www.rashlanut-refuit.org

רשלנות רפואית במחלת קרוהן – כיצד ניתן לקבל פיצויים?

רשלנות רפואית במחלת קרוהן – כיצד ניתן לקבל פיצויים?

מחלת קרוהן היא מחלה אוטואימונית השייכת לקבוצת מחלות הנקראות מחלות מעי דלקתיות. המחלה פוגעת במערכת העיכול וגורמת לכאבי בטן, שלשולים ופיסורההמחלה גנטית ונפוצה יותר אצל יהודים ממוצא אשכנזי, ולרוב פוגעת בגברים. חלק ניכר מהחולים סובלים מחוסר תזונתי עקב פגיעה בספיגה של  ויטמינים, והיא עלולה לגרום גם לדלקות מפרקים ולדלקות עיניים.


אבחון מחלת קרוהן נעשה על פי תלונות המטופל על כאבים קשים במערכת העיכול, שלשולים ממושכים, עייפות וירידה במשקל, באמצעות בדיקה גופנית ובדיקת דם. במקרה שקיים חשש לקרוהן, יש לעבור בדיקת קולונוסקופיה, צילום רנטגן ובדיקת CT. המחלה שונה ממטופל למטופל, והטיפול הוא בעיקר תרופתי, בהתאם לחומרת המצב, למיקום הדלקת ולהעדפות של הרופא.  


תביעה בגין רשלנות רפואית במחלת קרוהן תוגש במקרים שבהם הוכח כי הרופא פעל שלא על פי הפרקטיקה המקובלת, ולא הפנה את המטופל לאבחון למרות תלונותיו, או במקרה של פענוח שגוי של תוצאות הבדיקות, או מתן טיפול תרופתי לא מתאים אשר גרם נזק, וכן עקב אי ביצוע מעקב רפואי אחר  המטופל לאחר שאובחן כחולה קרוהן.


כדי להוכיח כי אכן מדובר ברשלנות רפואית באבחון או בטיפול, יש לפנות אל עורך דין המתמחה בתחום, ואל מומחה רפואי כדי לקבל חוות דעת. במידה שקיים קשר סיבתי בין הנזק שנגרם למטופל להתנהלות הצוות הרפואי, יש להוכיח בפני בית המשפט כי התקיימו היסודות של עוולת הרשלנות. אם התביעה תתקבל, יפסוק בית המשפט לתובע פיצויים על פי חומרת הנזק.


אבחון דלקת קרוהן במקום דלקת תוספתן


בית המשפט העליון דחה את ערעורו של מהנדס מחשבים בגין דחיית תביעתו שהוגשה בטענה של רשלנות רפואית באבחון מחלה. המערער, מהנדס מחשבים במקצועו, סבל במשך זמן רב מכאבי בטן, ירידה במשקל ושלשולים. באוקטובר 1993 עלה לראשונה החשד שהמערער סובל מדלקת תוספתן והוא הופנה לבית החולים, אולם בירור אשר נערך שלל את החשד.


תלונותיו של המערער נמשכו גם בשנת 1994 והגיעו לבירור אצל מומחה, אשר הפנה את המערער לביצוע בדיקות דם ושבוע לאחר מכן נבדק האחרון על ידי גסטרואנטרולוג. הגסטרואנטרולוג הפנה את המערער לבדיקת הדמיה אשר העלתה גוש דלקתי בבטן ימין התחתונה.


מפענח ה-CT סבר כי ישנו חשד לכך שהמערער סובל ממחלת קרוהן. המערער התייצב לבדיקה אצל המומחה אשר בדק אותו, עיין בממצאי הבדיקות והחליט להפנותו להמשך בירור באשפוז בבית החולים ובמקביל, ניתן לו טיפול בסטרואידים.


המערער לא הגיע לאשפוז באותו היום והתייצב בבית החולים רק לאחר יומיים. בבית החולים נבדק החשד בנוגע למחלת קרוהן ולאחר אשפוז של מספר ימים הופרך חשד זה. לאחר שלילת האפשרות, הוחלט לנתחו ובמהלך הניתוח הבחינו הרופאים שהוא סובל מדלקת בתוספתן וכרתו את התוספתן. חודשיים לאחר מכן נדרש  החולה לניתוח נוסף בשל הידבקות המעי הגס בדלקת.


לטענת המערער, הנתבעים לא השכילו לאבחן את דלקת התוספתן שממנה הוא סבל. לדבריו, כתוצאה מרשלנות רפואית זו, נאלץ לעבור ניתוח נוסף. מנגד טענו המשיבים כי לא מדובר במקרה של רשלנות רפואית, משום שהתסמינים שמהם סבל המערער לא הצביעו על דלקת תוספתן. לטענתם, תסמיניו הצביעו על דלקת קרוהן ועל כן נעשו הפעולות הדרושות לאבחון מחלה זו.


בית המשפט המחוזי קבע כי לא נפל פגם בטיפול הרפואי שניתן למערער על ידי מי מהמשיבים. בפסק הדין נכתב כי על רקע התסמינים שמהם סבל, האבחנה כי הוא סובל ממחלת קרוהן היתה אבחנה סבירה. כמו כן, על פי ממצאי בדיקת ההדמיה לא היה מקום לקבוע שהמערער סובל מדלקת בתוספתן, לכן לא נפל פגם גם באבחנה זו.


