www.rashlanut-refuit.org

רשלנות רפואית בגין פטירת ארבעה פגים לאחר לידה - בית החולים מקאסד

רשלנות רפואית בגין פטירת ארבעה פגים לאחר לידה - בית החולים מקאסד

תא 3509/01


בית המשפט המחוזי קיבל באופן חלקי תביעה אשר הוגשה כנגד בית החולים "מקאסד" בגין רשלנות רפואית בהריון ובלידה. מדובר בתביעה אשר הוגשה על ידי תושבת חברון בגין מותם של ארבעה פגים אשר ילדה האחרונה בבית החולים הנתבע. התובעת הגיעה למרפאתו של ד"ר ע' בחברון וזאת לשם קבלת טיפול לזירוז הריון. זמן קצר לאחר הטיפול, הרתה התובעת ונשאה ארבעה עוברים ברחמה. ד"ר ש', אשר טיפל בתובעת בתחילת ההריון, הפנה אותה להמשך טיפול ומעקב בבית החולים הדסה עין כרם, או במרפאת החוץ של בית החולים "מקסאד".

 

עוד מאמרים בנושא:
רשלנות רפואית בגרימת נזק עצבי ליילוד במהלך לידה, מתי ניתן להגיש תביעה?
רשלנות רפואית בלידה מוקדמת, מתי ניתן לקבל פיצויים?
רשלנות רפואית זירוז לידה, מתי תוגש תביעת פיצויים?
דיכאון לאחר לידה רשלנות רפואית, מתי תוגש תביעה?
רשלנות רפואית בגין מות עובר בלידה


התובעת, בשל היותה תושבת חברון, בחרה במרפאת החוץ. מספר פעמים ביקרה התובעת במרפאת החוץ כאשר בינואר 1999 היא אושפזה לאחר שפנתה לבית החולים בתלונה על הפרשה וגינאלית דמית ריבית וכאבים בגב התחתון. התובעת אושפזה בבית החולים במחלקה הטרום לידתית לשם מנוחה, מניעת לידה מוקדמת ועצירת התכווצויות. חמישה ימים לאחר מכן, התובעת החלה לחוש בכאבים בגב ובבטן, אשר לוו בהפרשה דמית. הכאבים החמירו והתובעת נזקקה למשככי כאבים להקלת סבלה. בוקר לאחר מכן קבע רופא אשר בדק את התובעת כי היא נמצאת בלידה פעילה. התובעת הועברה במהירות לחדר הלידה ושם נערכו ההכנות ללידת העוברים. בחלוף שלוש שעות נולדו ארבעת הפגים, שניים מהם בלידת עכוז מסייעת. התובעת שוחררה לביתה יום למחרת, והפגים נפטרו זמן קצר לאחר הלידה. בשל היעדר תיעוד, לא היה ניתן לדעת מה אירע בדיוק לאחר שהפגים הועברו לטיפולם של רופאי הילדים.


מוגשת תביעה כנגד בית החולים והמדינה


בעקבות האירוע הוגשה כנגד בית החולים תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה ובהריון. התובעים טענו לשורה ארוכה של מחדלים כגון – אי העלאת האפשרות לדילול עוברים, אי ביצוע ניתוח קיסרי, טיפול רשלני במהלך הלידה ואחריה, העסקת צוות רפואי ללא רישיון מטעם משרד הבריאות, וגרימת נזק ראייתי בגין היעדר רשומה רפואית. כמו כן, התובעים טענו כי גם המדינה התרשלה כלפיהם וזאת משום שניתנה לבית החולים "מקאסד" האפשרות להעניק טיפול רפואי מבלי לעמוד בהיתרים הנדרשים ומבלי להעביר הנחיות וחוזרי מנכ"ל משרד הבריאות. בית המשפט המחוזי, בפסק דין אשר ניתן בספטמבר 2005, דחה את התביעה כנגד המדינה וקיבל את התביעה כנגד בית החולים "מקאסד", באופן חלקי.


