www.rashlanut-refuit.org

האם כריתת רחם במקום הקרנות, בטיפול בסרטן, היא רשלנות רפואית?

האם כריתת רחם במקום הקרנות, בטיפול בסרטן, היא רשלנות רפואית?

רשלנות רפואית בטיפול במחלת הסרטן מהווה עילה "נפוצה" להגשת תביעות בגין רשלנות כנגד רופאים בישראל. על פי רוב, רשלנות בסרטן באה לידי ביטוי באבחון מאוחר של הגידול הסרטני, וזאת כאשר הנזקים אשר נגרמו לחולה הינם כבר קשים ו/או בלתי הפיכים. לעיתים, רשלנות בסרטן יכולה להיגרם גם בגין אי מתן מידע מלא ומפורט לחולה אודות הדרכים האפשרויות לטיפול במחלה. דוגמא לכך ניתן לראות בפסק דין אשר ניתן לאחרונה בבית המשפט המחוזי בפתח תקווה.


מדובר בתביעה אשר הוגשה על ידי צעירה בת 35 שסבלה מסרטן בצוואר הרחם. על פי כתב התביעה, הרופאים המליצו לצעירה לכרות את רחמה, וזאת מבלי שהוסבר לה על האפשרות להימנע מכריתת הרחם על ידי טיפול בהקרנות. בית המשפט המחוזי פסק לתובעת, אשר החלימה מהסרטן לאחר הניתוח, פיצויים בסך רבע מיליון שקלים.
מעשה שהיה כך היה. ברחמה של הצעירה אובחן סרטן ובעקבות אבחנה זו היא אושפזה בבית החולים שערי צדק בירושלים. הרופאים הסבירו לתובעת כי עליה לעבור ניתוח לכריתת רחם על מנת להבריא ממחלת הסרטן. בעקבות החלטת הרופאים, התובעת עברה ניתוח כאמור.

 

עוד מאמרים בנושא:
רשלנות רפואית בסרטן צוואר הרחם, מתי תוגש תביעה?


התובעת טענה כי היא זכאית לפיצויים וזאת משום שהרופאים לא מסרו לה מידע רלבנטי אודות מחלתה והטיפול בה. לטענתה, למרות שהיה ניתן להימנע מכריתת הרחם, על ידי טיפול בהקרנות, הרופאים בחרו ללכת בנתיב הניתוח מבלי לאפשר לה לבחור בין שתי האופציות. לטענת התובעת, לא ניתן לה המידע אודות ההקרנות וסיכויי ההצלחה שלהן. כמו כן, התובעת ציינה כי היא בחורה צעירה אשר ברור כי כריתת רחמה גרמה לה לנזקים של ממש, הן פיסיים והן נפשיים. התובעת טענה כי מדובר בפגיעה קשה באוטונומיה שלה וזאת משום שהטיפול שניתן לה היה ללא קבלת הסכמה מדעת מפורשת ומבלי לבחון אפשרויות פחות "בלתי הפיכות".


הרופאים – גם הקרנות "מחסלות את הסיכוי להרות"


הנתבעים טענו כי יש לדחות את התביעה. הרופאים ובית החולים טענו למעשה כי התוצאה של שתי הטיפולים הייתה זהה וזאת משום שגם לאחר הקרנות לא ניתן להרות. הרופאים טענו למעשה כי לא נגרם לתובעת כל נזק בשל הטיפול. בית המשפט קבע כי התובעת זכאית לפיצויים, וזאת למרות שהתוצאה הייתה כביכול זהה. הרופאים, נקבע בפסק הדין, פגעו באוטונומיה של התובעת עת ערכו לה ניתוח מבלי להעמיד אותה על האפשרות של טיפול בסרטן באמצעות הקרנות.
 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פסק דין בעניין אי אבחון סרטן השד ואי מניעת התפשטות המחלה - רשלנות רפואית

התובעת סובלת ממחלת סרטן השד, זאת משום שקופת החולים ובית החולים לא השכילו לאבחן את הסרטן במועד. אי לכך, התפשטה המחלה בגופה של התובעת... 

פסק דין בגין רשלנות רפואית באבחון סרטן השד - איחור בביצוע ממוגרפיה

התובעת טוענת כי איחור בביצוע ממוגרפיה גרם לאבחון מאוחר של סרטן השד. אי לכך, תובעת היא פיצויים בגין רשלנות רפואית... 

פסק דין בעניין אי ביצוע בדיקת קולונסקופה - רשלנות באבחון סרטן המעי הגס

המנוחה לא הופנתה על ידי הרופאים לביצוע בדיקת קולונסקופיה ועל כן לא אובחן סרטן המעי הגס ממנו סבלה. האם מדובר ברשלנות רפואית? 

רשלנות בניתוח הסרת גידול שפיר בראש

לתובע, נער צעיר, התגלה גידול שפיר בראשו. בסמוך לאחר גילויו, הוסר רובו של הגידול בהליך ניתוחי, אולם לתובע נגרמו בעטיו של הגידול ושל הניתוח נזקים רבים. 

אבחון מקרה פסיכיאטרי במקום סרטן - פיצויים בגין רשלנות רפואית

התובעת נבדקה על-ידי רופא כאשר היתה חולה בסרטן. הרופא טעה באבחנה בסוברו כי מדבר במקרה פסיכיאטרי ועל יסוד אבחנתו נשלחה התובעת לביתה ללא טיפול במחלתה.  

פיצויים בגין איחור באבחון סרטן השד - כריתת שד ללא צורך

התובעת סובלת ממחלת הסרטן. לטענתה, הרופאה שטיפלה בה במסגרת עבודתה בקופ"ח הכללית התרשלה בגילוי סרטן השד, וכתוצאה מכך הטיפול המאוחר - לרבות כריתת השד. 

