www.rashlanut-refuit.org

רשלנות בניתוח קיצור קיבה - ניתוח הצרת קיבה כושל

רשלנות בניתוח קיצור קיבה - ניתוח הצרת קיבה כושל

אלפי ישראלים מבקשים בכל שנה לעבור ניתוח לקיצור קיבה. עם ההתפתחויות הרפואיות בתחום, ועם המודעות הגוברת בנוגע ליתרונותיו של ניתוח לקיצור קיבה, גדל מדי שנה מספר הפונים להליך זה. כיום, ניתוח לקיצור קיבה נעשה במספר שיטות אשר לכל אחת חסרונות ויתרונות משלה. שני הסוגים העיקריים של ניתוחי קיבה הינם הקטנת קיבה באמצעות סיכות או טבעת, או קיצור הקיבה על ידי תפירת ברום הקיבה תוך הותרת חלק קטן בלבד מן הקיבה בפעילות.

 

עוד פסקי דין בנושא:
מחט נותרה במהלך ניתוח קיסרי בבטנה של המטופלת
רשלנות רפואית במהלך ניתוח לתיקון בקע טבורי
האם הניתוח לתיקון הזעת יתר בידיים בוצע ברשלנות?
האם ניתוח קיסרי היה מונע את הנזק שנגרם לתינוק?
במהלך ניתוח לכריתת רחם נוצר נקב של המעי


ניתוחים לקיצור קיבה אינם ניתוחים פשוטים והם עלולים לטמון בחובם סיכונים משמעותיים. מרבית הסיכונים הינם תופעה של ניתוחים חוזרים. כיום, אין מעקב ראוי בתחום זה בישראל, אך ההערכות הן כי אחד מכל שלושה מנותחים ייאלץ בשלב מסוים לעבור ניתוח חוזר.

 

הסיכון הראשון העומד בפניו של המנותח הוא העובדה כי אדם הנמצא במשקל יתר מסתכן כבר בעת הרדמתו על שולחן הניתוחים. כמו כן, גם מעשנים נמצאים אף הם בסיכון לגבי ניתוחם בהרדמה מלאה ובהחלמה. אי לכך, מומלץ למטופלים אלו להפסיק לעשן בטרם הניתוח. מנותחי קיבה, בדומה למנותחים בתחומים אחרים, מתמודדים עם סיכונים נוספים כגון כאבים, דלקות, דימומים, צלקות, זיהומים, נפיחויות וכדומה. מקורם של סיכונים רבים הינו באי מילוי אחר הוראותיו של הרופא המטפל במהלך השיקום שלאחר הניתוח. כמו כן, לעיתים מדובר ברשלנות רפואית בניתוח אשר גרמה נזק למטופל.


ניתוח קיצור קיבה הינו ניתוח בטן פולשני. פעמים רבות, מדובר בניתוח אשר נועד מלכתחילה לסייע למטופלים אשר נמצאים בסכנת חיים. מדובר אפוא בניתוח אשר ניתן למטופלים לאחר שניסיונותיהם להוריד במשקל לא עלו יפה. כמו כן, כיום ניתן לבצע ניתוחי קיבה לפרוסקופיים, ללא פתיחת הבטן.

 

הסכמה מדעת, האמנם?

 

כאמור, אלפי אנשים עוברים ניתוחים לקיצור קיבה מדי שנה. היות ומדובר בניתוח נפוץ באופן יחסי, לא אחת נגרמות תקלות בהליך אשר מסבות למטופלים נזקים של ממש. אחד המחדלים הנפוצים בניתוחים אלו הינו אי השגת הסכמה מדעת של המנותח לביצוע הניתוח. הסכמה מדעת כוללת את הסכמתו של המנותח לעבור את הניתוח, לאחר קבלת מידע מפורט אודות הסיכונים הכרוכים בניתוח, סיכויי הצלחת ההליך, תופעות הלוואי הצפויות, שיטות נוספות לטיפול בבעיה ועוד.

