www.rashlanut-refuit.org

אבחון מאוחר של גידול סרטני בשלפוחית השתן, האם רשלנות רפואית?

אבחון מאוחר של גידול סרטני בשלפוחית השתן, האם רשלנות רפואית?

האם אורולוג בקופת חולים מכבי העניק טיפול רשלני במהלך אבחון מחלתו של מטופל, ולא השכיל לאבחן את הסרטן אשר התפתח בשלפוחית השתן של התובע? האם הפר הרופא את חובת הזהירות כלפי המטופל ועל כן התרשל במילוי תפקידו?


התביעה הוגשה על ידי התובע ואשתו, לאחר שהאחרון הגיע למרפאתו של האורולוג לשתי בדיקות במאי וביוני 2000. לטענתו של התובע, למרות שהגידול היה בשלפוחית השתן שלו כבר בשנת 2000, נמנע הרופא מלהפנותו לבדיקת ציסטוסקופיה אשר הייתה יכולה לאבחן באופן ודאי את הגידול. יש לציין כי בדיקה מסוג זה איננה מבוצעת מקום שקיים חשש למחלה זיהומית, שכן במקרה זה עלולה היא להחמיר את מצבו של החולה.

 

במקרה דנן, התובע אובחן כסובל ממחלה זיהומית וניתן לו טיפול אנטיביוטי ארוך טווח, תוך קביעת בדיקה נוספת בעוד שלושה חודשים. עם זאת, התובע לא הגיע בסופו של היום לבדיקה לאחר 90 יום, עקב יעילות הטיפול האנטיביוטי. אי לכך, לא נתגלתה מחלת הסרטן שהתפתחה בגופו אלא לאחר חמישה חודשים (עת בוצעה הבדיקה המדוברת והתגלה הגידול הסרטני בשלפוחית השתן).

 

מחלוקת בין המומחים בין הצדדים

 

המומחה מטעם המטופל סבר כי לא יתכן שהרופא לא הפנה את התובע לבצע בדיקה פשוטה, כגון ציסטוסקופיה, שהייתה מאבחנת מחלתו. לטענתו של המומחה מטעם ההגנה - פעולותיו של הרופא לא עמדו במבחן הרופא הסביר שכן היה עליו לנסות ולהתחקות אחר מחלתו של המטופל עד אשר ימצא לה מזור. המומחה מטעם ההגנה טען לעומת זאת כי היות וכל הסימנים הראו שעסקינן במחלה זיהומית, יש להניח כי המטופל סבל בו זמנית הן מזיהום והן מגידול. אי לכך, פעל הרופא נכון, וכל אימת שהטיפול האנטיביוטי היה יעיל - לא ניתן היה לצפות ממנו לאבחן גידול סרטני.


המומחים הרפואיים מטעם הצדדים היו חלוקים לגבי רשלנותו או אי-רשלנותו של הרופא הנתבע, ובית המשפט נדרש לשפוט ביניהם. השופטים קבעו כי יש לקבל את חוות דעתו של המומחה מטעם הרופא, שממצאי הבדיקות והתסמינים שעמדו לפני הרופא, תמכו בהשערה כי התובע סובל מדלקת כשלהי.

 

הרופא הציע על ביצוע הבדיקה - אך הוחלט שלא לבצעה

 

הרופא אף שלח את המטופל לעשות בדיקת אולטרסאונד, על-מנת לשלול קיומו של חסם פיזי בדרכי השתן. כשחזר התובע אל הרופא עם תוצאות בדיקה שליליות, התווסף גם הנתון בדבר אי-שלילת STD. במעמד זה הרופא הסביר לתובע על בדיקת ציסטוסקופיה, על תכליתה ועל אודות אי-הנעימות הכרוכה בה, ובעצה אחת החליטו לדחותה ולמצות תחילה את הטיפול האנטיביוטי רחב הטווח. כזכור, זיהום ובדיקת ציסטוסקופיה הם שני כיווני אבחון הסותרים זה את זה.

 

גם המומחה מטעם התובעים, אישר כי ניתן לדחות את בדיקת הציסטוסקופיה כל עוד לא הסתיים הטיפול האנטיביוטי. הרופא רשם לתובע טיפול אנטיביוטי למשך עשרה ימים, והורה לו לשוב לביקורת כחלוף שלושה חודשים או על-פי ממצא קליני. לא היה מדובר, מבחינתו, במקרה יוצא דופן או מחשיד במיוחד שיצריך התייחסות חריגה. הממצאים העלו חשד לממצא דלקתי, ולא לגידול סרטני.

