www.rashlanut-refuit.org

אבחון סרטן המעי הגס - רשלנות רפואית של רופאת משפחה

אבחון סרטן המעי הגס - רשלנות רפואית של רופאת משפחה

ת"א 37740-08


התובעת, ילידת 1974, הגישה לבית המשפט תביעה בגין רשלנות רפואית באבחון סרטן המעי הגס. לטענתה, היא לקתה בסרטן הקשה בהיותה בת 30, אך האבחון המאוחר נבע בשל רשלנות רפואית מצד רופאת המשפחה. התביעה הוגשה כנגד רופאת המשפחה של התובעת, אשר שימשה בתפקידה במסגרת קופת חולים כללית.

 

עוד מאמרים בנושא:
כלל הדבר מעיד על עצמו, מה המשמעות?
אבחון סרטן המעי הגס, מתי תוגש תביעת רשלנות רפואית?
רשלנות רפואית בניתוח לתיקון בקע מפשעתי - כלל הדבר מעיד בעד עצמו
רשלנות רפואית בניתוחי מעיים, כיצד ניתן לקבל פיצויים?


על פי התביעה, התובעת פנתה לראשונה לרופאה הנתבעת בפברואר 2004 וזאת בתלונה על כאבים ודימום בזמן יציאות. לאחר מועד זה, התובעת שבה והתלוננה מספר פעמים על דימומים רקטליים וכאבי בטן. "רופאת המשפחה", טענה התובעת, "וכן רופאים נוספים אשר בדקו אותי, לא השכילו לאבחן כי מדובר בסרטן המעי הגס, וזאת במשך 11 חודשים שלמים". בסופו של היום התפתח בגופה של התובעת גידול ממאיר אשר גרם לחסימה מלאה של המעיים.


הסרטן אובחן בינואר 2005 בבית החולים הדסה, לאחר שהתובעת הגיעה לבית החולים כאשר היא סובלת מכאבים קשים. בדיקת C.T אשר נערכה לתובעת העלתה את הגידול הממאיר החוסם את המעיים. בו ביום עברה התובעת ניתוח לכריתת המעי הגס. למרבה המזל, התובעת החלימה ממחלת הסרטן וכיום, חמש שנים מתום הטיפול, לא הייתה מחלוקת כי ניתן לקבוע שהתובעת החלימה לחלוטין ממחלתה..


אחריות רופא משפחה


בחינת תפקודו של רופא משפחה איננה זהה באופן מוחלט לבחינת תפקודו של רופא מומחה. בניגוד לרופא מומחה, המקבל את תלונותיו של המטופל בנושא ספציפי, רופא משפחה נאלץ לא אחת להתמודד עם תלונות כלליות אשר יכולים לעמוד מאחוריהן שורה ארוכה של הסברים. עם זאת, בדומה לכל רופא, גם על רופא משפחה מוטלת חובת הזהירות כלפי מטופליו.

 

עוד פסקי דין בנושא:
במהלך ניתוח לכריתת רחם נוצר נקב של המעי
מוות של מטופל בעקבות אי אבחון נמק במעי, האם רשלנות רפואית?
פסק דין ברשלנות רפואית - "הדבר מעיד על עצמו" ללא הגשת חוות דעת רפואית?
האם יש לקבל תביעת רשלנות רפואית בגין ניתוח כריתת חלק מהמעי הגס?
פיצויים לאחר רשלנות רפואית בביצוע ניתוח למטופל הסובל מאיטמות במעי הגס


הלכה פסוקה היא כי הכללים אשר קובעים את חובת הזהירות הקונקרטית בין מטופל לרופא משתנים בהתאם לנסיבות המקרה הספציפי. מדובר אפוא ברשלנות אשר נבחנת על בסיס "מבחן הסבירות" או "מבחן הרופא הסביר". דהיינו, האם הרופא נקט באמצעים הסבירים אשר בהם הוא היה אמור לנקוט, בתור רופא סביר, על מנת לסייע למטופל ולהבטיח את שלומו. מדובר במבחן נורמטיבי אובייקטיבי ובתי המשפט הזכירו לא אחת כי "לא בכל מחלה יש אשם, ולא כל טעות הינה רשלנות". לאמור, לא כל טעות של רופא, גם כאשר היא טעות בשיקול דעתו, יכולה להוות עילה לתביעת פיצויים בגין רשלנות רפואית. הרציונאל העומד מאחורי פסיקה זו הוא כי יש להימנע מיצירת רפואה מתגוננת אשר פועלת אך ורק מתוך הרצון להימנע מתביעות.


