www.rashlanut-refuit.org

רשלנות מנהלית - אימתי רשלנות רפואית?

רשלנות מנהלית - אימתי רשלנות רפואית?

מדי שנה, מוגשות לפתחן של הערכאות המשפטיות בישראל תביעות רבות בגין רשלנות רפואית. התובעים בתביעות מסוג זה טוענים כי בגין רשלנות רפואית בטיפול אשר ניתן להם, נגרמו להם נזקי גוף שונים. בדרך כלל, הנתבעים הישירים בתביעות רשלנות רפואית אינם הרופאים בעצמם אלא המוסדות הרפואיים. לא אחת, מוסדות רפואיים אלו נמצאים בבעלותה של המדינה ואז המדינה יושבת על ספסל הנתבעים.


רשלנות רפואית איננה רק רשלנות מצידו של מי מהצוות הרפואי. נכון, על פי רוב מדובר ברשלנות רפואית של רופא, אחות, אסיסטנט וכדומה. עם זאת, רשלנות רפואית יכולה להיות במקרים מסוימים גם רשלנות מנהלית. תביעות אלו מופנות כנגד אופן התנהלותו של המוסד הרפואי. לדוגמא, חיסכון מבחינת שיקולי תקציב אשר הסב נזק למטופלים. במקרים בהם נכנסים לשיקולים הרפואיים שיקולים זרים, ייתכן ותקום לנפגע עילה להגשת תביעה בגין רשלנות רפואית.

 

עוד מאמרים בנושא:
זיהום לאחר טיפול רפואי בבית חולים, מתי תוגש תביעת רשלנות רפואית?


רופאים אשר מוצאים עצמם נתבעים בתביעות רשלנות רפואית, מנסים לא אחת לגלגל את האחריות לפתחו של המוסד הרפואי באומרם – לא מדובר ברשלנות רפואית אלא רשלנות מנהלית, רוצה לומר, פעלתי לפי הנהלים בבית החולים. עם זאת, הלכה פסוקה היא כי רשלנות מנהלית איננה מהווה מטריית הגנה לרופא רשלן. מעשיו של הרופא נבחנים לגופם, ונהלי בית החולים נבחנים אף הם. לעיתים, ניתן לחלק את נטל האחריות, אך רופא אשר מתרשל במסגרת הטיפול בחולה, אל לא להלין על אחרים.

 

שיקולי תקציב בתור רשלנות מנהלית


פסק דין חשוב בעניין זה ניתן ביוני 2008 בבית המשפט המחוזי. בפסק דין זה נקבע כי רופאים אינם רשאים לערב שיקולים זרים כגון תקציב בבואם להעניק למטופל את הטיפול הרפואי. פסק דין זה מוסיף וקובע כי ניתן להטיל רשלנות מנהלית גם לאחר רשלנות רפואית של רופא פרטי. במקרה זה נטען כי רופא אשר שחרר מטופל לביתו, פעל באופן רשלני. הרופא המליץ לבני משפחתו של המטופל כי בהתאם לתוצאות הבדיקה כדאי להם לאשפז את המטופל במכון לשיקום הלב אשר נמצא ליד בית החולים.

 

הסיבה לכך הייתה תקציבית. במידה והמטופל היה נשאר בבית החולים, היה צריך המוסד הרפואי לשאת בנטל הכלכלי של אשפוזו. עם זאת, אשפוזו במכון לשיקום לב היה אמור לצאת מכיסו של המטופל. שיקול זה של הרופא הביא לתוצאה מצערת. המטופל הגיע לביתו ולאחר זמן קצר התמוטט. בית המשפט קבע כי הרופא פעל תוך רשלנות רפואית שכן חייו ובריאותי של המטופל חשובים מהרווח הכלכלי של בית החולים.

 

רשלנות מנהלית בגין אי קיום נוהל מעקב אחר טיפול


מקרה נוסף של רשלנות מנהלית אשר מהווה רשלנות רפואית הינו מקרה של חולה שלא הופנה לבדיקה מקיפה משום שתיקו הרפואי "נפל בין הכיסאות". מדובר בחולה שהיה בטיפול אצל רופא אחד, והיה צריך להמשיך טיפול אצל רופא אחר. הרופאים לא היו מתואמים ביניהם והחולה לא קיבל את הטיפול הרפואי המתבקש. בפסק הדין מתחה השופטת ביקורת חריפה על התנהלות הרופאים.

