www.rashlanut-refuit.org

מה בין אחריות פלילית לרשלנות רפואית?

מה בין אחריות פלילית לרשלנות רפואית?

תביעות בגין רשלנות רפואית הפכו נפוצות בשנים האחרונות בישראל, בעיקר בשל העלייה במודעות לגבי רשלנות מקצועית של רופאים. במסגרת תביעות אלו טוען מטופל אשר נפגע לכאורה מטיפול רפואי רשלני כי הוא זכאי לקבל פיצויים בגין כך. מדובר אפוא בתביעה אזרחית אשר מבוססת על עוולת הרשלנות.

 

 

פעמים רבות, מטופלים ומטופלות אשר נפגעו (או חשים שנפגעו) מרשלנות רפואית, מעוניינים לבחון אפשרות של הגשת תלונה במשטרה כנגד הגורם הרפואי, וזאת בכדי להביא להטלת אחריות פלילית על האחרון. חשוב לציין כי הטלת אחריות פלילית על רופא, בגין רשלנות רפואית, איננה עניין שכיח במחוזותינו. המקרים אינם רבים ובית המשפט בוחן סוגיות אלו בהתאם לנסיבות המקרה הספציפי.


רשלנות בטיפול רפואי, מהי?


ראשית, יש להבין מהי רשלנות רפואית. מדובר למעשה בהתנהלות רשלנית של רופא מול מטופלו או בני משפחתו, וזאת כאשר קיים קשר סיבתי בין נזקים שנגרמו למטופל לבין הרשלנות המדוברת. רשלנות רפואית איננה חייבת להיות במהלך הטיפול עצמו. ייתכן והרשלנות תהיה בגין אי מסירת מידע רלבנטי, הימנעות מעריכת בדיקה חשובה, אבחון לקוי של מחלה מסוימת וכדומה.

 

עם זאת, לא כל טעות או פגיעה בגוף לאחר טיפול רפואי עולה כדי רשלנות. פעולותיו של הרופא נבחנות בהתאם למבחן "הרופא הסביר". דהיינו, האם הרופא פעל באופן המצופה ממנו בתור רופא סביר, בהתחשב בנסיבות המקרה. זאת ועוד, לא בכל מקום בו יוחלט בהליך אזרחי כי רופא מסוים יפצה מטופל בגין רשלנות רפואית, רובצת לפתחו של רופא זה גם אחריות פלילית.


מקרים חמורים – גרימת מוות ברשלנות


רשלנות רפואית חמורה עלולה לגרום למותו של מטופל. דוגמא לכך ניתן לראות בפרשה מצערת שהתרחשה בבית החולים הפרטי "אסותא" במסגרת ניתוח פשוט יחסית שנערך לילדה בת 4. הרופאה המרדימה הזריקה לקטינה חומר הרדמה בכמות גדולה מן הדרוש, ובמקום לפקח על מצבה הבריאותי של המטופלת המורדמת, ישבה הרופאה על כסא בצד החדר ונרדמה בעצמה. כתוצאה מרשלנותה של הרופאה, נרדמה הקטינה לנצח. כנגד הרופאה הוגש כתב אישום חמור. בית המשפט המחוזי בירושלים הרשיע אותה בגרימת מוות ברשלנות וגזר עליה עונש של 8 שנות מאסר בפועל.

 

עוד פסקי דין בנושא:
מאסר בפועל בעקבות רשלנות רפואית של רופאה מרדימה

 

במקרה אחר, הוגש כתב אישום כנגד חמישה רופאים מבית החולים ביקור חולים בירושלים, וזאת לאחר שמטופלת שעברה ניתוח לפרוסקופיה בבטנה לקתה בדום לב ונפטרה על שולחן הניתוחים. במקרה זה, 11 שנים לאחר האירוע, בית המשפט זיכה את הנאשמים בדין וקבע כי התלונה כנגד הרופאים נבעה בעיקר בגין מערכת היחסים העכורה שהייתה לאחרונים עם אמה של המנוחה. לגבי התהנהלותם של הרופאים בניתוח, נקבע כי אלו פעלו כמצופה מהם בתור רופאים סבירים ואחראים.


לא רק במקרה מוות


יודגש כאמור כי במרבית המקרים ההליכים המשפטיים בין המטופל שנפגע לבין המטפל שפגע יהיו במסגרת תביעה אזרחית. עם זאת, לעיתים ניתן לשקול פניה להליכים פליליים בנוסף, וזאת כאשר הנזקים אשר נגרמו למטופל קשים ובלתי נסבלים. במידה ואתם סבורים כי רובצת על הרשלנות הרפואית אחריות פלילית, מומלץ להתייעץ עם עורכי דין מטעמכם בעניין.


