www.rashlanut-refuit.org

המדינה אחראית למקרה של רשלנות רפואית בניתוח להארכת פין

המדינה אחראית למקרה של רשלנות רפואית בניתוח להארכת פין

אדם עבר שלושה ניתוחים אשר מטרתם הייתה להאריך את איבר מינו. שניים מן הניתוחים בוצעו למטופל במרפאה פרטית, ואילו הניתוח האחרון נעשה על ידי אותו המנתח, אך בבית החולים וולפסון. המטופל טען כי הניתוחים גרמו לו לנזקי גוף שונים, ועל כן הוגשה על ידו תביעה כנגד המרפאה, הרופא המנתח והמדינה. לדאבונו של התובע, המרפאה אשר ערכה את הניתוחים לא הייתה קיימת עוד במועד הגשת התביעה. כמו כן, לא עלה בידיו לאתר את הרופא המנתח.

 

עוד פסקי דין בנושא:
נזקים בעקבות ביצוע ניתוח אלקטיבי ללא הסכמה מדעת - האם רשלנות?
פיצויים ליולדת אשר נגרם לה נזק לאחר רשלנות בביצוע ניתוח קיסרי אלקטיבי

 

למעשה, התובע נותר בתביעתו מול המדינה בלבד. בית המשפט קיבל את התביעה והטיל את האחריות על המדינה בקובעו כי עסקינן ברשלנות רפואית בניתוח פלסטי. בית המשפט קיבל את טענות התובע וקבע כי המדינה פיקחה באופן לקוי על המנתח והמרפאה אשר ביצעו בגופו את ההליך. התובע צירף לכתב התביעה חוות דעת רפואית ובה נטען כי ניתוחים להארכת איבר מין זכרי הינם ניתוחים ניסיוניים ועל כן היה ניתן לבצע אותם רק במסגרת מחקרים קליניים וגם במרכזים רפואיים המתמחים בכך.

 

בית המשפט קבע כי המדינה אחראית לנזקיו של התובע וזאת משום שמשרד הבריאות היה אמור לפקח על המרפאה אשר ביצעה את ההליכים הרשלניים. כמו כן, התובע הוכיח כי משרד הבריאות היה מודע לפרוצדורות הרפואיות המנוהלות במרפאה. בפסק הדין נכתב כי משרד הבריאות התרשל בפיקוח על המרפאה במקרה זה, וזאת חרף העובדה כי למשרד היה מידע לגבי ניתוחים וטיפולים המבוצעים במקום, לרבות הארכת איברי מין זכריים. משרד הבריאות לא בדק את הנושא לעומקו, ולא עלה בידו לברר פרטים נוספים אודות הפרוצדורה הנ"ל.

 

הסכמה מדעת בניתוח אלקטיבי

 

ניתוח להארכת פין איננו ניתוח אשר אדם מעוניין לבצע אותו בשל צורך רפואי. מדובר אפוא בניתוח אסטטי אלקטיבי הנעשה מתוך בחירה. בדומה לכל הליך רפואי, גם כזה אשר מתבצע בשל חובה רפואית, חובה על הרופא להשיג הסכמה מדעת של המטופל לביצוע ההליך. חובה זו מתגברת כאשר מדובר בניתוח בחירה. בע"א 6153/97 יובל שטנדל נ' פר' יעקב שדה, פ"ד נו(4) 746, בעמ' 8-757, התייחסה לכך השופטת ד. דורנר. "ההסבר הנדרש לקבלת הסכמה מדעת לניתוח אלקטיבי – שאף בלעדיו ניתן לנהל אורח חיים רגיל – נכלל ברף העליון של חובת הגילוי, והוא כולל, בנוסף להתייחסות לסיכויי ההצלחה, גם מתן אזהרה מפני הסיבוכים האפשריים. זאת, גם אם סיבוכים אלו נדירים", כותבת דורנר, "מדובר אפוא בדרישה רחבה אשר מתחייבת במיוחד בתקופה בה הרפואה הפרטית מתפתחת ומציעה לציבור ניתוחים אלקטיביים למיניהם (על ידי פרסומים ודרכים עקיפות)".

