www.rashlanut-refuit.org

אשם תורם בעקבות אי הליכה לבדיקה במהלך הריון

בית המשפט המחוזי בירושלים נדרש לדון בתביעה בעניין רשלנות רפואית בהריון שהוגשה על ידי קטין באמצעות הוריו, כנגד רופא הנשים אשר טיפל באימו במהלך ההריון והלידה.

 

רופא הנשים הנתבע, היה רופאה האישי של האישה במשך שנים, וגם במהלך הריונה הראשון. יש לציין כי במהלך ההריון הראשון הפנה הרופא את האישה למספר בדיקות במסגרתן אף עלה חשש למום בעובר. הרופא הפנה את האישה בזמנו לייעוץ גנטי, לאולטרסאונד ולדיקור מי שפיר, ולמרות שהיה חשש למום בעובר, נמשך ההריון כסדרו ובסופו של היום נולדה לאישה בת בריאה.

התביעה דנן עסקה בהריונה השני של האישה, אשר הביא ללידתו של בנה הסובל מתסמונת דאון. בהריון זה, לטענתה של האחרונה, למרות המלצה של רופא חיצוני אשר ביצע לה בדיקת אולטר סאונד, לא הפנה אותה רופאה האישי לייעוץ גנטי.

 

עורך הדין של הרופא - יש להטיל על האישה 100% אחריות

 

בית המשפט קבע כי יש לקבל את תביעתה והשופטים סברו שלא עלה בידו של רופא הנשים להוכיח הפנייה לבדיקה זו במהלך ההריון. עם זאת, במהלך הדיונים העלה עורך דינו של הרופא טענת נגד נפוצה בתביעות מסוג זה – טענת רשלנות תורמת. האם יש לראות באישה אשמה גם היא, במידה מסוימת, לאי ביצוע הבדיקה, למרות שלא קיבלה הפנייה ברורה מן הרופא.

עורך דינה של האישה טען בסיכומיו כי אין לייחס למרשתו רשלנות תורמת, משום שלא הובהרו לה אפשרויות הבדיקה העומדות בפניה. עוד טען עורך הדין, כי האישה הינה נטולת השכלה רפואית ועל כן סמכה ידיה באופן מוחלט על רופאה האישי.

 

עורך דינו של הרופא טען לעומתו כי היות והאישה נשלחה על ידי מרשו לייעוץ גנטי במהלך ההריון, ולא עשתה כן, יש להטיל עליה רשלנות תורמת בשיעור של 100%. זאת ועוד, עורך דינו של הרופא טען כי גם במידה ולא הופנתה האישה באופן ישיר על ידי מרשו לייעוץ גנטי, עצם התעלמותה מהמלצתו של מבצע בדיקת האולטרא סאונד לעבור ייעוץ מסוג זה, הינה רשלנות תורמת מצדה.

מהו אשם תורם בתביעות רשלנות רפואית?

האשם התורם מהווה הגנה למזיק לא מפני עצם האחריות בנזיקין, אלא מפני החובה לפצות את הניזוק על מלוא נזקו. בקביעת קיומו של אשם תורם יש תחילה לבחון האם, בנסיבות העניין, נהג הניזוק כאדם אחראי ותוך זהירות סבירה כאשר במידה ונמצא שלשאלה זו יש להשיב בשלילה, יש לחלק את האחריות לפגיעה על פי מבחן האשמה המוסרית. במילים אחרות - הצבת מעשי הרשלנות של המזיק והניזוק זה מול זה כדי להשוות ולהעריך את מידתם ומשקלם של מעשיו ומחדליו של כל צד.

 

יש לזכור תמיד שנטל ההוכחה לקיום האשם התורם מצד הנפגע מוטל על שכם הנתבע. במקרה שמדובר במוסד רפואי ורופא מצד אחד, וחולה שאינו בקיא ברזי הרפואה מצד שני, הרי שהכוחות אינם שקולים. על החולה לקבל את המידע הדרוש והנחוץ לטיפול שאותו היא מקבלת או אמורה לקבל, ובהתאם לרמתה והבנתה.

 

לסיכום - האישה אשמה בשיעור של 30%


במקרה דנן, התובעת עצמה העידה כי במהלך ההריון השני היא זו שהייתה צריכה ליזום את קבלת בדיקות, והיא שהזכירה לרופא שיש לבצען. מכאן שהתובעת הייתה ערנית ומעורה בבדיקות, ולפיכך היה עליה להתעניין אף היא באפשרות של הייעוץ הגנטי, דיקור מי השפיר, והעיתוי לבצע זאת (קראו גם על רשלנות בלידה).

אי לכך, קבע בית המשפט שיש להטיל על התובעת אשמה תורמת לנכות בנה בשיעור של 30%.


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פסק דין בעניין רשלנות רפואית במסגרת טיפול באסיר לאחר ניסיון התאבדות

התובע ניסה להתאבד ובעקבות כך נגרמו לו נזקים חריפים בעמוד השדרה הצווארי. למרות זאת, רופא בית הסוהר לא השכיל לאבחן את המחלה ממנה סובל התובע. האם רשלנות רפואית? מהו אשם תורם במסגרת ניסיון התאבדות? 

רשלנות רפואית -סוגיית אשם תורם

אתר "רשלנות רפואית" מציג מידע עדכני לגבי אשם תורם בתביעות רשלנות רפואית. המידע כולל מאמרים, מדריכים, דוגמאות וכדומה... 

פסק דין - חולה נפל בגין רשלנות רפואית בהשגחה לאחר ניתוח

התובע עבר ניתוח בבית החולים. לאחר הניתוח, ניסה החולה לקום וללכת בכוחות עצמו. בזמן הניסיון ללכת היה החולה תחת השפעת תרופות מטשטשות... 

רשלנות רפואית - שירותי רפואת חירום לא תיקנו לחצן מצוקה

האם חברה המעניקה שירותים רפואיים לשעת חירום, באמצעות לחצני מצוקה, פעלה ברשלנות כלפי אחד ממנוייה כאשר לא תיקנה את לחצן המצוקה שברשותו? 

הרופא לא נתן טיפול אנטיביוטי - האם רשלנות רפואית ואובדן סיכויי החלמה?

הנזק הקרדיולוגי כבר אירע, אך הנזק המוחי היה ניתן למניעה על ידי מתן טיפול אנטיביוטי, האם ישנו מקום להשתמש בדוקטורינת אובדן סיכויי החלמה? 

רשלנות רפואית בחוסר מעקב אחר ביצוע בדיקת קומבס למניעת אנמיה

האם על רופא אשר מפנה חולה לבדיקה רפואית שעלולות להיות לה השלכות הרות משקל לגבי מצבו הבריאותי של המטופל, חייב במעקב אחר ביצוע הבדיקות? האם אי ביצוע מעקב לאחר בדיקת קומבס למניעת אנמיה הוא רשלנות רפואית? 

אשם תורם - מטופל אשר אדיש לגורלו

האם סירובו של מטופל לבצע טיפול מסוים, עלול לפגוע בפיצוייו במידה והטיפול שניתן לו היה רשלני? קראו עוד בפורטל רשלנות רפואית.... תגיות: אובסטין,