 

התובע לא שב לבדיקה ומעקב - הרופא איננו אחראי


אילו היה שב התובע עם סיום הטיפול האנטיביוטי וחזר על תלונותיו, קרוב לוודאי שהיה הרופא שולחו לעשות בדיקות נוספות, אם כדי למצות את החשד לזיהום בטיפול אנטיביוטי אחר ואם לבדיקת ציסוטוסקופיה (שעמדה על הפרק כבר מתחילה).

 

במילים אחרות - אילו היה התובע שב כחלוף שלושה חודשים כאשר צווה, יש לשער כי בדיקות השתן היו מראות על קיומה של בעיה, ואז היה הרופא שולחו לבדיקות נוספות. התובע לא שב, קרוב לוודאי משום שהטיפול האנטיביוטי הועיל, והתעלם מן ההזמנה לשוב לאחר שלושה חודשים. אי לכך, לא היה מקום להטיל על הרופא את האחריות לכך.


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פסק דין בעניין אי אבחון סרטן השד ואי מניעת התפשטות המחלה - רשלנות רפואית

התובעת סובלת ממחלת סרטן השד, זאת משום שקופת החולים ובית החולים לא השכילו לאבחן את הסרטן במועד. אי לכך, התפשטה המחלה בגופה של התובעת... 

פסק דין בגין רשלנות רפואית באבחון סרטן השד - איחור בביצוע ממוגרפיה

התובעת טוענת כי איחור בביצוע ממוגרפיה גרם לאבחון מאוחר של סרטן השד. אי לכך, תובעת היא פיצויים בגין רשלנות רפואית... 

פסק דין בעניין אי ביצוע בדיקת קולונסקופה - רשלנות באבחון סרטן המעי הגס

המנוחה לא הופנתה על ידי הרופאים לביצוע בדיקת קולונסקופיה ועל כן לא אובחן סרטן המעי הגס ממנו סבלה. האם מדובר ברשלנות רפואית? 

רשלנות בניתוח הסרת גידול שפיר בראש

לתובע, נער צעיר, התגלה גידול שפיר בראשו. בסמוך לאחר גילויו, הוסר רובו של הגידול בהליך ניתוחי, אולם לתובע נגרמו בעטיו של הגידול ושל הניתוח נזקים רבים. 

אבחון מקרה פסיכיאטרי במקום סרטן - פיצויים בגין רשלנות רפואית

התובעת נבדקה על-ידי רופא כאשר היתה חולה בסרטן. הרופא טעה באבחנה בסוברו כי מדבר במקרה פסיכיאטרי ועל יסוד אבחנתו נשלחה התובעת לביתה ללא טיפול במחלתה.  

פיצויים בגין איחור באבחון סרטן השד - כריתת שד ללא צורך

התובעת סובלת ממחלת הסרטן. לטענתה, הרופאה שטיפלה בה במסגרת עבודתה בקופ"ח הכללית התרשלה בגילוי סרטן השד, וכתוצאה מכך הטיפול המאוחר - לרבות כריתת השד. 

פיצויים בשל רשלנות רפואית - באי ביצוע בדיקת ממוגרפיה - סירוב לבדיקה

התובעת פנתה באוקטובר 1994, בגיל 34, לרופא המשפחה שלה, בבקשה שיפנה אותה לבדיקת ממוגרפיה של השד. הרופא סרב לבקשתה. לאחר מספר פניות נוספות לרופא נבדקה התובעת והתגלה אצל התובעת סרטן שד גרורתי 

פיצוי בגין רשלנות רפואית בטיפול בסרטן שגרמה לדלקת קרום המוח

התובע חש בהפרעה בראיה בעינו השמאלית. הוא הופנה לבדיקות, ונערכה לו בדיקה בתהודה מגנטית – MRI, אשר ממצאיה העידו על גידול בבלוטת יותרת המוח שפגע בעצב הראיה השמאלי. התובע עבר ניתוח להסרת הגידול. לטענתו הרופאים התרשלו כלפיו בביצוע הניתוח הראשון ובמעקב אחר דליפת נוזל ה-CSF לאחר הניתוח הראשון ולאחר הניתוח השני. רשלנות זו גרמה לכך שהוא לקה פעמיים בדלקת קרום המוח ונותר עם פגיעות נוירולוגיות ופסיכיאטריות קשות בגינן הוא תובע פיצוי מהנתבעים.  

