www.rashlanut-refuit.org

הרופא בחדר מיון לא הסתכל בגליון הרפואי, האם רשלנות רפואית?

הרופא בחדר מיון לא הסתכל בגליון הרפואי, האם רשלנות רפואית?

מטופל אשר עבר ניתוח לכריתת גידול בבלוטת יותרת המוח, סבל לאחר הניתוח ממספר סיבוכים בגין דליפת נוזל מוח שדרתי. בעקבות סיבוך זה, שהינו סיבוך שכיח בניתוחים מסוג זה, הגיע המטופל בשתי פעמים שונות לחדר המיון בבית החולים, כאשר הוא מתלונן על דם בקינוח האף. בפעם השנייה שהגיע המטופל לחדר המיון נרשם בגיליונו הרפואי כי הוא "סובל מזה יממה מנוזל, מעת קינוח האף, לעיתים נזלת עם פסי דם".


רופא חדר המיון אשר בדק את התובע, לא ידע להשיב בבית המשפט האם עיין בתיק האשפוז או סיכום המחלה של התובע. כמו כן, הרופא הנתבע לא ידע האם היה ביקור קודם של התובע בחדר המיון (כאמור, ביקור כזה היה). בנוסף, מעדותו עלה כי הוא לא פנה להתייעץ עם רופא בכיר משום שסבר שאין בכך צורך. האם מדובר במקרה נוסף של רשלנות באבחון גידול סרטני?

 

בדיקות שטחיות ולא ממצות

 


רופא זה העיד כי שחרר את החולה מכיוון שלא נמצאה שום עדות לדליפת נוזל מוח שדרתי. לדבריו, הוא סבר כי הנזלת הדמית אצל התובע לא הייתה קשורה לניתוח אלא נבעה מקינוח האף בחוזקה. בחוות הדעת הרפואית מטעם התביעה נאמר כי לא הבדיקות אשר נערכו למטופל בהגיעו לחדר המיון היו בדיקות שטחיות ולא ממצות. לטענת המומחה, הרופאים היו אמורים לדעת כי מדובר בחולה המועד לסיבוך, ולא באדם המגיע לחדר מיון לבדיקה בשל תלונה על דליפה מהאף, ללא רקע קודם מוכר וללא גורמי סיכון.


לאור העדויות וחוות הדעת הרפואיות, קבעו השופטים את המסקנות הבאות: הרופאים בחדר המיון שחררו את התובע לביתו מבלי לאבחן את הסימפטום ממנו הוא סובל. הרופאים בחרו בדרך טיפול זו משום שהמטופל לא הגיע עם תלונה של דליפת נוזל מוח, אלא בגין הפרשה דמית באף. כמו כן, רופאי חדר המיון הניחו שנזלת זו איננה קשורה לניתוח, אלא היא תולדה של קינוח האף בעוצמה. בית המשפט ציין כי הרופאים הנתבעים פעלו באופן זה משום שנזלת דמית הינה תלונה שכיחה אשר סיבותיה רבות ומגוונות.


האם הרופאים התנהלו כמצופה מהם?


השופטים קבעו בפסק הדין כי סטנדרט ההתנהגות של הרופא הסביר והמקצועי המצופה, מחייב הצגת שאלות הנוגעות לעברו של המטופל העומד מולו. קל וחומר כאשר עסקינן במטופל שעבר ניתוח להסרת גידול במוח. במקרה דנן, היה על הרופא להציג לתובע שאלות הנוגעות לביקורים קודמים בחדר המיון בתקופה שמאז שחרורו מבית-החולים. כמו כן, הרופאים היו אמורים להתחקות אחר אירועי הפרשה אפית קודמים.


השופטים ציינו כי במידה והרופאים היו פועלים באופן הזה, היו שאלות בסיסיות אלו מסייעות להם לקבל החלטה מושכלת באשר לאבחון ולאופי המעקב והטיפול הרפואי הנדרשים. "רופא סביר, במקרה כזה, לא היה מסתפק בבדיקה שטחית וקצרה, ולא היה ממהר לשחרר את התובע לביתו", כתבו השופטים בפסק הדין.


