www.rashlanut-refuit.org

רשלנות רפואית עקב היפרדות שליה, איך אפשר לקבל פיצויים?

רשלנות רפואית עקב היפרדות שליה, איך אפשר לקבל פיצויים?

השליה בעלת תפקיד הכרחי לקיומו של העובר ברחם ולהתפתחותו. באמצעותה מתבצע חילוף חומרים בין האם לעובר ומעבר של חמצן ומזון. השליה מסייעת בייצור והפרשת הורמונים ומהווה שכבת מגן על העובר מפני חבלות וזיהומים. כרבע שעה לאחר הלידה, הרחם פולט החוצה את השליה ואת חבל הטבור.

 

היפרדות שליה הוא סיבוך אשר עלול להיגרם במהלך ההריון, שבו מעטפת השליה נפרדת מהרחם, וגורמת לדימום בעיקר בשליש האחרון. היפרדות שליה מתרחשת באחוז אחד מסך ההריונות, והסיבוך עלול לגרום במקרים חמורים למות העוברים, בין 20 ל - 40 אחוז, בהתאם למידת חומרת ההיפרדות. הסיכון לאם כתוצאה מהיפרדות שליה נובע מהדימום, שעלול לגרום להפרעה באספקת הדם, וכתוצאה מכך לשוק ואף למוות. הסכנה לעובר נובעת מהירידה בלחץ ובכמות הדם, ועקב כך ירידה באספקת החמצן.

 
הסיבות להיפרדות שליה אינן ידועות, אולם הגורמים המעלים את הסיכון להיפרדות שליה הם: רעלת הריון, ירידת מים מוקדמת, עבר מיילדותי, הכולל ניתוחים קיסריים, זיהום תוך רחמי, עישון בזמן ההריון, יתר לחץ דם, הריון מרובה עוברים, חבל טבור קצר, טראומה לבטן ועוד.
 
אחד הסימנים המובהקים לצורך אבחון היפרדות שליה הוא קצב לב העובר. סימנים נוספים לכך יכולים להיות: כאב רחמי, רגישות בטנית, דימום וגינלי, רחם מוגדל וחיוורון. במקרה שהאם מתלוננת על כאבי בטן ממוקמים פתאומיים ודימום וגינלי, על הרופא הגניקולוג לערוך אולטרסאונד כדי לשלול סיבות אחרות לדימום, כגון: שליית פתח, שהוא סיבוך שבו השליה מחוברת לקירות הרחם באופן שבו היא קרובה או מכסה כליל את צוואר הרחם.
 
אי הפניה לבדיקות מתאימות
 
הטיפול בהיפרדות שליה תלוי בכמות הדם שהאם איבדה ובמצב העובר. אם העובר בן פחות מ -36 שבועות, ולא מצוי במצוקה עוברית, ולאם אין תסמינים קליניים, יש לערוך מעקב הריון עד להגעת העובר לבשלות, וליילד כאשר העובר בשל ללידה, או אם העובר או האם נמצאים במצוקה. במקרים אלו עדיף לבצע לידה וגינלית מאשר לידה בניתוח קיסרי, אלא אם ישנה מצוקה עוברית. 
 
רשלנות רפואית עקב היפרדות שליה יכולה לבוא לידי ביטוי בגין היעדר אבחון, אבחון לקוי, או עיכוב באבחון, ועקב כך לטיפול מאוחר. רשלנות יכולה להיות בשל החלטה על ביצוע הליך רפואי לא מתאים אשר גרם נזק גופני או החמיר את מצבה של היולדת, או בגין היעדר הסכמה מדעת לניתוח קיסרי ועוד.
 
עם זאת, היפרדות שליה היא סיבוך בלתי נמנע ובלתי צפוי, אשר נגרם מסיבות שאינן בהכרח ידועות, והפרקטיקה הרפואית לא תמיד יכולה למנוע את התופעה או לחזות אותה, ועקב כך לא ניתן לסייע ליולדת. כדי להוכיח כי מדובר במקרה של רשלנות רפואית, יש להציג חוות דעת של מומחים רפואיים, המעידה על קשר סיבתי בין הטיפול הרשלני שניתן על ידי הצוות הרפואי לבין הנזק שנגרם ליולדת או לעובר בפועל.
 
הרופאים התעלמו באבחנה של חשד להיפרדות שליה
 
בית המשפט המחוזי פסק פיצויים בסך של למעלה משלושה מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית בלידה. התובעת, ילידת 1981, הגישה תביעה נגד בית החולים בגין התנהלות הרופאים במהלך לידתה. בכתב התביעה נטען כי אמה של התובעת התקבלה בבית החולים, לאחר ירידת מי שפיר, כאשר היא נמצאת בשבוע ה-35 להריונה. האם הוכנסה מיד לאשפוז ומעקב במחלקת יולדות.

בשעות הבוקר למחרת, החלה האם לסבול מכאבי בטן ודימום, לכן הוכנסה לחדר הלידה ובעקבות דימום קשה איבדה את ההכרה. במהלך הלידה הופסק ניטור הדופק העוברי ובסופו של דבר הילדה נולדה באמצעות לידת מלקחיים במשקל של שני ק"ג וחצי. התובעת נולדה ללא נשימה ודופק, ולמזלה ניסיונות החייאה שנעשו בה הניבו פרי. התובעת טענה כי כתוצאה מרשלנות רפואית זו, נותרה היא עם נזק נוירולוגי ומוטורי קשה ביותר.
 