 

 

במקרה דנן, בית המשפט קבע כי הרופא המנתח לא עמד בחובתו הנ"ל, ומדובר אפוא ברשלנות רפואית. התובע הגיע למרפאה בשל פרסומים אשר נעשו על ידה והתפרסמו בעיתונות המקומית בירושלים על פני עמודים שלמים. לטענתו, המזכירה במרפאה שכנעה אותו לעבור את הניתוח תוך שהיא מבטיחה לו שיפור בביצועיו המיניים והרזייה. כמו כן, הוצגו בפניו תמונות של הצלחות הניתוח, ללא הצגת תמונות של כישלונות.

 

השופטת קבעה כי יש לקבל את גרסתו של התובע לגבי אי קבלת הסברים מפורטים וברורים. ראשית, לא נמסר לתובע מהי הטכניקה שבה מבוצע הניתוח. כמו כן, לא ניתן לתובע מידע אמיתי לגבי כישלונות הניתוח ואו סיכונים תופעות לוואי. גם לגבי טופס ההסכמה מדעת, הוכח כי התובע לא קיבל את הטופס המלא, וכן הוכח כי האחרון חתם על המסמך כאשר הוא לבוש בחלוק ירוק ושוכב בחדר הניתוח. יתרה מכך, טופס ההסכמה מדעת לא עמד על הסיכונים האמיתיים אשר היו עלולים לקרות בשל הניתוח. דהיינו, גם אם התובע היה חותם על הטופס מספר ימים קודם לכן, ולאחר קריאה מעמיקה, עדיין היה המסמך נעדר נפקות משפטית לעניין קבלת הסכמתו לניתוח. לסיכום, בית המשפט קבע כי מדובר ברשלנות רפואית בניתוח פלסטי ויש לפסוק לזכותו של התובע פיצויים בעקבות נזקי הגוף שנגרמו לו.
 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פסק דין העוסק בלידה לאחר קשירת חצוצרות - האם פיצויים בגין רשלנות?

התביעה היא בגין נזקים שנגרמו לתובעים עקב רשלנות רפואית בביצוע ניתוח קשירת חצוצרות. בעקבות כשלון הניתוח נולדה לנתבעים ביתם החמישית. 

פסק דין בעניין רשלנות רפואית בביצוע ניתוח קיצור קיבה בשיטת סקופינרו

התובעת הגיעה לנתבע על מנת לעבור ניתוח קיצור קיבה. המנתח בחר לנתחה בשיטה שאינה מקובלת הקרויה ניתוח על שם סקופינרו... 

פיצויים בשל רשלנות רפואית בניתוח הקטנת חזה - גרימת צלקות בולטות

פיצויי בשל רשלנות רפואית בניתוח הקטנת שדים - לטענת התובעת, תוצאות הניתוח הן איומות כלשונה, לאחר שבשדיה נותרו אף כיום, 7 שנים לאחר הניתוח, צלקות מכוערות ומגעילות לא נוחות קשות להסתרה ובולטות 

פיצויים בגין נזקים אסתטים כתוצאה מניתוח מתיחת פנים - שיטת אפטוס

התובעת פנתה לנתבעת, לקבלת יעוץ בדבר אפשרות למתיחת פנים, והוצע על ידה, טיפול חדשני בשיטת אפאטוס.  

פיצויים בגין רשלנות רפואית בניתוח השתלת שיער - גרימת צלקות

ניתוח השתלת שיער נכשל וגרם לנזק אסתטי ולצלקות בראשו של התובע. 

רשלנות רפואית באי מתן מידע על הסיכונים לפני ביצוע ניתוח אף

הנתבע, רופא מומחה לכירורגיה פלסטית, ביצע ניתוח פלסטי-אסתטי באפה של התובעת. ניתוח זה בוצע, לטענת התובעת, ברשלנות, והיא תובעת פיצוי בגין נזקיה.  

פיצויים בגין רשלנות רפואית בניתוח קיצור קיבה - כריתת יתר

התביעה הינה תביעה בגין רשלנות רפואית ונזק שנגרם לתובעת ולבני משפחתה בעקבות ניתוח שעברה התובעת בעקבות זאת שסבלה מהשמנת יתר.  

פיצויים בגין רשלנות רפואית בניתוח אף עקב בעיות נשימה

התובע הגיש תביעה זו כנגד הנתבע לפיצויים, עפ"י פקודת הנזיקין, בגין ניתוחי אף כושלים שבצעו באפו בבית חולים "כרמל" חיפה ע"ש ליידי דיוויס.  

