www.rashlanut-refuit.org

רשלנות רפואית בניתוח בטן

רשלנות רפואית בניתוח בטן

רשלנות בניתוחים הינה אחת מעילות התביעה הנפוצות בתחום הרשלנות הרפואית. פעמים רבות, תביעה כגון דא מוגשת בשל רשלנות בניתוח בטן. חשוב לדעת כי ניתוחי בטן יכולים להיות ניתוחים מסובכים ומורכבים ולא כל נזק לאחר ניתוח באזור זה הינו בהכרח תולדה של רשלנות רפואית. עם זאת, היות והרפואה בימינו מתקדמת ומפותחת, והיות ובתי החולים בישראל מקפידים על הסטנדרטים הגבוהים ביותר, רשלנות בניתוחים בכלל, ובניתוחי בטן בפרט, לא אמורה להיות מחזה נפוץ במקומותינו. דהיינו, נזקים גופניים שונים לאחר ניתוח בטן צריכים להיבדק גם בעיניים משפטיות.

 

עוד מאמרים בנושא:
רשלנות רפואית בניתוח קיבוע חוליות גב תחתון, מתי ניתן להגיש תביעת פיצויים?
רשלנות רפואית בניתוח לסגירת אילאוסטומיה, מתי ניתן להגיש תביעת פיצויים?
רשלנות רפואית בגרימת פגיעה עצבית בניתוח לקיבוע שבר, מתי ניתן להגיש תביעת פיצויים?
רשלנות רפואית בניתוח כריתת רחם בגישה נרתיקית, מתי תוגש תביעת פיצויים?
רשלנות רפואית בניתוח לכריתת אפנדיציט, מתי ניתן לתבוע פיצויים?


ניתוחי בטן הינם ניתוחים אשר סיבוכים במהלכם עלולים לגרום לנזק בלתי הפיך למטופל. מיותר לציין כי כאשר עסקינן באיברי הבטן, פגיעה בהם עלולה לטמון בחובה השלכות משמעותיות מבחינת אורח חייו של הנפגע לאחר הניתוח. המונח "ניתוחי בטן" כולל שורה ארוכה של ניתוחים - החל מניתוח קיסרי וכלה בניתוחים לכריתת המעי הגס. רשלנות רפואית בהליכים רפואיים אלה יכולה לבוא לידי ביטוי במספר אופנים. ראשית, בדומה לכל ניתוח, קל וחומר ניתוחים כירורגים מורכבים, ישנם כללים ופרקטיקות רפואיות אשר מוטל על הרופא לעמוד בהם במהלך הניתוח. כמו כן, רשלנות בניתוח כגון דא יכולה להיות גם עובר לתחילת ההליך הרפואי. החוק בישראל קובע כי אין להעניק למטופל טיפול רפואי ללא קבלת הסכמה מדעת.


הסכמה מדעת לניתוח צריכה להתקבל בכתב, וזאת כל אימת שלא מדובר בניתוח חירום (ניתוחי בטן רבים נעשים בבהילות ובשל התדרדרות במצב בריאותי. בסיטואציות אלה, חובת ההסכמה מדעת יכולה לאבד ממשקלה). במסגרת קבלת הסכמתו מדעת של החולה, מוטל על הרופא לעדכן את האחרון בנוגע למהות ההליך, הסיכונים הטמונים בו, סיכויי ההצלחה שלו, תופעות הלוואי הנובעות ממנו, מטרתו וכדומה. השמטה של סיכונים כגון דא, גם כאשר הם חריגים ובלתי סבירים, עלולה להיות רשלנות רפואית. עם זאת, סוגיית ההסכמה מדעת לניתוח הינה עניין משפטי בפני עצמו (אשר יש לבחון אותו לעומק). לדוגמא, ייתכן ותביעה בגין רשלנות בניתוח תידחה למרות שלא ניתנה הסכמה מדעת, וזאת בטענה כי גם אם המידע המדובר היה נמסר לחולה, הוא עדיין היה מעוניין בהליך הכירורגי הפולשני.

 

בין ניתוחים "קלאסיים" לניתוחים כירורגיים


ניתוחי בטן יכולים להיות ניתוחים "כירורגיים קלאסיים" אשר נעשים על ידי חתך בבטן והענקת הטיפול הרפואי. בשנים האחרונות, נכנסו לפרקטיקה הרפואית גם ניתוחי בטן לפרוסקופים. ניתוחים לפרוסקופים נהנים משורה ארוכה של יתרונות כאשר המשמעותי ביותר ביניהם הוא תקופת ההתאוששות הקצרה. עם זאת, לצערנו, גם רשלנות בניתוחים לפרוסקופים איננה מחזה נדיר לחלוטין. לדוגמא, רק לאחרונה בית המשפט פסק פיצויים בסך כ-250,000 שקלים לאישה אשר נפגעה בגין רשלנות רפואית בניתוח לפרוסקופי לכריתת כיס המרה.

 

רשלנות בניתוחי בטן עלולה להתרחש גם לאחר הניתוח ובמהלך המעקב אחר החולה עם סיום ההליך הכירורגי. לדוגמא, התדרדרות במצב הבריאותי אשר לא זכתה לתשומת לב ראויה מהצוות הרפואי, מעקב לקוי אחר בדיקות הביקורת בתקופה שלאחר הניתוח, טיפול לקוי בהתפתחות זיהום וכדומה. במאי האחרון, בית המשפט המחוזי קבע כי רופא אשר לא עקב אחר ניתוח פלסטי למתיחת בטן התרשל בתפקידו וכתולדה מכך לא זוהה בזמן זיהום אשר התפתח בבטנה של המטופלת. האישה הגישה תביעה כנגד הרופא ובית המשפט פסק לטובתה פיצויים משמעותיים. נקבע כי רשלנותו של הרופא באה לידי ביטוי בניהול לקוי של הרשומה הרפואי, אי מתן הסבר מפורט באשר להתנהלות המטופלת לאחר הניתוח, העדר הזמנה לבדיקות ביקורת ועוד.

