www.rashlanut-refuit.org

רשלנות רפואית באבחון סרטן - תביעה לביטול הסכם פשרה

רשלנות רפואית באבחון סרטן - תביעה לביטול הסכם פשרה

רעא 816/11


מדי שנה, מוגשות עשרות ומאות תביעות בישראל בגין רשלנות רפואית באבחון סרטן. לעיתים, הצד הנתבע (הרופאים ו/או המוסד הרפואי) מודה בטעותו ומוכן להגיע עם התובעים להסכמי פשרה. הסכמי פשרה אלה נועדו להביא לסיומה של המחלוקת מבלי להביאה בפני בית המשפט. לא אחת, הסכמי פשרה מובאים לאישורו של בית המשפט על מנת שיינתן להם תוקף של פסק דין. האם ניתן לבטל הסכם פשרה אשר הושג בגין רשלנות באבחון סרטן, וזאת משום שהתברר לאחר החתימה על ההסכם כי בעת כריתתו המטופלת עדיין סבלה מהסרטן, ולא החלימה מהמחלה כפי שהצדדים סברו? יצוין כי התביעה במקרה דנן הוגשה על ידי המטופלת, אך זו נפטרה ובעלה האלמן נכנס בנעליה.

 

עוד מאמרים בנושא:
רשלנות רפואית באבחון סרטן ערמונית, מתי תוגש תביעה?
אבחון סרטן המעי הגס, מתי תוגש תביעת רשלנות רפואית?


המנוחה, אשר הייתה מבוטחת של קופת חולים כללית, הגישה בשנת 2005 לבית המשפט המחוזי בירושלים תביעה ראשונה בגין רשלנות רפואית. כשנתיים לאחר מכן, בית המשפט המחוזי אישר הסכם פשרה אשר הושג בין הצדדים לפיו קופת חולים התחייבה לשלם למנוחה פיצויים בסך של כחצי מיליון שקלים. בהסכם, אשר כותרתו הייתה "כתב ויתור וסילוק", נאמר כי המנוחה מוותרת על תביעתה הראשונה ועל כל תביעה עתידית כנגד קופת חולים בגין הטיפולים אשר ניתנו לה. חלפו מספר שנים ובפברואר 2010 הגישה המנוחה תביעה חדשה לבית המשפט המחוזי כנגד קופת חולים. הפעם, התביעה הוגשה גם כנגד הסתדרות מדיצינית הדסה.


לא הייתה בריאה בעת החתימה על הסכם הפשרה


בתביעה השנייה טענה התובעת כי לפני כריתת הסכם הפשרה נערכו לה על ידי בית החולים בדיקות שונות במטרה לבחון את מצבה הרפואי, וביתר פירוט לבחון האם הטיפולים אשר ניתנו לה הועילו. בתביעה השנייה נטען כי נאמר למנוחה לפני כריתת הסכם הפשרה כי היא החלימה ממחלתה. עם זאת, לאחר כריתת הסכם התברר למנוחה, לדאבונה, כי הסרטן עדיין מכה בגופה.


המנוחה טענה כי בית החולים הדסה צריך לפצותה בגין האבחון השגוי אשר הביא לכריתת הסכם הפשרה "המטיב" עם קופת החולים. המנוחה טענה, בין היתר, כי אם היא הייתה יודעת בזמן אמת שהיא לא החלימה, ברור שהיא לא הייתה חותמת על הסכם הפשרה. לטענתה, היות וגם היא וגם קופת חולים הוטעו לחשוב כי היא החלימה ממחלתה, מדובר אפוא בהסכם אשר נחתם כתוצאה מ"טעות משותפת של הצדדים".


קופת חולים עתרה לדחות את התביעה השנייה על הסף, בין היתר בשל היעדר עילה. לטענתה, לא היה מקום לבטל את פסק הדין אשר נתן תוקף להסכם הפשרה וזאת מחמת מספר טעמים. ראשית, קופת החולים טענה כי התובעת נעדרת עילה בתביעה חדשה כנגדה, הן משום שמדובר ברשלנות רפואית בפענוח הבדיקות בהדסה, והן משום שבמסגרת הסכם הפשרה ערכו הצדדים "חלוקת סיכונים בנוגע למצבה הרפואי של המנוחה". אי לכך, טענה קופת החולים, הנתון בדבר אי החלמה לא היה יכול להצדיק את ביטול הסכם הפשרה אשר למעשה נבלע בתוכו. בית המשפט המחוזי דחה את בקשתה של קופת החולים ובקשת רשות ערעור על כך הונחה לפתחו של בית המשפט העליון.


