www.rashlanut-refuit.org

צלקת לאחר לידה בניתוח קיסרי, האם צלקת מולדת או רשלנות בלידה?

צלקת לאחר לידה בניתוח קיסרי, האם צלקת מולדת או רשלנות בלידה?

בית המשפט נדרש לבחון האם הצלקת ממנה סובל קטינה הינה תוצאה של צלקת מולדת או שמא עסקינן במקרה של רשלנות רפואית בלידה במסגרת ניתוח קיסרי רשלני?הקטינה נולדה באוקטובר 2003 בניתוח קיסרי בבית החולים רמב"ם בחיפה. לאחר הלידה, התגלה פצע על קרקפתה של התינוקת אשר טופל על ידי תמיסת פולידין תוך חבישה שמרנית.

 

הקטינה ובני משפחתה טענו כי הצלקת אשר נגרמה לאחרונה כתוצאה מהפצע התרחבה עד כדי שהקטינה סובלת כיום מקרחת באזור הצלקת. בסכתב התביעה נטען כי הצלקת נגרמה כתוצאה משימוש רשלני של המנתחים בסכין הניתוח, במסגרת חיתוך דופן רחמה של האם.התובעים הוסיפו כי בעקבות השמנת יתר קיצונית של האם, והמיקום הגבוה באופן יחסי של ראש העובר, היה על הרופאים לנקוט במשנה זהירות בבואם לחתוך את הרחם של האם. לדבריהם, אי נקיטה באמצעי זהירות אלו עולה כדי רשלנות רפואית בלידה.

 

עוד פסקי דין בנושא:
מחט נותרה במהלך ניתוח קיסרי בבטנה של המטופלת
האם ניתוח קיסרי היה מונע את הנזק שנגרם לתינוק?
האם הצוות הרפואי התמהמה בהחלטה לביצוע ניתוח קיסרי?
האם ניתוח קיסרי היה מונע את הנזק המוחי שנגרם לילדה?
קשירת חצוצרות בניתוח קיסרי ורשלנות רפואית מבחינת אי הסכמה מדעת

 

בית החולים טען כי אין עסקינן ברשלנות רפואית ולא מתקיים קשר סיבתי בין הצלקת בראשה של הקטינה לבין הניתוח. חוות דעת רפואית מטעם בית החולים, אשר הוגשה מטעם מומחה לגניקולוגיה, קבעה כי לא נפל בביצוע הניתוח כל פגם. מומחה זה הוסיף כי חתך בעור הקרקפת במהלך ניתוח קיסרי הינו תופעה מוכרת אשר מתרחשת ב-2% מהניתוחים.

 

כמו כן, בית החולים הוסיף חוות דעת רפואית מטעם מומחה ברפואה כירורגית אשר קבע כי הצלקת לא נגרמה כתוצאה מהניתוח אלא עסקינן בצלקת מולדת. בית המשפט מינה מומחה רפואי נוסף מטעמו אשר להעניק חוות דעת רפואית בתחום הכירורגיה הפלסטית. המומחה ציין כי לא יתכן שהצלקת בראשה של המערערת נגרמה בשל חתך במהלך הניתוח הקיסרי.


המומחה הוסיף כי "בשום אפשרות חתך ניתוחי לכל עומק הקרקפת ולאורך דומה אינו מותיר צלקת שכזאת". עוד ציין כי בכל 26 שנות עבודתו לא נתקל במקרה בו היה צריך לתקן צלקת מלווה בהתקרחות כתוצאה מניתוח קיסרי. חתכים שנגרמים במהלך ניתוח הם שכיחים ונרפאים עצמונית ללא כל נזק משמעותי. המומחה הוסיף וציין כי נכותה של המערערת הינה בשעור 10%, אולם ניתן לשפר את המצב בניתוח לכריתת הצלקת הרחבה והותרת צלקת צרה ברוחב של מס' מילימטרים בלבד.

 

בית המשפט המחוזי אימץ את מסקנותיו של מומחה זה וקבע כי יש לקבל את הערכת המומחה שנזק קטן, אשר נגרם לקטינה לאחר הלידה, נרפא עם הזמן באופן עצמוני. כמו כן, במידה והיה מדובר בנזק כה גדול, היה צורך לטפל בפצע בדרך של תפירה או טיפול משמעותי, ולא פולידין וחבישה שמרנית.התובעים טענו כי בהעדר תשובה ברורה לגורמי הצלקת, יש להטיל על בית החולים, בהתאם להלכת הסיבתיות העמומה, אחריות יחסית לנזק.

