www.rashlanut-refuit.org

רשלנות רפואית - מגן דוד אדום מד``א

רשלנות רפואית - מגן דוד אדום מד``א

מגן דוד אדום (מד"א) הינו מערך שירותי הרפואה לשעת חירום של מדינת ישראל. מדובר בארגון אשר מעניק טיפול רפואי מיידי באמצעות פרמדיקים, חובשים ורופאים הרכובים על אמבולנסים לטיפול נמרץ. יחידות ההצלה של מד"א פרוסות ברחבי הארץ ומאיישים אותן באופן תמידי רופאים, חובשים, פרמדיקים, אחיות וכו’.

מי חייב בחובת זהירות כלפי המטופלים?

מתנדבי ועובדי מד"א אשר מגיעים לזירת האירוע, בין אם הם רופאים מומחים ובין אם הם חובשים במשמרתם הראשונה, חייבים בחובת זהירות כלפי המטופלים להם הם מסייעים. מקום בו אנשי מד"א מעניקים טיפול רשלני אשר גורם לנזקים למטופל (לדוגמא – אי קיבוע צווארו של נפגע תאונת דרכים וגרימת נזקים לעמוד השדרה), קמה עילה לתביעת הצוות בגין רשלנות רפואית. עם זאת, מן הראוי לציין כי בבואו לבית המשפט, נבחן כל איש רפואה באמבולנס בהתאם לרמתו, לדוגמא – אין לצפות מפרמדיק פשוט לבצע פעולות של רופא וכדומה.


האם עובדי מד"א הם מתנדבים?

אנשים רבים חוששים להגיש תביעות נגד מד"א משום שהם סבורים כי מדובר במתנדבים. ראשית, גם מתנדב אשר מעניק טיפול רפואי רשלני חייב בחובת רשלנות כלפי המטופל במקום בו נגרמו לאחרון נזקים. כמו כן, הרופאים, הפרמדיקים והחובשים – על פי רוב הינם עובדים בשכר.

תביעה נגד מגן דוד אדום, אימתי?

מגן דוד אדום אחראית לכל עובדיה, החל מתאונת דרכים במהלך נסיעה לאירוע, וכלה בטיפול שמוענק למטופל מרגע הגעת הצוות הרפואי עד להבהלתו לבית החולים. כמו כן, ככל מעביד, גם מד"א אחראית לפעולות שמבצעים עובדיה וחייבת בחובת הזהירות כלפי מטופליה.

האמבולנס איחר – האם רשלנות רפואית?

מן הפסיקה ידועים מקרים בהם מטופלים תבעו את מד"א בעקבות רשלנות רפואית עקב איחור בהגעה למקום האירוע. במקום בו קיים קשר סיבתי (משפטי ועובדתי) בין האיחור בהגעת האמבולנס, לבין החמרת מצבו הבריאותי של המטופל, קיימת עילה להגשת תביעה בגין רשלנות רפואית כנגד מד"א. עם זאת, יש לציין כי לא כל איחור יחשב כ"רשלנות רפואית" – לדוגמא, מקרים בהם הצוות הרפואי היה עסוק בטיפול בקריאת חירום אחרת.

 

פעמים רבות מנותחים בבתי המשפט תמלילי השיחות בין המוקד לבין הנהג, או בין המוקד לבין המטופל, ומאפשרים לשופט להתחקות אחר השתלשלות העניינים בזמן אמת. בנוסף - כי לעיתים אין אמבולנסים זמינים בגזרה, ובמקרים כאלו סביר להניח שהנטל להוכיח רשלנות רפואית לא יהיה עניין של מה בכך.

רשומה רפואית באמבולנס, האם חובה?

תביעות רבות בעניין רשלנות רפואית מוגשות במרחק זמן מהאירועים המדוברים. אי לכך, בתי המשפט מכירים בחשיבותן של הרשומות הרפואיות, שכן ככל שפעולת הרישום ופעולת הטיפול נעשו בסמיכות זמן קרובה יותר, ככה גוברת אמינות הרישום.

 

מן הצד השני, מקום בו לא קיימת רשומה רפואית מסודרת, נגרם למטופל נזק ראייתי להוכיח טענותיו ולעיתים מעביר בית המשפט את נטל הראייה לכתפי הצוות הרפואי באמבולנס להוכיח את אי-רשלנותו. במילים אחרות – במידה וצוות האמבולנס לא ערך רישום רפואי כמצופה ממנו, יהיה עליו להוכיח שלא התרשל במילוי משימתו. 


רשלנות רפואית של מגן דוד אדום בראי מערכת המשפט

על פי רוב, בתי המשפט אינם נוהגים להחמיר בשפיטתם בדיעבד של מטפלים ורופאים שהיו נתונים ללחץ של זמן, קל וחומר כאשר חייהם של המטופלים היו מונחים על הכף. עם זאת, במידה ויעלה בידי התובעים להוכיח כי אכן הנזקים נשוא התובענה נגרמו להם עקב רשלנותו הרפואית של צוות מגן דוד אדום, לא יהסס בית המשפט לפסוק פיצויים לתובעים.


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פיצויים בגין רשלנות רפואית בניתוח כריתת רחם - פגיעה בעצב

פגיעה בעצב עקב ניתוח כריתת רחם רשלני - התובעת עברה ניתוח לכריתת רחם וטפולות בבית חולים ע"ש קפלן ברחובות שנמצא תחת ניהולה ו/או בבעלותה של הנתבעת, קופת חולים של ההסתדרות הכללית.  

