www.rashlanut-refuit.org

קיצור תוחלת חיים של מעשן כבד אשר צורך אלכוהול - האם רשלנות רפואית?

קיצור תוחלת חיים של מעשן כבד אשר צורך אלכוהול - האם רשלנות רפואית?

בית החולים סורוקה ישלם פיצויים למשפחתו של אדם אשר נפטר כחמש שנים לאחר שהגיע לטיפול בבית החולים. בית המשפט המחוזי בבאר שבע קיבל את תביעת בני משפחתו של המנוח, אשר לפיה רופאי בית החולים התרשלו כלפי האחרון באבחון דמם מוחי. לדברי בני המשפחה, בעקבות התנהלות רשלנית זו, אבדו סיכויי ההחלמה של המטופל והוא נפטר בטרם עת.

 

הנתבעים ניסו בבית המשפט לייחס למנוח סיבות נוספות לקיצור תוחלת חייו כגון עישון וצריכת אלכוהול, אך לא השכילו להוכיח טענות אלו בבית הדין. בית המשפט דחה טענות אלו והסתמך על חוות דעת רפואית של מומחה שמונה מטעמו, אשר אמד את סיכויי החלמתו של המנוח.

 

שלחו את המטופל לביתו במקום לאבחן את הדימום בבדיקת CT


על פי פסק הדין, רופאי בית החולים סורוקה התרשלו כלפי המנוח בכך שלא ביצוע התערבות כירורגית דחופה כאשר הגיע האחרון לבית החולים, בעוד הוא סובל מכאב ראש חזק. במקום זאת, שיחררו הרופאים את המנוח לביתו לאחר בדיקה, תוך שהם ממליצים על טיפולים שמרניים כנגד לחץ דם גבוה. שלושה ימים לאחר מכן הובהל המנוח לבית החולים פעם נוספת, אך הפעם סבל הוא משיתוק בצידו השמאלי של פניו.


מצבו של המנוח הוסיף להתדרדר בשמונת הימים הבאים. הרופאים ערכו למטופל בדיקת CT אשר אבחנה לראשונה את הדימום המוחי והוא הוכנס בדחיפות לחדר הניתוחים. המנוח עבר מספר ניתוחים נוספים לצורך ניקוז הדימום והדימומים החוזרים, בתום הניתוחים, אושפז המנוח במשך כ-90 יום במחלקה הניורולוגית בבית החולים סורוקה. לאחר מכן הועבר האחרון לטיפול בבית חולים סיעודי בבאר שבע, שם שהה כחמש שנים בטרם הלך לבית עולמו.

 

סיכויי ההחלמה של מעשן כבד הצורך אלכוהול


בית החולים טען כי המנוח היה שתיין ומעשן כבד אשר סבל מסוכרת ובעיות לחץ דם. לטענת הרופאים, אורך חיים זה החליש את דפנות כלי הדם של המנוח. כמו כן, הרופאים ציינו כי למנוח הייתה נטייה גנטית מולדת לדימום מוחי. לטענתם, הדימום לא נבע מרשלנות הצוות הרפואי, אלא מאורך חיים מסוים ונתונים גנטיים.

 

הדיון בבית המשפט נסוב סביב סוגיית אובדן סיכויי ההחלמה. בעוד הרופאים טוענים כי סיכויי החלמתו של המנוח לא היו טובים גם לו היה מתגלה הדימום במועד הביקור הראשון – התובעים סברו כי בגין רשלנותם של הרופאים אבדו סיכויי ההחלמה של בן משפחתם.

 

דוקטרינת אובדן סיכויי ההחלמה מופעלת בתביעות נזיקין כל אימת שנגרם לנפגע נזק על ידי גורם שלישי, אבל בפעולותיו של הנתבע היה בכדי לפגוע בסיכויי החלמתו של התובע. במקרה דנן נשאלה השאלה, האם למרות שהדימום המוחי נבע מסיבות גנטיות ואורך חיים מסוים, קיימת אחריות של רופאי בית החולים למצבו של המטופל בגין האבחון המאוחר של הדימום? דהיינו, האם אבחון מאוחר זה הביא לאובדן סיכויי החלמתו של המנוח?