 

מהי הסיבתיות העמומה?


בתביעות העוסקות ברשלנות רפואית, מוטל על התובע להוכיח את כל רכיבי העוולה וביניהם קשר הפרת חובת הזהירות והקשר הסיבתי בינה לבין הנזק. במקרים רבים ישנו קושי להוכיח את הרכיבים הללו, היות והחיים מזמנים לפתחם של בתי החולים מקרים מורכבים ושונים. קשיי הוכחה אלו הינם בולטים כל אימת שישנם מספר גורמים אשר יכולים היו לתרום להתפתחות הנזק ורק חלק מן הגורמים הללו הינם עוולתיים.במקרים אלו, די להוכיח כי מתקיים קשר סיבתי בין רשלנות רפואית של הגורם המעוול לבין הנזק.

 

מצבי העמימות הסיבתית מתחלקים לשלושה סוגי מקרים עיקריים. קבוצה אחת – עמימות בדבר קיומו של נזק, קבוצה שנייה – עמימות לגבי הגורם לנזק כאשר ברור כי אחד מהנתבעים אשם בנזק, קבוצה שלישית – עמימות לגבי גודל הנזק.

 

עוד מאמרים בנושא:
רשלנות רפואית – ניתוח קיסרי


במקרים אלו עולה השאלה – האם ניתן להסתפק בקיומו של קשר הסתברותי לנזק, כאשר רשלנותו של הנתבע הינה גורם אשר ידוע באופן תיאורטי כיכול לגרום נזק, אך לא ניתן להוכיח מה היה תהליך הגרימה בפועל. במילים אחרות, האם הכרעה בדבר רשלנות רפואית יכולה להיעשות רק במסגרת "הכל או כלום" או שמא ניתן לפסוק פיצויים גם בהתאם לנזק הסתברותי בלבד?

 

כאשר עולה טענה בדבר סיבתיות עמומה, מוטל נטל ההוכחה על כתפיו של הטוען לקיומו של קשר סיבתי הסתברותי. במקרה הנוכחי, בית המשפט קבע כי לא הוכח שאירועי הלידה עלולים היו לגרם לנזק כפי שאירע. דהיינו, לא הוכח כי עסקינן ב"סיבתיות עמומה". לפי חוות דעת המומחה מטעם בית המשפט, לא התקיים קשר בין אירועי הלידה לצלקת הקיימת בראשה של הקטינה. יתירה מזו, לא הובאו כל נתונים סטטיסטיים לגבי היקף הצלקות הנגרמות בשל פגיעה במהלך ניתוח קיסרי והאפשרות כי צלקות אלו יתפתחו לצלקת רחבה.
 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

רשלנות רפואית שגרמה להידבקות בדלקת מעיים

הידבקות לאחר לידה וזיהום, רשלנות רפואית - המערערת נולדה בשנת 1957 בבית החולים אלישע. כעבור שישה ימים הוחזרה לביתה. מספר ימים לאחר מכן נתגלתה אצלה תופעה של הקאות ואיבוד נוזלים.  

פסק דין - רשלנות רפואית במתן חיסון פוליו, האם סיבה להתפתחות המחלה?

התובע נולד בשנת 1982 ובשנת חייו הראשונה קיבל שלוש מתוך ארבע מנות של חיסון נגד פוליו, חרף כך חלה המערער בפוליו... 

רשלנות רפואית בעקבות אי הפסקת הריון וגרימת פגות

פסק דין בעניין רשלנות רפואית בגין אי הפסקת הריון בשל חשש לפגות... 

פיצויים בגין פענוח שגוי של בדיקת מוניטור במהלך הריון

לאחר הריון בסיכון גבוה וטיפולי פוריות, הרופא אשר התרשל בקריאת בדיקת מוניטור ושחרר את האם ההרה לביתה מבלי שהבין את הסיכון לעובר וכתוצאה מכך התינוקת נולדה עם פגיעה מוחית קשה ופגיעה רב מערכתית 

רשלנות רפואית בזריקת אלחוש אצל רופא שיניים - חובת הזהירות

האם הופרה חובת הזהירות המוטלת על רופא שיניים סביר במסגרת מתן זריקת אלחוש למטופל? 