פיצויים בשל רשלנות רפואית בטיפול בסרטן צוואר הרחם

המנוחה עברה טיפולים קרינתיים וכימוטרפיים שלא הועילו. המחלה התפשטה במהירות לאיברים הפנימיים בבטנה. בחודש דצמבר 1995 הגידול הסרטני גרם לחסימת הפרשת השתן מהכליות 

פיצויים בגין אבחון רשלני ומאוחר של סרטן המעי הגס שגרם למות המטופלת

המנוחה שהיא ילידת שנת 1972, נפטרה ביום 7.10.03 ממחלת הסרטן במעי הגס. התובעים טוענים כי הנתבעים אחרו באיבחון המחלה, בשל טיפול בלתי סביר במנוחה. 

רשלנות רפואית באבחון גידול בראש פעוט - בית החולים שניידר

בית המשפט קבע כי רופאים בבית החולים שניידר לא התייחסו כנדרש לבדיקות שנערכו לפעוט ואי לכך לא אבחנו גידול בראש הילד... 

רשלנות באבחון גידול בראש - פיצויים גם בגין פגיעה בתפקוד מיני

רופאי קופת חולים כללית התרשלו באבחון גידול בראשו של התובע. האם יזכה התובע לפיצויים והאם יש לפסוק עבורו פיצויים גם בגין הפגיעה בתפקודו המיני? 

אובדן סיכויי החלמה בגין רשלנות רפואית בסרטן - חישוב שיעור אחריות

בית המשפט העליון קיבל ערעור של מכבי שירותי בריאותי ורופאה מטעמה והפחית את שיעור אחריותן של האחרונות בנוגע לאי אבחון סרטן בעקבות רשלנות רפואית ממנה נפטרה מנוחה. בהתבסס על חוות דעת רפואית אשר הוצגה בפני בית המשפט, הוסכם בין הצדדים כי לפני הרשלנות הרפואית המדוברת... 

ביטול פסק דין של בית המשפט המחוזי - לא הייתה רשלנות בסרטן

האם רופאי הדסה עין כרם התרשלו כלפי התובע באבחון גידול סרטני בראשו, או שמא ערעור הרופאים יתקבל בבית המשפט העליון... 

האם רשלנות בסרטן בגין העדר מעקב לאחר הסרת גידול ממאיר?

בני משפחתה של אישה אשר נפטרה מסרטן טענו כי מדובר ברשלנות רפואית וזאת משום שהרופאים לא דאגו למעקב ראוי אחר המנוחה... 

איחור באבחון סרטן בתעלת השמע - האם רשלנות רפואית?

בית המשפט קבע כי תלונותיו של התובע הצדיקו ביצוע בירור נוירולוגי מעמיק יותר מהבירור אשר נעשה בפועל. אי לכך, מדובר ברשלנות רפואית מצד הרופאים הנתבעים... 

סרטן לאחר הקרנות נגד גזזת בילדות - האם רשלנות רפואית של המדינה?

האם רשלנות רפואית של המדינה התבטאה בכך שלא נמסרו לתובעת פרטים בדבר הסיכון לחלות בסרטן בעקבות הקרנות שעברה בילדותה נגד גזזת? 

חובת נוכחות רופא פרטי להיות בחדר הלידה ולבצע את הלידה

האם מעקב הריון פרטי אשר לא הסתיים בביצוע הלידה על ידי הרופא הפרטי מהווה הפרה של חובת האחריות כלפי המטופלת? 

אי אבחון גידול סרטני לאחר לידה על ידי גניקולוג ורופא מרדים - האם רשלנות?

האם רופאי בית החולים התרשלו כלפי המנוחה בכך שלא אבחון את מחלת סרטן הריאות ממנה סבלה לאחר צילום רנטגן אקראי שבוצע בעקבות דימום ומצוקה רפואית בתום לידה?  

איחור רשלני באבחון גידול בגזע המוח

התובעת טענה כי רופאת המשפחה ורופאי קופת חולים התרשלו בכך שהתעלמו מתלונותיה לאורך שנים, תוך שהם אינם עורכים את הבדיקות והבירורים הנדרשים...