העליון – החמרה חריגה במצב בריאותי מצדיקה דיון בהסכם הפשרה


בית המשפט העליון דחה את בקשת רשות הערעור. בית המשפט התייחס לתביעות אשר מוגשות על רקע נזקי גוף ואשר מסתיימות בהסכמי פשרה. במקרים אלה, סביר להניח כי ניתן לראות את הצדדים להסכם הפשרה כמי אשר "לקחו בחשבון מצבים של החמרה במצב הבריאותי".

 

עם זאת, יש החמרה ויש החמרה. בית המשפט ציין כי אין ספק שקיימים מקרים קיצוניים המהווים תרחישים שברור שלא עמדו כלל וכלל לנגד עיניהם של הצדדים בפשרה, ואשר יכולים להצדיק חזרה מהסכם פשרה מחמת טענה של טעות. השופט ת' אור התייחס לכך בפסיקתו. "ייתכן ויהיה מקום לקבל טענה של טעות כאשר בשלב מאוחר לחתימה על הסכם הפשרה התגלתה בניזוק פגיעה חריגה בטיבה ובעוצמתה, עד שלא ניתן לומר כי מדובר בפגיעה שהיוותה חלק מ'אי הוודאות המודעת' הטמונה בהסכם פשרה". כתב אור.


במקרה דנן, בית המשפט קבע כי אחד הבסיסים המשמעותיים ביותר להסכם הפשרה אשר נערך בין הצדדים היה החלמתה של המנוחה. אי לכך, היות והמנוחה כלל לא החלימה בעת החתימה על ההסכם, הרי שמדובר בחריג משמעותי המצדיק את הדיון בתביעה לגופה. במילים אחרות, בית המשפט העליון קבע כי ישנו סיכוי משמעותי לטובת התובעת (למעשה, לטובת בעלה) להוכיח כי הסכם הפשרה בטעות יסודו.
 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פסק דין בעניין אי אבחון סרטן השד ואי מניעת התפשטות המחלה - רשלנות רפואית

התובעת סובלת ממחלת סרטן השד, זאת משום שקופת החולים ובית החולים לא השכילו לאבחן את הסרטן במועד. אי לכך, התפשטה המחלה בגופה של התובעת... 

פסק דין בגין רשלנות רפואית באבחון סרטן השד - איחור בביצוע ממוגרפיה

התובעת טוענת כי איחור בביצוע ממוגרפיה גרם לאבחון מאוחר של סרטן השד. אי לכך, תובעת היא פיצויים בגין רשלנות רפואית... 

פסק דין בעניין אי ביצוע בדיקת קולונסקופה - רשלנות באבחון סרטן המעי הגס

המנוחה לא הופנתה על ידי הרופאים לביצוע בדיקת קולונסקופיה ועל כן לא אובחן סרטן המעי הגס ממנו סבלה. האם מדובר ברשלנות רפואית? 

רשלנות בניתוח הסרת גידול שפיר בראש

לתובע, נער צעיר, התגלה גידול שפיר בראשו. בסמוך לאחר גילויו, הוסר רובו של הגידול בהליך ניתוחי, אולם לתובע נגרמו בעטיו של הגידול ושל הניתוח נזקים רבים. 

אבחון מקרה פסיכיאטרי במקום סרטן - פיצויים בגין רשלנות רפואית

התובעת נבדקה על-ידי רופא כאשר היתה חולה בסרטן. הרופא טעה באבחנה בסוברו כי מדבר במקרה פסיכיאטרי ועל יסוד אבחנתו נשלחה התובעת לביתה ללא טיפול במחלתה.  

פיצויים בגין איחור באבחון סרטן השד - כריתת שד ללא צורך

התובעת סובלת ממחלת הסרטן. לטענתה, הרופאה שטיפלה בה במסגרת עבודתה בקופ"ח הכללית התרשלה בגילוי סרטן השד, וכתוצאה מכך הטיפול המאוחר - לרבות כריתת השד. 

פיצויים בשל רשלנות רפואית - באי ביצוע בדיקת ממוגרפיה - סירוב לבדיקה

התובעת פנתה באוקטובר 1994, בגיל 34, לרופא המשפחה שלה, בבקשה שיפנה אותה לבדיקת ממוגרפיה של השד. הרופא סרב לבקשתה. לאחר מספר פניות נוספות לרופא נבדקה התובעת והתגלה אצל התובעת סרטן שד גרורתי 

פיצוי בגין רשלנות רפואית בטיפול בסרטן שגרמה לדלקת קרום המוח

התובע חש בהפרעה בראיה בעינו השמאלית. הוא הופנה לבדיקות, ונערכה לו בדיקה בתהודה מגנטית – MRI, אשר ממצאיה העידו על גידול בבלוטת יותרת המוח שפגע בעצב הראיה השמאלי. התובע עבר ניתוח להסרת הגידול. לטענתו הרופאים התרשלו כלפיו בביצוע הניתוח הראשון ובמעקב אחר דליפת נוזל ה-CSF לאחר הניתוח הראשון ולאחר הניתוח השני. רשלנות זו גרמה לכך שהוא לקה פעמיים בדלקת קרום המוח ונותר עם פגיעות נוירולוגיות ופסיכיאטריות קשות בגינן הוא תובע פיצוי מהנתבעים.  