פיצויים לאחר רשלנות רפואית בניתוח פלסטי באף - צלקת וחור בקצה האף

התובע עבר ניתוח פלסטי אשר הותיר באפו מספר כשלים בולטים: צלקות, חור במחיצת האף ונפיחות בולטת. התובע זכה בפיצוי על נזק לא ממוני והחזר כספי בגין הניתוח 

רשלנות רפואית בביצוע ניתוח הארכת איבר מין זכרי - פיצויים

התובע הגיע לניתוח באיבר מינו לצורך הארכה ועיבוי האיבר. בפני התובע הוצגו דוגמאות של אברי מין לאחר ניתוח. לתובע לא הוצגו הסיכונים הכרוכים בביצוע הניתוח. התוובע סובל מתופעות קשות באיבר מינו. 

רשלנות בניתוח לתיקון ראיה בשיטת Lasik בשל העדר הסכמה מדעת

בית המשפט פסק פיצויים בסך כמיליון שקלים בגין רשלנות רפואית בקבלת הסכמה מדעת לניתוח תיקון ראיה Lasik... 

דחיית תביעה בגין רשלנות בניתוח הקטנת חזה

בית המשפט קבע כי חוות הדעת הרפואית אשר צורפה לכתב התביעה לא הייתה מפורטת כנדרש. אי לכך, נדחתה תביעה בגין רשלנות רפואית בניתוח הקטנת חזה... 

הסכמה מדעת לניתוח פלסטי - הקטנת חזה מטעמים אסטטיים ורפואיים

על פי חוק זכויות החולה, כל מטופל או מטופלת חייב\ת לתת הסכמה מדעת לפני טיפול רפואי. עניין זה הינו בעל חשיבות יתרה בניתוחי ברירה כגון ניתוח להקטנת חזה... 

קרטוקונוס לאחר ניתוח לייזר לתיקון ראייה - האם רשלנות רפואית?

התובע טען כי הרופאים לא השכילו לאבחן קרטוקונוס ממנו סבל, האם מדובר ברשלנות רפואית בניתוח לייזר מסוג Lasik?  

האם המטופל נתן הסכמה מדעת לביצוע ניתוח Lasik לתיקון ראיה בלייזר?

האם המטופל נתן הסכמה מדעת לביצוע ניתוח לייזר מסוג Lasik לתיקון ראיה? האם התובע היה מסרב לו ידע את הסיכון המדובר? 

אובדן טופס הסכמה מדעת לניתוח הגדלת שדיים

ניתוח הגדלת חזה הינו ניתוח אלקטיבי, דהיינו ניתוח מבחירה. אי לכך, הפסיקה קבעה כי ההסבר הנדרש לביצוע הליכים רפואיים אלו, שאינם מחויביי המציאות, הינו נרחב יותר מניתוח רגיל... 

האם קיימת חובה לעבור טיפול מתקן להפחתת הנזק לאחר רשלנות רפואית?

האם חובה על מטופל, אשר נגרם לו נזק בגין רשלנות רפואית בניתוח לייזר לתיקון ראיה, לעבור ניתוח מתקן על מנת לשפר מצבו הבריאותי? 

טיפול חדשני לתיקון ראייה בלייזר ללא הסכמה של המטופל

האם ניתוח לייזר לתיקון רוחק ראיה, אשר בוצע באופן חדשני במכון לניתוחי לייזר, התבצע בצורה רשלנית? האם הופרה חובת הזהירות? 

פיצויים בגין נזקים בראייה בעקבות ניתוח לתיקון קוצר רואי

האם הניתוח הראשוני (בשתי העיניים) והניתוח המתקן (בעין ימין) בוצעו ברשלנות? האם הייתה הסכמה מדעת? האם התקיים קשר סיבתי? קראו עוד בפורטל רשלנות רפואית 

פסק דין בנוגע לרשלנות רפואית בניתוח פלסטי באף - עקף עקום ובעיות נשימה

בחורה כבת 24 שנים עברה 3 ניתוחים באפה שגרמו לפגיעה תפקודית ולפגם אסתטי. כיום, התובעת סובלת מאף עקום, בעיות בנשימה ועוד נזקי גוף שונים... תגיות: דליפת סיליקון,