www.rashlanut-refuit.org

פסק דין - אירוע פרע כתפיים שנגרם לעובר בעת לידתו וגרם לנזק נוירולוגי

פסק דין - אירוע פרע כתפיים שנגרם לעובר בעת לידתו וגרם לנזק נוירולוגי

תביעה בעילת רשלנות רפואית בלידה, בה טוענים התובעים כי עקב רשלנות הנתבעת במעקב אחר מצבה של גב’ לזר מעת קבלתה לחדר הלידה ורשלנות הצוות הרפואי בחיזוי אירוע פרע הכתפיים ובטיפול בו, סובל התובע 1 מנזקים קשים.

 

לטענת התובעים, עלה בידם להוכיח כי הצוות הרפואי של הנתבעת לא ביצע את הבדיקות הנדרשות עם קבלת התובעת לבית החולים, לא ביצע מעקב ראוי אחר מצבו של העובר, ובכך מנעו מהתובעים להוכיח כי התובע היה מצוי במצוקה עוברית טרם לידתו. עוד מוסיפים הם, כי המיילדות והצוות הרפואי כשלו בטיפול באירוע פרע הכתפיים, וכי כתוצאה מרשלנותם נותר התובע עם פיגור שכלי עמוק ושיתוק ע"ש ארבּ.

האם יש לקבל את התביעה?


1. התובעים סומכים את עיקר תביעתם על היעדר רישום מלא, ולפיכך טוענים כי נגרם להם נזק ראייתי ויש להפוך את נטל ההוכחה, ולהטילו על כתפי הנתבעת. לרוב, ההכרה בקיומו של נזק ראייתי באה כתוצאה מחסרים ברישומים הרפואיים ומהיעדרם או מאי ניהול תקין שלהם.

 

בית משפט זה חזר ועמד לא פעם על חשיבות קיומן של רשומות רפואיות תקינות ומלאות. רישומים אלה חשיבותם רבה, ולו מן הטעם שיש בהם כדי להוות אל נכון ראיה אוטנטית ובעלת משקל באשר לאירועים שקרו ולהתפתחויות שהתרחשו במועד כלשהו בעבר.


2. יש לקבל את הטענה של הנתבעת כי לא היה נהוג לרשום את התוצאות התקינות, אלא רק במידה וישנה אבחנה לקויה היא נרשמה. במקרה דנן, אי רישום גודלו המשוערך של התובע אינו עולה לכדי העדר רישום המקים זכות להעברת הנטל, היות שמשקלו היה בתחום התקין.

 

כך גם הבדיקות אשר נעשו לתובעת בקבלתה לחדר הלידה. אשר לתיעוד מהלך השלב השני של הלידה, תיעוד זה לקוי. מלבד רישום המציין את קיומו של אירוע פרע הכתפיים לא תועדו הפעולות אשר נעשו לצורך הטיפול באירוע, לא צויינו הקריאות לרופאים הכוננים ואי הגעתם, וכן לא צויין באיזה שלב הגיע רופא הילדים ומהם פרטי הטיפול אשר ניתן לתובע 1 על ידי הרופא.

 

יש לקבוע כי היעדר תיעוד מהותי בעניין הטיפול באירוע פרע הכתפיים, מעביר את נטל ההוכחה בכללותו – נטל הבאת הראיות ונטל השכנוע, אל כתפי הנתבעת.


3. התובעים טוענים כי על אף הידע הרפואי המקובל ביום הלידה והוראות משרד הבריאות באותן שנים, לא ביצע הצוות הרפואי בבית החולים את הבדיקות והמעקבים הנדרשים ובכך התרשל בטיפולו בגב’ לזר ומחדלים אלו הם אשר גרמו לנזקיו של התובע.

 

מעיון בטופס זה עולה כי מרבית הפרמטרים מולאו וכי נעשתה לתובעת בדיקה קלינית ומיילדותית בעת קבלתה. הרי לא ניתן לטעון כי לא נעשו לה בדיקות אלו כאשר מצויינות תוצאות בדיקות חום גופה, דופק ולחץ דם, וכן מצב הפתיחה וצוואר הרחם. הוכח מהמסמכים הרפואיים ומהעדויות, שהצוות הרפואי פעל באופן ראוי ומקובל עד לשלב אירוע פרע הכתפיים.


האם ניתן וצריך היה לצפות את אירוע פרע הכתפיים?

4. אירוע של כליאת כתפיים – פרע כתפיים, הינו מקרה בו ראשו של היילוד כבר יוצא, אולם כתפיו נשארות תקועות מעל עצמות האגן של האם.


