www.rashlanut-refuit.org

רשלנות רפואית של פסיכיאטר - סירוב לעבור בדיקה על ידי מומחה ההגנה

רשלנות רפואית של פסיכיאטר - סירוב לעבור בדיקה על ידי מומחה ההגנה

תביעות אשר עוסקות ברשלנות רפואית הינן תביעות מהמשפט הנזיקי אשר משלבות בין קביעות משפטיות לקביעות רפואיות. בעלי הדין נדרשים בדרך כלל לצרף לטענותיהם גם חוות דעת רפואית היוצקת תוכן לדברים. לאחר הגשת כתב התביעה, רשאי הנתבע לבקש מהתובע לעמוד בפני מומחה רפואי מטעמו. כיצד יש לפעול כאשר התובע מסרב לבצע את הבדיקה ומציב לה תנאים?

 

עוד מאמרים בנושא:
פסיכיאטר, פסיכולוג - רשלנות רפואית, אימתי?
אשפוז פסיכיאטרי בכפייה, מתי מדובר ברשלנות רפואית?

 

מדובר במקרה בו הוגשה תביעה בגין רשלנות רפואית של פסיכיאטר. הפסיכיאטר הנתבע ביקש להגיש חוות דעת מטעמו ולצורך כך נקבע מועד לבדיקת התובעת בפני אותו מומחה. האישה הודיעה לקראת הבדיקה כי היא עומדת על כך שבן זוגה יהיה נוכח בעת ביצוע הבדיקה. המבקש העביר את הבקשה למומחה מטעמו והלה טען כי לא ניתן לבצע בדיקה פסיכיאטרית בנוכחות אדם נוסף. אי לכך, הוא לא יוכל להיעתר לבקשתה של האישה.

 

המבקש טען כי יש לדחות את התביעה וזאת משום שהתובעת לא הופיעה למועדים שנקבעו לה ולא הבהירה מדוע פעלה כך. על בסיס האמור הגיש המבקש בקשה לבית המשפט להורות לתובעת כי בית המשפט לא יזדקק להוכחת עניין שברפואה מטעמה ויש להוציא את חוות הדעת הרפואית מטעמה מהתיק. המבקש הסתמך בבקשתו על תקנה 128(א) לתקנות סדר הדין האזרחי.

 

תקנה זו מורה כי בעל דין אשר מבקש להגיש חוות דעת נגדית רשאי לדרוש מהתובע להתייצג לבדיקה רפואית בפני מומחה. תקנה 137(ב) מבהירה מהי התוצאה של העדר היענות מצד בעל הדין להופיע בפני המומחה – הוצאת חוות דעת רפואית מטעמו מהתיק.

 

זכותה של האישה לעבור את הבדיקה בנוכחות בן זוגה

 

בית המשפט השלום קבע כי יש לדחות את הבקשה וזאת משום שזכותה של האישה לעבור את הבדיקה כאשר בן זוגה נוכח במקום, וזאת מכוח חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו. לנוכח האמור, בית המשפט הציע כי המומחה מטעמו של המבקש יסיר את סירובו לנוכחות אחר או שהמבקש ימצא מומחה אחר הנכון לכבד זכות יסוד זו.

 

בית המשפט אף הוסיף כי על רקע נסיבות התביעה, בה נגרמו לתובעת נזקים נפשיים כתוצאה מטיפוליו של המבקש (לכאורה), ניתן אפוא להבין את סירובה של האחרונה להיבדק אצל מומחה בתחום הנפש.

 

בפסק הדין נכתב כי "האיזון הנכון מביא למסקנה שיש להעדיף את זכויותיה של התובעת על פני זכויותיו של הנתבע. עריכת הבדיקה של התובעת על ידי פסיכיאטר, בנוכחות אחר, לא יהיה בה כדי לפגוע בזכות המבקש". בית המשפט אף הציע לצדדים כי ימונה מומחה רפואי מטעמו אשר יהיה נכון לקבל את תנאי הנוכחות של המלווה לאישה בעת הבדיקה.

