www.rashlanut-refuit.org

האם רשלנות רפואית בלידה בגין לידת וואקום במקום ניתוח קיסרי?

האם רשלנות רפואית בלידה בגין לידת וואקום במקום ניתוח קיסרי?

האם בחירה בהליך של לידת וואקום, במקום לידה במסגרת ניתוח קיסרי, היוותה רשלנות רפואית בלידה? האם התובעת זכאית לפיצויים בגין נזקי גוף אשר נגרמו לה במהלך הלידה? סוגיות אלו עמדו במרכזו של פסק דין אשר ניתן לאחרונה בבית המשפט המחוזי.

 

התובעת הגיעה בתום הריונה השני לבית החולים כרמל. הלידה התבצעה בהליך של לידת וואקום. הריונה הראשון של התובעת הסתיים בניתוח קיסרי בשבוע ה-30, וזאת בשל מצב עכוז ורעלת הריון. הרופאים אבחנו כי לאחר הלידה השנייה התובעת סובלת מקרע בשלפוחית השתן וקרע ברחם. הקרעים אוחו באמצעות ניתוח ותשעה ימים לאחר מכן התובעת שוחררה לביתה. כעבור שלושה ימים התובעת אושפזה בבית החולים פעם נוספת, ויום לאחר מכן התגלה כי ישנו קריש דם אשר תקוע במפשעתה.

 

עוד מאמרים בנושא:
רשלנות רפואית בביצוע הרדמה אפידורלית במהלך לידה, מתי ניתן להגיש תביעת פיצויים?
רשלנות רפואית בגרימת נזק עצבי ליילוד במהלך לידה, מתי ניתן להגיש תביעה?
רשלנות רפואית בלידה מוקדמת, מתי ניתן לקבל פיצויים?
רשלנות רפואית זירוז לידה, מתי תוגש תביעת פיצויים?
דיכאון לאחר לידה רשלנות רפואית, מתי תוגש תביעה?


בית המשפט מינה מומחה רפואי אשר יעניק לו חוות דעת רפואית מטעמו. על פי חוות הדעת הרפואית הנ"ל, נקבע כי לא הוכחה רשלנות רפואית בלידה. בפסק הדין נכתב כי התובעת לא הרימה את הנטל להוכיח רשלנות בהליך הלידה, באופן הטיפול בה במהלך הלידה ואף לא בהחלטה לבצע את הלידה בדרך של לידה רגילה. בנוגע לרופא המיילד, נקבע כי לא הייתה כל רשלנות לגבי כך שהרופא הנ"ל היה רופא מתמחה בלבד.


בית המשפט קבע כי הרופאים ניהלו מעקב רציני ואמין בנוגע לכל שלבי הלידה ולא ניתן לקבוע כי היה מקום לבצע את הלידה בדרך של ניתוח קיסרי. כמו כן, נקבע כי הרופאים הנתבעים היו ערים לסיכונים האפשריים כתוצאה מסיכון קיסרי, ובהתחשב במצבו של העובר על בסיס המוניטור, לא היה טעם רפואי ממשי לפנות להליך זה. השופטים ציינו כי מהרשומה הרפואית ניתן לראות שמצבו של העובר היה תקין לאחר קבלת הפיטוצין. כמו כן, צוין כי העובר היה בהשגחה צמודה.
 

עוד פסקי דין בנושא:
עו"ד אייל בן ישי הגיש תביעה ע"ס שני מיליון שקלים בגין מקרה חמור של רשלנות בלידה
האם הרופאים התרשלו לאחר הלידה בשל שאריות שליה שנותרו ברחם?
הורי קטין שנפטר בגיל שלוש, הגישו תביעה בגין רשלנות בלידה
הרחם נכרת לאחר הלידה, האם הרופאים התרשלו?
לידה מוקדמת לאחר הריון עם התקן תוך רחמי - האם רשלנות רפואית?

 

בפסק הדין נכתב, עם זאת, כי הייתה רשלנות כלשהי באבחנה הסופית שהתקבלה בשיהוי. עם זאת, אבחנה מאוחרת זו לא הייתה הגורם הסיבתי לנזקי התובעת. השופטים קיבלו בעניין זה את חוות דעתו של המומחה שמונה מטעמם, אשר קבע מפורשות שאבחנה מאוחרת זו לא גרמה באופן מוחלט למצבה של התובעת, אלא החריפה את סיכוניה. מחוות הדעת הרפואית ניתן היה ללמוד כי הסיכון לטרומבוזה בורידים עמוקים מהווה את אחד הסיכונים המוכרים בהליך הלידה בכלל, והניתוח הקיסרי בפרט. עם זאת, היות והתובעת נפגעה בכך שלא ניתנה לא אפשרות סבירה לבחרו בניתוח קיסרי, ניתן היה להטיל את אחריותם של הנתבעים בשיעור של 30% מנזקי התובעת.