בית המשפט הוסיף כי לא ניתן להניח רשלנות רפואית על כתפיו של המומחה, משום שהממצאים שהוצגו בפניו הצביעו בצורה סבירה על דלקת קרוהן ולאו דווקא על דלקת תוספתן. בית המשפט העליון דחה אף הוא את הערעור וקבע כי אין להתערב בפסק דינו של בית המשפט המחוזי. השופטים ציינו כי בית משפט קמא נימק את החלטתו בצורה מעמיקה ומפורטת ואין מקום להפוך את פסק הדין.


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן
שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום
מחלת הסרטן - רשלנות רפואית באבחון וטיפול בסרטן

רשלנות רפואית בסרטן - כיצד יש להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית באיחור באבחון גידול? קראו עוד באתר "רשלנות רפואית" תמצאו פסקי דין, מאמרים, פנייות לעורכי דין ללא התחייבות... 

אבחון לקוי או טעות בפענוח תוצאות בדיקת מאמץ עלולים לשמש עילה להגשת תביעת רשלנות רפואית, זאת כאשר נגרם לנבדק נזק כתוצאה מהתנהלות לא סבירה של הרופא המטפל. 

חוק הגזזת נחקק על מנת להעניק פיצוי לפנים משורת הדין לחולי גזזת אשר עברו הקרנות על ידי המדינה.. האם התפתחות סרטן הינו רשלנות רפואית?. 

התובע סובל מנזקים נוירולוגים בגין ניתוח רשלני על ידי מתמחה להוצאת גידול מבלוטת יותרת המוח... 

האם התובע, אשר איבד את פרנסתו בגין רשלנות רפואית, יזכה לפיצויים בגין נזק כלכלי עקיף? 

האם נטל הראיה בתביעה שעניינה רשלנות רפואית בבדיקת קולונסקופיה יעבור לכתפי הרופאים בגין רשלנות רפואית בניהול רשומות רפואיות וקבלת הסכמה מדעת... 

האם ניתן היה לאבחן את סרטן בלוטת התריס במהלך הבדיקות בשרשרת החיול או במרפאה בניצנים? האם תזכה משפחתה של החיילת שנפטרה בעקבות מחלת הסרטן לפיצויים מתוקף חוק הנכים? קראו עוד... 

האם התנהלותם של רופאי העור, אשר לא הקפידו על רישום רפואי הולם בעת הטיפול, הייתה רשלנית? האם עקב רשלנות זו התפתח הגידול הסרטני באפו של התובע?  

רשלנות רפואית? האם רופא תורן אשר הגיע לביתה של מטופלת ושגה באבחון הבדיקה, העניק טיפול רשלני? האם מותה של המטופלת, יום לאחר מכן בבית החולים, מטיל את האחריות על כתפיו של הרופא התורן? קראו עוד... 

רשלנות רפואית - האם הטיפול הרשלני בחדר המיון במטופלת הסובלת מדלקת בקרום המוח, הביא בסוף למותה של המנוחה? קראו עוד... 

חברת "ביקורופא" חתמה על הסכמי פשרה במסגרתו היא תשלם פיצויים בסך כ-2 מיליון שקלים לאישה ובני משפחתה... 

תביעת פיצויים בגין רשלנות רפואית לאחר שלא נערכו לילדה בדיקות דם חרף ארבעה התקפים של שיתוק על שם בל... 

האם רשלנות באבחון מחלה? רופא משפחה המליץ על דיאטה במקום להפנות את המטופל לקבלת טיפול רפואי תרופתי... 

האם רופאי בית החולים נהריה פעלו תוך רשלנות רפואית ולא השכילו לאבחן את האירוע המוחי ממנו סבל המנוח? 

בית המשפט המחוזי פסק פיצויים בסך 16.1 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית באבחון התייבשות תינוק בחדר מיון... 

האם רשלנות רפואית באבחון מחלה בבית אבות גרמה לפטירתו המצערת של המנוח בגיל 69 בלבד? האם היה על רופאת המוסד להקשיב לבני משפחתו של המנוח? 

המטופל, צעיר בן 26, הגיע לחדר המיון כאשר הוא סובל מכאבי ראש, שיעולים, שלשולים וחום. הרופאים ערכו בדיקת א.ק.ג ושחררו את החולה לביתו. 36 שעות לאחר מכן הוא נמצא ללא רוח חיים במיטתו... 

ביצוע בדיקה שטחית במסגרת ביקור בית. אי אבחון אירוע מוחי והפניה לרופא משפחה במקום לחדר מיון,.. 

האם רופא משפחה אשר לא אבחן מפרצת מוחית, התנהל באופן רשלני? 

האם אי ביצוע בדיקת ה-CT במועד גרם למטופל לסבול מעיוורון? האם אי אבחון המחלה עולה כדי רשלנות רפואית? תגיות: נכות, אווסטין, עילת תביעה, דיאבטס אינסיפידוס, אבילק, טיפול אלטרנטיבי, אבודרט, אנטיביוטיקה,