www.rashlanut-refuit.org

רשלנות של אורטופד תוך שינוי ניתוח ללא הסכמה מדעת, האמנם?

רשלנות של אורטופד תוך שינוי ניתוח ללא הסכמה מדעת, האמנם?

אחת העילות הנפוצות אשר מביאות מטופלים להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית כנגד הרופאים המטפלים הינה הסכמה מדעת. במקרים אלו, המטופל טוען כי הרופא לא הסביר לו באופן מפורט ומפורש מהו הטיפול הרפואי אשר ניתן לו. במקרה אשר הונח לפתחו של בית המשפט לאחרונה, טענה מטופלת כי אורטופד אליו הגיע ערך לה ניתוח ללא הסכמה. לטענתה, הסכימה היא לניתוח X, והאורטופד בחר לבצע ניתוח Y. האם יעלה בידה להוכיח זאת והאם מדובר ברשלנות רפואית?

 

התובעת טענה כי בשנת 2001 היא שמה לב לתופעה של גבנון עצם בחלק העליון של רגלה הימנית. בעקבות הפרעה אסתטית וקושי מסוים בנעילת נעל סגורה, פנתה התובעת לרופא אורטופד. הרופא הציע לתובעת לעבור ניתוח קל של הסרת הגבנון והתובעת הסכימה להצעה זו. כאשר הגיעה התובעת למרכז הרפואי על מנת לעבור את הניתוח, הוחתמה היא על טופס הסכמה מדעת בו נאמר תחת תיאור סוג הניתוח – "הלוקס וולגוס חד צדדי". התובעת טענה כי הייתה היא סבורה כי מדובר בניתוח הפשוט להסרת הגבנון.

 

עוד מאמרים בנושא:
רשלנות רפואית בטיפול אורטופדי


לאחר הניתוח, התובעת שמה לב לחתף ניתוחי בצד הפנימי של כף הרגל. כמו כן, הגבנון אשר היה בכף הרגל נותר שלם ללא כל חתך. התובעת סברה מיד כי נפלה טעות בביצוע הניתוח. אי לכך, לדבריה, דיווחה היא לרופא והלה ענה כי אכן נפלה טעות. לטענתה, כי הרופא אמר לה שיכולה היא לקבוע תור נוסף לניתוח המתאים. למעשה, התובעת טענה כי בוצע בה ניתוח עליו לא הסכימה, וזאת בניגוד להסכמתה. הנתבע טען כי התובעת איננה דוברת אמת והדברים במציאות שונים באופן מהותי. לטענתו, התובעת ידעה על איזה ניתוח מדובר והנזק ממנו סובלת התובעת כיום נמוך בצורה משמעותית מהנזק ממנו סבלה עובר לטיפול.


הנתבע הציג חוות דעת רפואית מטעמו אשר לפיה הראו צילומי הרנטגן בברור מצב של "האלוס וולגוס" (סטייה של האגודל החוצה). כמו כן, התובעת הציגה בבית המשפט את כפות רגליה ונראה כי בכף הרגל הימנית אין יותר "האלוס וולגוס" ובכף הרגל השמאלית ישנה סטייה קלה. למעשה, לא הייתה מחלוקת כי הנתבע לא רשם בתיק הרפואי שהתובעת סובלת מ"האלוס וולגוס" קל גם ברגל השמאלית. הנתבע הסביר זאת בכך שהתובעת התלוננה רק על רגל ימין.


שינוי ניתוח ללא הסכמה?


התובעת טענה כי בין הרופא לבינה הוסכם על ניתוח מסוג EXOTOSIS ב-RT, דהיינו - הסרת הגבנון בכף רגל ימין. בטענתה זו הסתמכה התובעת על מסמך ההפניה שמילא הנתבע ובו נדרשה היא לאשר את הניתוח. הנתבע טען כי המסמך אשר מוצג בפני בית המשפט, ונעדר תאריך, הינו מסמך הפניה לניתוח נוסף לצורך הסרת הגבנון. כמו כן, הנתבע הפנה את בית המשפט לתיק הרפואי של התובעת, בו נראית תלונה ראשונה על הגבנון רק לאחר הניתוח. לטענתה של התובעת, רישום זה נעשה על ידי הנתבע במתכוון, וזאת על מנת לתמוך בגרסתו לאחר שידע כי התובעת טוענת כנגדו שבוצע ניתוח אחר מהמוסכם.