התביעה נגד בית החולים "מקאסד"


בנוגע לתביעה כנגד בית החולים, נקבע בפסק הדין כי הטיפול אשר ניתן לתובעת מבחינת מעקב ההריון וטיב הטיפול למניעת הלידה היה "טיפול ראוי וסביר". בית המשפט אף דחה את טענות התובעת בדבר אי עריכת ניתוח קיסרי. לעניין זה נקבע כי גם ניתוח קיסרי לא היה מביא לתוצאה שונה. עם זאת, בית המשפט מצא רשלנות במעקב ההריון מבחינת אי מתן הצעה לדילול עוברים. נקבע כי בית החולים התרשל כלפי ההורים בכך שהאופציה כלל לא הוצגה בפניהם. בנוסף, נקבע כי בית החולים לא התכונן ללידת ארבעה פגים אך לא נמצא קשר סיבתי בין מותם של הפגים לבין אי הכנה ללידתם.

 

עוד פסקי דין בנושא:
עו"ד אייל בן ישי הגיש תביעה ע"ס שני מיליון שקלים בגין מקרה חמור של רשלנות בלידה
האם הרופאים התרשלו לאחר הלידה בשל שאריות שליה שנותרו ברחם?
הורי קטין שנפטר בגיל שלוש, הגישו תביעה בגין רשלנות בלידה
הרחם נכרת לאחר הלידה, האם הרופאים התרשלו?
לידה מוקדמת לאחר הריון עם התקן תוך רחמי - האם רשלנות רפואית?


בית המשפט מתח ביקורת לגבי הטיפול אשר ניתן לפגים לאחר לידתם. במסגרת הביקורת, "תקף" בית המשפט את העובדה כי לא נערך רישום רפואי ראוי אשר עקב אחר הטיפול בפגים לאחר לידתם. בנוגע להעדר הרשומה הרפואית, נכתב בפסק הדין כי עסקינן ב"כשל ברישום וחוסר מידע לגבי אופי הטיפול בילודים, זהות אנשי הצוות וסיבת מותם של הילודים". יצוין כי בית החולים לא דיווח על מות הפגים למשרד הבריאות, וזאת חרף חובתו לעשות כן.


בסופו של היום, בית המשפט קבע כי גורלם של הפגים נחרץ ללא קשר סיבתי ברור לרשלנותו של בית החולים. אי לכך, נפסקו עבור התובעים פיצויים גלובאליים בסך של 150,000 שקלים. "אף אילו העוברים היו שורדים, אזי סביר להניח שהם היו סובלים, ברמת סיכון גבוהה מאוד, מנכויות קשות". בית המשפט המחוזי הורה לבית החולים "מקאסד" לפצות את התובעים בגין פגיעה באוטונומיה, הפרת זכויותיה של התובעת מכוח הוראות חוק זכויות החולים, והרישום הרפואי הלקוי והחסר.


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

רשלנות רפואית שגרמה להידבקות בדלקת מעיים

הידבקות לאחר לידה וזיהום, רשלנות רפואית - המערערת נולדה בשנת 1957 בבית החולים אלישע. כעבור שישה ימים הוחזרה לביתה. מספר ימים לאחר מכן נתגלתה אצלה תופעה של הקאות ואיבוד נוזלים.  

פסק דין - רשלנות רפואית במתן חיסון פוליו, האם סיבה להתפתחות המחלה?

התובע נולד בשנת 1982 ובשנת חייו הראשונה קיבל שלוש מתוך ארבע מנות של חיסון נגד פוליו, חרף כך חלה המערער בפוליו... 

רשלנות רפואית בעקבות אי הפסקת הריון וגרימת פגות

פסק דין בעניין רשלנות רפואית בגין אי הפסקת הריון בשל חשש לפגות... 

פיצויים בגין פענוח שגוי של בדיקת מוניטור במהלך הריון

לאחר הריון בסיכון גבוה וטיפולי פוריות, הרופא אשר התרשל בקריאת בדיקת מוניטור ושחרר את האם ההרה לביתה מבלי שהבין את הסיכון לעובר וכתוצאה מכך התינוקת נולדה עם פגיעה מוחית קשה ופגיעה רב מערכתית 

רשלנות רפואית בזריקת אלחוש אצל רופא שיניים - חובת הזהירות

האם הופרה חובת הזהירות המוטלת על רופא שיניים סביר במסגרת מתן זריקת אלחוש למטופל? 

