www.rashlanut-refuit.org

האם רשלנות בלידה בגין אי אבחון סיכוי לאירוע פרע כתפיים?

האם רשלנות בלידה בגין אי אבחון סיכוי לאירוע פרע כתפיים?

ע"א 6992/09


במאי 1986 הגיעה אישה לבית החולים הדסה עין כרם בירושלים לאחר ירידת מים. האישה, אשר ביקשה ללדת את בנה השני, הגיעה לבית החולים כאשר היא נמצאת בשבוע ה-38 להריונה. עם קבלתה, נבדקה האישה על ידי מיילדת וחוברה למוניטור. הלידה התחילה כלידה רגילה אך בשלב מסוים התפתח בחדר הלידה אירוע של פרע כתפיים. לבסוף, הילד חולץ מבטן אימו על ידי המיילדות. יודגש כי צוות המיילדות ניסה לקרוא לרופא מומחה עם התפתחות אירוע פרע הכתפיים.


לאחר הלידה, הילד אובחן כסובל מתסמונת פרע כתפיים, תסמונת ERB. יצוין כי השיתוק נרפא עם השנים וכיום הילד איננו סובל מתסמונת זו. התביעה הוגשה אפוא בגין הנזק הנוירולוגי הקשה אשר נגרם לקטין, אם בשל מום מולד ואם בשל מהלך לידתו. המערער ובני משפחתו טענו כי נזק זה בא לידי ביטוי בהתקפי אפילפסיה, פיגור שכלי, פיגור מוטורי, ופגיעה קשה בראיה.


בית המשפט המחוזי בחן את המקרה וקבע כי היות והתיעוד הרפואי בעניינו של התובע היה לוקה בחסר, אזי יש להפוך את נטל הראיה. דהיינו, הוטל על הרופאים להוכיח שלא מדובר ברשלנות. הרופאים השכילו להרים את הנטל האמור והתביעה נדחתה.


בית המשפט: "לא מדובר ברשלנות בלידה"


בפסק הדין נקבע כי אין עסקינן ברשלנות בלידה. ראשית, נדחתה טענת התובעים בנוגע לחובה כי כל יולדת המגיעה לבית החולים תיבדק על ידי רופא. בפסק הדין נכתב כי בתקופה נשוא התובענה לא הייתה חובה כאמור. כמו כן, בית המשפט דחה גם את הטענה כי הייתה אינדיקציה קודמת לסיכון שיתרחש אירוע פרע כתפיים. מבחינה עובדתית, נקבע כי המיילדות פעלו כשורה וכאשר התברר שנוצר מצב של פרע כתפיים רצה אחת מהן לקרוא לרופא מומחה. עם זאת, בית המשפט קיבל את טענות בית החולים כסבירות לכך ששני הרופאים שהיו במחלקה היו עסוקים בניתוח קיסרי עם יולדת אחרת.

 

עוד מאמרים בנושא:
פרע כתפיים, מתי תוגש תביעת רשלנות רפואית?


התובעים טענו עוד כי המיילדות לא ביצעו אפיזיוטומיה (חיתוך בין הנקבים) אשר הייתה יכולה לסייע ליציאת העובר. נקבע כי בנסיבות המקרה, פעולה זו לא הייתה אפקטיבית בין כה וכה. טענה נוספת אשר הוצגה על ידי התובעים הייתה כי המיילדות לחצו על בטנה של האישה וראשו של היילוד נמשך בחוזקה. גם טענות אלה לא התקבלו. לסיכום, ואולי חשוב מכל, גם מומחה מטעם התובעים הודה כי הנזקים אשר נגרמו לתובע לא נגרמו לו במהלך הלידה כי אם במהלך ההריון. דהיינו, מדובר בפגם מולד אשר נוצר ללא קשר ללידה. בני המשפחה לא השלימו עם פסק הדין והגישו ערעור עליו לבית המשפט העליון. לדאבונם, בית המשפט העליון דחה את הערעור וקבע כי יש לאשר את פסק דינו של בית משפט קמא.


האם הרופאים היו צריכים לאבחן אירוע פרע כתפיים?


אחת מטענותיהם של התובעים הייתה כי הרופאים היו צריכים לאבחן מראש שקיים סיכון לאירוע פרע כתפיים. אכן, קבע בית המשפט, הלידה במקרה דנן הייתה לידה קשה. כמו כן, התפתח בלידה אירוע "פרע כתפיים" אשר הוגדר לא אחת כ"סיוטו של כל מיילד".

