www.rashlanut-refuit.org

מעקב רשלני אחר יולדת לאחר ניתוח קיסרי בהרדמה ספינלית

מעקב רשלני אחר יולדת לאחר ניתוח קיסרי בהרדמה ספינלית

מדי יום, נכנסים מאות ישראלים לחדרי הניתוח ברחבי הארץ. הרופאים המנתחים יודעים כי האחריות המונחת עליהם הינה כבדה ביותר, שכן רשלנות בניתוח עלולה לגרום לנזקי גוף קשים למטופלים. במקרים קיצוניים, רשלנות זו יכולה אף לגרום למוות. ככל שהניתוח מסובך ומורכב יותר, כך נדרש הרופא להיזהר יותר במהלכיו. תפקידו של הרופא המנתח איננו מסתיים עם תפירת המטופל והעברתו לחדר התאוששות. ישנם ניתוחים רבים אשר עלולים לגרום לטראומה של ממש לגופו של המטופל. לפיכך, מוטל על הרופא המנתח לעקוב אחר מצבו של המנותח בתום הניתוח ובמהלך ההתאוששות.

 

במקרים בהם המטופל מתלונן על כאבים או מחושים חשודים, חייב הרופא לאבחן באופן מיידי מהו מקור הבעיה והאם נשקפת סכנה למטופל. רשלנות במעקב לאחר הניתוח עלולה להביא לפסיקת פיצויים עבור המטופל. דוגמא לכך ניתן לראות בפסק דין אשר ניתן בבית המשפט המחוזי בתל אביב.

 

עוד מאמרים בנושא:
רשלנות רפואית – ניתוח קיסרי


מדובר במקרה של רשלנות רפואית בניתוח קיסרי. התובעת, אישה בת 50, אושפזה בבית החולים וולפסון במחלקת יולדות, כאשר הייתה בשבוע ה-35 להריונה. לאחר מספר ימים של אשפוז בבית החולים, הוחלט על ביצוע ניתוח קיסרי תוך כדי הרדמה ספינלית (שדרתית). יום לאחר הניתוח הקיסרי, התלוננה התובעת על מחושים שונים ונבדקה מספר פעמים. בין השאר, בדקו את התובעת גניקולוגית, מומחים לנוירולוגיה, ורופא מרדים. הרופאים המליצו להעביר את התובעת לבית החולים שיבא וזאת על מנת לבצע לה בדחיפות בדיקת MRI (בוולפסון אין מכשיר אשר ניתן לבצע באמצעותו בדיקה זו).

 

מועברת לבדיקה רק לאחר יממה


חרף כך, התובעת עברה בדיקה אחרת שלא הצליחה. לבסוף, התובעת הועברה לבית החולים שיבא רק בצהרי היום למחרת. בבדיקה נתגלה כי האחרונה סובלת מפגיעה באזור הקונוס ומדימום נרחב בעמוד השדרה המותני. יש לציין כי מדובר בסיכון ידוע של ניתוחים קיסריים בהדרמה ספינלית. בעקבות הממצאים החמורים, התובעת הוכנסה לניתוח עוד באותו היום, והועברה לאשפוז במחלקה לשיקום נוירולוגי. התובעת שוחררה מבית החולים שיבא לאחר כחודש.

 

בכתב התביעה נטען כי הטיפול בה נעשה תוך כדי רשלנות רפואית בניתוח, הן מבחינת ההרדמה הספינלית והן מבחינת רשלנות באבחון מצבה. לטענתה, כתוצאה מרשלנות רפואית זו, נגרמו לה נזקים שונים. בית המשפט המחוזי קבע כי הרופאים לא התנהלו ברשלנות רפואית בעת ביצוע ההרדמה הספינלית. בפסק הדין נכתב, עם זאת, כי הרופאים התרשלו בטיפול שניתן לתובעת לאחר הניתוח הקיסרי.


"התרשלותם תרמה תרומה ממשית להגברת הסיכון שנשקף לאישה ולהחמרת הנזק ממנו היא סובלת", נכתב בפסק הדין, "יש לחייב את הנתבעים בתשלום פיצויים בסכום של כ-2,568,355 ש"ח בתוספת שכר טרחת עורך דינה, בשיעור 20% והוצאות משפט".

 

עוד פסקי דין בנושא:
מחט נותרה במהלך ניתוח קיסרי בבטנה של המטופלת
האם ניתוח קיסרי היה מונע את הנזק שנגרם לתינוק?
האם הצוות הרפואי התמהמה בהחלטה לביצוע ניתוח קיסרי?
האם ניתוח קיסרי היה מונע את הנזק המוחי שנגרם לילדה?
קשירת חצוצרות בניתוח קיסרי ורשלנות רפואית מבחינת אי הסכמה מדעת


במקרה דנן, בית המשפט קבע כי התקיים קשר סיבתי, עובדתי ומשפטי, בנין הסיכון להחמרה בפגיעה ממנה סבלה התובעת, לבין האבחון הלקוי והענקת הטיפול האיטי לדימום שהתפשט בגופה. מדובר היה בדימום פנימי בתעלת חוט השדרה אשר לחץ על עצבי חוט השדרה והקונוס הצמוד לו בתחתיתו. עסקינן בדימום הנו מסוג הסיכונים הצפויים לאחר הרדמה ספינלית. זאת ועוד, הנזק אשר נגרם לתובעת בפועל היה מצוי אף הוא במתחם הסיכונים שיצרה התנהגות הנתבעים.