 

עוד פסקי דין בנושא:
רשלנות פסיכיאטר כעבירה פלילית - ניסה לסמם מטופלת
מאבק איגוד הפסיכיאטרים כנגד תביעות רשלנות לאחר התאבדות מטופלים
לא הייתה השגחה על יולדת במחלקה פסיכיאטרית - האם רשלנות רפואית?
תביעה לאחר רשלנות רפואית במחלקה פסיכיאטרית והתאבדות חולה
אבחון מקרה פסיכיאטרי במקום סרטן - פיצויים בגין רשלנות רפואית

 

"אחד התנאים המפורטים בפסקת ההגבלה של חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו הוא נושא השגת התכלית בדרך של פגיעה מופחתת בזכות היסוד של הנבדק. בעניין בדיקת חולה, הכלל הוא שחולה זכאי כי בדיקה גופנית בתחום צנעת הפרט תעשה בנוכחות אחר לפי בחירתו. על דרך ההתאמה, זכות זו קיימת ביתר שאת בנוגע לחולה בתחום הנפשי, כאשר הבדיקה עלולה לפגוע בכבודו".

 

המבקש הפנה את בית המשפט להחלטה אשר ניתנה בת"א (מחוזי י-ם) 2196/08 גליצר נ' מדינת ישראל. בית המשפט קבע במקרה זה כי יש לקבל את סמכותו של המומחה לעצב את הבדיקה אותה הוא מתכוון לערוך לנבדק.

 

באותו מקרה הועלתה בקשה להקליט בדיקה פסיכיאטרית בוידאו והמומחה התנגד לכך. השופט קבע כי אין להקיש ממקרה זה לעניין הנוכחי. ראשית, כל מקרה נבחן לגופו, קל וחומר בנושאים הקשורים לבריאות הנפש. בפסק הדין נכתב כי גם בהחלטה בעניין גליצר דן בית המשפט באריכות בנסיבות המקרה הספציפי. כמו כן, בעניין גליצר הובהר שהנבדק לא הוכיח כי הקליט את הבדיקה שנעשתה על ידי מומחה מטעמו.
 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פיצויים בגין רשלנות רפואית בניתוח כריתת רחם - פגיעה בעצב

פגיעה בעצב עקב ניתוח כריתת רחם רשלני - התובעת עברה ניתוח לכריתת רחם וטפולות בבית חולים ע"ש קפלן ברחובות שנמצא תחת ניהולה ו/או בבעלותה של הנתבעת, קופת חולים של ההסתדרות הכללית.  

פסק דין בנוגע לזריקת אפידורל רשלנית - התפתחות תסמונת Drop Foot

האם בעקבות זריקת אפידורל שנעשתה תוך רשלנות רפואית - נגרמה לתובעת תופעת Drop Foot 

פיצויים לאחר רשלנות רפואית בביצוע ניתוח למטופל הסובל מאיטמות במעי הגס

התובע נולד סובל מתסמונת רשלנות רפואית vater. התובע נזקק ובין היתר לניתוחים לתיקון מום בוושת ובקנה הנשימה ולקיבוע אבי העורקים. לאחר מכן נותח התובע בשיטת פניה לפתיחת איטמות המעי הגס... 

הסכמה מדעת לביצוע הרדמה מקומית ולא הרדמה כללית - האם רשלנות?

האם קיבל הרופא את הסכמתו מדעת של המטופל לביצוע הניתוח בהרדמה מקומית? תביעה שעניינה רשלנות רפואית הוגשה לבית המשפט... 

רשלנות רפואית בטיפול על ידי מתמחה - לידה תוך מתן פטוצין

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם מתמחה אשר לא אבחן מחלה ולא התייעץ עם רופא מומחה התרשל?

האם רופא מתמחה חייב להתייעץ עם רופא בכיר ממנו במקום בו הוא אינו משכיל לאבחן את המחלה ממנה סובל המטופל? 

רשלנות רפואית - שירותי רפואת חירום לא תיקנו לחצן מצוקה

האם חברה המעניקה שירותים רפואיים לשעת חירום, באמצעות לחצני מצוקה, פעלה ברשלנות כלפי אחד ממנוייה כאשר לא תיקנה את לחצן המצוקה שברשותו? 

