www.rashlanut-refuit.org

האם רשלנות בניתוח בקע והאם פיצויים למטופל?

האם רשלנות בניתוח בקע והאם פיצויים למטופל?

תא (י-ם) 8748-06


בית המשפט השלום בירושלים נדרש לבחון תביעה בגין רשלנות רפואית בניתוח בקע אשר הוגשה כנגד בית החולים אוגוסטה ויקטוריה. מדובר בתביעתו של מטופל יליד 1945 אשר הגיע לבית החולים אוגוסטה ויקטוריה על מנת לעבור במקום ניתוח בקע מפשעתי. למרות שמדובר בניתוח פשוט, התובע סבל מזיהום לאחר ההליך הרפואי ונאלץ לשהות באשפוז במשך 13 ימים. כמו כן, לטענתו, נגרמו לו נזקי גוף שונים.

 

עוד מאמרים בנושא:
רשלנות רפואית בניתוח בקע מפשעתי, כיצד להגיש תביעה?
רשלנות רפואית בניתוח לתיקון בקע מפשעתי - כלל הדבר מעיד בעד עצמו

 

יצוין כי כאשר אדם מגיש תביעה בגין רשלנות רפואית, מוטל עליו להוכיח את טענותיו בדבר הרשלנות. הרמתו של נטל ההוכחה איננה עניין של מה בכך. עם זאת, ישנם מקרים בהם תובע בתביעות כגון דא יכול להביא לכך שנטל ההוכחה יונח על כתפיהם של הרופאים והמוסד הרפואי. לדוגמא, כאשר נגרם למטופל נזק בגין טיפול, והוא איננו יודע את הסיבה לנזק.

 

במקרה זה, התובע טען כי יש להניח את הנטל לפתחם של הנתבעים, וזאת משום שהוא סבל מנזקים שונים לאחר הניתוח, אשר הוא לא סבל מהם קודם לכן. אי לכך, לדבריו, חזקה על הרופאים כי הם התנהלו כלפיו בצורה רשלנית וגרמו לנזקיו.
כפי שצוין לעיל, התובע טען כי הוא זכאי לפיצויים מבית החולים וזאת משום שהטיפול אשר ניתן לו במוסד הרפואי היה רשלני. עם זאת, המטופל לא צירף לכתב התביעה חוות דעת רפואית לגבי הרשלנות במהלך הניתוח, אלא טען כי ניתן להתרשם כי מדובר ברשלנות בהתאם לתוצאות ההליך – נזקי גוף שלא היו שם קודם לכן.

 

התובע ביקש אפוא להוכיח את טענותיו על בסיס הכלל "הדבר מעיד בעד עצמו" לפי סעיף 41 לפקודת הנזיקין. דהיינו, היות ולטענתו נגרם לו נזק בהליך הרפואי, מוטל על הרופאים להוכיח כי לא מדובר בנזק שהיה תולדה של רשלנות. בית החולים טען, מנגד, כי לא הוכחה רשלנות על ידי חוות דעת מתאימה. כמו כן, הנתבעים טענו כי התובע לא הוכיח נזק או קשר סיבתי, וכן כי לא התקיימו התנאים להיפוך נטל הראיה לפי סעיף 41.

 

בית המשפט דוחה את התביעה


בית המשפט קבע כי דין התביעה להידחות. ראשית, בית המשפט התייחס לעניין תוצאות ההליך הרפואי ונקבע כי התובע לא הוכיח את קיומו של נזק בעקבות הניתוח. גרסתו של התובע בעניין זה הוגדרה על ידי בית המשפט כ"מעוררת ספק רב בשל חוסר אמינותה". מומחה רפואי מטעם בית המשפט, אשר בדק את התובע, קבע בחוות דעת רפואית מטעמו כי "ההפרעה עליה התלונן התובע הינה ככל הנראה הפרעה תחושתית לכל היותר". כמו כן, המומחה הוסיף כי הוא לא מצא "נזק אורגני כלשהו" בבדיקתו את התובע והבדיקה הנוירולוגית שנערכה לאחרון הייתה תקינה. לא זו אף זו, המומחה מטעם בית המשפט הוסיף והגדיר חלק מתלונותיו של התובע כ"בלתי אפשריות".