 

האם הופחתו סיכויי החלמתו של המנוח הלכה למעשה?


השופטת ציינה כי דוקטרינה זו מתאימה לשימוש במקרים בהם ישנה עמימות סיבתית, וקושי להוכיח במאזן הסתברויות רגיל, את משקלה המדויק של הרשלנות הרפואית בגרימת הנזק. בכדי לפצות ניזוק בגין אובדן סיכויי החלמה, על התובע להוכיח שרשלנותו של הצוות הרפואי הפחיתה במידה מסוימת את סיכויי החלמתו. הפיצויי אשר נפסק בבתי המשפט במקרים אלו שווה באופן יחסי לחלקה של הרשלנות בנזק.

 

במקרה דנן, המומחה מטעם בית המשפט ציין כי 64% מן החולים אשר מגיעים לבית החולים עם דמם מוחי, ומנותחים בתוך שבוע, מבריאים. 36% האחרים, נפטרים או סובלים מנכויות שונות. השופטת קבעה כי סיכויי החלמתו של המנוח עמדו על 36% באופן כללי, ו-14% בהתאם לאורך חייו (לחץ דם, סוכרת, אלכוהול וסיגריות).


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

חישוב פיצויים בעקבות רשלנות רפואית. אתר "רשלנות רפואית" מציג מידע עדכני הכולל מאמרים, מדריכים, דוגמאות וכדומה... 

רשלנות רפואית בגין אי שמירה על חולה סכיזופרניה ומניעת התאבדותו

בית המשפט קבע, תוך הסתמכות על דו"ח ועדה מיוחדת מטעם משרד הבריאות, כי בית החולים תל השומר אשם ברשלנות רפואית כלפי מטופלת שאושפזה במחלקה הפנימית במוסד... 

חישוב פיצויים בגין עיוורון לאחר ניתוח מעקפים רשלני

האם מטופל אשר סובל מעיוורון בגין סיבוך נדיר במסגרת ניתוח מעקפים יזכה לפיצויים בעקבות הגשת תביעה שעניינה רשלנות רפואית? 

הרופא לא נתן טיפול אנטיביוטי - האם רשלנות רפואית ואובדן סיכויי החלמה?

הנזק הקרדיולוגי כבר אירע, אך הנזק המוחי היה ניתן למניעה על ידי מתן טיפול אנטיביוטי, האם ישנו מקום להשתמש בדוקטורינת אובדן סיכויי החלמה? 

פיצויים בעקבות שחרור מטופל במקום ביצוע צנתור - רשלנות רפואית

בית המשפט קבע כי בית החולים בילינסון התרשל בטיפול בחולה שהגיע בשעריו, והיה זקוק לצנתור דחוף... 

האם ערעור על פסק דין בגין רשלנות רפואית יביא לעיכוב תשלום פיצויים?

האם ניתן לעכב תשלום פיצויים בגין רשלנות רפואית לאחר הגשת ערעור על פסק הדין? 

הגדלת סכום הפיצויים בעקבות רשלנות רפואית בבית המשפט העליון

בית המשפט העליון הגדיל את סכום הפיצויים שנפסקו בעבור תובעת, אשר נפגעה בגין רשלנות רפואית במתן זריקת אפידורל רשלנית... 

רשלנות רפואית באבחון וטיפול בחבלת צוואר, מתי ניתן לתבוע פיצויים?

חבלה באזור הצוואר עלולה לגרום לנפגע נזק עצבי ואף לסכן את חייו. לכן קיימת חשיבות רבה לאבחן את החבלה בהקדם האפשרי כדי לאתר את הנזק ולגבש תוכנית טיפולית מתאימה. במקרה שבו הוכח נזק עקב רשלנות בטיפול או באבחון חבלת צוואר ניתן לתבוע פיצויים עקב רשלנות רפואית 

רשלנות רפואית בהשגחה על מטופל בסיכון לנפילה, מתי ניתן לתבוע פיצויים?

מטופלים מבוגרים רבים נמצאים בסיכון מוגבר לנפילה שיכולה לגרום לחבלות קשות ובחלק מהמקרים אף למוות. האם בית חולים נדרש להשגחה מוגברת על חולה בסיכון לנפילה, ומתי ניתן להגיש תביעת רשלנות רפואית בעקבות נפילה? 