תביעה אזרחית נגררת לפלילים


בדומה למקרי רשלנות או תביעות נזיקיות אחרות, הרשעה של אדם בהליך פלילי יכולה לשמש את המתלונן אשר נפגע מעבירות אדם זה גם במסגרת הליך אזרחי. דהיינו, במידה והוגש כנגד רופא כתב אישום פלילי, והאחרון נמצא אשם במיוחס לו, יכול המטופל לעשות שימוש בהכרעת הדין לשם הוכחת תביעתו. יצוין כי גם במידה והרופא לא הורשע בהליך הפלילי, אך במסגרת הכרעת הדין נקבעו עובדות אשר יכולות לסייע בתביעה האזרחית, ניתן יהיה להשתמש בהן במסגרת ההליך הנזיקי.


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן
שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פגיעה בעצב עקב ניתוח כריתת רחם רשלני - התובעת עברה ניתוח לכריתת רחם וטפולות בבית חולים ע"ש קפלן ברחובות שנמצא תחת ניהולה ו/או בבעלותה של הנתבעת, קופת חולים של ההסתדרות הכללית.  

האם בעקבות זריקת אפידורל שנעשתה תוך רשלנות רפואית - נגרמה לתובעת תופעת Drop Foot 

התובע נולד סובל מתסמונת רשלנות רפואית vater. התובע נזקק ובין היתר לניתוחים לתיקון מום בוושת ובקנה הנשימה ולקיבוע אבי העורקים. לאחר מכן נותח התובע בשיטת פניה לפתיחת איטמות המעי הגס... 

האם קיבל הרופא את הסכמתו מדעת של המטופל לביצוע הניתוח בהרדמה מקומית? תביעה שעניינה רשלנות רפואית הוגשה לבית המשפט... 

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם רופא מתמחה חייב להתייעץ עם רופא בכיר ממנו במקום בו הוא אינו משכיל לאבחן את המחלה ממנה סובל המטופל? 

האם חברה המעניקה שירותים רפואיים לשעת חירום, באמצעות לחצני מצוקה, פעלה ברשלנות כלפי אחד ממנוייה כאשר לא תיקנה את לחצן המצוקה שברשותו? 

האם בית החולים התרשל במהלך ניתוח לכריתת רחם, והאם הניתוח התארך מעבר לרגיל? מהו נטל הראייה והאם יונח על כתפי הנתבעים? 

תופעות אלו - שכולן היו גלויות לאנשי הצוות הרפואי - לא טופלו, לטענת המשפחה באופן ראוי וסביר, ומשכך לא אובחן אירוע הלב שגרם באופן ישיר למותו של המנוח... 

בית המשפט קבע, תוך הסתמכות על דו"ח ועדה מיוחדת מטעם משרד הבריאות, כי בית החולים תל השומר אשם ברשלנות רפואית כלפי מטופלת שאושפזה במחלקה הפנימית במוסד... 

רן שקד הוכיח את הקשר שבין איחור באבחון המחלה, נכותה של מרשתו, נפילתה בבית ונזקיה הרפואיים והשיג למרשתו פיצוי מרשים כאמור ....  

האם רופא אשר דיווח על מטופל מכוח הוראות חוק כלי ירייה ופקודת התעבורה, התנהל ברשלנות שגרמה נזקים לפציינט? 

האם ניתן להפעיל את סעיף 19 לחוק חקירת סיבות מוות כאשר מדובר בהליך בגין רשלנות רפואית? 

האם הרופאים היו צריכים להפנות אישה לדיקור מי שפיר לאחר שאובחנו אצל העובר כליות גדולות, בגבול העליון של הנורמה? האם רשלנות באבחון תסמונת דאון? 

קשישה נפלה בבית אבות. האם מדובר בנפילה שהתרחשה בגין רשלנות הצוות הרפואי? 

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר הסדר פשרה על סך 12 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית במתן תרופה בנוגע לאבנדיה... 

קשישה נפלה מספר פעמים בבית אבות. בני המשפחה הגישו, לאחר פטירתה של הקשישה כתוצאה מהנפילה האחרונה, תביעה כנגד בית האבות בגין רשלנות רפואית... 

בית המשפט העליון קבע כי לא הוכחה רשלנות רפואית במתן חיסון לתינוק בשנת חייו הראשונה... 

האם בית החולים ביקור חולים התרשל בביצוע ניתוח כריתת רחם והרמת שלפוחית שתן? האם עסקינן ברשלנות רפואית בניתוח? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בניתוח בקע בבית החולים אוגוסטה ויקטוריה בירושלים נדחתה... תגיות: רשתית, סטרואידים, דלקת העוצבה, כליה לבנה, INVASIVE DUCT CARCINOMA, מלנומה, סד, סרטן הכבד,