www.rashlanut-refuit.org

רשלנות רפואית בגרידה, כיצד ניתן לתבוע פיצויים בגין גרידה שבוצעה ברשלנות?

רשלנות רפואית בגרידה, כיצד ניתן לתבוע פיצויים בגין גרידה שבוצעה ברשלנות?

גרידה היא הפלה המתבצעת על ידי גניקולוג בשליש הראשון של ההריון, באמצעות שאיבת ואקום. השאיבה אורכת דקות ספורות והיא מתבצעת בחדר ניתוח תחת הרדמה כללית או מקומית. פעולת הגרידה כוללת החדרת צינורית פלסטיק חלולה ודקה המחוברת למשאבה לתוך הרחם, ושאיבת התוכן ההריוני החוצה.

 

במקרים מסוימים הגניקולוג נדרש להרחיב את צוואר הרחם לפני ביצוע הגרידה בעזרת מקלונים בגדלים שונים, כדי לאפשר גישה לחלל הרחם. בתום שאיבת התוכן, הרופא מוציא את הצינורית מהרחם, ומוודא באמצעות כפית גרידה שלא נותרו בו שאריות של שק ההריון.

 

שאריות של תוכן הריוני ברחם לאחר גרידה

 

גרידה נחשבת לפעולה רפואית בטוחה, אולם כמו בכל הליך כירורגי עלולים להיווצר סיבוכים, בעיקר כאשר היא נעשית בשלבים מתקדמים יותר של ההריון. אחד הסיבוכים הנפוצים הוא הותרת שרידים של תוכן הריוני ברחם אשר יכולים לגרום לדימומים, ואז יש לבצע גרידה נוספת להוצאתם. כמו כן, כתוצאה מהפעולה עלול להיגרם ניקוב בדופן הרחם, ואף זיהום אשר עלול במקרים חמורים לפגוע בסיכויים להיכנס להריון.

 

רשלנות רפואית בגרידה יכולה לבוא לידי ביטוי בנזק חמור שנגרם למטופלת, כמו אי יכולת להיכנס להריון לאחר הגרידה, כתוצאה מזיהום חמור שלא טופל בזמן או מעקב לקוי לאחר הניתוח. במקרה שנותרה למטופלת נכות צמיתה, ניתן להגיש תביעה בעילת רשלנות רפואית נגד הרופא המנתח, אולם לשם כך יש להוכיח כי קיים קשר סיבתי בין התנהלות לא סבירה של הרופא לנזק שנגרם.

 

פרפורציה בדופן הרחם

 

ניקוב דופן הרחם או פרפורציה בעת גרידה נחשב לסיבוך שאמנם עלול להתרחש, אך ככל שהוא אכן התרחש בפועל, הרופא שמבצע את הגרידה מחויב לאבחנו במהירות ולהעניק למטופלת את הטיפול המתאים במטרה למנוע סיכון לנזק בלתי הפיך ברחם, אבדן הרחם ואף סיכון חייה של המטופלת.

 

כדי להכריע האם נזק שנגרם לרחם במהלך ביצוע הגרידה הוא תוצאה של רשלנות רפואית מצד הרופא המטפל והאם סופקה השגחה ראויה לאחר הפעולה, אשר היה בכוחה לאפשר איתור מוקדם של הסיבוך, המטופלת שנפגעה תצטרך לקבל את מלוא התיעוד הרפואי הרלבנטי הנוגע להליך הגרידה ולאשפוזה בבית החולים ולפנות לייעוץ של מומחה רפואי בתחום הגניקולוגיה והמיילדות.

 

המומחה הרפואי יערוך למטופלת בדיקה קלינית, ייבחן את התיעוד הרפואי הרלבנטי לעניין ויקבע מהי משמעות הנזק בכל הקשור לאפשרות של פגיעה אפשרית בפריון. לאחר התייעצות עם עורך דין מקצועי ומיומן ולפי חוות דעתו של רופא מומחה כאמור שייבחן את התיעוד הרפואי ואת מצבה הרפואי של המטופלת, היא תוכל לקבל החלטה מושכלת ומחושבת ביחס לאפשרות של הגשת תביעת פיצויים בגין רשלנות רפואית נגד הרופא שביצע את הגרידה.
 

