www.rashlanut-refuit.org

רשלנות רפואית בבדיקת דם

רשלנות רפואית בבדיקת דם

בדיקת דם עשויה לגלות מחלות רבות ושונות, או להתריע על כך שמשהו אינו תקין בגוף האדם, ויש צורך בבדיקות נוספות כדי לגלות מהי הבעיה. רופא שהתרשל בפענוח בדיקת דם או לא הפנה את המטופל לבצע את הבדיקה, עלול לגרום להתפתחות מחלות, זיהומים, נזקים בלתי הפיכים ולעיתים אף לגרום למוות.

 

בדיקת דם היא הליך רפואי נפוץ ושגרתי, הנועד לצורך מעקב בסיסי אחרי הבריאות ולשם זיהוי תהליך כלשהו שמתרחש בגוף. מטרת הבדיקה היא לבדוק ערכים של חומרים שונים המצויים בדם, וניתן באמצעותה לאבחן את מצבו של החולה, להבין את תפקודו ולגלות בשלב מוקדם מחלות ולסייע בקבלת החלטות לגבי מתן טיפולים מתאימים.

 

ערכי דם חריגים יכולים להעיד על מחלה או זיהום

 

הרכב הדם מושפע ממספר רב של תופעות ועלול לגרום למחלות שונות, מכיוון שהדם מעביר חמצן וחומרים נוספים לכל חלקי הגוף, אוסף את הפסולת ומנקז אותה לאברי ההפרשה. באמצעות בדיקה שגרתית נשאבת כמות קטנה של דם על ידי לקיחת דגימת דם מהווריד בידי אחות או רופא, ונשלחת למעבדה, כדי לאבחן את הרכיבים השונים בדם, ואת הכמות שבכל אחד מהם.

 

כאשר ערכי דם הנמצאים גבוהים או נמוכים מדי, יכולים להעיד על מחלה או זיהום. הרופא חייב להסביר למטופל בשפה ברורה ופשוטה מדוע הפנה אותו לבצע בדיקת דם, וכאשר מגיעות התוצאות הוא נדרש להסביר אילו טיפולים רפואיים אפשריים למצבו ומהם הסיכויים והסיכונים האפשריים. אם הרופא לא הסביר מדוע חשוב להגיע לבדיקה, או נהג שלא על פי הסטנדרים הקבועים, ולמטופל נגרם נזק, עלול הרופא להימצא אחראי ברשלנות רפואית.


רשלנות בפענוח של תוצאות הבדיקה

 

רשלנות בבדיקת דם יכולה לבוא לידי ביטוי במספר דרכים, כגון ביצוע בדיקה בצורה לא מקצועית, אי הפניית המטופל לביצוע הבדיקה בזמן, אי מסירת מידע רלוונטי לחולה, פענוח שגוי של תוצאות הבדיקה ועוד. למרות שמדובר בבדיקה בסיסית הנחשבת פשוטה יחסית להליכים רפואיים, לעתים נופלות טעויות עקב רשלנות הרופאים, הן בעת ביצוע ההליך והן במהלך פענוח התוצאות, וטעויות אלה עשויות לגרום לנזקים חמורים.

 

יחד עם זאת לא כל טעות בפענוח או אי הפניית המטופל לבדיקה מהווה עילה להגשת תביעה בגין רשלנות רפואית. לשם כך נדרש המטופל להוכיח קשר סיבתי בין התנהלות הרופא לנזק שנגרם לו, ולהוכיח כי הרופא לא פעל על פי הפרקטיקה המקובלת.

 

התעלמות ממצאי בדיקות דם

 

במקרה שאירע לאחרונה, שוחררה מטופלת מחדר מיון, תוך התעלמות ממצאי בדיקות הדם שלה ועקב כך התפתח זיהום בכליות שגרם לנזק חמור. המטופלת הגיע למיון עם מכתב הפנייה מרופא משפחה, עקב סחרחורות וכאבי בטן עזים. בבית החולים עברה המטופלת סדרה של בדיקות גופניות ובדיקות מעבדה, לרבות ספירת דם, אולם למרות שתוצאות בדיקת הדם הצביעו על ספירת דם של 21,100 כדוריות דם לבנות, היא שוחררה לביתה ולא נשארה להשגחה.

 

למחרת המטופלת פנתה לבית חולים אחר, ונאלצה לעבור ניתוח תוספתן שנמצא תקין, ולאחריו הופיעו סימנים של הלם על רקע זיהום ממקור לא ברור. על סמך תוצאות הבדיקה הראשונית, נמצא כי בכלייתה ישנה צמיחה של חיידקים והיא אושפזה למספר חודשים, ובסופו של דבר נותרה לה נכות צמיתה.

 

בית המשפט קבע כי שחרור המטופלת לאור הממצאים החריגים בספירת הדם ואי השארתה להשגחה מעידים על רשלנות רפואית של הצוות הרפואי בחדר מיון, ולכן חייב את בית החולים לפצות את המטופלת.


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

מחלת הסרטן - רשלנות רפואית באבחון וטיפול בסרטן

מחלת הסרטן - רשלנות רפואית באבחון וטיפול בסרטן

רשלנות רפואית בסרטן - כיצד יש להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית באיחור באבחון גידול? קראו עוד באתר "רשלנות רפואית" תמצאו פסקי דין, מאמרים, פנייות לעורכי דין ללא התחייבות... 

רשלנות רפואית בבדיקת מאמץ, מתי תוגש תביעה?

אבחון לקוי או טעות בפענוח תוצאות בדיקת מאמץ עלולים לשמש עילה להגשת תביעת רשלנות רפואית, זאת כאשר נגרם לנבדק נזק כתוצאה מהתנהלות לא סבירה של הרופא המטפל. 