 

עם זאת, בית המשפט העליון בחן את הראיות וחוות הדעת הרפואיות וקבע כי לא היה ניתן לצפות את האירוע הנ"ל. דהיינו, לא היה ממש בטענותיהם של בני המשפחה לכך שהרופאים היו צריכים מלכתחילה ליילד את האישה בניתוח קיסרי. "בגיליון הקבלה של המערערת נרשם כי היא דיווחה על הריון ולידה תקינים, משקל התינוק בלידה הראשונה של האישה היה 3.6 ק"ג, מהלך ההריון נשוא התובענה היה תקין, במהלך ההריון האישה עברה בדיקות אולטרה-סאונד שלוש פעמים ותוצאותיהן היו תקינות. כמו כן, היא עברה בדיקת אולטרה-סאונד גם בבית החולים (אשר נמצאה תקינה). מכאן, שלא הייתה כל עדות לחשד אפשרי כי המדובר בעובר גדול במיוחד. ואכן, המערער נולד במשקל 3.9 ק"ג בלבד".
 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן
שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

הידבקות לאחר לידה וזיהום, רשלנות רפואית - המערערת נולדה בשנת 1957 בבית החולים אלישע. כעבור שישה ימים הוחזרה לביתה. מספר ימים לאחר מכן נתגלתה אצלה תופעה של הקאות ואיבוד נוזלים.  

התובע נולד בשנת 1982 ובשנת חייו הראשונה קיבל שלוש מתוך ארבע מנות של חיסון נגד פוליו, חרף כך חלה המערער בפוליו... 

פסק דין בעניין רשלנות רפואית בגין אי הפסקת הריון בשל חשש לפגות... 

לאחר הריון בסיכון גבוה וטיפולי פוריות, הרופא אשר התרשל בקריאת בדיקת מוניטור ושחרר את האם ההרה לביתה מבלי שהבין את הסיכון לעובר וכתוצאה מכך התינוקת נולדה עם פגיעה מוחית קשה ופגיעה רב מערכתית 

האם הופרה חובת הזהירות המוטלת על רופא שיניים סביר במסגרת מתן זריקת אלחוש למטופל? 

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

חישוב פיצויים בעקבות רשלנות רפואית. אתר "רשלנות רפואית" מציג מידע עדכני הכולל מאמרים, מדריכים, דוגמאות וכדומה... 

האם יש להטיל אחריות אישית על רופא בעקבות רשלנות רפואית במהלך הלידה? האם יש להטיל את האחריות כולה על בית החולים? היכן מתחילה ונגמרת האחריות בנושא רשלנות רפואית? קראו עוד... 

העדר רשומה רפואית במהלך ניהול לידה והעברת נטל ההוכחה בתביעה שעניינה רשלנות רפואית במהלך לידה. אירוע פרע כתפיים שהביא לשיתוק בידו של התינוק... 

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

השאלה באילו נסיבות קמה חובה, מכוח עוולת הרשלנות, לבצע הליך רפואי באמצעות רופא מומחה איננה פשוטה. האם לאחר הריון בסיכון חייב רופא מומחה להיות נוכח בחדר הלידה?. 

רופאים כרתו רחם של יולדת במהלך ניתוח קיסרי שבוצע בהליך חירום. האם מדובר ברשלנות רפואית בלידה? 

האם רשלנות בלידה הביאה ללידה של ילדה הסובלת משיתוק מוחין ואפילפסיה? האם הרופאים היו צריכים להעניק ליולדת טיפול אנטיביוטי או טיפול בסטרואידים? 

מהו ניזוק משני? האם גם הורים אשר ילדם נפגע בגין רשלנות בלידה זכאים לפיצויים בגין כאב וסבל וראש נזק לא ממוני? 

האם הרופאים התרשלו כלפי התובע והוריו בגין אי אבחון סיכוי לאירוע פרע כתפיים במהלך הלידה? 

יולדת הגיע לאשפוז במהלך הריון בבית החולים מקאסד. בשלב מסוים היא נמצאה בלידה פעילה וילדה ארבעה פגים. האם רשלנות רפואית בבית החולים גרמה לפטירתם של התינוקות לאחר זמן קצר? 

הורים מטפלים במסירות בבתם הנמצאת במצב צמח בגין רשלנות בניתוח קיסרי. האם הם זכאים לפיצויים מהמדינה מכוח החוק לתיקון דיני נזיקין אזרחיים... 

תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה לאחר ניתוח קיסרי הוגשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב... 

לידת וואקום במקום לידה במהלך ניתוח קיסרי? האם מדובר ברשלנות רפואית בלידה? 

בית המשפט העליון דחה תביעה בגין רשלנות רפואית בלידת תאומים למרות שאחד התאומים נולד כאשר הוא סובל משיתוק מוחין... 

האם בית המשפט יקבל תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה, וזאת משום שהתובעים הוכיחו רשלנות מסוימת ולא נמצאה סיבה רפואית ברורה לשיתוק מוחין ממנו סובל התובע?