פיצויים בשל רשלנות רפואית - באי ביצוע בדיקת ממוגרפיה - סירוב לבדיקה

התובעת פנתה באוקטובר 1994, בגיל 34, לרופא המשפחה שלה, בבקשה שיפנה אותה לבדיקת ממוגרפיה של השד. הרופא סרב לבקשתה. לאחר מספר פניות נוספות לרופא נבדקה התובעת והתגלה אצל התובעת סרטן שד גרורתי 

פיצוי בגין רשלנות רפואית בטיפול בסרטן שגרמה לדלקת קרום המוח

התובע חש בהפרעה בראיה בעינו השמאלית. הוא הופנה לבדיקות, ונערכה לו בדיקה בתהודה מגנטית – MRI, אשר ממצאיה העידו על גידול בבלוטת יותרת המוח שפגע בעצב הראיה השמאלי. התובע עבר ניתוח להסרת הגידול. לטענתו הרופאים התרשלו כלפיו בביצוע הניתוח הראשון ובמעקב אחר דליפת נוזל ה-CSF לאחר הניתוח הראשון ולאחר הניתוח השני. רשלנות זו גרמה לכך שהוא לקה פעמיים בדלקת קרום המוח ונותר עם פגיעות נוירולוגיות ופסיכיאטריות קשות בגינן הוא תובע פיצוי מהנתבעים.  

פיצויים בשל רשלנות רפואית בטיפול בסרטן צוואר הרחם

המנוחה עברה טיפולים קרינתיים וכימוטרפיים שלא הועילו. המחלה התפשטה במהירות לאיברים הפנימיים בבטנה. בחודש דצמבר 1995 הגידול הסרטני גרם לחסימת הפרשת השתן מהכליות 

פיצויים בגין אבחון רשלני ומאוחר של סרטן המעי הגס שגרם למות המטופלת

המנוחה שהיא ילידת שנת 1972, נפטרה ביום 7.10.03 ממחלת הסרטן במעי הגס. התובעים טוענים כי הנתבעים אחרו באיבחון המחלה, בשל טיפול בלתי סביר במנוחה. 

רשלנות רפואית באבחון גידול בראש פעוט - בית החולים שניידר

בית המשפט קבע כי רופאים בבית החולים שניידר לא התייחסו כנדרש לבדיקות שנערכו לפעוט ואי לכך לא אבחנו גידול בראש הילד... 

רשלנות באבחון גידול בראש - פיצויים גם בגין פגיעה בתפקוד מיני

רופאי קופת חולים כללית התרשלו באבחון גידול בראשו של התובע. האם יזכה התובע לפיצויים והאם יש לפסוק עבורו פיצויים גם בגין הפגיעה בתפקודו המיני? 

אובדן סיכויי החלמה בגין רשלנות רפואית בסרטן - חישוב שיעור אחריות

בית המשפט העליון קיבל ערעור של מכבי שירותי בריאותי ורופאה מטעמה והפחית את שיעור אחריותן של האחרונות בנוגע לאי אבחון סרטן בעקבות רשלנות רפואית ממנה נפטרה מנוחה. בהתבסס על חוות דעת רפואית אשר הוצגה בפני בית המשפט, הוסכם בין הצדדים כי לפני הרשלנות הרפואית המדוברת... 

ביטול פסק דין של בית המשפט המחוזי - לא הייתה רשלנות בסרטן

האם רופאי הדסה עין כרם התרשלו כלפי התובע באבחון גידול סרטני בראשו, או שמא ערעור הרופאים יתקבל בבית המשפט העליון... 

האם רשלנות בסרטן בגין העדר מעקב לאחר הסרת גידול ממאיר?

בני משפחתה של אישה אשר נפטרה מסרטן טענו כי מדובר ברשלנות רפואית וזאת משום שהרופאים לא דאגו למעקב ראוי אחר המנוחה... 

איחור באבחון סרטן בתעלת השמע - האם רשלנות רפואית?

בית המשפט קבע כי תלונותיו של התובע הצדיקו ביצוע בירור נוירולוגי מעמיק יותר מהבירור אשר נעשה בפועל. אי לכך, מדובר ברשלנות רפואית מצד הרופאים הנתבעים... 

סרטן לאחר הקרנות נגד גזזת בילדות - האם רשלנות רפואית של המדינה?

האם רשלנות רפואית של המדינה התבטאה בכך שלא נמסרו לתובעת פרטים בדבר הסיכון לחלות בסרטן בעקבות הקרנות שעברה בילדותה נגד גזזת? 

חובת נוכחות רופא פרטי להיות בחדר הלידה ולבצע את הלידה

האם מעקב הריון פרטי אשר לא הסתיים בביצוע הלידה על ידי הרופא הפרטי מהווה הפרה של חובת האחריות כלפי המטופלת? 

אי אבחון גידול סרטני לאחר לידה על ידי גניקולוג ורופא מרדים - האם רשלנות?

האם רופאי בית החולים התרשלו כלפי המנוחה בכך שלא אבחון את מחלת סרטן הריאות ממנה סבלה לאחר צילום רנטגן אקראי שבוצע בעקבות דימום ומצוקה רפואית בתום לידה?  

איחור רשלני באבחון גידול בגזע המוח

התובעת טענה כי רופאת המשפחה ורופאי קופת חולים התרשלו בכך שהתעלמו מתלונותיה לאורך שנים, תוך שהם אינם עורכים את הבדיקות והבירורים הנדרשים...