www.rashlanut-refuit.org

האם אי ציון משקל עובר בגיליון לידה הוא רשלנות רפואית?

האם אי ציון משקל עובר בגיליון לידה הוא רשלנות רפואית?

האם העדר רשומה רפואית בגיליון הלידה של בעל דין התובע פיצויים בעקבות רשלנות בלידה, יעביר את נטל הוכחת העדר הרשלנות על הצוות הרפואי?

 

תביעה בעניין זה הוגשה על ידי אדם אשר נולד כשהוא סובל משיתוק בידו, כנגד בית החולים. בית המשפט המחוזי טען כי היות ובגיליון הלידה לא נרשם דבר בעמודה שנועדה להערכת משקלו של העובר וכמו כן, לא תואר מהלך הלידה, יש להעביר את נטל הראיה ולהניחו על כתפי בית החולים.

 

מהי הסיבה לשיתוק בידו של התובע?

 

הריונות של עוברים במשקלים גדולים (4 ק"ג ומעלה) מוגדרים כהריונות בסיכון. במידה והריונות מסוג זה מתבצעים בלידה רגילה, עלול להיווצר אירוע של פרע כתפיים. התובע טען כי הרופאים התרשלו בכך שלא ביצעו את לידתו בהליך של ניתוח קיסרי, ואי לכך נגרמו לו הנזקים בידו. בית החולים טען כי נזק זה של שיתוק ביד יכול להיגרם מסיבות נוספות, והרופאים נהגו בהתאם לסטנדרטים הנהוגים על פי מבחן ה"רופא הסביר".

 

גיליון הלידה של התובע הוצג בבית המשפט ושם נוכחו השופטים לראות כי הגיליון חסר, הן בתיאור משקלו של התובע, והן בתיעוד מלא של מהלך הלידה. השופטים קבעו כי היות ולא נרשם משקלו של העובר לפני הלידה, לא עלה בידיו של בית החולים להוכיח כי אכן נערכה בדיקת משקל שכזו. בהמשך למסקנה זו קבעו השופטים כי ככל שקיימת אי בהירות כלפי בחינת המשקל, כך קיימת אי בהירות לגבי השאלה – האם נשקלה האפשרות של ניתוח קיסרי.

 

הרופאים לא מצליחים להוכיח טענותיהם ומואשמים ברשלנות


הרופאים לא הצליחו להוכיח בבית המשפט את בחינת האפשרות הנ"ל והייתה זו רשלנות רפואית מצידם כלפי התובע. כמו כן, הרופאים טענו כי לא היה אירוע של פרע כתפיים עקב גודלו של העובר במהלך הלידה, עם זאת – ההעדר המעקב הרשום על מהלך הלידה, עמד להם לרועץ.

 

במילים אחרות – הרופאים לא הצליחו להוכיח כי לא ארע אירוע של פרע כתפיים במהלך לידתו של התובע, והיות ולא הוערך (או לפחות לא הוכח שהוערך) משקלו של העובר – קבע בית המשפט כי הרופאים התרשלו בתפקידם וחייבים בתשלום פיצויים לתובע.


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן
שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

הידבקות לאחר לידה וזיהום, רשלנות רפואית - המערערת נולדה בשנת 1957 בבית החולים אלישע. כעבור שישה ימים הוחזרה לביתה. מספר ימים לאחר מכן נתגלתה אצלה תופעה של הקאות ואיבוד נוזלים.  

התובע נולד בשנת 1982 ובשנת חייו הראשונה קיבל שלוש מתוך ארבע מנות של חיסון נגד פוליו, חרף כך חלה המערער בפוליו... 

פסק דין בעניין רשלנות רפואית בגין אי הפסקת הריון בשל חשש לפגות... 

לאחר הריון בסיכון גבוה וטיפולי פוריות, הרופא אשר התרשל בקריאת בדיקת מוניטור ושחרר את האם ההרה לביתה מבלי שהבין את הסיכון לעובר וכתוצאה מכך התינוקת נולדה עם פגיעה מוחית קשה ופגיעה רב מערכתית 

האם הופרה חובת הזהירות המוטלת על רופא שיניים סביר במסגרת מתן זריקת אלחוש למטופל? 

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

חישוב פיצויים בעקבות רשלנות רפואית. אתר "רשלנות רפואית" מציג מידע עדכני הכולל מאמרים, מדריכים, דוגמאות וכדומה... 

האם יש להטיל אחריות אישית על רופא בעקבות רשלנות רפואית במהלך הלידה? האם יש להטיל את האחריות כולה על בית החולים? היכן מתחילה ונגמרת האחריות בנושא רשלנות רפואית? קראו עוד... 

העדר רשומה רפואית במהלך ניהול לידה והעברת נטל ההוכחה בתביעה שעניינה רשלנות רפואית במהלך לידה. אירוע פרע כתפיים שהביא לשיתוק בידו של התינוק... 

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

השאלה באילו נסיבות קמה חובה, מכוח עוולת הרשלנות, לבצע הליך רפואי באמצעות רופא מומחה איננה פשוטה. האם לאחר הריון בסיכון חייב רופא מומחה להיות נוכח בחדר הלידה?. 

רופאים כרתו רחם של יולדת במהלך ניתוח קיסרי שבוצע בהליך חירום. האם מדובר ברשלנות רפואית בלידה? 

האם רשלנות בלידה הביאה ללידה של ילדה הסובלת משיתוק מוחין ואפילפסיה? האם הרופאים היו צריכים להעניק ליולדת טיפול אנטיביוטי או טיפול בסטרואידים? 

מהו ניזוק משני? האם גם הורים אשר ילדם נפגע בגין רשלנות בלידה זכאים לפיצויים בגין כאב וסבל וראש נזק לא ממוני? 

האם הרופאים התרשלו כלפי התובע והוריו בגין אי אבחון סיכוי לאירוע פרע כתפיים במהלך הלידה? 

יולדת הגיע לאשפוז במהלך הריון בבית החולים מקאסד. בשלב מסוים היא נמצאה בלידה פעילה וילדה ארבעה פגים. האם רשלנות רפואית בבית החולים גרמה לפטירתם של התינוקות לאחר זמן קצר? 

הורים מטפלים במסירות בבתם הנמצאת במצב צמח בגין רשלנות בניתוח קיסרי. האם הם זכאים לפיצויים מהמדינה מכוח החוק לתיקון דיני נזיקין אזרחיים... 

תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה לאחר ניתוח קיסרי הוגשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב... 

לידת וואקום במקום לידה במהלך ניתוח קיסרי? האם מדובר ברשלנות רפואית בלידה? 

בית המשפט העליון דחה תביעה בגין רשלנות רפואית בלידת תאומים למרות שאחד התאומים נולד כאשר הוא סובל משיתוק מוחין... 

האם בית המשפט יקבל תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה, וזאת משום שהתובעים הוכיחו רשלנות מסוימת ולא נמצאה סיבה רפואית ברורה לשיתוק מוחין ממנו סובל התובע?