 

התובעת טענה למעשה כי אכן חתמה על טופס ההסכמה לניתוח, בו רשום "האלוס וולגוס" אולם היא סברה כי מדובר בניתוח להסרת הגבנון. מאחר ואינה בקיאה במונחים רפואיים לא ידעה שנרשם בו ניתוח שונה. בית המשפט קבע כי יש לבחון מחלוקת זו במבחני היגיון פשוטים. מדוע ירשום הנתבע בתיק הרפואי כי התובעת סובלת מהאלוס וואלגוס, ימליץ על ניתוח, יחתים את התובעת על טופסי הסכמה לניתוח שכזה ויבצע ניתוח שכזה, כל אימת שהוסכם והוסבר לתובעת כי יבוצע ניתוח שונה לחלוטין. השופט קבע כי טענה זו איננה הגיונית ולא הוכח כל אינטרס שהיה יכול להיות לנתבע לבצע ניתוח שונה (במודע, ולחשוף עצמו לפני סיכון של תביעה או סיכונים אחרים בשל מעשה שכזה).

 

עוד פסקי דין בנושא:
השעיית רופא אורטופד באסותא בגין רשלנות רפואית בניתוח החלפת ירך
רשלנות בניתוחים אורטופדיים וטענות בדבר התיישנות התביעה
רשלנות רפואית בגין טיפול בכף יד לא על ידי אורטופד המומחה בתחום זה
גרימת נזק בלתי הפיך ורשלנות בניתוח אורטופדי - תביעה
רשלנות רפואית של אורטופד בביצוע ניתוח לאחר תאונת עבודה

 

עניין נוסף - חרף טענות התובעת כלפי הנתבע, היא ממשיכה ופונה אליו עוד מספר לא מבוטל של פעמים לבדיקות שונות לאחר ביצועו הניתוח המוטעה כביכול. התובעת נתנה הסברים לביקורים אלה בכך שהיו הם קשורים לניתוח (הוצאת תפרים, ביקורת וכדומה). עם זאת, מהגיליון הרפואי עלה כי גם לאחר מכן המשיכה התובעת לפנות לנתבע והייתה אצלו מספר פעמים בחודשים ספטמבר, אוקטובר, דצמבר (אז התלוננה על כאבי גב). התנהגות זו של התובעת להמשיך ולפנות למומחה שכביכול ביצע בה ניתוח שגוי, נתפסה בעיני בית המשפט כמוזרה ביותר ופוגעת באופן קשה בגרסתה.

 

המומחה הרפואי מטעם התביעה קבע כי לתובעת נותרה נכות של 2.5% כתוצאה מהניתוח. על פי תקנות הנכות של המוסד לביטוח לאומי, מצב של האלוס וולגוס מעניק נכות של 5%, ללא ניתוח. משמעות הדברים היא כי לאחר הניתוח פחתה נכות התובעת ל-2.5%. התוצאה היא שמבחינת ביצוע הניתוח - התוצאה שהושגה סבירה בהחלט. לא התקיים קשר סיבתי משפטי לצורך הוכחת טענת הרשלנות בין עצם ביצוע הניתוח לנכות שנותרה אצל התובעת. ועל כן אין מקום לפסוק פיצוי כלשהו עבור הנכות שנותרה.
 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

רשלנות רפואית - פיצויים בשל אובדן תחושה בלסת לאחר טיפול שיניים רשלני

התובעת עברה השתלת עצם באזור שיניים 46, 47 הנמצאות בלסת התחתונה הימנית וזאת כהכנה להחדרת שני שתלים באזור זה. 

רשלנות רפואית שגרמה ל"היצרות כתפיים" במהלך לידה

התובע נולד בבית חולים הדסה בירושלים. במהלך לידתו, שהיתה לידה וגינאלית רגילה, לאחר שלב יציאת הראש, התברר כי חל סיבוך המכונה "היצרות כתפיים" 

פיצויים בגין רשלנות רפואית באבחון תוצאות בדיקת אולטראסאונד

בדיקת אולטראסאונד ואבחון רשלני - התובעת הרתה באמצעות הפריית מבחנה. היה זה הריון ראשון לאחר טיפולי פוריות שנמשכו כשלוש שנים. מהלך ההריון היה תקין, והיא נרשמה ללידה במרכז הרפואי "שערי צדק". 

רשלנות רפואית בניתוח לתיקון פגם מולד

במהלך הטיפול במכון אובחן כי התובע סובל מאיחור משמעותי בהתפתחותו המוטורית, הסימנים שהתגלו במהלך המעקב במכון הצביעו על בעיה בשריריו 

פסק דין בנוגע לסעיף 76 לפקודת הנזיקין - תביעה בגין רשלנות רפואית לאחר תאונה

האם סעיף 76 לפקודת הנזיקין חוסם בפני התובע את דרכו להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית לאחר תאונת דרכים? 