לסיכום, בפסק הדין נכתב כי הרופאים הנתבעים היו צריכים לדעת כי ניתוח קיסרי הינו ניתוח מורכב ומוסכן, קל וחומר כאשר הוא נערך במקביל להרדמה ספינלית לאזור עמוד השדרה. הרופאים היו יכולים להעריך כי התובעת תסבול מהנזק אשר נגרם לה. המעקב הרשלני אחרי התובעת, והעיכוב המשמעותי בפינויה לבית החולים שיבא בבוקר שלאחר הניתוח, החמירו את נזקיה באופן משמעותי.

 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן
שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

הידבקות לאחר לידה וזיהום, רשלנות רפואית - המערערת נולדה בשנת 1957 בבית החולים אלישע. כעבור שישה ימים הוחזרה לביתה. מספר ימים לאחר מכן נתגלתה אצלה תופעה של הקאות ואיבוד נוזלים.  

התובע נולד בשנת 1982 ובשנת חייו הראשונה קיבל שלוש מתוך ארבע מנות של חיסון נגד פוליו, חרף כך חלה המערער בפוליו... 

פסק דין בעניין רשלנות רפואית בגין אי הפסקת הריון בשל חשש לפגות... 

לאחר הריון בסיכון גבוה וטיפולי פוריות, הרופא אשר התרשל בקריאת בדיקת מוניטור ושחרר את האם ההרה לביתה מבלי שהבין את הסיכון לעובר וכתוצאה מכך התינוקת נולדה עם פגיעה מוחית קשה ופגיעה רב מערכתית 

האם הופרה חובת הזהירות המוטלת על רופא שיניים סביר במסגרת מתן זריקת אלחוש למטופל? 

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

חישוב פיצויים בעקבות רשלנות רפואית. אתר "רשלנות רפואית" מציג מידע עדכני הכולל מאמרים, מדריכים, דוגמאות וכדומה... 

האם יש להטיל אחריות אישית על רופא בעקבות רשלנות רפואית במהלך הלידה? האם יש להטיל את האחריות כולה על בית החולים? היכן מתחילה ונגמרת האחריות בנושא רשלנות רפואית? קראו עוד... 

העדר רשומה רפואית במהלך ניהול לידה והעברת נטל ההוכחה בתביעה שעניינה רשלנות רפואית במהלך לידה. אירוע פרע כתפיים שהביא לשיתוק בידו של התינוק... 

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

השאלה באילו נסיבות קמה חובה, מכוח עוולת הרשלנות, לבצע הליך רפואי באמצעות רופא מומחה איננה פשוטה. האם לאחר הריון בסיכון חייב רופא מומחה להיות נוכח בחדר הלידה?. 

האם רשלנות בלידה הביאה ללידה של ילדה הסובלת משיתוק מוחין ואפילפסיה? האם הרופאים היו צריכים להעניק ליולדת טיפול אנטיביוטי או טיפול בסטרואידים? 

מהו ניזוק משני? האם גם הורים אשר ילדם נפגע בגין רשלנות בלידה זכאים לפיצויים בגין כאב וסבל וראש נזק לא ממוני? 

האם הרופאים התרשלו כלפי התובע והוריו בגין אי אבחון סיכוי לאירוע פרע כתפיים במהלך הלידה? 

יולדת הגיע לאשפוז במהלך הריון בבית החולים מקאסד. בשלב מסוים היא נמצאה בלידה פעילה וילדה ארבעה פגים. האם רשלנות רפואית בבית החולים גרמה לפטירתם של התינוקות לאחר זמן קצר? 

הורים מטפלים במסירות בבתם הנמצאת במצב צמח בגין רשלנות בניתוח קיסרי. האם הם זכאים לפיצויים מהמדינה מכוח החוק לתיקון דיני נזיקין אזרחיים... 

תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה לאחר ניתוח קיסרי הוגשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב... 

לידת וואקום במקום לידה במהלך ניתוח קיסרי? האם מדובר ברשלנות רפואית בלידה? 

בית המשפט העליון דחה תביעה בגין רשלנות רפואית בלידת תאומים למרות שאחד התאומים נולד כאשר הוא סובל משיתוק מוחין... 

האם בית המשפט יקבל תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה, וזאת משום שהתובעים הוכיחו רשלנות מסוימת ולא נמצאה סיבה רפואית ברורה לשיתוק מוחין ממנו סובל התובע? 

בית המשפט המחוזי פסק כי כל אחד מהתובעים יקבל פיצויים בסך חצי מיליון שקלים, וזאת בגין החלפת תינוקות לאחר הלידה שהתגלתה כאשר מלאו לילדים 22...