נטל הראייה בעקבות העדר רשומה רפואית - ניתוח כריתת גידול בצוואר הרחם

האם בית החולים התרשל במהלך ניתוח לכריתת רחם, והאם הניתוח התארך מעבר לרגיל? מהו נטל הראייה והאם יונח על כתפי הנתבעים? 

התקף לב סוער מול התקף לב שקט, האם רשלנות רפואית?

תופעות אלו - שכולן היו גלויות לאנשי הצוות הרפואי - לא טופלו, לטענת המשפחה באופן ראוי וסביר, ומשכך לא אובחן אירוע הלב שגרם באופן ישיר למותו של המנוח... 

רשלנות רפואית בגין אי שמירה על חולה סכיזופרניה ומניעת התאבדותו

בית המשפט קבע, תוך הסתמכות על דו"ח ועדה מיוחדת מטעם משרד הבריאות, כי בית החולים תל השומר אשם ברשלנות רפואית כלפי מטופלת שאושפזה במחלקה הפנימית במוסד... 

רשלנות רפואית באבחון מחלה וביצוע בדיקת MRI באיחור

רן שקד הוכיח את הקשר שבין איחור באבחון המחלה, נכותה של מרשתו, נפילתה בבית ונזקיה הרפואיים והשיג למרשתו פיצוי מרשים כאמור ....  

האם רופא אשר דיווח לפי חוק כלי ירייה התנהל ברשלנות כלפי מטופל?

האם רופא אשר דיווח על מטופל מכוח הוראות חוק כלי ירייה ופקודת התעבורה, התנהל ברשלנות שגרמה נזקים לפציינט? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בבית חולים והפעלת חוק חקירת סיבות מוות

האם ניתן להפעיל את סעיף 19 לחוק חקירת סיבות מוות כאשר מדובר בהליך בגין רשלנות רפואית? 

תביעת רשלנות בהריון לאחר אי הפניה לדיקור מי שפיר למרות כליות עובר גדולות

האם הרופאים היו צריכים להפנות אישה לדיקור מי שפיר לאחר שאובחנו אצל העובר כליות גדולות, בגבול העליון של הנורמה? האם רשלנות באבחון תסמונת דאון? 

תביעה נגד בית אבות בגין רשלנות לאחר נפילת קשישה במסיבת פורים

קשישה נפלה בבית אבות. האם מדובר בנפילה שהתרחשה בגין רשלנות הצוות הרפואי? 

אבנדיה ורשלנות רפואית - תביעה ייצוגית והסדר פשרה על סך 12 מיליון ש"ח

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר הסדר פשרה על סך 12 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית במתן תרופה בנוגע לאבנדיה... 

רשלנות רפואית חמורה של וטרינר ושלילת רישיון לצמיתות

ווטרינר אשר רישיונו נשלל על ידי מנכ"ל משרד הבריאות, וזאת בשל "רשלנות חמורה", הגיש ערעור על כך לבית המשפט המחוזי. בית המשפט המחוזי בבאר שבע קבע כי דין הערעור להידחות... 

האם רשלנות בית אבות גרמה לנפילת קשישה וכתוצאה מכך לפטירתה?

קשישה נפלה מספר פעמים בבית אבות. בני המשפחה הגישו, לאחר פטירתה של הקשישה כתוצאה מהנפילה האחרונה, תביעה כנגד בית האבות בגין רשלנות רפואית... 

בית המשפט העליון דחה ערעור שעניינו רשלנות במתן חיסון לתינוק

בית המשפט העליון קבע כי לא הוכחה רשלנות רפואית במתן חיסון לתינוק בשנת חייו הראשונה... 

ניתוח כריתת רחם והרמת שלפוחית שתן - האם נעשה ברשלנות?

האם בית החולים ביקור חולים התרשל בביצוע ניתוח כריתת רחם והרמת שלפוחית שתן? האם עסקינן ברשלנות רפואית בניתוח? תגיות: סכרת הריונית, תשניק סב לידתי, פרוסטטה, פיברואדנומה, ארטרוסקופיה, בדיקה גניקולוגית, תרופה מטשטשת, כליה לבנה,