פסק דין העוסק בסוגיית הסכמה מדעת לצנתור - האם רשלנות רפואית גרמה לשיתוק?

האם התקבלה הסכמה מדעת לביצוע הצנתור? האם מדובר ברשלנות רפואית אשר גרמה לשיתוק מוחלט? 

פסק דין העוסק בלידה לאחר קשירת חצוצרות - האם פיצויים בגין רשלנות?

התביעה היא בגין נזקים שנגרמו לתובעים עקב רשלנות רפואית בביצוע ניתוח קשירת חצוצרות. בעקבות כשלון הניתוח נולדה לנתבעים ביתם החמישית. 

פסק דין בעניין העדר הסכמה מדעת לניתוח - החולה מטושטש בעקבות נטילת תרופה

האם ניתן להשיג הסכמה מדעת מחולה השוכב על שולחן הניתוחים ונמצא תחת השפעתן של תרופות טשטוש? האם מדובר ברשלנות רפואית? 

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

חישוב פיצויים בעקבות רשלנות רפואית. אתר "רשלנות רפואית" מציג מידע עדכני הכולל מאמרים, מדריכים, דוגמאות וכדומה... 

פסק דין בעניין רשלנות רפואית בברית מילה - תביעה נגד מוהל

בעקבות ברית מילה רשלנית, התפתח באיבר מינו של התינוק נמק. האם ניתן להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית נגד מוהל? 

התובע לא הוזהר מפני סיכוני ההרדמה טרם בוצע הניתוח

לאחר ניתוח לתיקון עמוד השדרה סבל הנער מסיבוכים נשימתיים, והוריו טענו כי לא הוזהרו מפני סיכוני ההרדמה לכן מדובר ברשלנות. 

האם הרופאים התרשלו בהחלטה לבצע שתי פרוצדורות בניתוח אחד?

תביעה בגין רשלנות רפואית בניתוח לקיבוע שבר בירך של קשישה, עקב החלטה שגויה לבצע שתי פרוצדורות של הוצאת פלטה והשתלת פרק ירך מלאכותי בניתוח אחד.  

התובעת עברה ניתוח לתיקון דליפת שתן ולאחריו הפסיקה לשלוט בסוגרים

התובעת עברה ניתוח לתיקון דליפת שתן בבית חולים הדסה. בעקבות שורה של התרשלויות, התובעת זקוקה לדיאליזה קבועה ואינה שולטת על הסוגרים.  

האם השיתוק ברגל נגרם כתוצאה מניתוח גב רשלני?

התובעת טענה כי הניתוח לתיקון פריצת דיסק לא היה דחוף וגרם להתפשטותם של רסיסי דיסק, שבעקבותיו בוצע ניתוח שני.  

האם החירשות של ילדה כבת שש נגרמה בשל ניתוח רשלני?

ילדה כבת שש, עברה ניתוח להוצאת אבן חצץ שחדרה לאוזנה. בעקבות הניתוח הילדה איבדה את שמיעתה, לכן הוריה הגישו תביעה בגין רשלנות רפואית. 

חולה שסבל מצרבת כרונית ועבר ניתוח רשלני, יפוצה על ידי בית החולים

האם בית החולים יפצה אדם, שעבר שני ניתוחים כושלים, לטיפול ברפלוקס קיבתי ושטי, ונותר עם נכות קבועה במערכת העיכול? 

האם מגיעים פיצויים בשל חתך בצינור המרה, לאחר ניתוח לפרוסקופי?

בעקבות ניתוח שגרתי להוצאת אבנים מכיס המרה, התרחשה דליפה שמקורה לא זוהה 

תביעה כנגד וטרינר בטענת רשלנות בניתוח סוס

האם רשלנות בניתוח סוס? האם בית החולים הוטרינרי התרשל בעת ביצוע ניתוח בסוסה? 

האם רשלנות רפואית בגין אי ביצוע בדיקת MRI לפני ניתוח?

האם אי ביצוע בדיקת MRI לפני ניתוח עלה כדי רשלנות רפואית? האם בית המשפט יפסוק פיצויים למנותחת? 

האם רשלנות בניתוח קיצור קיבה בבית החולים הלל יפה בחדרה?

האם רשלנות בבית החולים הלל יפה במסגרת טיפול לאחר ניתוח לקיצור קיבה? האם רשלנות הרופאים גרמה לאי אבחון תסמונת ורוניקה?