תביעה בגין רשלנות רפואית בביצוע גרידה


אישה שהגיעה לבית חולים בשבוע השישי להריון, נאלצה לעבור גרידה בשל הפסקת התפתחות העובר. בעקבות עומס במחלקת הנשים, היא אושפזה במחלקת עיניים, וכעבור שעות ספורות, הורדמה ועברה את פרוצדורת הגרידה וניקוי חלל הרחם.


לאחר שהתעוררה מההרדמה, התובעת החלה מיד לסבול מצמרמורת וכאבים עזים, ואף הלינה על כך בפני הצוות הרפואי, אך רק לאחר מספר שעות הגיע הרופא התורן לבדוק אותה. הרופא קבע כי הכאבים לא חרגו מהמקובל, אולם רשם לה טיפול אנטיביוטי למניעת זיהום אפשרי. חרף הכאבים העזים, היא שוחררה לביתה למחרת, וכעבור זמן קצר, שבה לבית החולים בטענה כי כאביה לא מרפים.


הרופא פגע בחלקים של המעי ובכלי דם


לאחר שנערכו לתובעת בדיקות קפדניות יותר, נמצא מקור הסבל והכאב והתברר כי הרופא אשר ביצע את הגרידה ניקב בטעות את דופן הרחם ופגע בחלקים של המעי ובכלי דם שונים. כמו כן, הרופאים העריכו כי לפי תוצאות הבדיקות, האישה סבלה מכאבים בשל דימום פנימי ודליפת תוכן המעי ובהמשך נוצר נמק במעי הדק.


כתוצאה מכך, המטופלת נאלצה לעבור סדרת ניתוחים וטיפולים וגם כיום היא ממשיכה לסבול מתופעות שונות לרבות הקאות, שלשולים, חולשה, בחילות, כאבי בטן וצמרמורות. על כן, פנתה אל בית המשפט השלום, והגישה תביעה בעילת רשלנות רפואית נגד בית החולים.


בית המשפט מינה מומחה רפואי מטעמו אשר בחן את נסיבות האירוע. בחוות הדעת הרפואית מטעם המומחה נקבע כי בגין ניקוב דופן הרחם, ותופעות הלוואי של פעולה זו, התובעת נותרה עם נכות בשיעור של 40% לצמיתות. על כן התביעה התקבלה ובית המשפט פסק לטובתה פיצויים בסך כמיליון שקלים.


בפסק הדין נקבע כי כאשר אישה עוברת הליך לא פשוט כגון גרידה, חובה על הצוות הרפואי להיות קשוב לטענותיה ותלונותיה ולבצע בדיקות מקיפות וקפדניות. כמו כן, הודגש כי פגיעה באיברים פנימיים אינה סיכון רפואי בלתי סביר בעת גרידה, ותלונותיה של המטופלת היו יכולות להוביל את הצוות הרפואי כבר בשלב מוקדם יותר לאבחון מקור הבעיה.

 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן
שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

התובעת עברה גרידה, אשר בוצעה על-ידי הנתבע. מיד לאחר הגרידה התקין הנתבע בגוף התובעת התקן תוך רחמי. כעבור מספר ימים החל בגוף התובעת דימום חזק בעקבות נקב ברחם. לצערה, נאלצו הרופאים לכרות את רחמה... 

התובע נולד עם חוסר מולד באמה הימנית. בסקירת הריון שבוצעה לאם התובע במהלך הריונה עמו לא זוהה המום אצל התובע.  

בדיקת אולטראסאונד ואבחון רשלני - התובעת הרתה באמצעות הפריית מבחנה. היה זה הריון ראשון לאחר טיפולי פוריות שנמשכו כשלוש שנים. מהלך ההריון היה תקין, והיא נרשמה ללידה במרכז הרפואי "שערי צדק". 