פסק דין בנוגע לזריקת אפידורל רשלנית - התפתחות תסמונת Drop Foot

האם בעקבות זריקת אפידורל שנעשתה תוך רשלנות רפואית - נגרמה לתובעת תופעת Drop Foot 

פיצויים לאחר רשלנות רפואית בביצוע ניתוח למטופל הסובל מאיטמות במעי הגס

התובע נולד סובל מתסמונת רשלנות רפואית vater. התובע נזקק ובין היתר לניתוחים לתיקון מום בוושת ובקנה הנשימה ולקיבוע אבי העורקים. לאחר מכן נותח התובע בשיטת פניה לפתיחת איטמות המעי הגס... 

הסכמה מדעת לביצוע הרדמה מקומית ולא הרדמה כללית - האם רשלנות?

האם קיבל הרופא את הסכמתו מדעת של המטופל לביצוע הניתוח בהרדמה מקומית? תביעה שעניינה רשלנות רפואית הוגשה לבית המשפט... 

רשלנות רפואית בטיפול על ידי מתמחה - לידה תוך מתן פטוצין

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם מתמחה אשר לא אבחן מחלה ולא התייעץ עם רופא מומחה התרשל?

האם רופא מתמחה חייב להתייעץ עם רופא בכיר ממנו במקום בו הוא אינו משכיל לאבחן את המחלה ממנה סובל המטופל? 

רשלנות רפואית - שירותי רפואת חירום לא תיקנו לחצן מצוקה

האם חברה המעניקה שירותים רפואיים לשעת חירום, באמצעות לחצני מצוקה, פעלה ברשלנות כלפי אחד ממנוייה כאשר לא תיקנה את לחצן המצוקה שברשותו? 

נטל הראייה בעקבות העדר רשומה רפואית - ניתוח כריתת גידול בצוואר הרחם

האם בית החולים התרשל במהלך ניתוח לכריתת רחם, והאם הניתוח התארך מעבר לרגיל? מהו נטל הראייה והאם יונח על כתפי הנתבעים? 

התקף לב סוער מול התקף לב שקט, האם רשלנות רפואית?

תופעות אלו - שכולן היו גלויות לאנשי הצוות הרפואי - לא טופלו, לטענת המשפחה באופן ראוי וסביר, ומשכך לא אובחן אירוע הלב שגרם באופן ישיר למותו של המנוח... 

רשלנות רפואית בגין אי שמירה על חולה סכיזופרניה ומניעת התאבדותו

בית המשפט קבע, תוך הסתמכות על דו"ח ועדה מיוחדת מטעם משרד הבריאות, כי בית החולים תל השומר אשם ברשלנות רפואית כלפי מטופלת שאושפזה במחלקה הפנימית במוסד... 

רשלנות רפואית באבחון מחלה וביצוע בדיקת MRI באיחור

רן שקד הוכיח את הקשר שבין איחור באבחון המחלה, נכותה של מרשתו, נפילתה בבית ונזקיה הרפואיים והשיג למרשתו פיצוי מרשים כאמור ....  

האם רופא אשר דיווח לפי חוק כלי ירייה התנהל ברשלנות כלפי מטופל?

האם רופא אשר דיווח על מטופל מכוח הוראות חוק כלי ירייה ופקודת התעבורה, התנהל ברשלנות שגרמה נזקים לפציינט? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בבית חולים והפעלת חוק חקירת סיבות מוות

האם ניתן להפעיל את סעיף 19 לחוק חקירת סיבות מוות כאשר מדובר בהליך בגין רשלנות רפואית? 

תביעת רשלנות בהריון לאחר אי הפניה לדיקור מי שפיר למרות כליות עובר גדולות

האם הרופאים היו צריכים להפנות אישה לדיקור מי שפיר לאחר שאובחנו אצל העובר כליות גדולות, בגבול העליון של הנורמה? האם רשלנות באבחון תסמונת דאון? 

תביעה נגד בית אבות בגין רשלנות לאחר נפילת קשישה במסיבת פורים

קשישה נפלה בבית אבות. האם מדובר בנפילה שהתרחשה בגין רשלנות הצוות הרפואי? 

אבנדיה ורשלנות רפואית - תביעה ייצוגית והסדר פשרה על סך 12 מיליון ש"ח

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר הסדר פשרה על סך 12 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית במתן תרופה בנוגע לאבנדיה... 

רשלנות רפואית חמורה של וטרינר ושלילת רישיון לצמיתות

ווטרינר אשר רישיונו נשלל על ידי מנכ"ל משרד הבריאות, וזאת בשל "רשלנות חמורה", הגיש ערעור על כך לבית המשפט המחוזי. בית המשפט המחוזי בבאר שבע קבע כי דין הערעור להידחות... 

האם רשלנות בית אבות גרמה לנפילת קשישה וכתוצאה מכך לפטירתה?

קשישה נפלה מספר פעמים בבית אבות. בני המשפחה הגישו, לאחר פטירתה של הקשישה כתוצאה מהנפילה האחרונה, תביעה כנגד בית האבות בגין רשלנות רפואית... 

בית המשפט העליון דחה ערעור שעניינו רשלנות במתן חיסון לתינוק

בית המשפט העליון קבע כי לא הוכחה רשלנות רפואית במתן חיסון לתינוק בשנת חייו הראשונה... 

ניתוח כריתת רחם והרמת שלפוחית שתן - האם נעשה ברשלנות?

האם בית החולים ביקור חולים התרשל בביצוע ניתוח כריתת רחם והרמת שלפוחית שתן? האם עסקינן ברשלנות רפואית בניתוח? תגיות: ביופסיה, מעגל האוריאה, ילוד מכשירני, טאכיפניאה, לויקוציטים, ציסטה, סרטן הרחם, בדיקת דם,