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

חישוב פיצויים בעקבות רשלנות רפואית. אתר "רשלנות רפואית" מציג מידע עדכני הכולל מאמרים, מדריכים, דוגמאות וכדומה... 

רשלנות רפואית בלידה - אחריות אישית של הרופא

האם יש להטיל אחריות אישית על רופא בעקבות רשלנות רפואית במהלך הלידה? האם יש להטיל את האחריות כולה על בית החולים? היכן מתחילה ונגמרת האחריות בנושא רשלנות רפואית? קראו עוד... 

האם אי ציון משקל עובר בגיליון לידה הוא רשלנות רפואית?

העדר רשומה רפואית במהלך ניהול לידה והעברת נטל ההוכחה בתביעה שעניינה רשלנות רפואית במהלך לידה. אירוע פרע כתפיים שהביא לשיתוק בידו של התינוק... 

רשלנות רפואית בטיפול על ידי מתמחה - לידה תוך מתן פטוצין

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם חייבת להיות נוכחות של רופא מומחה בלידה לאחר הריון בסיכון?

השאלה באילו נסיבות קמה חובה, מכוח עוולת הרשלנות, לבצע הליך רפואי באמצעות רופא מומחה איננה פשוטה. האם לאחר הריון בסיכון חייב רופא מומחה להיות נוכח בחדר הלידה?. 

האם רשלנות בלידה בשערי צדק בגין אי מתן טיפול אנטיביוטי בזמן?

האם רשלנות בלידה הביאה ללידה של ילדה הסובלת משיתוק מוחין ואפילפסיה? האם הרופאים היו צריכים להעניק ליולדת טיפול אנטיביוטי או טיפול בסטרואידים? 

פיצוי לניזוק משני בעקבות רשלנות רפואית בלידה

מהו ניזוק משני? האם גם הורים אשר ילדם נפגע בגין רשלנות בלידה זכאים לפיצויים בגין כאב וסבל וראש נזק לא ממוני? 

האם רשלנות בלידה בגין אי אבחון סיכוי לאירוע פרע כתפיים?

האם הרופאים התרשלו כלפי התובע והוריו בגין אי אבחון סיכוי לאירוע פרע כתפיים במהלך הלידה? 

רשלנות רפואית בגין פטירת ארבעה פגים לאחר לידה - בית החולים מקאסד

יולדת הגיע לאשפוז במהלך הריון בבית החולים מקאסד. בשלב מסוים היא נמצאה בלידה פעילה וילדה ארבעה פגים. האם רשלנות רפואית בבית החולים גרמה לפטירתם של התינוקות לאחר זמן קצר? 

פיצוי בגין טיפול פרטי לאחר רשלנות בניתוח קיסרי

הורים מטפלים במסירות בבתם הנמצאת במצב צמח בגין רשלנות בניתוח קיסרי. האם הם זכאים לפיצויים מהמדינה מכוח החוק לתיקון דיני נזיקין אזרחיים... 

אישה נותרה במצב סיעודי לאחר לידה בניתוח קיסרי, האם רשלנות?

תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה לאחר ניתוח קיסרי הוגשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב... 

האם רשלנות רפואית בלידה בגין לידת וואקום במקום ניתוח קיסרי?

לידת וואקום במקום לידה במהלך ניתוח קיסרי? האם מדובר ברשלנות רפואית בלידה? 

לידת תאומים כאשר אחד התאומים סובל מפיגור שכלי - האם רשלנות בלידה?

בית המשפט העליון דחה תביעה בגין רשלנות רפואית בלידת תאומים למרות שאחד התאומים נולד כאשר הוא סובל משיתוק מוחין... 

רשלנות בלידה או מום מולד - שיתוק מוחין ללא הסבר רפואי

האם בית המשפט יקבל תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה, וזאת משום שהתובעים הוכיחו רשלנות מסוימת ולא נמצאה סיבה רפואית ברורה לשיתוק מוחין ממנו סובל התובע? 

רשלנות בלידה - פיצויי בגין החלפת תינוקות לאחר הלידה

בית המשפט המחוזי פסק כי כל אחד מהתובעים יקבל פיצויים בסך חצי מיליון שקלים, וזאת בגין החלפת תינוקות לאחר הלידה שהתגלתה כאשר מלאו לילדים 22...