בית המשפט התייחס אף הוא לדבריו של המומחה. בפסק הדין נקבע כי "המומחה ציין שבשל התנהגותו של התובע במהלך הבדיקה, ההגזמה וההאדרה, לא היה באפשרותו להעריך האם אכן קיימת בעיה תחושתית ומה היקפה". יצוין כי דברים ברוח דומה נאמרו גם על ידי מומחה מטעם בית החולים אשר העיד במסגרת ההגנה. בית המשפט קבע בפסק דינו כי גם המומחה מטעם התובע, אשר היה אמור לחזק את טענותיו של האחרון, העיד כי הוא אמנם קבע את נכותו בשיעור של 30%, אך זאת בעיקר בהתבסס על דברים שנמסרו לו על ידי התובע (ואשר התבססו על "תלונות ותחושות" של האחרון).


לסיכום,

 

נקבע כי התובע מבקש לקבל פיצויים מבית החולים בגין ניתוח הבקע, וזאת כאשר הוא מתבסס על נזק תחושתי. קיומו של נזק כאמור איננו ניתן להוכחה רפואית והוא נלמד מתלונותיו של הניזוק. מיותר לציין כי אמינותו של תובע הטוען לפיצויי בגין נזק תחושתי הינה קריטית מבחינת סיכויי התביעה. במקרה דנן, שלושת חוות הדעת הרפואיות הצביעו על בעייתיות באמינות התובע והדבר הביא לדחיית תביעתו.


לסיכום, בית המשפט קבע כי דין התביעה להידחות. כמו כן, נקבע כי לא התקיימו התנאים אשר אפשרו את היפוך נטל הראיה במקרה דנן. אחד התנאים לכך הוא הוכחה של הניזוק כי האירוע "התיישב יותר עם התרשלות הרופא מאשר אם האפשרות שהאחרון נקט בזהירות סבירה". בחינת הראיות במקרה דנן, קבע בית המשפט, לא לימדה כאמור.
 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פיצויים בגין רשלנות רפואית בניתוח כריתת רחם - פגיעה בעצב

פגיעה בעצב עקב ניתוח כריתת רחם רשלני - התובעת עברה ניתוח לכריתת רחם וטפולות בבית חולים ע"ש קפלן ברחובות שנמצא תחת ניהולה ו/או בבעלותה של הנתבעת, קופת חולים של ההסתדרות הכללית.  

פסק דין בנוגע לזריקת אפידורל רשלנית - התפתחות תסמונת Drop Foot

האם בעקבות זריקת אפידורל שנעשתה תוך רשלנות רפואית - נגרמה לתובעת תופעת Drop Foot 

פיצויים לאחר רשלנות רפואית בביצוע ניתוח למטופל הסובל מאיטמות במעי הגס

התובע נולד סובל מתסמונת רשלנות רפואית vater. התובע נזקק ובין היתר לניתוחים לתיקון מום בוושת ובקנה הנשימה ולקיבוע אבי העורקים. לאחר מכן נותח התובע בשיטת פניה לפתיחת איטמות המעי הגס... 

הסכמה מדעת לביצוע הרדמה מקומית ולא הרדמה כללית - האם רשלנות?

האם קיבל הרופא את הסכמתו מדעת של המטופל לביצוע הניתוח בהרדמה מקומית? תביעה שעניינה רשלנות רפואית הוגשה לבית המשפט... 

רשלנות רפואית בטיפול על ידי מתמחה - לידה תוך מתן פטוצין

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם מתמחה אשר לא אבחן מחלה ולא התייעץ עם רופא מומחה התרשל?

האם רופא מתמחה חייב להתייעץ עם רופא בכיר ממנו במקום בו הוא אינו משכיל לאבחן את המחלה ממנה סובל המטופל? 

רשלנות רפואית - שירותי רפואת חירום לא תיקנו לחצן מצוקה

האם חברה המעניקה שירותים רפואיים לשעת חירום, באמצעות לחצני מצוקה, פעלה ברשלנות כלפי אחד ממנוייה כאשר לא תיקנה את לחצן המצוקה שברשותו? 