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

חישוב פיצויים בעקבות רשלנות רפואית. אתר "רשלנות רפואית" מציג מידע עדכני הכולל מאמרים, מדריכים, דוגמאות וכדומה... 

רשלנות רפואית בלידה - אחריות אישית של הרופא

האם יש להטיל אחריות אישית על רופא בעקבות רשלנות רפואית במהלך הלידה? האם יש להטיל את האחריות כולה על בית החולים? היכן מתחילה ונגמרת האחריות בנושא רשלנות רפואית? קראו עוד... 

האם אי ציון משקל עובר בגיליון לידה הוא רשלנות רפואית?

העדר רשומה רפואית במהלך ניהול לידה והעברת נטל ההוכחה בתביעה שעניינה רשלנות רפואית במהלך לידה. אירוע פרע כתפיים שהביא לשיתוק בידו של התינוק... 

רשלנות רפואית בטיפול על ידי מתמחה - לידה תוך מתן פטוצין

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם חייבת להיות נוכחות של רופא מומחה בלידה לאחר הריון בסיכון?

השאלה באילו נסיבות קמה חובה, מכוח עוולת הרשלנות, לבצע הליך רפואי באמצעות רופא מומחה איננה פשוטה. האם לאחר הריון בסיכון חייב רופא מומחה להיות נוכח בחדר הלידה?. 

האם רשלנות בלידה בגין אי אבחון סיכוי לאירוע פרע כתפיים?

האם הרופאים התרשלו כלפי התובע והוריו בגין אי אבחון סיכוי לאירוע פרע כתפיים במהלך הלידה? 

רשלנות רפואית בגין פטירת ארבעה פגים לאחר לידה - בית החולים מקאסד

יולדת הגיע לאשפוז במהלך הריון בבית החולים מקאסד. בשלב מסוים היא נמצאה בלידה פעילה וילדה ארבעה פגים. האם רשלנות רפואית בבית החולים גרמה לפטירתם של התינוקות לאחר זמן קצר? 

פיצוי בגין טיפול פרטי לאחר רשלנות בניתוח קיסרי

הורים מטפלים במסירות בבתם הנמצאת במצב צמח בגין רשלנות בניתוח קיסרי. האם הם זכאים לפיצויים מהמדינה מכוח החוק לתיקון דיני נזיקין אזרחיים... 

אישה נותרה במצב סיעודי לאחר לידה בניתוח קיסרי, האם רשלנות?

תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה לאחר ניתוח קיסרי הוגשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב... 

האם רשלנות רפואית בלידה בגין לידת וואקום במקום ניתוח קיסרי?

לידת וואקום במקום לידה במהלך ניתוח קיסרי? האם מדובר ברשלנות רפואית בלידה? 

לידת תאומים כאשר אחד התאומים סובל מפיגור שכלי - האם רשלנות בלידה?

בית המשפט העליון דחה תביעה בגין רשלנות רפואית בלידת תאומים למרות שאחד התאומים נולד כאשר הוא סובל משיתוק מוחין... 

רשלנות בלידה או מום מולד - שיתוק מוחין ללא הסבר רפואי

האם בית המשפט יקבל תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה, וזאת משום שהתובעים הוכיחו רשלנות מסוימת ולא נמצאה סיבה רפואית ברורה לשיתוק מוחין ממנו סובל התובע? 

רשלנות בלידה - פיצויי בגין החלפת תינוקות לאחר הלידה

בית המשפט המחוזי פסק כי כל אחד מהתובעים יקבל פיצויים בסך חצי מיליון שקלים, וזאת בגין החלפת תינוקות לאחר הלידה שהתגלתה כאשר מלאו לילדים 22... 

תביעה נגד בית החולים "משפחה קדושה" בנצרת בגין רשלנות בלידה

האם המיילדות בבית החולים "משפחה קדושה" בנצרת ביצעו ברשלנות לידת וואקום, והאם כתוצאה מרשלנות רפואית זו נגרמו לילד נזקים גופניים קשים? 

מעקב רשלני אחר יולדת לאחר ניתוח קיסרי בהרדמה ספינלית

האם הרופאים התרשלו בניהול מעקב אחר מטופלת שעברה ניתוח קיסרי בהרדמה ספינלית?