בשבוע 21.5 להיריון, במסגרת בדיקת אולטרא סאונד לסקירת מערכות נצפה קיצור משמעותי באורך העצמות הארוכות של הגפיים ביחס לשאר איברי העובר.  

התובעת נולדה עם מום מולד בעיניה וכשהיא עיוורת. בכתב התביעה טענו התובעים לרשלנות של הנתבעים באי גילוי מומה של התובעת. 

מספר ימים ימים לאחר הלידה הבחינה האם כי עינה השמאלית של ביתה סגורה. הבדיקות הצביעו כי התינוקת סובלת ממיקרופטלמיה בעין שמאל ומהתפתחות בלתי תקינה של הרשתית.  

הידבקות לאחר לידה וזיהום, רשלנות רפואית - המערערת נולדה בשנת 1957 בבית החולים אלישע. כעבור שישה ימים הוחזרה לביתה. מספר ימים לאחר מכן נתגלתה אצלה תופעה של הקאות ואיבוד נוזלים.  

רופאי קופת החולים גרמו להפסקת הריונה של התובעת ללא הצדקה. 

התובעים הינם הוריה של תינוקת אשר נולדה טרם זמנה, כאשר אמה, התובעת הראשונה, הייתה בחודש השישי להריונה. 

הרופאים לא השכילו לאבחן את המום המולד במערכת השתן ממנו סובל התובע. אי לכך, הוגשה כנגדם תביעה בגין רשלנות רפואית שעילתה הולדה בעוולה... 

אם שהיתה בהריון עם התקן תוך-רחמי, בחרה להתעלם מהסיכון הרפואי, ולהקשיב להמלצת הרב, שעודד אותה להמשיך בהריון. הקטין נולד בלידה המוקדמת, כשהוא סובל משיתוק מוחין, וההורים טענו כי הם לא קיבלו את המידע הרפואי המלא, על כן הגישו תביעה לפיצויים בגין רשלנות רפואית בהריון ובלידה.  

התובעת עברה טיפולי פוריות במהלך שש שנים ונשלחה לטיפול הפריה חוץ גופית בהיותה בת 41. האם מדובר ברשלנות? 

האם עברה במהלך ההריון 6 בדיקות אולטרסאונד שנמצאו תקינות, עם זאת בתה נולדה עם מום של חוסר בארבע אצבעות בכף ידה הימנית. 

אם כבדת משקל נשלחה לביצוע סריקת מערכות במכון מור. הבדיקה יצאה תקינה, אך התינוקת נולדה עם מום גדול בעמוד השדרה, הגורם לה סבל רב לאורך כל חייה. 

ההורים הגישו תביעה בגין רשלנות בלידה, בטענה כי הרופא נדרש לבצע ניתוח קיסרי, במקום לידה טבעית. 

הורים לקטין שנפטר בגיל שלוש שנים, תבעו את בית החולים, בגין ניהול רשלני של הלידה. הקטין שסבל מהאטות בדופק, בעת הלידה, נולד ללא נשימה, ובשל תשניק סב לידתי, הוא נותר עם שיתוק מוחין ונכות בשיעור 100%. 

התינוק להורים שהם קרובי משפחה נולד עם תסמונת Bardet Biedl, לאחר כעשרים שנה, הגישו ההורים תביעת רשלנות רפואית, בגין נזק גוף שנגרמו לבנם בשל הולדתו בעוולה. 

ילדה שנולדה עם מומים רבים, נפטרה בגיל 10, ההורים תובעים את בית החולים בגין רשלנות בהריון ובלידה. 

החלטה של השופטת דורנר אשר מאתגרת את פסק דין המר בכל הנוגע להתיישנות בגין רשלנות בלידה והולדה בעוולה... 

האם הריון עם התקן תוך רחמי הסתיים בלידה מוקדמת בגין רשלנות רפואית? האם האישה לא קיבלה מידע אודות הסיכונים שבהריון עם התקן תוך רחמי? תגיות: אוביטרל,