 

עוד פסקי דין בנושא:
נפילה במחלקת יולדות בבית חולים מאיר בכפר סבא ותביעת פיצויים
תביעה בגין רשלנות רפואית בבית חולים והפעלת חוק חקירת סיבות מוות
חיוב אישה אשר תבעה בית חולים בגין רשלנות רפואית בצירוף חוות דעת רפואית
האם קשישה נפלה בבית חולים בעקבות רשלנות רפואית?
תביעת רשלנות בהריון והולדה בעוולה כנגד בית חולים

 

"חשוב אמנם להקפיד שלא להטיל על ציבור הרופאים מעמסה כבדה מידי העשויה לפגוע במהלך עבודתם היומיומית השוטפת. אכן, ככלל אין לדרוש מרופא לרוץ ולאתר כל חולה וניתן יהיה להסתפק בהנחיה מסודרת של הרופא לחולה לגבי המשך הטיפול הנדרש לו", נכתב, "עם זאת, מן הראוי כי המוסד הרפואי שלו האחריות הכוללת לטיפול בחולה, יקבע מנגנון שיבטיח את שיתוף הפעולה הנדרש בין הרופאים המטפלים השונים באופן שהחולה יזכה לטיפול המיומן כמו גם המעקב הרפואי הנדרש והראוי".
 

לא תמיד רשלנות מנהלית

 

רשלנות מנהלתית יכולה להיות בקביעת נהלים בלתי סבירה. לדוגמא, עזיבת חולה הזקוק להשגחה צמודה מבלי להגדיר נהלים מפורשים לגבי חילופי המשמרות של הצוות הרפואי. במקרה אשר הונח לפתחו של בית המשפט לאחרונה, עסקו השופטים בתביעה שהוגשה על ידי הורים שבתם הייתה זקוקה להחייאה בעודה בחדר מיון ילדים, אך הרופא התורן היה במחלקה הסמוכה.

 

ההורים ניסו לטעון בבית המשפט כי העדר רופא ברגע הנתון היווה רשלנות מנהלית העולה כדי רשלנות רפואית. השופטים התחקו אחרי הנהלים הרלבנטיים בבית החולים תוך העמדתם במבחן הרופא הסביר. השופטים בחנו את נסיבות המקרה ולבסוף הוחלט כי לא מדובר ברשלנות רפואית. במקרה זה, צוין כי המרחק בין שתי המחלקות הינו פחות מ-15 מטרים ועל כן לא ניתן לקבוע כי נטישתו של הרופא התורן את עמדתו לזמן קצר ולמקום קרוב מהווה רשלנות מנהלית מצידו.
 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פיצויים בגין רשלנות רפואית בניתוח כריתת רחם - פגיעה בעצב

פגיעה בעצב עקב ניתוח כריתת רחם רשלני - התובעת עברה ניתוח לכריתת רחם וטפולות בבית חולים ע"ש קפלן ברחובות שנמצא תחת ניהולה ו/או בבעלותה של הנתבעת, קופת חולים של ההסתדרות הכללית.  

פסק דין בנוגע לזריקת אפידורל רשלנית - התפתחות תסמונת Drop Foot

האם בעקבות זריקת אפידורל שנעשתה תוך רשלנות רפואית - נגרמה לתובעת תופעת Drop Foot 

פיצויים לאחר רשלנות רפואית בביצוע ניתוח למטופל הסובל מאיטמות במעי הגס

התובע נולד סובל מתסמונת רשלנות רפואית vater. התובע נזקק ובין היתר לניתוחים לתיקון מום בוושת ובקנה הנשימה ולקיבוע אבי העורקים. לאחר מכן נותח התובע בשיטת פניה לפתיחת איטמות המעי הגס... 

הסכמה מדעת לביצוע הרדמה מקומית ולא הרדמה כללית - האם רשלנות?

האם קיבל הרופא את הסכמתו מדעת של המטופל לביצוע הניתוח בהרדמה מקומית? תביעה שעניינה רשלנות רפואית הוגשה לבית המשפט... 

רשלנות רפואית בטיפול על ידי מתמחה - לידה תוך מתן פטוצין

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם מתמחה אשר לא אבחן מחלה ולא התייעץ עם רופא מומחה התרשל?

האם רופא מתמחה חייב להתייעץ עם רופא בכיר ממנו במקום בו הוא אינו משכיל לאבחן את המחלה ממנה סובל המטופל? 