על פי חוות דעת רפואית, הצוות הרפואי התרשל בכך שלא בוצעה בדיקה קלינית לפני ובמהלך הלידה. כמו כן, מומחה מטעם התביעה טען כי הרופאים התעלמו באבחנה של חשד להיפרדות שלייה ופרק הזמן בין הדימום הקשה ללידה היה ארוך מדי. 
 
בית החולים טען כי דין התביעה להידחות משום שנכותה של התובעת נובעת מאירועים אחרים אשר התרחשו לאחר הלידה, או מפגמים מולדים. לטענתו, הרופאים פעלו באופן מקצועי ומיומן, וכפי שמצופה מהם במסגרת מבחן הרופא הסביר. 
 
בית המשפט קבע כי יש לקבל את התביעה, מכיוון שהרופאים לא פעלו כמצופה מהם ולא שללו את האבחנה בדבר היפרדות השליה עם הגעתה של היולדת לבית החולים. כמו כן, הצוות הרפואי לא ביצע ניתוח קיסרי, למרות מצבה הקשה, ולא ניתן לכך כל הסבר רפואי המניח את הדעת. 
 

 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן
שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

הידבקות לאחר לידה וזיהום, רשלנות רפואית - המערערת נולדה בשנת 1957 בבית החולים אלישע. כעבור שישה ימים הוחזרה לביתה. מספר ימים לאחר מכן נתגלתה אצלה תופעה של הקאות ואיבוד נוזלים.  

התובע נולד בשנת 1982 ובשנת חייו הראשונה קיבל שלוש מתוך ארבע מנות של חיסון נגד פוליו, חרף כך חלה המערער בפוליו... 

פסק דין בעניין רשלנות רפואית בגין אי הפסקת הריון בשל חשש לפגות... 

לאחר הריון בסיכון גבוה וטיפולי פוריות, הרופא אשר התרשל בקריאת בדיקת מוניטור ושחרר את האם ההרה לביתה מבלי שהבין את הסיכון לעובר וכתוצאה מכך התינוקת נולדה עם פגיעה מוחית קשה ופגיעה רב מערכתית 

האם הופרה חובת הזהירות המוטלת על רופא שיניים סביר במסגרת מתן זריקת אלחוש למטופל? 

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

חישוב פיצויים בעקבות רשלנות רפואית. אתר "רשלנות רפואית" מציג מידע עדכני הכולל מאמרים, מדריכים, דוגמאות וכדומה... 

האם יש להטיל אחריות אישית על רופא בעקבות רשלנות רפואית במהלך הלידה? האם יש להטיל את האחריות כולה על בית החולים? היכן מתחילה ונגמרת האחריות בנושא רשלנות רפואית? קראו עוד... 

העדר רשומה רפואית במהלך ניהול לידה והעברת נטל ההוכחה בתביעה שעניינה רשלנות רפואית במהלך לידה. אירוע פרע כתפיים שהביא לשיתוק בידו של התינוק... 

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

השאלה באילו נסיבות קמה חובה, מכוח עוולת הרשלנות, לבצע הליך רפואי באמצעות רופא מומחה איננה פשוטה. האם לאחר הריון בסיכון חייב רופא מומחה להיות נוכח בחדר הלידה?. 

רופאים כרתו רחם של יולדת במהלך ניתוח קיסרי שבוצע בהליך חירום. האם מדובר ברשלנות רפואית בלידה? 

האם רשלנות בלידה הביאה ללידה של ילדה הסובלת משיתוק מוחין ואפילפסיה? האם הרופאים היו צריכים להעניק ליולדת טיפול אנטיביוטי או טיפול בסטרואידים? 

מהו ניזוק משני? האם גם הורים אשר ילדם נפגע בגין רשלנות בלידה זכאים לפיצויים בגין כאב וסבל וראש נזק לא ממוני? 

האם הרופאים התרשלו כלפי התובע והוריו בגין אי אבחון סיכוי לאירוע פרע כתפיים במהלך הלידה? 

יולדת הגיע לאשפוז במהלך הריון בבית החולים מקאסד. בשלב מסוים היא נמצאה בלידה פעילה וילדה ארבעה פגים. האם רשלנות רפואית בבית החולים גרמה לפטירתם של התינוקות לאחר זמן קצר? 

הורים מטפלים במסירות בבתם הנמצאת במצב צמח בגין רשלנות בניתוח קיסרי. האם הם זכאים לפיצויים מהמדינה מכוח החוק לתיקון דיני נזיקין אזרחיים... 

תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה לאחר ניתוח קיסרי הוגשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב... 

לידת וואקום במקום לידה במהלך ניתוח קיסרי? האם מדובר ברשלנות רפואית בלידה? 

בית המשפט העליון דחה תביעה בגין רשלנות רפואית בלידת תאומים למרות שאחד התאומים נולד כאשר הוא סובל משיתוק מוחין... 

האם בית המשפט יקבל תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה, וזאת משום שהתובעים הוכיחו רשלנות מסוימת ולא נמצאה סיבה רפואית ברורה לשיתוק מוחין ממנו סובל התובע?