פיצויים בשל רשלנות רפואית בטיפול בסרטן צוואר הרחם

המנוחה עברה טיפולים קרינתיים וכימוטרפיים שלא הועילו. המחלה התפשטה במהירות לאיברים הפנימיים בבטנה. בחודש דצמבר 1995 הגידול הסרטני גרם לחסימת הפרשת השתן מהכליות 

פיצויים בגין אבחון רשלני ומאוחר של סרטן המעי הגס שגרם למות המטופלת

המנוחה שהיא ילידת שנת 1972, נפטרה ביום 7.10.03 ממחלת הסרטן במעי הגס. התובעים טוענים כי הנתבעים אחרו באיבחון המחלה, בשל טיפול בלתי סביר במנוחה. 

רשלנות רפואית באבחון גידול בראש פעוט - בית החולים שניידר

בית המשפט קבע כי רופאים בבית החולים שניידר לא התייחסו כנדרש לבדיקות שנערכו לפעוט ואי לכך לא אבחנו גידול בראש הילד... 

רשלנות באבחון גידול בראש - פיצויים גם בגין פגיעה בתפקוד מיני

רופאי קופת חולים כללית התרשלו באבחון גידול בראשו של התובע. האם יזכה התובע לפיצויים והאם יש לפסוק עבורו פיצויים גם בגין הפגיעה בתפקודו המיני? 

אובדן סיכויי החלמה בגין רשלנות רפואית בסרטן - חישוב שיעור אחריות

בית המשפט העליון קיבל ערעור של מכבי שירותי בריאותי ורופאה מטעמה והפחית את שיעור אחריותן של האחרונות בנוגע לאי אבחון סרטן בעקבות רשלנות רפואית ממנה נפטרה מנוחה. בהתבסס על חוות דעת רפואית אשר הוצגה בפני בית המשפט, הוסכם בין הצדדים כי לפני הרשלנות הרפואית המדוברת... 

ביטול פסק דין של בית המשפט המחוזי - לא הייתה רשלנות בסרטן

האם רופאי הדסה עין כרם התרשלו כלפי התובע באבחון גידול סרטני בראשו, או שמא ערעור הרופאים יתקבל בבית המשפט העליון... 

האם רשלנות בסרטן בגין העדר מעקב לאחר הסרת גידול ממאיר?

בני משפחתה של אישה אשר נפטרה מסרטן טענו כי מדובר ברשלנות רפואית וזאת משום שהרופאים לא דאגו למעקב ראוי אחר המנוחה... 

איחור באבחון סרטן בתעלת השמע - האם רשלנות רפואית?

בית המשפט קבע כי תלונותיו של התובע הצדיקו ביצוע בירור נוירולוגי מעמיק יותר מהבירור אשר נעשה בפועל. אי לכך, מדובר ברשלנות רפואית מצד הרופאים הנתבעים... 

סרטן לאחר הקרנות נגד גזזת בילדות - האם רשלנות רפואית של המדינה?

האם רשלנות רפואית של המדינה התבטאה בכך שלא נמסרו לתובעת פרטים בדבר הסיכון לחלות בסרטן בעקבות הקרנות שעברה בילדותה נגד גזזת? 

חובת נוכחות רופא פרטי להיות בחדר הלידה ולבצע את הלידה

האם מעקב הריון פרטי אשר לא הסתיים בביצוע הלידה על ידי הרופא הפרטי מהווה הפרה של חובת האחריות כלפי המטופלת? 

אי אבחון גידול סרטני לאחר לידה על ידי גניקולוג ורופא מרדים - האם רשלנות?

האם רופאי בית החולים התרשלו כלפי המנוחה בכך שלא אבחון את מחלת סרטן הריאות ממנה סבלה לאחר צילום רנטגן אקראי שבוצע בעקבות דימום ומצוקה רפואית בתום לידה?  

איחור רשלני באבחון גידול בגזע המוח

התובעת טענה כי רופאת המשפחה ורופאי קופת חולים התרשלו בכך שהתעלמו מתלונותיה לאורך שנים, תוך שהם אינם עורכים את הבדיקות והבירורים הנדרשים...