www.rashlanut-refuit.org

שיעול יבש - רשלנות רפואית באבחון מחלת ריאות של מטופל מעשן

שיעול יבש - רשלנות רפואית באבחון מחלת ריאות של מטופל מעשן

אנשים רבים סובלים משיעול יבש, אשר יכול להעיד על מחלות רבות בריאות ובגרון. בית המשפט המחוזי נדרש לדון בתביעה שהוגשה בגין רשלנות רפואית באבחון מחלת ריאות, כאשר התובע התלונן במשך שנים על שיעול יבש טורדני. עם זאת, רופאי קופת חולים לא השכילו לפענח נכונה את מחלתו של התובע ולצערו נזקק הוא להשתלת ריאה. האם מדובר במקרה של רשלנות רפואית באבחון מחלה?


התובע החל לסבול בשנת 1999, לאחר שנים של עבודה בנמל אשדוד אגב עישון סיגריות, מתופעות של קוצר נשימה ושיעול יבש וטורדני. התובע אובחן כסובל ממחלת סימפונית, ברונכיטיס כרונית משנית לעישון, וקיבל טיפול רפואי התואם אבחנה זו, שלא שיפר את מצבו.

 

התדרדרות מצבו הבריאותי ללא טיפול במשך ארבע שנים וחצי


בשלהי שנת 1999 בוצע לתובע צילום בית חזה שהראה מחלת ריאה אינטרסטיציאלית, הידועה גם כמחלת לייפת (פיברוזיס) ריאתית -Pulmonary Fibrosis. בעקבות כך נעשו לתובע צילומי חזה שונים בפברואר 2001, מאי 2003, מאי 2004 ומאי 2005.


עם זאת, רק בעקבות צילום בית חזה של התובע מיום 26.5.2004, שהראה גם הוא מחלת ריאה אינטרסטיציאלית, הופנה הוא להערכת רופא ריאות בקופת חולים כללית. התובע עבר בירור רפואי אבחנתי מקיף. בדיקת ריאות, ובדיקת CT בחודש מאי 2004, אשר הדגימו אף הן "מחלת אינטרסטיציאלית ריאתית קשה". באותו חודש עבר התובע בדיקת תפקודי ריאה, שהדגימה "מחלה רסטריקטיבית (מגבילה) בינונית עם ירידה ניכרת בדיפוזיה". ונערכה לו גם בדיקת ביופסיה אשר בעקבותיה העריכו הרופאים כי התובע סובל מ-IPF, מחלה פיברוטית אדיופטית (התפתחה ללא גורם ידוע) של הריאות.

 

התובע החל בקבלת טיפול רפואי מתאים, אך חרף שיפור מסוים במצבו הרפואי, חלה החמרה ביכולתו התפקודית, הוא נזקק לבלון חמצן קבוע ונרשם כמועמד להשתלת ריאה. במסגרת הטיפול והמעקב הרפואי בבית החולים "בילינסון", בהיותו מועמד להשתלת ריאה, נעשתה אבחנה קלינית לפיה התובע סובל מ-IPF ובאוגוסט 2006 עבר התובע בהצלחה השתלת ריאה שמאלית בבית החולים "בילינסון".

 

האם רשלנות רפואית?

 

בכתב התביעה טען התובע כי האבחון המאוחר, רק בחלוף כ-5 שנים, של מחלת הריאות ממנה הוא סובל, הינו רשלנות רפואית של קופת חולים כללית. לטענתו, בעקבות העדר קבלת טיפול רפואי מתאים, פחתו סיכויי ההחלמה שלו ונגרם לו נזק בלתי הפיך.


המומחה הרפואי מטעם התובע טען במסגרת חוות דעת רפואית מטעמו כי לאחר שבחן את סדרת צילומי החזה שנערכו לתובע בין השנים 1999-2005, הסימנים הרנטגניים של מחלת ריאה אינטרסטיציאלית בלטו והיו ניתנים לזיהוי ברור כבר בשנת 1999. המומחה הדגיש שבכתבי פענוח של צילומי החזה על-ידי רנטגנולוג מומחה, אשר צורפו לגיליונות הצילומים, צוינה במפורש תמונת מחלת ריאה אינטרסטיציאלית מתמשכת במשך חמש שנים.

 

תחת זאת, אובחן התובע כסובל ממחלת סימפונות, מחלה איורורית-חסימתית (bronchitis) משנית לעישון (COPD) וקיבל טיפול תרופתי התואם מחלה זו. להערכת המומחה, צילומי החזה וכתבי הפענוח לא זכו לתשומת הלב הראויה וההכרחית בנסיבות העניין.


