www.rashlanut-refuit.org

תביעה בגין רשלנות בלידה אשר הוגשה לאחר 25 שנה

תביעה בגין רשלנות בלידה אשר הוגשה לאחר 25 שנה

בתקופה נשוא התובענה, הייתה הנתבעת הבעלים, המחזיקה והמנהלת של בית חולים ביישוב בקע אל גרבייה. בית החולים נסגר בשנת 1983 והתובע, יליד 1981, נולד בחדר הלידה שבו. סמוך לאחר הלידה, נלקחה מהתובע דגימת דם באמצעות דקירה בעקב רגל שמאל. לטענת התובע, בדיקה זו התבצעה באופן רשלני ונגרם לו בעקבותיה זיהום ברגלו. על פי כתב התביעה, זיהום זה הותיר ברגלו נכות צמיתה בשיעור 10%.


התובע טען כי זמן מה לאחר הלידה, פנו הוריו לגורמי הרפואה בבקע אל גרבייה בגין אודם ונפיחות מהם סבל הוא בעקב שמאל. הרופאים הפנו את התובע והוריו לבית החולים הלל יפה בחדרה ונמצא שהתובע סובל ממורסה גדולה יחסית בעקב שמאל. התובע אושפז למשך שבועיים ובמהלך אשפוז זה עבר ניתוח לפתיחת המורסה. התובע שוחרר במצב טוב לביתו ולא נזקק עוד לטיפול רפואי.


התובע טוען כי נגרם לו נזק לצמיתות, וזאת למרות שנזק זה לא בא לידי ביטוי ברשומות הרפואיות בבית החולים הלל יפה ובטיפת חלב. תמיכה לטענות התובע ניתן היה למצוא מחוות דעת רפואית אשר נערכה על ידי רופא מומחה באוקטובר 2004. המומחה קבע כי התובע סובל מצלקת בגודל של 3 סמ"ר בחלקו האחורי של העקב. לטענתו, מתקיים קשר סיבתי בין אבחנה של אוסטאומייליטיס ברשומה הרפואית של התובע סמוך ללידתו, לבין הצלקת המדוברת. הרופא טען עוד כי התובע הלין בפניו על כאבים דוקרים בזמן ההליכה מפעם לפעם. לטענתו, התובע לא מסוגל לעמוד או ללכת זמן ממושך ומרגיש הוא בנוח רק עם נעלי בית וסנדלים.


הנתבעת הכחישה את טענות התובע מכל וכל. לטענתה, התובע לא סבל מדלקת זיהומית בעצם אלא ברקמה הרכה של העקב. דבר זה מלמד, לשיטתה של הנתבעת, כי לא הייתה פגיעה בעצם בעת ביצוע הבדיקה. לטענת הנתבעת זיהום בריקמה הרכה לאחר ביצוע בדיקה מסוג שנעשה לתובע הינו סיכון מוכר אשר יכול להתרחש גם כאשר הבדיקה מבוצעת על הצד הטוב ביותר.

 


על מנת לקבוע האם מדובר ברשלנות רפואית, יש לבחון את חוות הדעת הרפואיות אשר הציגו הצדדים. נטל ההוכחה לרשלנות הנטענת מונח על כתפיו של הטוען לו מכוח כלל "המוציא מחברו עליו הראיה". במקרה דנן, בית המשפט קבע כי התובע לא עמד בנטל ההוכחה הדרוש. בחוות הדעת מטעמו לא הייתה כל עדות לכך שהנתבעת נהגה ברשלנות בטיפול הרפואי. מחוות הדעת עלה שהדלקת בעצם נובעת מהבדיקה. עם זאת, המומחה לא חיווה דעתו שהבדיקה נעשתה באופן רשלני, או שהדלקת התפתחה בעקבות הבדיקה עקב רשלנות כלשהי של הנתבעת.


בית המשפט קיבל את טענותיה של הנתבעת בכך שהתובע גרם לה נזק ראייתי בכך שתביעתו הוגש 25 שנה לאחר האירועים. כמו כן, הנתבעת ציינה כי בית החולים סגור מזה למעלה מ-20 שנה ואין אפשרות לברר באופן מספק אודות פרטים רלבנטיים לתביעה. התובע טען, לעומת זאת, כי תביעתו הוגשה במסגרת מרוץ ההתיישנות ועל כן אין להתייחס למועד הגשת התביעה. בית המשפט קבע כי למרות שהתביעה אכן הוגשה בתוך מרוץ ההתיישנות, לא ניתן לקבל הסבר הגיוני לשיהוי זה.

 

נזק ראייתי בעקבות שיהוי של 25 שנה


על פי עדות התובע ואמו, סבל הוא לאורך כל השנים מהפגיעה בעקב שמאל. לטענת התובע, הוא היה מודע לכך החל מכיתה ד' או ה', ושאמו סיפרה לו את כל סיפור הטיפול הרפואי והרשלנות. לטענתו כבר כילד סבל מכאבים, התקשה להשתתף בשיעורי ספורט, ובטיולים שנתיים לא יכול היה לצעוד עם כל הכיתה דבר שגרם לו לבושה.

 

עם זאת, התובע והוריו היו לאורך כל השנים בקשר עם גורמי הרפואה בכפר, והיו יכולים למצות את זכויותיהם המשפטיות. בית המשפט קבע כי אין הצדקה לשיהוי בהגשת התביעה של כ-25 שנה לאחר המקרה. "שיהוי זה הקשה בפועל על הנתבעת לברר את העובדות הרלוונטיות ולאתר את גורמי הרפואה המתאימים, באופן שהיא תוכל להתגונן כנגד התביעה. יש בשיהוי זה לקפח את הגנת הנתבעת, דבר הנזקף לחובת התובע", נכתב בפסק הדין.
 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

רשלנות רפואית שגרמה להידבקות בדלקת מעיים

הידבקות לאחר לידה וזיהום, רשלנות רפואית - המערערת נולדה בשנת 1957 בבית החולים אלישע. כעבור שישה ימים הוחזרה לביתה. מספר ימים לאחר מכן נתגלתה אצלה תופעה של הקאות ואיבוד נוזלים.  