במקרים בהם מדובר ברשלנות כתוצאה מאבחון מחלה, בחינת התנהלותו של הרופא נעשית בהתאם לנסיבות המקרה, ולא על ידי "חוכמה שבדיעבד". הלכה פסוקה היא כי "המבחן איננו מבחן של חכמים לאחר מעשה אלא מבחן של סבירות ההתנהגות, בעת התרחשותה, על פי הידע העובדתי והרפואי שעמד לרשות הרופא

 

מן הכלל אל הפרט


בית המשפט ציין במקרה דנן כי היות וסרטן המעי הגס הינו מחלה נדירה, אין לקפוץ למסקנות מרחיקות לכת לגבי רשלנותה של רופאת המשפחה בטרם עת. "יש להביא בחשבון את נדירות מחלת סרטן המעי הגס, אצל נשים בגילה של התובעת", נכתב בפסק הדין. עם זאת, בית המשפט קבע כי למרות שמדובר במחלה נדירה, קל וחומר בקבוצת הגיל של התובעת (כבת 30 בלבד), עדיין ניתן לקבוע כי רופאת המשפחה התרשלה כלפיה באבחון מחלתה.


רופאת המשפחה אכן הפנתה את התובעת לשורה של בדיקות, כגון קולונסקופיה קצרה ו-C.T אך תוצאות הבדיקות היו תקינות. בסופו של היום, רופאת המשפחה הפנתה את התובעת לחדר מיון, וזאת למרות שטרם עלה בידה לאבחן את המחלה ממנה המטופלת סובלת. יתרה מכך, הרופאה אף לא יצרה קשר עם התובעת לבדוק מה העלתה הבדיקה בחדר מיון. "נוכח ההחמרה במצבה של התובעת, כפי שהרופאה הנתבעת התרשמה בעצמה, ניתן לקבוע כי היה על הרופאה לברר מה עלה בגורלה של המטופלת שלה, גם לאחר שזו הופנתה לחדר המיון".


יש לציין כי התובעת במקרה דנן הגיעה פעמים רבות לטיפולים אצל הרופאה הנתבעת, ופעם אחר פעם העידה על כאבים ומכאובים חרף הבדיקות התקינות. בית המשפט קבע כי בבואו לבחון את הסבירות בפעילותו של רופא משפחה, מוטל עליו גם להביא בחשבון את מספר הפעמים בהם הופיע המטופל בפני רופא המשפחה, ומה נעשה על ידי רופא המשפחה על מנת לאבחן מהו מקור מצוקתו של הפציינט. במילים אחרות, ביקורים ותלונות בתדירות גבוהה יכולים לשמש רופא משפחה אינדיקציה בנוגע לחומרת התלונות ולכוון את האחרון (בהתאם לאופי הכאבים ומהות התלונות) לעבר האבחנה ואו הבדיקות הדרושות.


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פסק דין בעניין אי אבחון סרטן השד ואי מניעת התפשטות המחלה - רשלנות רפואית

התובעת סובלת ממחלת סרטן השד, זאת משום שקופת החולים ובית החולים לא השכילו לאבחן את הסרטן במועד. אי לכך, התפשטה המחלה בגופה של התובעת... 

פסק דין בגין רשלנות רפואית באבחון סרטן השד - איחור בביצוע ממוגרפיה

התובעת טוענת כי איחור בביצוע ממוגרפיה גרם לאבחון מאוחר של סרטן השד. אי לכך, תובעת היא פיצויים בגין רשלנות רפואית... 

פסק דין בעניין אי ביצוע בדיקת קולונסקופה - רשלנות באבחון סרטן המעי הגס

המנוחה לא הופנתה על ידי הרופאים לביצוע בדיקת קולונסקופיה ועל כן לא אובחן סרטן המעי הגס ממנו סבלה. האם מדובר ברשלנות רפואית? 

רשלנות בניתוח הסרת גידול שפיר בראש

לתובע, נער צעיר, התגלה גידול שפיר בראשו. בסמוך לאחר גילויו, הוסר רובו של הגידול בהליך ניתוחי, אולם לתובע נגרמו בעטיו של הגידול ושל הניתוח נזקים רבים. 

אבחון מקרה פסיכיאטרי במקום סרטן - פיצויים בגין רשלנות רפואית

התובעת נבדקה על-ידי רופא כאשר היתה חולה בסרטן. הרופא טעה באבחנה בסוברו כי מדבר במקרה פסיכיאטרי ועל יסוד אבחנתו נשלחה התובעת לביתה ללא טיפול במחלתה.  

פיצויים בגין איחור באבחון סרטן השד - כריתת שד ללא צורך

התובעת סובלת ממחלת הסרטן. לטענתה, הרופאה שטיפלה בה במסגרת עבודתה בקופ"ח הכללית התרשלה בגילוי סרטן השד, וכתוצאה מכך הטיפול המאוחר - לרבות כריתת השד. 