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן
שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

הידבקות לאחר לידה וזיהום, רשלנות רפואית - המערערת נולדה בשנת 1957 בבית החולים אלישע. כעבור שישה ימים הוחזרה לביתה. מספר ימים לאחר מכן נתגלתה אצלה תופעה של הקאות ואיבוד נוזלים.  

התובע נולד בשנת 1982 ובשנת חייו הראשונה קיבל שלוש מתוך ארבע מנות של חיסון נגד פוליו, חרף כך חלה המערער בפוליו... 

פסק דין בעניין רשלנות רפואית בגין אי הפסקת הריון בשל חשש לפגות... 

לאחר הריון בסיכון גבוה וטיפולי פוריות, הרופא אשר התרשל בקריאת בדיקת מוניטור ושחרר את האם ההרה לביתה מבלי שהבין את הסיכון לעובר וכתוצאה מכך התינוקת נולדה עם פגיעה מוחית קשה ופגיעה רב מערכתית 

האם הופרה חובת הזהירות המוטלת על רופא שיניים סביר במסגרת מתן זריקת אלחוש למטופל? 

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

חישוב פיצויים בעקבות רשלנות רפואית. אתר "רשלנות רפואית" מציג מידע עדכני הכולל מאמרים, מדריכים, דוגמאות וכדומה... 

האם יש להטיל אחריות אישית על רופא בעקבות רשלנות רפואית במהלך הלידה? האם יש להטיל את האחריות כולה על בית החולים? היכן מתחילה ונגמרת האחריות בנושא רשלנות רפואית? קראו עוד... 

העדר רשומה רפואית במהלך ניהול לידה והעברת נטל ההוכחה בתביעה שעניינה רשלנות רפואית במהלך לידה. אירוע פרע כתפיים שהביא לשיתוק בידו של התינוק... 

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

השאלה באילו נסיבות קמה חובה, מכוח עוולת הרשלנות, לבצע הליך רפואי באמצעות רופא מומחה איננה פשוטה. האם לאחר הריון בסיכון חייב רופא מומחה להיות נוכח בחדר הלידה?. 

האם הרופאים התרשלו כלפי התובע והוריו בגין אי אבחון סיכוי לאירוע פרע כתפיים במהלך הלידה? 

יולדת הגיע לאשפוז במהלך הריון בבית החולים מקאסד. בשלב מסוים היא נמצאה בלידה פעילה וילדה ארבעה פגים. האם רשלנות רפואית בבית החולים גרמה לפטירתם של התינוקות לאחר זמן קצר? 

הורים מטפלים במסירות בבתם הנמצאת במצב צמח בגין רשלנות בניתוח קיסרי. האם הם זכאים לפיצויים מהמדינה מכוח החוק לתיקון דיני נזיקין אזרחיים... 

תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה לאחר ניתוח קיסרי הוגשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב... 

לידת וואקום במקום לידה במהלך ניתוח קיסרי? האם מדובר ברשלנות רפואית בלידה? 

בית המשפט העליון דחה תביעה בגין רשלנות רפואית בלידת תאומים למרות שאחד התאומים נולד כאשר הוא סובל משיתוק מוחין... 

האם בית המשפט יקבל תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה, וזאת משום שהתובעים הוכיחו רשלנות מסוימת ולא נמצאה סיבה רפואית ברורה לשיתוק מוחין ממנו סובל התובע? 

בית המשפט המחוזי פסק כי כל אחד מהתובעים יקבל פיצויים בסך חצי מיליון שקלים, וזאת בגין החלפת תינוקות לאחר הלידה שהתגלתה כאשר מלאו לילדים 22... 

האם המיילדות בבית החולים "משפחה קדושה" בנצרת ביצעו ברשלנות לידת וואקום, והאם כתוצאה מרשלנות רפואית זו נגרמו לילד נזקים גופניים קשים? 

האם הרופאים התרשלו בניהול מעקב אחר מטופלת שעברה ניתוח קיסרי בהרדמה ספינלית?