 

לעיתים ניתוחי קיצור קיבה הינם ניתוחים הנעשים למטופלים הנמצאים בסכנת חיים. במקרים אלו, מוטל על מנותח אשר לא זכה לקבל פירוט מסודר אודות ההליך להוכיח כי גם במידה והוא היה מקבל את המידע הרלבנטי, הוא היה בוחר להימנע מהניתוח. דהיינו, צריך להיות קשר סיבתי בין הרשלנות הרפואית והנזק, ולבין העדר השגת ההסכמה מדעת.
 

שייכות לקבוצות סיכון

 

מחדל נוסף בו עלולים הרופאים "ליפול" בבואם לבצע ניתוח קיצור קיבה, הוא השגת האנמנזה הרפואית המדויק מהמטופל. ישנם מספר חולים המשתייכים לקבוצות שהניתוח הנ"ל אסור עליהם – לדוגמא, חולים במחלות כרוניות של דרכי העיקול, חולים הסובלים מבעיה אינדוקרינית אשר עלולה לגרום להשמנת יתר, חולים הסובלים מבעיה מטבולית ועוד.

 

עוד מאמרים בנושא:
רשלנות רפואית בניתוח קיבוע חוליות גב תחתון, מתי ניתן להגיש תביעת פיצויים?
רשלנות רפואית בניתוח לסגירת אילאוסטומיה, מתי ניתן להגיש תביעת פיצויים?
רשלנות רפואית בגרימת פגיעה עצבית בניתוח לקיבוע שבר, מתי ניתן להגיש תביעת פיצויים?
רשלנות רפואית בניתוח כריתת רחם בגישה נרתיקית, מתי תוגש תביעת פיצויים?
רשלנות רפואית בניתוח לכריתת אפנדיציט, מתי ניתן לתבוע פיצויים?

 

כמו כן, רשלנות רפואית בניתוח קיצור קיבה יכולה לבוא לידי ביטוי, ככל ניתוח, בגין רשלנות רופא בניתוח בזמן אמת. לדוגמא, סטייה מחובת הזהירות המוטלת על הרופא, רשלנות בהרדמה, רשלנות בסיבוכים בלתי צפויים במהלך הניתוח וכדומה. יודגש כי לא כל סיבוך במהלך הניתוח עולה כדי רשלנות רפואית. על מנת להוכיח רשלנות רפואית בניתוח זה צריך להוכיח רשלנות, נזק, וקשר סיבתי בין השניים.


דוגמא לפסק דין


בת.א 103233/97 נעים נ' ד"ר אנטל, בית המשפט פסק פיצויים בסך כ-520,000 שקלים עבור מטופלת בגין רשלנות רפואית בניתוח לקיצור קיבה שנעשה לפי שיטה אשר פותחה בשנת 1979. מדובר היה בניתוח לקיצור קיבה אשר נעשה על ידי הקטנת נפח הקיבה ושטח הספיגה של הקיבה. התובעת טענה כי הרופא לא השיג את הסכמתה מדעת להליך, והניתוח אשר בוצע בה לא התאים למצבה הבריאותי. לטענתה, בגין הניתוח הרשלני היא סבלה מסיבוכים שונים, ונאלצה לעבור ניתוח נוסף לתקן את רשלנותו של הנתבע. בית המשפט השלום בתל אביב קבע כי הרופא במקרה זה התרשל בקבלת הסכמתה של המטופלת לניתוח. למטופלת לא הוסברו שלל הסיבוכים העלולים להיגרם כתוצאה מהניתוח, והאחרונה לא זכתה לשמוע גם על אפשרויות טיפול אחרות. 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן
שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

התובעת עברה השתלת עצם באזור שיניים 46, 47 הנמצאות בלסת התחתונה הימנית וזאת כהכנה להחדרת שני שתלים באזור זה. 