פסק דין - רשלנות רפואית במתן חיסון פוליו, האם סיבה להתפתחות המחלה?

התובע נולד בשנת 1982 ובשנת חייו הראשונה קיבל שלוש מתוך ארבע מנות של חיסון נגד פוליו, חרף כך חלה המערער בפוליו... 

רשלנות רפואית בעקבות אי הפסקת הריון וגרימת פגות

פסק דין בעניין רשלנות רפואית בגין אי הפסקת הריון בשל חשש לפגות... 

פיצויים בגין פענוח שגוי של בדיקת מוניטור במהלך הריון

לאחר הריון בסיכון גבוה וטיפולי פוריות, הרופא אשר התרשל בקריאת בדיקת מוניטור ושחרר את האם ההרה לביתה מבלי שהבין את הסיכון לעובר וכתוצאה מכך התינוקת נולדה עם פגיעה מוחית קשה ופגיעה רב מערכתית 

רשלנות רפואית בזריקת אלחוש אצל רופא שיניים - חובת הזהירות

האם הופרה חובת הזהירות המוטלת על רופא שיניים סביר במסגרת מתן זריקת אלחוש למטופל? 

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

חישוב פיצויים בעקבות רשלנות רפואית. אתר "רשלנות רפואית" מציג מידע עדכני הכולל מאמרים, מדריכים, דוגמאות וכדומה... 

רשלנות רפואית בלידה - אחריות אישית של הרופא

האם יש להטיל אחריות אישית על רופא בעקבות רשלנות רפואית במהלך הלידה? האם יש להטיל את האחריות כולה על בית החולים? היכן מתחילה ונגמרת האחריות בנושא רשלנות רפואית? קראו עוד... 

האם אי ציון משקל עובר בגיליון לידה הוא רשלנות רפואית?

העדר רשומה רפואית במהלך ניהול לידה והעברת נטל ההוכחה בתביעה שעניינה רשלנות רפואית במהלך לידה. אירוע פרע כתפיים שהביא לשיתוק בידו של התינוק... 

רשלנות רפואית בטיפול על ידי מתמחה - לידה תוך מתן פטוצין

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם חייבת להיות נוכחות של רופא מומחה בלידה לאחר הריון בסיכון?

השאלה באילו נסיבות קמה חובה, מכוח עוולת הרשלנות, לבצע הליך רפואי באמצעות רופא מומחה איננה פשוטה. האם לאחר הריון בסיכון חייב רופא מומחה להיות נוכח בחדר הלידה?. 

האם רשלנות רפואית בניתוח קיסרי בגין כריתת רחם?

רופאים כרתו רחם של יולדת במהלך ניתוח קיסרי שבוצע בהליך חירום. האם מדובר ברשלנות רפואית בלידה? 

האם רשלנות בלידה בשערי צדק בגין אי מתן טיפול אנטיביוטי בזמן?

האם רשלנות בלידה הביאה ללידה של ילדה הסובלת משיתוק מוחין ואפילפסיה? האם הרופאים היו צריכים להעניק ליולדת טיפול אנטיביוטי או טיפול בסטרואידים? 

פיצוי לניזוק משני בעקבות רשלנות רפואית בלידה

מהו ניזוק משני? האם גם הורים אשר ילדם נפגע בגין רשלנות בלידה זכאים לפיצויים בגין כאב וסבל וראש נזק לא ממוני? 

האם רשלנות בלידה בגין אי אבחון סיכוי לאירוע פרע כתפיים?

האם הרופאים התרשלו כלפי התובע והוריו בגין אי אבחון סיכוי לאירוע פרע כתפיים במהלך הלידה? 

רשלנות רפואית בגין פטירת ארבעה פגים לאחר לידה - בית החולים מקאסד

יולדת הגיע לאשפוז במהלך הריון בבית החולים מקאסד. בשלב מסוים היא נמצאה בלידה פעילה וילדה ארבעה פגים. האם רשלנות רפואית בבית החולים גרמה לפטירתם של התינוקות לאחר זמן קצר? 

פיצוי בגין טיפול פרטי לאחר רשלנות בניתוח קיסרי

הורים מטפלים במסירות בבתם הנמצאת במצב צמח בגין רשלנות בניתוח קיסרי. האם הם זכאים לפיצויים מהמדינה מכוח החוק לתיקון דיני נזיקין אזרחיים... 

אישה נותרה במצב סיעודי לאחר לידה בניתוח קיסרי, האם רשלנות?

תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה לאחר ניתוח קיסרי הוגשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב... 

האם רשלנות רפואית בלידה בגין לידת וואקום במקום ניתוח קיסרי?

לידת וואקום במקום לידה במהלך ניתוח קיסרי? האם מדובר ברשלנות רפואית בלידה? 

לידת תאומים כאשר אחד התאומים סובל מפיגור שכלי - האם רשלנות בלידה?

בית המשפט העליון דחה תביעה בגין רשלנות רפואית בלידת תאומים למרות שאחד התאומים נולד כאשר הוא סובל משיתוק מוחין... 

רשלנות בלידה או מום מולד - שיתוק מוחין ללא הסבר רפואי

האם בית המשפט יקבל תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה, וזאת משום שהתובעים הוכיחו רשלנות מסוימת ולא נמצאה סיבה רפואית ברורה לשיתוק מוחין ממנו סובל התובע?