המומחה הרפואי מטעם התביעה טען עוד כי אבחון מוקדם של המחלה ומתן טיפול מתאים בהקדם, לרבות הרחקה ממקור החשיפה הסביבתי-תעסוקתי החשוד, היה מונע הצטלקות בלתי הפיכה והצורך בהשתלת ריאה. כמו כן, המומחה הוסיף והעריך, שחשיפה תעסוקתית מזיקה בנמל אשדוד מסתברת יותר כגורם למחלה ממנה סובל התובע.

 

האם ניתן היה לאבחן את מחלת הריאה בשנת 1999?


השאלה שעמדה בבית המשפט לצורך ההכרעה בתיק הייתה - האם ניתן היה לאבחן את מחלת הריאה האינטרסטיציאלית (לייפתית) ממנה סובל התובע כבר בחודש דצמבר 1999. דהיינו, האם קופת חולים כללית התרשלה כאשר אבחנה את המחלה בחודש יוני 2004, בחלוף כארבע וחצי שנים מהמועד בו ניתן היה לאבחנהּ, כנטען. בית המשפט קבע כי ניתן היה לאבחן את המחלה והתנהלותה של קופת החולים הייתה רשלנית.

 

ראשית, המומחה מטעם בית המשפט הסכים עם המומחה הרפואי מטעם התביעה כי ניתן היה לאבחן את המחלה כבר בשנת 1999 ולהרחיק את התובע מהסיגריות והעבודה בנמל אשדוד. שנית, המומחה מטעם בית המשפט טען, ובית המשפט הסכים עימו, שרופאת המשפחה הייתה אמורה להפנות את התובע כבר בשנת 1999 (על פי צילום החזה שנעשה לו ובו אובחנה מחלת ריאה אינטרסטיציאלית) לבצע בירור אבחנתי וקבלת טיפול רפואי מתאים (דבר שנעשה רק בחלוף ארבע שנים וחצי).

 

סיכום פסק הדין - רשלנות רפואית באבחון


"לאור האמור לעיל, באתי לכלל מסקנה, כי ניתן היה לאבחן את מחלת הריאה האינטרסטיציאלית ממנה סובל התובע כבר בחודש דצמבר 1999, וכי אבחון המחלה בחודש יוני 2004 נעשה באיחור ניכר, עת המחלה היתה בשלביה המתקדמים.

 

לפיכך, הנני לקבוע כי הנתבעת התרשלה בטיפול הרפואי שניתן לתובע בתקופה מחודש דצמבר 1999 ועד לחודש מאי 2004, במהלכה ניתן היה לאבחן את המחלה ממנה סובל התובע וליתן לו הטיפול הרפואי הנדרש".


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

מחלת הסרטן - רשלנות רפואית באבחון וטיפול בסרטן

מחלת הסרטן - רשלנות רפואית באבחון וטיפול בסרטן

רשלנות רפואית בסרטן - כיצד יש להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית באיחור באבחון גידול? קראו עוד באתר "רשלנות רפואית" תמצאו פסקי דין, מאמרים, פנייות לעורכי דין ללא התחייבות... 

רשלנות רפואית בבדיקת מאמץ, מתי תוגש תביעה?

אבחון לקוי או טעות בפענוח תוצאות בדיקת מאמץ עלולים לשמש עילה להגשת תביעת רשלנות רפואית, זאת כאשר נגרם לנבדק נזק כתוצאה מהתנהלות לא סבירה של הרופא המטפל. 

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית במתן הקרנות נגד גזזת - התפתחות סרטן

חוק הגזזת נחקק על מנת להעניק פיצוי לפנים משורת הדין לחולי גזזת אשר עברו הקרנות על ידי המדינה.. האם התפתחות סרטן הינו רשלנות רפואית?. 

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית - ניתוח להסרת גידול בבלוטת יותרת המוח

התובע סובל מנזקים נוירולוגים בגין ניתוח רשלני על ידי מתמחה להוצאת גידול מבלוטת יותרת המוח... 

פסק דין בנוגע לפיצויי בעבור נזק כלכלי עקיף למשפחה לאחר רשלנות רפואית

האם התובע, אשר איבד את פרנסתו בגין רשלנות רפואית, יזכה לפיצויים בגין נזק כלכלי עקיף? 

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית בבדיקת קולונסקופיה - העברת נטל הראיה

האם נטל הראיה בתביעה שעניינה רשלנות רפואית בבדיקת קולונסקופיה יעבור לכתפי הרופאים בגין רשלנות רפואית בניהול רשומות רפואיות וקבלת הסכמה מדעת... 

