הנטענת, נזקו של הקטין הינו מולד ועל כן לא ניתן לקבוע שמדובר ברשלנות בלידה. למעשה, בית המשפט המחוזי קבע כי לא התקיים קשר סיבתי בין הרשלנות לבין הנזק. במקרים אלו, לא יפסקו פיצויים עבור תובע, למרות הרשלנות הרפואית. ההורים לא אמרו נואש והגישו ערעור על כך לבית המשפט העליון. הפעם, בית המשפט העליון קיבל את החלטתו של בית משפט קמא וקבע כי יש לדחות הערעור.

 

בית המשפט העליון בחן היטב את חוות הדעת הרפואיות אשר הוצגו בפניו מטעם הצדדים. השופט ג'ובראן קבע כי חוות דעת רפואית אשר נערכה על ידי ההגנה מציגה בבירור את העובדה כי הקטין סבל מנזקים שנוצרו עובר ללידתו. דהיינו, העובדה שהרופאים השתהו בהעברת הקטין ממחלקת המעבר למחלקה לטיפול נמרץ, לא העלתה ולא הורידה ממצבו הבריאותי של הילד. כמו כן, השופט ג'ובראן ציין כי לפי חוות דעתם של הרופאים, רק תשניק מוחי של דקות ארוכות, ללא תגובה, יכול לגרום לנזק מוחי. עם זאת, במקרה דנן, הפסקי הנשימה של הקטין היו קצרים וניתן להסיק מכך שכבר עם לידתו סבל הקטין מנזק מוחי (אשר בא לידי ביטוי בהפסקי הנשימה).


העותרים ניסו לטעון כי מדובר בפסק דין המכיר במנגנון ערטילאי ועלום כגורם לשיתוק המוחין ממנו סובל בנם. לטענתם, החלטתו של בית המשפט עלולה לפגוע פגיעה ממשית בנפגעי רשלנות רפואית רבים הסובלים משיתוק מוחין. בני המשפחה הוסיפו כי לא הוצגה בפני בית המשפט תשתית ראייתית מניחה את הדעת בנוגע לגורמים ממשייים אשר יכלו לגרום את הנזק לאחר הריון תקין. העותרים הוסיפו כי בכ-90% מהמקרים בהם מוגשת תביעה בגין רשלנות רפואית שגרמה לשיתוק מוחין, בתי החולים טוענים שלא ניתן לדעת את הסיבה הברורה לשיתוק המוחין ולא הוכח קשר סיבתי. זאת ועוד, העותרים הפנו את בית המשפט לכך שלא היה כל תיעוד של הפסקת הנשימה הראשונה ולא ניתן לקבוע שהיא הייתה הפסקת נשימה קצרה בלבד.

 

עוד מאמרים בנושא:
רשלנות רפואית - שיתוק מוחין

 

עם זאת, בית המשפט דחה כאמור את טענותיהם והותיר את פסק דינו של בית המשפט המחוזי על כנו. "מרבית טענותיהם של בני המשפחה היו מבוססות על פרשנות ייחודית לפסק הדין הקודם. טענות אלו היו נטולות עוגן של ממש בפסק הדין עצמו. ניתן להבין לליבם של העותרים, המתקשים להשלים עם התוצאה, אך אין די בכך כדי לקבל טענותיהם", נכתב בפסק הדין.
 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן
שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

הידבקות לאחר לידה וזיהום, רשלנות רפואית - המערערת נולדה בשנת 1957 בבית החולים אלישע. כעבור שישה ימים הוחזרה לביתה. מספר ימים לאחר מכן נתגלתה אצלה תופעה של הקאות ואיבוד נוזלים.  

התובע נולד בשנת 1982 ובשנת חייו הראשונה קיבל שלוש מתוך ארבע מנות של חיסון נגד פוליו, חרף כך חלה המערער בפוליו... 

פסק דין בעניין רשלנות רפואית בגין אי הפסקת הריון בשל חשש לפגות... 

לאחר הריון בסיכון גבוה וטיפולי פוריות, הרופא אשר התרשל בקריאת בדיקת מוניטור ושחרר את האם ההרה לביתה מבלי שהבין את הסיכון לעובר וכתוצאה מכך התינוקת נולדה עם פגיעה מוחית קשה ופגיעה רב מערכתית 

האם הופרה חובת הזהירות המוטלת על רופא שיניים סביר במסגרת מתן זריקת אלחוש למטופל? 

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

חישוב פיצויים בעקבות רשלנות רפואית. אתר "רשלנות רפואית" מציג מידע עדכני הכולל מאמרים, מדריכים, דוגמאות וכדומה... 

האם יש להטיל אחריות אישית על רופא בעקבות רשלנות רפואית במהלך הלידה? האם יש להטיל את האחריות כולה על בית החולים? היכן מתחילה ונגמרת האחריות בנושא רשלנות רפואית? קראו עוד... 

העדר רשומה רפואית במהלך ניהול לידה והעברת נטל ההוכחה בתביעה שעניינה רשלנות רפואית במהלך לידה. אירוע פרע כתפיים שהביא לשיתוק בידו של התינוק... 

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

השאלה באילו נסיבות קמה חובה, מכוח עוולת הרשלנות, לבצע הליך רפואי באמצעות רופא מומחה איננה פשוטה. האם לאחר הריון בסיכון חייב רופא מומחה להיות נוכח בחדר הלידה?. 

רופאים כרתו רחם של יולדת במהלך ניתוח קיסרי שבוצע בהליך חירום. האם מדובר ברשלנות רפואית בלידה? 

האם רשלנות בלידה הביאה ללידה של ילדה הסובלת משיתוק מוחין ואפילפסיה? האם הרופאים היו צריכים להעניק ליולדת טיפול אנטיביוטי או טיפול בסטרואידים? 

מהו ניזוק משני? האם גם הורים אשר ילדם נפגע בגין רשלנות בלידה זכאים לפיצויים בגין כאב וסבל וראש נזק לא ממוני? 

האם הרופאים התרשלו כלפי התובע והוריו בגין אי אבחון סיכוי לאירוע פרע כתפיים במהלך הלידה? 

יולדת הגיע לאשפוז במהלך הריון בבית החולים מקאסד. בשלב מסוים היא נמצאה בלידה פעילה וילדה ארבעה פגים. האם רשלנות רפואית בבית החולים גרמה לפטירתם של התינוקות לאחר זמן קצר? 

הורים מטפלים במסירות בבתם הנמצאת במצב צמח בגין רשלנות בניתוח קיסרי. האם הם זכאים לפיצויים מהמדינה מכוח החוק לתיקון דיני נזיקין אזרחיים... 

תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה לאחר ניתוח קיסרי הוגשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב... 

לידת וואקום במקום לידה במהלך ניתוח קיסרי? האם מדובר ברשלנות רפואית בלידה? 

בית המשפט העליון דחה תביעה בגין רשלנות רפואית בלידת תאומים למרות שאחד התאומים נולד כאשר הוא סובל משיתוק מוחין... 

האם בית המשפט יקבל תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה, וזאת משום שהתובעים הוכיחו רשלנות מסוימת ולא נמצאה סיבה רפואית ברורה לשיתוק מוחין ממנו סובל התובע?