www.rashlanut-refuit.org

אי בחינת אפשרויות נוספות לביצוע ההפלה יזומה, האם רשלנות רפואית?

אי בחינת אפשרויות נוספות לביצוע ההפלה יזומה, האם רשלנות רפואית?

אישה אשר אושפזה בבית חולים ליולדות, הגישה תביעה בגין רשלנות רפואית בהריון בביצוע הפלה בשיטת לאודון, אשר הביאה בסופו של ההליך לכריתת רחמה בעקבות נקב. האישה, אשר הגיעה לבית החולים לביצוע הפלה מתוכננת, הייתה בשבוע ה-18 להריונה ורחמה כבר היה מצולק משני ניתוחים קיסריים קודמים. זאת ועוד, כשהגיעה התובעת לבית החולים, הייתה היא במצב של שלית פתח, מצב בו השליה אינה במקומה הנכון והינה ממוקמת בפתח יציאת העובר.

ההפלה בוצעה על ידי שימוש בשיטת לאודון, לפיה מוחדרים אל צוואר הרחם קטטר עם בלון ומוזלף פיטוצין במינון עולה על מנת לגרום לצירים המזרזים את פליטת העובר. לאחר הפלטות העובר וסילוקו, עשו הרופאים מספר ניסיונות להוציא את השליה, אך נתברר להם כי נוצר נקב ברחם שהצריך ניתוח.

 

במהלך הניתוח אובחנה השליה כדבוקה לשריר הרחם, ולאור הדימום הרב, לא היה מנוס מלכרות את רחמה של התובעת.

 

האם הרופאים בדקו את כל האפשרויות לביצוע ההפלה?


האישה טענה כי לאור מצבה המיוחד, שרחמה היה מצולק מניתוחים קודמים ומצב של שלית פתח חלקית, הבחירה בשיטת ההפלה על פי שיטת לאודון מהווה טיפול רשלני של בית החולים. במילים אחרות, במצבה הפתולוגי המיוחד של התובעת, ולנוכח ה"אפשרות הסטטיסטית" שהתובעת סובלת גם משליה דבוקה, היה על הרופאים לשקול שיטות אחרות לסיום ההיריון, דבר שלא נעשה.

 

עוד טענה התובעת כי שיטת ההפלה לא נבחרה על ידי רופאי בית החולים כאופציה טיפולית מבין מספר מספר אפשריות, אלא היא ננקטה מתוך רוטינה מקובלת במסגרת הפרוטוקול המחלקתי, מבלי להתייחס למקרה כמקרה פרטני הדורש התיחסות מיוחדת.


בית המשפט המחוזי קבע כי מתן הפיטוצין נעשה כדין, היות ובמקרה של עובר פגוע אשר אינו מתפתח, ולמרות שישנן צלקות ברחם מניתוחים קיסריים קודמים, מקובל לסיים את ההריון ע"י הזלפה מבוקרת של פיטוצין.

 

שופטי בית המשפט המחוזי היו סבורים כי הרשלנות הרפואית של בית החולים הייתה בכך שמתן הפיטוצין לא ניתן תחת בקרה. בית המשפט המחוזי קבע כי סיום היריון עם צלקות ניתוח קודמות ברחם, שלית פתח וחשד לשליה נעוצה - מקובל שיעשה באופן שנעשה, כל אימת שיתבצע תחת השגחה צמודה של רופא מומחה ולא של רופא מתמחה (כפי שנעשה בפועל).

 

בית המשפט העליון הופך את החלטת בית המשפט המחוזי


האישה הגישה ערעור על קביעה זו של בית המשפט המחוזי, ובית המשפט העליון קיבל את טענותיה והפך את החלטותיו של בית משפט קמא. על פי פסיקתו של בית המשפט העליון, מצבה הפתולוגי המיוחד של התובעת היה כזה שהרופאים היו חייבים לשקול את האופציות הטיפוליות העומדות לרשותם, ולברור מביניהן את המתאימה ביותר. בית המשפט כתב בפסק הדין כי דבר שכזה לא נעשה, ועל כל פנים אין בחומר ראיה שתעיד על כך שהדבר נעשה.

לסיכום, השופטים קבעו כי עצם אי שקילתן של שיטות הפלה חלופיות, מהוה מעשה רשלנות וכבר נאמר בפסיקה, שעל רופא מוטלת חובה לקבל את החלטתו לאחר שבחן ובדק בקפידה את ממצאי המקרה שלפניו לגופו.
 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פסק דין - רשלנות רפואית בביצוע גרידה גרמה לכריתת רחם וסכנת חיים

התובעת עברה גרידה, אשר בוצעה על-ידי הנתבע. מיד לאחר הגרידה התקין הנתבע בגוף התובעת התקן תוך רחמי. כעבור מספר ימים החל בגוף התובעת דימום חזק בעקבות נקב ברחם. לצערה, נאלצו הרופאים לכרות את רחמה... 

רשלנות רפואית ופיצויים - אי אבחון מום מולד של חוסר באמה

התובע נולד עם חוסר מולד באמה הימנית. בסקירת הריון שבוצעה לאם התובע במהלך הריונה עמו לא זוהה המום אצל התובע.  

פיצויים בגין רשלנות רפואית באבחון תוצאות בדיקת אולטראסאונד

בדיקת אולטראסאונד ואבחון רשלני - התובעת הרתה באמצעות הפריית מבחנה. היה זה הריון ראשון לאחר טיפולי פוריות שנמשכו כשלוש שנים. מהלך ההריון היה תקין, והיא נרשמה ללידה במרכז הרפואי "שערי צדק". 