רשלנות רפואית - שירותי רפואת חירום לא תיקנו לחצן מצוקה

האם חברה המעניקה שירותים רפואיים לשעת חירום, באמצעות לחצני מצוקה, פעלה ברשלנות כלפי אחד ממנוייה כאשר לא תיקנה את לחצן המצוקה שברשותו? 

נטל הראייה בעקבות העדר רשומה רפואית - ניתוח כריתת גידול בצוואר הרחם

האם בית החולים התרשל במהלך ניתוח לכריתת רחם, והאם הניתוח התארך מעבר לרגיל? מהו נטל הראייה והאם יונח על כתפי הנתבעים? 

התקף לב סוער מול התקף לב שקט, האם רשלנות רפואית?

תופעות אלו - שכולן היו גלויות לאנשי הצוות הרפואי - לא טופלו, לטענת המשפחה באופן ראוי וסביר, ומשכך לא אובחן אירוע הלב שגרם באופן ישיר למותו של המנוח... 

רשלנות רפואית בגין אי שמירה על חולה סכיזופרניה ומניעת התאבדותו

בית המשפט קבע, תוך הסתמכות על דו"ח ועדה מיוחדת מטעם משרד הבריאות, כי בית החולים תל השומר אשם ברשלנות רפואית כלפי מטופלת שאושפזה במחלקה הפנימית במוסד... 

רשלנות רפואית באבחון מחלה וביצוע בדיקת MRI באיחור

רן שקד הוכיח את הקשר שבין איחור באבחון המחלה, נכותה של מרשתו, נפילתה בבית ונזקיה הרפואיים והשיג למרשתו פיצוי מרשים כאמור ....  

האם רופא אשר דיווח לפי חוק כלי ירייה התנהל ברשלנות כלפי מטופל?

האם רופא אשר דיווח על מטופל מכוח הוראות חוק כלי ירייה ופקודת התעבורה, התנהל ברשלנות שגרמה נזקים לפציינט? 

תביעת רשלנות בהריון לאחר אי הפניה לדיקור מי שפיר למרות כליות עובר גדולות

האם הרופאים היו צריכים להפנות אישה לדיקור מי שפיר לאחר שאובחנו אצל העובר כליות גדולות, בגבול העליון של הנורמה? האם רשלנות באבחון תסמונת דאון? 

תביעה נגד בית אבות בגין רשלנות לאחר נפילת קשישה במסיבת פורים

קשישה נפלה בבית אבות. האם מדובר בנפילה שהתרחשה בגין רשלנות הצוות הרפואי? 

אבנדיה ורשלנות רפואית - תביעה ייצוגית והסדר פשרה על סך 12 מיליון ש"ח

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר הסדר פשרה על סך 12 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית במתן תרופה בנוגע לאבנדיה... 

רשלנות רפואית חמורה של וטרינר ושלילת רישיון לצמיתות

ווטרינר אשר רישיונו נשלל על ידי מנכ"ל משרד הבריאות, וזאת בשל "רשלנות חמורה", הגיש ערעור על כך לבית המשפט המחוזי. בית המשפט המחוזי בבאר שבע קבע כי דין הערעור להידחות... 

האם רשלנות בית אבות גרמה לנפילת קשישה וכתוצאה מכך לפטירתה?

קשישה נפלה מספר פעמים בבית אבות. בני המשפחה הגישו, לאחר פטירתה של הקשישה כתוצאה מהנפילה האחרונה, תביעה כנגד בית האבות בגין רשלנות רפואית... 

בית המשפט העליון דחה ערעור שעניינו רשלנות במתן חיסון לתינוק

בית המשפט העליון קבע כי לא הוכחה רשלנות רפואית במתן חיסון לתינוק בשנת חייו הראשונה... 

ניתוח כריתת רחם והרמת שלפוחית שתן - האם נעשה ברשלנות?

האם בית החולים ביקור חולים התרשל בביצוע ניתוח כריתת רחם והרמת שלפוחית שתן? האם עסקינן ברשלנות רפואית בניתוח? 

האם רשלנות בניתוח בקע והאם פיצויים למטופל?

תביעה בגין רשלנות רפואית בניתוח בקע בבית החולים אוגוסטה ויקטוריה בירושלים נדחתה... תגיות: מונונוקלאוזיס, גידול ממאיר, מצג עכוז, חומר חיטוי, חוות דעת רפואית, תסמונת vater, סטרואידים, שיתוק ERB,