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פסק דין בעניין אי אבחון סרטן השד ואי מניעת התפשטות המחלה - רשלנות רפואית

התובעת סובלת ממחלת סרטן השד, זאת משום שקופת החולים ובית החולים לא השכילו לאבחן את הסרטן במועד. אי לכך, התפשטה המחלה בגופה של התובעת... 

פסק דין בגין רשלנות רפואית באבחון סרטן השד - איחור בביצוע ממוגרפיה

התובעת טוענת כי איחור בביצוע ממוגרפיה גרם לאבחון מאוחר של סרטן השד. אי לכך, תובעת היא פיצויים בגין רשלנות רפואית... 

פסק דין בעניין אי ביצוע בדיקת קולונסקופה - רשלנות באבחון סרטן המעי הגס

המנוחה לא הופנתה על ידי הרופאים לביצוע בדיקת קולונסקופיה ועל כן לא אובחן סרטן המעי הגס ממנו סבלה. האם מדובר ברשלנות רפואית? 

רשלנות בניתוח הסרת גידול שפיר בראש

לתובע, נער צעיר, התגלה גידול שפיר בראשו. בסמוך לאחר גילויו, הוסר רובו של הגידול בהליך ניתוחי, אולם לתובע נגרמו בעטיו של הגידול ושל הניתוח נזקים רבים. 

אבחון מקרה פסיכיאטרי במקום סרטן - פיצויים בגין רשלנות רפואית

התובעת נבדקה על-ידי רופא כאשר היתה חולה בסרטן. הרופא טעה באבחנה בסוברו כי מדבר במקרה פסיכיאטרי ועל יסוד אבחנתו נשלחה התובעת לביתה ללא טיפול במחלתה.  

פיצויים בגין איחור באבחון סרטן השד - כריתת שד ללא צורך

התובעת סובלת ממחלת הסרטן. לטענתה, הרופאה שטיפלה בה במסגרת עבודתה בקופ"ח הכללית התרשלה בגילוי סרטן השד, וכתוצאה מכך הטיפול המאוחר - לרבות כריתת השד. 

פיצויים בשל רשלנות רפואית - באי ביצוע בדיקת ממוגרפיה - סירוב לבדיקה

התובעת פנתה באוקטובר 1994, בגיל 34, לרופא המשפחה שלה, בבקשה שיפנה אותה לבדיקת ממוגרפיה של השד. הרופא סרב לבקשתה. לאחר מספר פניות נוספות לרופא נבדקה התובעת והתגלה אצל התובעת סרטן שד גרורתי 

פיצוי בגין רשלנות רפואית בטיפול בסרטן שגרמה לדלקת קרום המוח

התובע חש בהפרעה בראיה בעינו השמאלית. הוא הופנה לבדיקות, ונערכה לו בדיקה בתהודה מגנטית – MRI, אשר ממצאיה העידו על גידול בבלוטת יותרת המוח שפגע בעצב הראיה השמאלי. התובע עבר ניתוח להסרת הגידול. לטענתו הרופאים התרשלו כלפיו בביצוע הניתוח הראשון ובמעקב אחר דליפת נוזל ה-CSF לאחר הניתוח הראשון ולאחר הניתוח השני. רשלנות זו גרמה לכך שהוא לקה פעמיים בדלקת קרום המוח ונותר עם פגיעות נוירולוגיות ופסיכיאטריות קשות בגינן הוא תובע פיצוי מהנתבעים.  