רשלנות רפואית - אי אבחון גפיים הקצרות בבדיקת אולטראסאונד

בשבוע 21.5 להיריון, במסגרת בדיקת אולטרא סאונד לסקירת מערכות נצפה קיצור משמעותי באורך העצמות הארוכות של הגפיים ביחס לשאר איברי העובר.  

רשלנות רפואית באי-גילוי מום בעין העובר - פיצויים

התובעת נולדה עם מום מולד בעיניה וכשהיא עיוורת. בכתב התביעה טענו התובעים לרשלנות של הנתבעים באי גילוי מומה של התובעת. 

פיצויים בשל רשלנות רפואית בבדיקת מי שפיר - גרימת עיוורון

מספר ימים ימים לאחר הלידה הבחינה האם כי עינה השמאלית של ביתה סגורה. הבדיקות הצביעו כי התינוקת סובלת ממיקרופטלמיה בעין שמאל ומהתפתחות בלתי תקינה של הרשתית.  

רשלנות רפואית שגרמה להידבקות בדלקת מעיים

הידבקות לאחר לידה וזיהום, רשלנות רפואית - המערערת נולדה בשנת 1957 בבית החולים אלישע. כעבור שישה ימים הוחזרה לביתה. מספר ימים לאחר מכן נתגלתה אצלה תופעה של הקאות ואיבוד נוזלים.  

הפסקת הריון ללא הצדקה - פיצויים בגין רשלנות רפואית

רופאי קופת החולים גרמו להפסקת הריונה של התובעת ללא הצדקה. 

רשלנות רפואית בבדיקת מי שפיר - לידה מוקדמת בחודש השישי

התובעים הינם הוריה של תינוקת אשר נולדה טרם זמנה, כאשר אמה, התובעת הראשונה, הייתה בחודש השישי להריונה. 

פיצויים לתינוק הסובל ממום מולד במערכת השתן - הולדה בעוולה ורשלנות

הרופאים לא השכילו לאבחן את המום המולד במערכת השתן ממנו סובל התובע. אי לכך, הוגשה כנגדם תביעה בגין רשלנות רפואית שעילתה הולדה בעוולה... 

אשה שנכנסה להריון עם התקן תוך רחמי, הגישה תביעה בגין רשלנות רפואית בהריון

אם שהיתה בהריון עם התקן תוך-רחמי, בחרה להתעלם מהסיכון הרפואי, ולהקשיב להמלצת הרב, שעודד אותה להמשיך בהריון. הקטין נולד בלידה המוקדמת, כשהוא סובל משיתוק מוחין, וההורים טענו כי הם לא קיבלו את המידע הרפואי המלא, על כן הגישו תביעה לפיצויים בגין רשלנות רפואית בהריון ובלידה.  

האם הרופא היה צריך לשלוח את המטפלת לטיפול הפריה חוץ גופית במועד מוקדם יותר?

התובעת עברה טיפולי פוריות במהלך שש שנים ונשלחה לטיפול הפריה חוץ גופית בהיותה בת 41. האם מדובר ברשלנות? 

פיצוי לתובעת שנולדה עם חוסר בארבע אצבעות בכף היד

האם עברה במהלך ההריון 6 בדיקות אולטרסאונד שנמצאו תקינות, עם זאת בתה נולדה עם מום של חוסר בארבע אצבעות בכף ידה הימנית. 

האם הרופא שלא אבחן את המום בעמוד השדרה של העובר התרשל?

אם כבדת משקל נשלחה לביצוע סריקת מערכות במכון מור. הבדיקה יצאה תקינה, אך התינוקת נולדה עם מום גדול בעמוד השדרה, הגורם לה סבל רב לאורך כל חייה. 

האם ניתוח קיסרי היה מונע את הנזק המוחי שנגרם לילדה?

ההורים הגישו תביעה בגין רשלנות בלידה, בטענה כי הרופא נדרש לבצע ניתוח קיסרי, במקום לידה טבעית. 

הורי קטין שנפטר בגיל שלוש, הגישו תביעה בגין רשלנות בלידה

הורים לקטין שנפטר בגיל שלוש שנים, תבעו את בית החולים, בגין ניהול רשלני של הלידה. הקטין שסבל מהאטות בדופק, בעת הלידה, נולד ללא נשימה, ובשל תשניק סב לידתי, הוא נותר עם שיתוק מוחין ונכות בשיעור 100%. 

לבני דודים נולד ילד בעל מומים, האם הצוות הרפואי פעל ברשלנות?

התינוק להורים שהם קרובי משפחה נולד עם תסמונת Bardet Biedl, לאחר כעשרים שנה, הגישו ההורים תביעת רשלנות רפואית, בגין נזק גוף שנגרמו לבנם בשל הולדתו בעוולה. 

האם ניתן היה למנוע את מותה הטרגי של הילדה?

ילדה שנולדה עם מומים רבים, נפטרה בגיל 10, ההורים תובעים את בית החולים בגין רשלנות בהריון ובלידה. 

רשלנות בהריון והתיישנות בעקבות פסק דין המר - החלטה של השופטת דורנר

החלטה של השופטת דורנר אשר מאתגרת את פסק דין המר בכל הנוגע להתיישנות בגין רשלנות בלידה והולדה בעוולה... 

לידה מוקדמת לאחר הריון עם התקן תוך רחמי - האם רשלנות רפואית?

האם הריון עם התקן תוך רחמי הסתיים בלידה מוקדמת בגין רשלנות רפואית? האם האישה לא קיבלה מידע אודות הסיכונים שבהריון עם התקן תוך רחמי? תגיות: אוביטרל,