www.rashlanut-refuit.org

רשלנות רפואית ברפואה משלימה, אימתי?

רשלנות רפואית ברפואה משלימה, אימתי?

הרפואה האלטרנטיבית, הידועה גם כ-"רפואה משלימה", הפכה בשנים האחרונות לתחום פופולארי ביותר. מאות ואלפי מטופלים באים בשערי קליניקות הרפואה המשלימה מדי יום, ומטפלים רבים מוסמכים מדי שנה לעסוק בתחום המבוקש. קופות החולים הגדולות מפעילות אף הן שירותי רפואה משלימה ופעמים רבות ניתן לקבל טיפולים מסוג זה גם בבתי מלון, בתי חולים, חדרי כושר ועוד.


חרף היקף המטופלים העצום הפונה לטיפולי רפואה משלימה בישראל, טרם קיבלה הרפואה האלטרנטיבית מעמד חוקי מבחינה משפטית. אי לכך, פעמים רבות עולה השאלה – מהו מעמדו המשפטי של המטופל אשר נפגע בעקבות רשלנות רפואית עקב רפואה משלימה. למשל, האם חל עליו חוק זכויות החולה, האם חייב המטפל כלפי החולה בעמידה ב"מבחן הרופא הסביר", ועוד.

עמדת משרד הבריאות

משרד הבריאות נוהג להנפיק לעוסקים ברפואה משלימה "תעודות הכרה במעמד", על מנת להיכנס בוואקום שנוצר בהעדר הסדרה חוקתית של הסוגיה. מדובר במצב שהינו בעייתי ביותר מבחינה משפטית, שכן טיפולי רפואה משלימה אינם כלולים במסגרת חוק הבריאות הממלכתי.

 

דהיינו, על אף שקופות החולים מעניקות למטופליהם אפשרות לעבור טיפולי רפואה משלימה במסגרת קופת החולים, המטפל במקום אינו מקבל מעמד מקצועי וחוקי מטעם משרד הבריאות.

 

הכשרת המטפלים

 

המצב כיום מאפשר כמעט לכל אחד לרכוש מקצוע בתחום הרפואה המשלימה, לעיתים אפילו לא דרך לימודים אלא תוך צבירת ניסיון בלבד. מדינת ישראל ומשרד הבריאות לא מפעילים תנאי סף לקבלה לטיפולי רפואה משלימה, וכל אדם הרואה עצמו כאיש מקצוע רשאי להעניק טיפולים אלו. יתר על כן, מוסדות הבריאות אינם חייבים מבחינה חוקתית לתת מענה לתלונות של מטופלים אשר מלינים כי נפגעו מרשלנות רפואית בעקבות טיפולי רפואה אלטרנטיבית.


במסגרת טיפולי הרפואה המשלימה קיימים תחומים רבים ומגוונים כגון – שיאצו, כירופרקטיקה, רפלקסולוגיה, נטורופתיה, עיסויי הוליסטיים, ניקוז לימפטי, טיפולים להסרת אלרגיות, דיקור סיני, פרחי באך, היפונוזה ועוד.

מהו טיפול רפואי ומי הוא מטפל?

חוק זכויות החולה קובע הגדרות ברורות למושגים – טיפול, מטפל ומטופל.

 

על פי החוק, טיפול רפואי הינה טיפול המוענק לחולה, לרבות פעולות של אבחון רפואי, טיפול רפואי מונע, טיפול פסיכולוגי או טיפול סיעודי. מטפל על פי החוק הוא רופא, רופא שיניים, סטז’ר, אח או אחות, מיילדת, פסיכולוג, מרפא בעיסוק, פיזיותרפיסט, קלינאי תקשורת, תזונאי-דיאטן. כמו כן, החוק מכיר באדם כמטפל – כל אימת שהוכר האחרון במנהל הכללי, בהודעה ברשומות, כמטפל בשירותי הבריאות.


ביטוח אחריות מקצועית


מטפלים ומוסדות רפואיים מכוסים על פי רוב בפוליסת ביטוח אחריות מקצועית, אשר מגנה עליהם מלשאת בפיצויים בגין רשלנות בעבודתם מכיסם הפרטי בלבד (לעיתים מדובר בסכומי עתק, בעיקר במקום בו הנזק הינו בלתי הפיך). עם זאת, חברות הביטוח אינן מעניקות כיסוי לכל מעשה רשלני, ומקום בו המטפל עבר על החוק, יכולה המבטחת למשוך אחריותה מהמקרה.


דוגמאות לפסקי דין


רשלנות רפואית של "מרפא על טבעי" – בית המשפט המחוזי בתל אביב, גזר על מטפל אשר הכריז על עצמו כ"מטפל על טבעי", להשיב ללקוחה את כספה לאחר שהאחרון לא השכיל להביא מזור למחלת ניוון השרירים ממנה היא סובלת. בפסק דין זה, מתח השופט ביקורת על האנרכיה החקיקתית בנושא הרשלנות הרפואית במסגרת הרפואה המשלימה.