פיצויים בשל רשלנות רפואית בטיפול בסרטן צוואר הרחם

המנוחה עברה טיפולים קרינתיים וכימוטרפיים שלא הועילו. המחלה התפשטה במהירות לאיברים הפנימיים בבטנה. בחודש דצמבר 1995 הגידול הסרטני גרם לחסימת הפרשת השתן מהכליות 

פיצויים בגין אבחון רשלני ומאוחר של סרטן המעי הגס שגרם למות המטופלת

המנוחה שהיא ילידת שנת 1972, נפטרה ביום 7.10.03 ממחלת הסרטן במעי הגס. התובעים טוענים כי הנתבעים אחרו באיבחון המחלה, בשל טיפול בלתי סביר במנוחה. 

רשלנות רפואית באבחון גידול בראש פעוט - בית החולים שניידר

בית המשפט קבע כי רופאים בבית החולים שניידר לא התייחסו כנדרש לבדיקות שנערכו לפעוט ואי לכך לא אבחנו גידול בראש הילד... 

רשלנות באבחון גידול בראש - פיצויים גם בגין פגיעה בתפקוד מיני

רופאי קופת חולים כללית התרשלו באבחון גידול בראשו של התובע. האם יזכה התובע לפיצויים והאם יש לפסוק עבורו פיצויים גם בגין הפגיעה בתפקודו המיני? 

אובדן סיכויי החלמה בגין רשלנות רפואית בסרטן - חישוב שיעור אחריות

בית המשפט העליון קיבל ערעור של מכבי שירותי בריאותי ורופאה מטעמה והפחית את שיעור אחריותן של האחרונות בנוגע לאי אבחון סרטן בעקבות רשלנות רפואית ממנה נפטרה מנוחה. בהתבסס על חוות דעת רפואית אשר הוצגה בפני בית המשפט, הוסכם בין הצדדים כי לפני הרשלנות הרפואית המדוברת... 

ביטול פסק דין של בית המשפט המחוזי - לא הייתה רשלנות בסרטן

האם רופאי הדסה עין כרם התרשלו כלפי התובע באבחון גידול סרטני בראשו, או שמא ערעור הרופאים יתקבל בבית המשפט העליון... 

האם רשלנות בסרטן בגין העדר מעקב לאחר הסרת גידול ממאיר?

בני משפחתה של אישה אשר נפטרה מסרטן טענו כי מדובר ברשלנות רפואית וזאת משום שהרופאים לא דאגו למעקב ראוי אחר המנוחה... 

איחור באבחון סרטן בתעלת השמע - האם רשלנות רפואית?

בית המשפט קבע כי תלונותיו של התובע הצדיקו ביצוע בירור נוירולוגי מעמיק יותר מהבירור אשר נעשה בפועל. אי לכך, מדובר ברשלנות רפואית מצד הרופאים הנתבעים... 

סרטן לאחר הקרנות נגד גזזת בילדות - האם רשלנות רפואית של המדינה?

האם רשלנות רפואית של המדינה התבטאה בכך שלא נמסרו לתובעת פרטים בדבר הסיכון לחלות בסרטן בעקבות הקרנות שעברה בילדותה נגד גזזת? 

חובת נוכחות רופא פרטי להיות בחדר הלידה ולבצע את הלידה

האם מעקב הריון פרטי אשר לא הסתיים בביצוע הלידה על ידי הרופא הפרטי מהווה הפרה של חובת האחריות כלפי המטופלת? 

אי אבחון גידול סרטני לאחר לידה על ידי גניקולוג ורופא מרדים - האם רשלנות?

האם רופאי בית החולים התרשלו כלפי המנוחה בכך שלא אבחון את מחלת סרטן הריאות ממנה סבלה לאחר צילום רנטגן אקראי שבוצע בעקבות דימום ומצוקה רפואית בתום לידה?  

איחור רשלני באבחון גידול בגזע המוח

התובעת טענה כי רופאת המשפחה ורופאי קופת חולים התרשלו בכך שהתעלמו מתלונותיה לאורך שנים, תוך שהם אינם עורכים את הבדיקות והבירורים הנדרשים...