רשלנות רפואית באבחון סרטן בלוטת התריס על ידי רופא צבאי

האם ניתן היה לאבחן את סרטן בלוטת התריס במהלך הבדיקות בשרשרת החיול או במרפאה בניצנים? האם תזכה משפחתה של החיילת שנפטרה בעקבות מחלת הסרטן לפיצויים מתוקף חוק הנכים? קראו עוד... 

העדר רשומה רפואית במהלך טיפול לאבחון גידול סרטני

האם התנהלותם של רופאי העור, אשר לא הקפידו על רישום רפואי הולם בעת הטיפול, הייתה רשלנית? האם עקב רשלנות זו התפתח הגידול הסרטני באפו של התובע?  

ביקור בית של רופא תורן - רשלנות רפואית באבחון דלקת קרום המוח

רשלנות רפואית? האם רופא תורן אשר הגיע לביתה של מטופלת ושגה באבחון הבדיקה, העניק טיפול רשלני? האם מותה של המטופלת, יום לאחר מכן בבית החולים, מטיל את האחריות על כתפיו של הרופא התורן? קראו עוד... 

מוות במהלך טיפול בדלקת קרום המוח - רשלנות רפואית של חדר מיון

רשלנות רפואית - האם הטיפול הרשלני בחדר המיון במטופלת הסובלת מדלקת בקרום המוח, הביא בסוף למותה של המנוחה? קראו עוד... 

רשלנות באבחון דימום מוחי עכבישי על ידי רופא חברת "ביקורופא"

חברת "ביקורופא" חתמה על הסכמי פשרה במסגרתו היא תשלם פיצויים בסך כ-2 מיליון שקלים לאישה ובני משפחתה... 

רשלנות באבחון מחלה? לא נעשו בדיקת דם למרות שיתוק על שם בל

תביעת פיצויים בגין רשלנות רפואית לאחר שלא נערכו לילדה בדיקות דם חרף ארבעה התקפים של שיתוק על שם בל... 

רופא משפחה המליץ על דיאטה במקום טיפול תרופתי - רשלנות?

האם רשלנות באבחון מחלה? רופא משפחה המליץ על דיאטה במקום להפנות את המטופל לקבלת טיפול רפואי תרופתי... 

האם רשלנות רפואית באבחון אירוע מוחי בבית חולים נהריה?

האם רופאי בית החולים נהריה פעלו תוך רשלנות רפואית ולא השכילו לאבחן את האירוע המוחי ממנו סבל המנוח? 

רשלנות רפואית באבחון התייבשות תינוק בחדר מיון

בית המשפט המחוזי פסק פיצויים בסך 16.1 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית באבחון התייבשות תינוק בחדר מיון... 

תביעה בעקבות רשלנות רפואית בבית אבות - חולה נפטר בגין אי אבחון מחלה

האם רשלנות רפואית באבחון מחלה בבית אבות גרמה לפטירתו המצערת של המנוח בגיל 69 בלבד? האם היה על רופאת המוסד להקשיב לבני משפחתו של המנוח? 

מטופל שוחרר מחדר מיון למרות בדיקת א.ק.ג לא תקינה - האם רשלנות?

המטופל, צעיר בן 26, הגיע לחדר המיון כאשר הוא סובל מכאבי ראש, שיעולים, שלשולים וחום. הרופאים ערכו בדיקת א.ק.ג ושחררו את החולה לביתו. 36 שעות לאחר מכן הוא נמצא ללא רוח חיים במיטתו... 

הפניה לרופא משפחה במקום לחדר מיון - אי אבחון אירוע מוחי

ביצוע בדיקה שטחית במסגרת ביקור בית. אי אבחון אירוע מוחי והפניה לרופא משפחה במקום לחדר מיון,.. 

רופא משפחה לא אבחן מפרצת מוחית - האם רשלנות רפואית?

האם רופא משפחה אשר לא אבחן מפרצת מוחית, התנהל באופן רשלני? 

האם רשלנות רפואית באי ביצוע בדיקת CT גרמה לעיוורון?

האם אי ביצוע בדיקת ה-CT במועד גרם למטופל לסבול מעיוורון? האם אי אבחון המחלה עולה כדי רשלנות רפואית? תגיות: אבודרט, אבילק, אינסולין, אווסטין, אנטיביוטיקה, עילת תביעה, נכות, טיפול אלטרנטיבי,