התובע נולד בבית חולים הדסה בירושלים. במהלך לידתו, שהיתה לידה וגינאלית רגילה, לאחר שלב יציאת הראש, התברר כי חל סיבוך המכונה "היצרות כתפיים" 

בדיקת אולטראסאונד ואבחון רשלני - התובעת הרתה באמצעות הפריית מבחנה. היה זה הריון ראשון לאחר טיפולי פוריות שנמשכו כשלוש שנים. מהלך ההריון היה תקין, והיא נרשמה ללידה במרכז הרפואי "שערי צדק". 

במהלך הטיפול במכון אובחן כי התובע סובל מאיחור משמעותי בהתפתחותו המוטורית, הסימנים שהתגלו במהלך המעקב במכון הצביעו על בעיה בשריריו 

האם סעיף 76 לפקודת הנזיקין חוסם בפני התובע את דרכו להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית לאחר תאונת דרכים? 

האם התקבלה הסכמה מדעת לביצוע הצנתור? האם מדובר ברשלנות רפואית אשר גרמה לשיתוק מוחלט? 

התביעה היא בגין נזקים שנגרמו לתובעים עקב רשלנות רפואית בביצוע ניתוח קשירת חצוצרות. בעקבות כשלון הניתוח נולדה לנתבעים ביתם החמישית. 

האם ניתן להשיג הסכמה מדעת מחולה השוכב על שולחן הניתוחים ונמצא תחת השפעתן של תרופות טשטוש? האם מדובר ברשלנות רפואית? 

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

חישוב פיצויים בעקבות רשלנות רפואית. אתר "רשלנות רפואית" מציג מידע עדכני הכולל מאמרים, מדריכים, דוגמאות וכדומה... 

בעקבות ברית מילה רשלנית, התפתח באיבר מינו של התינוק נמק. האם ניתן להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית נגד מוהל? 

ילדה כבת שש, עברה ניתוח להוצאת אבן חצץ שחדרה לאוזנה. בעקבות הניתוח הילדה איבדה את שמיעתה, לכן הוריה הגישו תביעה בגין רשלנות רפואית. 

האם בית החולים יפצה אדם, שעבר שני ניתוחים כושלים, לטיפול ברפלוקס קיבתי ושטי, ונותר עם נכות קבועה במערכת העיכול? 

בעקבות ניתוח שגרתי להוצאת אבנים מכיס המרה, התרחשה דליפה שמקורה לא זוהה 

האם אי ביצוע בדיקת MRI לפני ניתוח עלה כדי רשלנות רפואית? האם בית המשפט יפסוק פיצויים למנותחת? 

האם רופא אורטופד אשר ניתח את הרגל הלא נכונה יושעה מתפקידו? דוגמא לרשלנות בניתוח החלפת ירך... 

האם רשלנות בבית החולים הלל יפה במסגרת טיפול לאחר ניתוח לקיצור קיבה? האם רשלנות הרופאים גרמה לאי אבחון תסמונת ורוניקה? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בניתוחים הוגשה בעקבות שני ניתוחים, אחד לפני שמונה שנים ואחד לפני שש שנים. האם התביעה בגין הניתוח הראשון התיישנה? 

מוהל ללא הסמכה ביצע ברית מילה. האם ביצוע הברית ברשלנות הינו עילה להגשת כתב אישום כנגד המוהל? 

האם קטין בן 13 קיבל טיפול רפואי רשלני כאשר נפצע בידו? האם טיפול רפואי נכון היה בהכרח טיפול על ידי אורטופד המומחה בכף היד? 

על בסיס חוות דעת רפואית אשר צורפה לכתב התביעה, התובעת טוענת כי במהלך ההליך הרפואי הנ"ל הוחדר אחד הברגים למוחה באופן רשלני וכתוצאה מכך נגרמו לה נזקים שונים אשר הובילו בסופו של היום לאשפוזה בבית חולים סיעודי...