 

פנו לעורך דין


סוגית הרשלנות הרפואית בניתוחים מביאה לא אחת לתביעות המונחות לפתחן של הערכאות המשפטיות. על פי רוב, מדובר בתביעות מורכבות אשר קשה לבור בהן את המוץ מן התבן ולשים את האצבע על הרשלנות הספציפית שגרמה לנזק. רשלנות זו יכולה, כפי שצוין לעיל, לבוא לידי ביטוי במספר אופנים. אי לכך, במידה ונפגעתם ברשלנות בניתוח בבטנכם, מומלץ לפנות לקבלת ייעוץ משפטי. עורכי דין העוסקים בתחום יוכלו להפנות אתכם למומחים רפואיים מטעמם אשר יבחנו את הרשומות הרפואיות ויבדקו האם קיים קשר סיבתי בין הנזקים לבין פעולותיו של הצוות הרפואי. במידה והתשובה לכך תהיה חיובית, ייתכן ותקום לכם עילה לתבוע פיצויים מהרופא, מקופת חולים, מבית החולים, מהמדינה וכדומה.


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן
שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

התובעת עברה השתלת עצם באזור שיניים 46, 47 הנמצאות בלסת התחתונה הימנית וזאת כהכנה להחדרת שני שתלים באזור זה. 

התובע נולד בבית חולים הדסה בירושלים. במהלך לידתו, שהיתה לידה וגינאלית רגילה, לאחר שלב יציאת הראש, התברר כי חל סיבוך המכונה "היצרות כתפיים" 

בדיקת אולטראסאונד ואבחון רשלני - התובעת הרתה באמצעות הפריית מבחנה. היה זה הריון ראשון לאחר טיפולי פוריות שנמשכו כשלוש שנים. מהלך ההריון היה תקין, והיא נרשמה ללידה במרכז הרפואי "שערי צדק". 

במהלך הטיפול במכון אובחן כי התובע סובל מאיחור משמעותי בהתפתחותו המוטורית, הסימנים שהתגלו במהלך המעקב במכון הצביעו על בעיה בשריריו 

האם סעיף 76 לפקודת הנזיקין חוסם בפני התובע את דרכו להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית לאחר תאונת דרכים? 

האם התקבלה הסכמה מדעת לביצוע הצנתור? האם מדובר ברשלנות רפואית אשר גרמה לשיתוק מוחלט? 

התביעה היא בגין נזקים שנגרמו לתובעים עקב רשלנות רפואית בביצוע ניתוח קשירת חצוצרות. בעקבות כשלון הניתוח נולדה לנתבעים ביתם החמישית. 

האם ניתן להשיג הסכמה מדעת מחולה השוכב על שולחן הניתוחים ונמצא תחת השפעתן של תרופות טשטוש? האם מדובר ברשלנות רפואית? 

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

חישוב פיצויים בעקבות רשלנות רפואית. אתר "רשלנות רפואית" מציג מידע עדכני הכולל מאמרים, מדריכים, דוגמאות וכדומה... 

בעקבות ברית מילה רשלנית, התפתח באיבר מינו של התינוק נמק. האם ניתן להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית נגד מוהל? 

לאחר ניתוח לתיקון עמוד השדרה סבל הנער מסיבוכים נשימתיים, והוריו טענו כי לא הוזהרו מפני סיכוני ההרדמה לכן מדובר ברשלנות. 

תביעה בגין רשלנות רפואית בניתוח לקיבוע שבר בירך של קשישה, עקב החלטה שגויה לבצע שתי פרוצדורות של הוצאת פלטה והשתלת פרק ירך מלאכותי בניתוח אחד.  

התובעת עברה ניתוח לתיקון דליפת שתן בבית חולים הדסה. בעקבות שורה של התרשלויות, התובעת זקוקה לדיאליזה קבועה ואינה שולטת על הסוגרים.  

התובעת טענה כי הניתוח לתיקון פריצת דיסק לא היה דחוף וגרם להתפשטותם של רסיסי דיסק, שבעקבותיו בוצע ניתוח שני.  

ילדה כבת שש, עברה ניתוח להוצאת אבן חצץ שחדרה לאוזנה. בעקבות הניתוח הילדה איבדה את שמיעתה, לכן הוריה הגישו תביעה בגין רשלנות רפואית. 

האם בית החולים יפצה אדם, שעבר שני ניתוחים כושלים, לטיפול ברפלוקס קיבתי ושטי, ונותר עם נכות קבועה במערכת העיכול? 

בעקבות ניתוח שגרתי להוצאת אבנים מכיס המרה, התרחשה דליפה שמקורה לא זוהה 

האם אי ביצוע בדיקת MRI לפני ניתוח עלה כדי רשלנות רפואית? האם בית המשפט יפסוק פיצויים למנותחת? 

האם רופא אורטופד אשר ניתח את הרגל הלא נכונה יושעה מתפקידו? דוגמא לרשלנות בניתוח החלפת ירך... 

האם רשלנות בבית החולים הלל יפה במסגרת טיפול לאחר ניתוח לקיצור קיבה? האם רשלנות הרופאים גרמה לאי אבחון תסמונת ורוניקה?