פיצויים בשל רשלנות רפואית - באי ביצוע בדיקת ממוגרפיה - סירוב לבדיקה

התובעת פנתה באוקטובר 1994, בגיל 34, לרופא המשפחה שלה, בבקשה שיפנה אותה לבדיקת ממוגרפיה של השד. הרופא סרב לבקשתה. לאחר מספר פניות נוספות לרופא נבדקה התובעת והתגלה אצל התובעת סרטן שד גרורתי 

פיצוי בגין רשלנות רפואית בטיפול בסרטן שגרמה לדלקת קרום המוח

התובע חש בהפרעה בראיה בעינו השמאלית. הוא הופנה לבדיקות, ונערכה לו בדיקה בתהודה מגנטית – MRI, אשר ממצאיה העידו על גידול בבלוטת יותרת המוח שפגע בעצב הראיה השמאלי. התובע עבר ניתוח להסרת הגידול. לטענתו הרופאים התרשלו כלפיו בביצוע הניתוח הראשון ובמעקב אחר דליפת נוזל ה-CSF לאחר הניתוח הראשון ולאחר הניתוח השני. רשלנות זו גרמה לכך שהוא לקה פעמיים בדלקת קרום המוח ונותר עם פגיעות נוירולוגיות ופסיכיאטריות קשות בגינן הוא תובע פיצוי מהנתבעים.  

פיצויים בשל רשלנות רפואית בטיפול בסרטן צוואר הרחם

המנוחה עברה טיפולים קרינתיים וכימוטרפיים שלא הועילו. המחלה התפשטה במהירות לאיברים הפנימיים בבטנה. בחודש דצמבר 1995 הגידול הסרטני גרם לחסימת הפרשת השתן מהכליות 

פיצויים בגין אבחון רשלני ומאוחר של סרטן המעי הגס שגרם למות המטופלת

המנוחה שהיא ילידת שנת 1972, נפטרה ביום 7.10.03 ממחלת הסרטן במעי הגס. התובעים טוענים כי הנתבעים אחרו באיבחון המחלה, בשל טיפול בלתי סביר במנוחה. 

רשלנות רפואית באבחון גידול בראש פעוט - בית החולים שניידר

בית המשפט קבע כי רופאים בבית החולים שניידר לא התייחסו כנדרש לבדיקות שנערכו לפעוט ואי לכך לא אבחנו גידול בראש הילד... 

רשלנות באבחון גידול בראש - פיצויים גם בגין פגיעה בתפקוד מיני

רופאי קופת חולים כללית התרשלו באבחון גידול בראשו של התובע. האם יזכה התובע לפיצויים והאם יש לפסוק עבורו פיצויים גם בגין הפגיעה בתפקודו המיני? 

אובדן סיכויי החלמה בגין רשלנות רפואית בסרטן - חישוב שיעור אחריות

בית המשפט העליון קיבל ערעור של מכבי שירותי בריאותי ורופאה מטעמה והפחית את שיעור אחריותן של האחרונות בנוגע לאי אבחון סרטן בעקבות רשלנות רפואית ממנה נפטרה מנוחה. בהתבסס על חוות דעת רפואית אשר הוצגה בפני בית המשפט, הוסכם בין הצדדים כי לפני הרשלנות הרפואית המדוברת... 

ביטול פסק דין של בית המשפט המחוזי - לא הייתה רשלנות בסרטן

האם רופאי הדסה עין כרם התרשלו כלפי התובע באבחון גידול סרטני בראשו, או שמא ערעור הרופאים יתקבל בבית המשפט העליון... 

האם רשלנות בסרטן בגין העדר מעקב לאחר הסרת גידול ממאיר?

בני משפחתה של אישה אשר נפטרה מסרטן טענו כי מדובר ברשלנות רפואית וזאת משום שהרופאים לא דאגו למעקב ראוי אחר המנוחה... 

איחור באבחון סרטן בתעלת השמע - האם רשלנות רפואית?

בית המשפט קבע כי תלונותיו של התובע הצדיקו ביצוע בירור נוירולוגי מעמיק יותר מהבירור אשר נעשה בפועל. אי לכך, מדובר ברשלנות רפואית מצד הרופאים הנתבעים... 

סרטן לאחר הקרנות נגד גזזת בילדות - האם רשלנות רפואית של המדינה?

האם רשלנות רפואית של המדינה התבטאה בכך שלא נמסרו לתובעת פרטים בדבר הסיכון לחלות בסרטן בעקבות הקרנות שעברה בילדותה נגד גזזת? 

חובת נוכחות רופא פרטי להיות בחדר הלידה ולבצע את הלידה

האם מעקב הריון פרטי אשר לא הסתיים בביצוע הלידה על ידי הרופא הפרטי מהווה הפרה של חובת האחריות כלפי המטופלת? 

אי אבחון גידול סרטני לאחר לידה על ידי גניקולוג ורופא מרדים - האם רשלנות?

האם רופאי בית החולים התרשלו כלפי המנוחה בכך שלא אבחון את מחלת סרטן הריאות ממנה סבלה לאחר צילום רנטגן אקראי שבוצע בעקבות דימום ומצוקה רפואית בתום לידה?  

איחור רשלני באבחון גידול בגזע המוח

התובעת טענה כי רופאת המשפחה ורופאי קופת חולים התרשלו בכך שהתעלמו מתלונותיה לאורך שנים, תוך שהם אינם עורכים את הבדיקות והבירורים הנדרשים...