www.rashlanut-refuit.org

את מי תובעים בעקבות רשלנות רפואית לאחר תאונת דרכים?

את מי תובעים בעקבות רשלנות רפואית לאחר תאונת דרכים?

הטיפולים הרפואיים אשר ניתנים לנפגעי תאונות דרכים עלולים להיות קריטיים ובעלי השפעה מכרעת על בריאותו של המטופל (לדוגמא, פגיעות בעמוד השדרה, ניסיונות החייאה כושלים וכו'). תאונות דרכים עלולות להשפיע באופן טראומתי על הגוף, הן בטווח הארוך והן בטווח הקצר.

הטיפול הראשוני לאחר התאונה הינו טיפול בעל חשיבות ממדרגה ראשונה, עם זאת, היות ונפגעי תאונות דרכים אמורים לתבוע את חברת הביטוח, עולה לא אחת השאלה - את מי תובעים. לאחר תאונות דרכים יכולות להיות לנפגע פציעות רבות בגופו אשר מצריכות קיבועים, ניתוחים וטיפולים נקודתיים. לאחר הטיפול, פעמים רבות נדרש הנפגע לעבור תקופה ארוכה של פיזיותרפיה ושיקום. 

במקרים בהם הטיפול לנפגע תאונת הדרכים הסב לאחרון נזק, אשר פגע בסיכויי החלמתו או החמיר את מצבו, והמעשים נעשו על ידי מטפל מטעם צוות רפואי, לא תמיד קיימת עילה לתביעה בגין רשלנות רפואית.

האם ניתן להגיש תביעה נגד בית החולים?

על פי סעיף 8 לחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, אדם אשר נפגע במהלך תאונה, יכול לתבוע אך ורק מכוח חוק זה ולא במסגרת חוקים אחרים. אי לכך, והיות ותביעות בגין רשלנות רפואית נשענות לא אחת על פקודת הנזיקין וחוק זכויות החולה, הפסיקה קבעה שדין תביעתו של הנפגע להיות מוגשת נגד חברת הביטוח במסגרת הפלת"ד. 

במילים אחרות - אדם שנפצע בתאונת דרכים יכול להגיש תובענה כנגד חברת הביטוח הרלבנטית, ולא כנגד הצוות הרפואי שטיפל בו. מדובר בהלכה פסוקה אשר התקבלה בבית המשפט העליון, במסגרת ערעור אזרחי שעסק בפגיעתה של קטינה בתאונת דרכים, אשר רגלה נכרתה עקב טיפול רפואי רשלני בבית החולים.

בית המשפט העליון קבע במקרה דנן כי על פי הוראות סעיף 8 לחוק הפלת"ד, ישנה חסימה מהותית בין התובעים לבין עילת התביעה נגד בית החולים. השופטים קבעו כי גם במקרים בהם הנזק הוחמר בשל הטיפול הרשלני, לא ניתן לתבוע את בית החולים, ועל חברת הביטוח לשאת בתשלום פיצויים בגין הנזקים נשוא התובענה.

לסיכום,

שימו לב, תביעות רשלנות רפואית העוסקות בטיפול שניתן לאחר תאונות דרכים אינן עניין של מה בכך, שכן על התובע להוכיח שהנזק שנגרם לו הינו תולדה של הטיפול הרפואי הרשלני ולא של הפגיעה בתאונת הדרכים. במידה ונגרם לכם נזק מסוג זה, פנו לעורך דין המתמחה בתחום הרשלנות הרפואית וקבלו ייעוץ משפטי בנושא.


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן
שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פגיעה בעצב עקב ניתוח כריתת רחם רשלני - התובעת עברה ניתוח לכריתת רחם וטפולות בבית חולים ע"ש קפלן ברחובות שנמצא תחת ניהולה ו/או בבעלותה של הנתבעת, קופת חולים של ההסתדרות הכללית.  

האם בעקבות זריקת אפידורל שנעשתה תוך רשלנות רפואית - נגרמה לתובעת תופעת Drop Foot 

התובע נולד סובל מתסמונת רשלנות רפואית vater. התובע נזקק ובין היתר לניתוחים לתיקון מום בוושת ובקנה הנשימה ולקיבוע אבי העורקים. לאחר מכן נותח התובע בשיטת פניה לפתיחת איטמות המעי הגס... 

האם קיבל הרופא את הסכמתו מדעת של המטופל לביצוע הניתוח בהרדמה מקומית? תביעה שעניינה רשלנות רפואית הוגשה לבית המשפט... 

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם רופא מתמחה חייב להתייעץ עם רופא בכיר ממנו במקום בו הוא אינו משכיל לאבחן את המחלה ממנה סובל המטופל? 

האם חברה המעניקה שירותים רפואיים לשעת חירום, באמצעות לחצני מצוקה, פעלה ברשלנות כלפי אחד ממנוייה כאשר לא תיקנה את לחצן המצוקה שברשותו? 

האם בית החולים התרשל במהלך ניתוח לכריתת רחם, והאם הניתוח התארך מעבר לרגיל? מהו נטל הראייה והאם יונח על כתפי הנתבעים? 

תופעות אלו - שכולן היו גלויות לאנשי הצוות הרפואי - לא טופלו, לטענת המשפחה באופן ראוי וסביר, ומשכך לא אובחן אירוע הלב שגרם באופן ישיר למותו של המנוח... 

בית המשפט קבע, תוך הסתמכות על דו"ח ועדה מיוחדת מטעם משרד הבריאות, כי בית החולים תל השומר אשם ברשלנות רפואית כלפי מטופלת שאושפזה במחלקה הפנימית במוסד... 

רן שקד הוכיח את הקשר שבין איחור באבחון המחלה, נכותה של מרשתו, נפילתה בבית ונזקיה הרפואיים והשיג למרשתו פיצוי מרשים כאמור ....  

האם רופא אשר דיווח על מטופל מכוח הוראות חוק כלי ירייה ופקודת התעבורה, התנהל ברשלנות שגרמה נזקים לפציינט? 

האם ניתן להפעיל את סעיף 19 לחוק חקירת סיבות מוות כאשר מדובר בהליך בגין רשלנות רפואית? 

האם הרופאים היו צריכים להפנות אישה לדיקור מי שפיר לאחר שאובחנו אצל העובר כליות גדולות, בגבול העליון של הנורמה? האם רשלנות באבחון תסמונת דאון? 

קשישה נפלה בבית אבות. האם מדובר בנפילה שהתרחשה בגין רשלנות הצוות הרפואי? 

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר הסדר פשרה על סך 12 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית במתן תרופה בנוגע לאבנדיה... 

קשישה נפלה מספר פעמים בבית אבות. בני המשפחה הגישו, לאחר פטירתה של הקשישה כתוצאה מהנפילה האחרונה, תביעה כנגד בית האבות בגין רשלנות רפואית... 

בית המשפט העליון קבע כי לא הוכחה רשלנות רפואית במתן חיסון לתינוק בשנת חייו הראשונה... 

האם בית החולים ביקור חולים התרשל בביצוע ניתוח כריתת רחם והרמת שלפוחית שתן? האם עסקינן ברשלנות רפואית בניתוח? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בניתוח בקע בבית החולים אוגוסטה ויקטוריה בירושלים נדחתה... 



תגיות: סרטן ריאות, אף אוזן גרון, חולשה כללית, לידה נרתיקית, מדיאסטינוסקופיה, עמוד שדרה צוארי, ניקוד אפגר, שבר דחיסה,