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית במתן הקרנות נגד גזזת - התפתחות סרטן

חוק הגזזת נחקק על מנת להעניק פיצוי לפנים משורת הדין לחולי גזזת אשר עברו הקרנות על ידי המדינה.. האם התפתחות סרטן הינו רשלנות רפואית?. 

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית - ניתוח להסרת גידול בבלוטת יותרת המוח

התובע סובל מנזקים נוירולוגים בגין ניתוח רשלני על ידי מתמחה להוצאת גידול מבלוטת יותרת המוח... 

פסק דין בנוגע לפיצויי בעבור נזק כלכלי עקיף למשפחה לאחר רשלנות רפואית

האם התובע, אשר איבד את פרנסתו בגין רשלנות רפואית, יזכה לפיצויים בגין נזק כלכלי עקיף? 

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית בבדיקת קולונסקופיה - העברת נטל הראיה

האם נטל הראיה בתביעה שעניינה רשלנות רפואית בבדיקת קולונסקופיה יעבור לכתפי הרופאים בגין רשלנות רפואית בניהול רשומות רפואיות וקבלת הסכמה מדעת... 

רשלנות רפואית באבחון סרטן בלוטת התריס על ידי רופא צבאי

האם ניתן היה לאבחן את סרטן בלוטת התריס במהלך הבדיקות בשרשרת החיול או במרפאה בניצנים? האם תזכה משפחתה של החיילת שנפטרה בעקבות מחלת הסרטן לפיצויים מתוקף חוק הנכים? קראו עוד... 

העדר רשומה רפואית במהלך טיפול לאבחון גידול סרטני

האם התנהלותם של רופאי העור, אשר לא הקפידו על רישום רפואי הולם בעת הטיפול, הייתה רשלנית? האם עקב רשלנות זו התפתח הגידול הסרטני באפו של התובע?  

ביקור בית של רופא תורן - רשלנות רפואית באבחון דלקת קרום המוח

רשלנות רפואית? האם רופא תורן אשר הגיע לביתה של מטופלת ושגה באבחון הבדיקה, העניק טיפול רשלני? האם מותה של המטופלת, יום לאחר מכן בבית החולים, מטיל את האחריות על כתפיו של הרופא התורן? קראו עוד... 

מוות במהלך טיפול בדלקת קרום המוח - רשלנות רפואית של חדר מיון

רשלנות רפואית - האם הטיפול הרשלני בחדר המיון במטופלת הסובלת מדלקת בקרום המוח, הביא בסוף למותה של המנוחה? קראו עוד... 

רשלנות באבחון דימום מוחי עכבישי על ידי רופא חברת "ביקורופא"

חברת "ביקורופא" חתמה על הסכמי פשרה במסגרתו היא תשלם פיצויים בסך כ-2 מיליון שקלים לאישה ובני משפחתה... 

רשלנות באבחון מחלה? לא נעשו בדיקת דם למרות שיתוק על שם בל

תביעת פיצויים בגין רשלנות רפואית לאחר שלא נערכו לילדה בדיקות דם חרף ארבעה התקפים של שיתוק על שם בל... 

רופא משפחה המליץ על דיאטה במקום טיפול תרופתי - רשלנות?

האם רשלנות באבחון מחלה? רופא משפחה המליץ על דיאטה במקום להפנות את המטופל לקבלת טיפול רפואי תרופתי... 

האם רשלנות רפואית באבחון אירוע מוחי בבית חולים נהריה?

האם רופאי בית החולים נהריה פעלו תוך רשלנות רפואית ולא השכילו לאבחן את האירוע המוחי ממנו סבל המנוח? 

רשלנות רפואית באבחון התייבשות תינוק בחדר מיון

בית המשפט המחוזי פסק פיצויים בסך 16.1 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית באבחון התייבשות תינוק בחדר מיון... 

תביעה בעקבות רשלנות רפואית בבית אבות - חולה נפטר בגין אי אבחון מחלה

האם רשלנות רפואית באבחון מחלה בבית אבות גרמה לפטירתו המצערת של המנוח בגיל 69 בלבד? האם היה על רופאת המוסד להקשיב לבני משפחתו של המנוח? 

מטופל שוחרר מחדר מיון למרות בדיקת א.ק.ג לא תקינה - האם רשלנות?

המטופל, צעיר בן 26, הגיע לחדר המיון כאשר הוא סובל מכאבי ראש, שיעולים, שלשולים וחום. הרופאים ערכו בדיקת א.ק.ג ושחררו את החולה לביתו. 36 שעות לאחר מכן הוא נמצא ללא רוח חיים במיטתו... 

הפניה לרופא משפחה במקום לחדר מיון - אי אבחון אירוע מוחי

ביצוע בדיקה שטחית במסגרת ביקור בית. אי אבחון אירוע מוחי והפניה לרופא משפחה במקום לחדר מיון,.. 

רופא משפחה לא אבחן מפרצת מוחית - האם רשלנות רפואית?

האם רופא משפחה אשר לא אבחן מפרצת מוחית, התנהל באופן רשלני? 

האם רשלנות רפואית באי ביצוע בדיקת CT גרמה לעיוורון?

האם אי ביצוע בדיקת ה-CT במועד גרם למטופל לסבול מעיוורון? האם אי אבחון המחלה עולה כדי רשלנות רפואית? תגיות: אנטיביוטיקה, דיאבטס אינסיפידוס, טיפול אלטרנטיבי, אבודרט, אווסטין, אבילק, אינסולין, נכות,