רשלנות רפואית של הומואפט – יועץ טבעוני והומואפט אשר הציע ייעוץ רפואי לנער הסובל ממחלה קשה, עשה זאת מבלי שהיה מוסמך לכך. בית המשפט קבע כי הנתבע העניק לנער "טיפול רפואי" אשר סיכן את חייו ופעל בנגד לפקודת הרופאים תוך ביצוע עבירות של עיסוק ברפואה. הפרשה הגיעה עד לפתחו של בית המשפט העליון, אשר קבע כי החלתה של פקודת הרופאים על ענפי הרפואה המשלימה, בהעדר הסדר חקיקתי אחר – הינה החלה מאולצת ומלאכותית.


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן
שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פגיעה בעצב עקב ניתוח כריתת רחם רשלני - התובעת עברה ניתוח לכריתת רחם וטפולות בבית חולים ע"ש קפלן ברחובות שנמצא תחת ניהולה ו/או בבעלותה של הנתבעת, קופת חולים של ההסתדרות הכללית.  

האם בעקבות זריקת אפידורל שנעשתה תוך רשלנות רפואית - נגרמה לתובעת תופעת Drop Foot 

התובע נולד סובל מתסמונת רשלנות רפואית vater. התובע נזקק ובין היתר לניתוחים לתיקון מום בוושת ובקנה הנשימה ולקיבוע אבי העורקים. לאחר מכן נותח התובע בשיטת פניה לפתיחת איטמות המעי הגס... 

האם קיבל הרופא את הסכמתו מדעת של המטופל לביצוע הניתוח בהרדמה מקומית? תביעה שעניינה רשלנות רפואית הוגשה לבית המשפט... 

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם רופא מתמחה חייב להתייעץ עם רופא בכיר ממנו במקום בו הוא אינו משכיל לאבחן את המחלה ממנה סובל המטופל? 

האם חברה המעניקה שירותים רפואיים לשעת חירום, באמצעות לחצני מצוקה, פעלה ברשלנות כלפי אחד ממנוייה כאשר לא תיקנה את לחצן המצוקה שברשותו? 

האם בית החולים התרשל במהלך ניתוח לכריתת רחם, והאם הניתוח התארך מעבר לרגיל? מהו נטל הראייה והאם יונח על כתפי הנתבעים? 

תופעות אלו - שכולן היו גלויות לאנשי הצוות הרפואי - לא טופלו, לטענת המשפחה באופן ראוי וסביר, ומשכך לא אובחן אירוע הלב שגרם באופן ישיר למותו של המנוח... 

בית המשפט קבע, תוך הסתמכות על דו"ח ועדה מיוחדת מטעם משרד הבריאות, כי בית החולים תל השומר אשם ברשלנות רפואית כלפי מטופלת שאושפזה במחלקה הפנימית במוסד... 

רן שקד הוכיח את הקשר שבין איחור באבחון המחלה, נכותה של מרשתו, נפילתה בבית ונזקיה הרפואיים והשיג למרשתו פיצוי מרשים כאמור ....  

האם רופא אשר דיווח על מטופל מכוח הוראות חוק כלי ירייה ופקודת התעבורה, התנהל ברשלנות שגרמה נזקים לפציינט? 

האם ניתן להפעיל את סעיף 19 לחוק חקירת סיבות מוות כאשר מדובר בהליך בגין רשלנות רפואית? 

האם הרופאים היו צריכים להפנות אישה לדיקור מי שפיר לאחר שאובחנו אצל העובר כליות גדולות, בגבול העליון של הנורמה? האם רשלנות באבחון תסמונת דאון? 

קשישה נפלה בבית אבות. האם מדובר בנפילה שהתרחשה בגין רשלנות הצוות הרפואי? 

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר הסדר פשרה על סך 12 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית במתן תרופה בנוגע לאבנדיה... 

קשישה נפלה מספר פעמים בבית אבות. בני המשפחה הגישו, לאחר פטירתה של הקשישה כתוצאה מהנפילה האחרונה, תביעה כנגד בית האבות בגין רשלנות רפואית... 

בית המשפט העליון קבע כי לא הוכחה רשלנות רפואית במתן חיסון לתינוק בשנת חייו הראשונה... 

האם בית החולים ביקור חולים התרשל בביצוע ניתוח כריתת רחם והרמת שלפוחית שתן? האם עסקינן ברשלנות רפואית בניתוח? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בניתוח בקע בבית החולים אוגוסטה ויקטוריה בירושלים נדחתה... תגיות: טמוקסיפן, כליה לבנה, עמוד שדרה צוארי, תסחיף, ביופסיה, קטטר, אונקולוגיה, TENNIS ELBOW,