נטל הראייה בעקבות העדר רשומה רפואית - ניתוח כריתת גידול בצוואר הרחם

האם בית החולים התרשל במהלך ניתוח לכריתת רחם, והאם הניתוח התארך מעבר לרגיל? מהו נטל הראייה והאם יונח על כתפי הנתבעים? 

התקף לב סוער מול התקף לב שקט, האם רשלנות רפואית?

תופעות אלו - שכולן היו גלויות לאנשי הצוות הרפואי - לא טופלו, לטענת המשפחה באופן ראוי וסביר, ומשכך לא אובחן אירוע הלב שגרם באופן ישיר למותו של המנוח... 

רשלנות רפואית בגין אי שמירה על חולה סכיזופרניה ומניעת התאבדותו

בית המשפט קבע, תוך הסתמכות על דו"ח ועדה מיוחדת מטעם משרד הבריאות, כי בית החולים תל השומר אשם ברשלנות רפואית כלפי מטופלת שאושפזה במחלקה הפנימית במוסד... 

רשלנות רפואית באבחון מחלה וביצוע בדיקת MRI באיחור

רן שקד הוכיח את הקשר שבין איחור באבחון המחלה, נכותה של מרשתו, נפילתה בבית ונזקיה הרפואיים והשיג למרשתו פיצוי מרשים כאמור ....  

האם רופא אשר דיווח לפי חוק כלי ירייה התנהל ברשלנות כלפי מטופל?

האם רופא אשר דיווח על מטופל מכוח הוראות חוק כלי ירייה ופקודת התעבורה, התנהל ברשלנות שגרמה נזקים לפציינט? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בבית חולים והפעלת חוק חקירת סיבות מוות

האם ניתן להפעיל את סעיף 19 לחוק חקירת סיבות מוות כאשר מדובר בהליך בגין רשלנות רפואית? 

תביעת רשלנות בהריון לאחר אי הפניה לדיקור מי שפיר למרות כליות עובר גדולות

האם הרופאים היו צריכים להפנות אישה לדיקור מי שפיר לאחר שאובחנו אצל העובר כליות גדולות, בגבול העליון של הנורמה? האם רשלנות באבחון תסמונת דאון? 

תביעה נגד בית אבות בגין רשלנות לאחר נפילת קשישה במסיבת פורים

קשישה נפלה בבית אבות. האם מדובר בנפילה שהתרחשה בגין רשלנות הצוות הרפואי? 

אבנדיה ורשלנות רפואית - תביעה ייצוגית והסדר פשרה על סך 12 מיליון ש"ח

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר הסדר פשרה על סך 12 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית במתן תרופה בנוגע לאבנדיה... 

רשלנות רפואית חמורה של וטרינר ושלילת רישיון לצמיתות

ווטרינר אשר רישיונו נשלל על ידי מנכ"ל משרד הבריאות, וזאת בשל "רשלנות חמורה", הגיש ערעור על כך לבית המשפט המחוזי. בית המשפט המחוזי בבאר שבע קבע כי דין הערעור להידחות... 

האם רשלנות בית אבות גרמה לנפילת קשישה וכתוצאה מכך לפטירתה?

קשישה נפלה מספר פעמים בבית אבות. בני המשפחה הגישו, לאחר פטירתה של הקשישה כתוצאה מהנפילה האחרונה, תביעה כנגד בית האבות בגין רשלנות רפואית... 

בית המשפט העליון דחה ערעור שעניינו רשלנות במתן חיסון לתינוק

בית המשפט העליון קבע כי לא הוכחה רשלנות רפואית במתן חיסון לתינוק בשנת חייו הראשונה... 

ניתוח כריתת רחם והרמת שלפוחית שתן - האם נעשה ברשלנות?

האם בית החולים ביקור חולים התרשל בביצוע ניתוח כריתת רחם והרמת שלפוחית שתן? האם עסקינן ברשלנות רפואית בניתוח? תגיות: תעלת הכפית, נשים, מוניטור, עיבוי פיברוטי, ביופסיה, בדיקה ציטולוגית, ארוע וסקולרי, פיברואדנומה,