רשלנות רפואית בטיפול לאחר ניתוח להחלפת עצם השמע באוזן, מתי ניתן לקבל פיצויים?

כאשר עצם השמע באוזן מתקשה ומאבדת תנועתיות, העברת הקולות אל השבלול נפגעת ועימה גם השמיעה. ניתוח סטפדקטומיה נועד להחליף את עצם השמע בפרוטזה ניידת. אם נגרם נזק למטופל עקב רשלנות בטיפול שאחרי הניתוח ניתן להגיש תביעת פיצויים נגד הצוות הרפואי 

פיצויים מתוקף חוק הגזזת בגין רשלנות רפואית

האם הגידול בראשה של התובעת (מנינגיומה) נגרם עקב ההקרנות שקיבלה נגד מחלת הגזזת? האם ניתן היה לגלות את הגידול בראשה של התובעת בשלב מוקדם יחסית אילו התובעת היתה עורכת בדיקות הדמיה תקופתיות? האם גילוי מוקדם של הגידול היה מונע, או למצער מקטין, הנזק שנגרם לתובעת? קראו עוד בפורטל רשלנות רפואית... 

האם סכומי הפיצויים בגין כאב וסבל עלו במשך השנים?

אף שסכום הפיצויים הממוצע בגין כאב וסבל שנפסק בבתי המשפט עלה עד שנת 2000, הרי שמשנת 2001 מסתמנת מגמת ירידה  

סכומי הפיצויים שנפסקו בבתי המשפט בהתאם לתחומי הרפואה השונים

סכומי הפיצויים הממוצעים נבחנו על בסיס מאגר נתונים הכולל מתוך 4559 תיקי ביהמ"ש שהוגשו לביהמ"ש במשך עשור 

האם סכומי הפיצויים הכוללים שנפסקו בבתי המשפט עלו במשך השנים?

עד שנת 2000 הייתה מגמה כללית הן של עלייה במספר התיקים שניתנו בהם פסקי דין, 

פיצויים בגין רשלנות רפואית - החדרת קטטר אפידורלי וזיהום

בעקבות קטטר אפידורלי שהוכנס לגבו ותהליך זיהומי שהלך והתפתח, מצא עצמו התובע מרותק לכסא גלגלים. 

פיצויים בגין רשלנות רפואית שהביאה לתרדמת של המטופל

התובע, כבן 65 לפני קרות האירוע, יצא לגימלאות משרות במשטרת ישראל ולאחר מכן עבד כקצין בטחון בחברת אבטחה. לטענת התובעים, פגש לראשונה את ד"ר גאנדין בסניף קופת חולים כללית בשכונת גונן בירושלים, עת התלונן על כאבי בטן, קיבל הפניה לביצוע בדיקת אולטרסאונד. 

פיצויים בגין רשלנות רפואית במתן אופטלגין - רגישות לתרופה

התביעה היא בגין טענת התובעים כי הנתבעים גרמו לכך שקרוב משפחתם המנוח קיבל בשתי הזדמנויות שונות תרופה מסוג אופטלגין אף שהיה רגיש לה ותוך כדי התעלמות מרגישותו לתרופה זו. 

פיצויים בגין טיפול ומעקב רשלני במחלת הסכרת

התובע אובחן כחולה במחלת סוכרת מסוג 2 בשנת 1993. עד שנת 1999 תפקד התובע באופן עצמאי לחלוטין וללא מגבלות, עבד במשרה מלאה בחברת "בזק", לרבות בעבודות פיזיות קשות. 

פסק דין - פיצויים בגין נזק נפשי לאחר רשלנות רפואית חרף החלמה פיסית

האם התובע זכאי לפיצויים בגין נזקים נפשיים אשר נגרמו לו, למרות החלמתו הפיסית לאחר הרשלנות הרפואית? 

פסק דין בנוגע לפיצויי בעבור נזק כלכלי עקיף למשפחה לאחר רשלנות רפואית

האם התובע, אשר איבד את פרנסתו בגין רשלנות רפואית, יזכה לפיצויים בגין נזק כלכלי עקיף?