5. המיילדות פעלו כראוי ועל פי סדר הפעולות המקובל בטיפולן באירוע פרע הכתפיים. לאור כך, אף אם נגרם לתובע נזק הנובע במישרין מאירוע פרע הכתפיים ומאופן חילוצו, הרי שאין הוא נובע מרשלנות הצוות הרפואי המיילדותי ולא הופרה במקרה דנן חובת הזהירות הקונקרטית בה חב בית החולים כלפי התובעים, ודין טענת הרשלנות להידחות.


6. התובעים לא הרימו את הנטל להוכיח את תביעתם ביחס לנכותו הנוירולוגית של התובע – הפיגור השכלי והמחלה האפילפטית. למעלה מכך, הנתבעת הרימה את הנטל, אשר כלל לא היה מוטל לפתחה, כי הגורם לסבלו של התובע הינו הפגם המבני המוחי, ממנו הוא סובל.


לסיכום,

 

הנתבעת לא התרשלה בביצוע תפקידה, וכי הן ההכנות ללידה והן טיפול הצוות הרפואי בתובעת 2 במהלך כל שלבי הלידה בוצעו כראוי. הנתבעת הוכיחה כי אין כל קשר סיבתי בין נזקיו הנוירולוגיים של התובע לבין אירוע פרע הכתפיים. לפיכך, יש לדחות את התביעה


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

רשלנות רפואית שגרמה להידבקות בדלקת מעיים

הידבקות לאחר לידה וזיהום, רשלנות רפואית - המערערת נולדה בשנת 1957 בבית החולים אלישע. כעבור שישה ימים הוחזרה לביתה. מספר ימים לאחר מכן נתגלתה אצלה תופעה של הקאות ואיבוד נוזלים.  

פסק דין - רשלנות רפואית במתן חיסון פוליו, האם סיבה להתפתחות המחלה?

התובע נולד בשנת 1982 ובשנת חייו הראשונה קיבל שלוש מתוך ארבע מנות של חיסון נגד פוליו, חרף כך חלה המערער בפוליו... 

רשלנות רפואית בעקבות אי הפסקת הריון וגרימת פגות

פסק דין בעניין רשלנות רפואית בגין אי הפסקת הריון בשל חשש לפגות... 

פיצויים בגין פענוח שגוי של בדיקת מוניטור במהלך הריון

לאחר הריון בסיכון גבוה וטיפולי פוריות, הרופא אשר התרשל בקריאת בדיקת מוניטור ושחרר את האם ההרה לביתה מבלי שהבין את הסיכון לעובר וכתוצאה מכך התינוקת נולדה עם פגיעה מוחית קשה ופגיעה רב מערכתית 

רשלנות רפואית בזריקת אלחוש אצל רופא שיניים - חובת הזהירות

האם הופרה חובת הזהירות המוטלת על רופא שיניים סביר במסגרת מתן זריקת אלחוש למטופל? 

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

חישוב פיצויים בעקבות רשלנות רפואית. אתר "רשלנות רפואית" מציג מידע עדכני הכולל מאמרים, מדריכים, דוגמאות וכדומה... 

רשלנות רפואית בלידה - אחריות אישית של הרופא

האם יש להטיל אחריות אישית על רופא בעקבות רשלנות רפואית במהלך הלידה? האם יש להטיל את האחריות כולה על בית החולים? היכן מתחילה ונגמרת האחריות בנושא רשלנות רפואית? קראו עוד... 

האם אי ציון משקל עובר בגיליון לידה הוא רשלנות רפואית?

העדר רשומה רפואית במהלך ניהול לידה והעברת נטל ההוכחה בתביעה שעניינה רשלנות רפואית במהלך לידה. אירוע פרע כתפיים שהביא לשיתוק בידו של התינוק... 

רשלנות רפואית בטיפול על ידי מתמחה - לידה תוך מתן פטוצין

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם חייבת להיות נוכחות של רופא מומחה בלידה לאחר הריון בסיכון?

השאלה באילו נסיבות קמה חובה, מכוח עוולת הרשלנות, לבצע הליך רפואי באמצעות רופא מומחה איננה פשוטה. האם לאחר הריון בסיכון חייב רופא מומחה להיות נוכח בחדר הלידה?. 

האם רשלנות רפואית בניתוח קיסרי בגין כריתת רחם?

רופאים כרתו רחם של יולדת במהלך ניתוח קיסרי שבוצע בהליך חירום. האם מדובר ברשלנות רפואית בלידה? 

האם רשלנות בלידה בשערי צדק בגין אי מתן טיפול אנטיביוטי בזמן?

האם רשלנות בלידה הביאה ללידה של ילדה הסובלת משיתוק מוחין ואפילפסיה? האם הרופאים היו צריכים להעניק ליולדת טיפול אנטיביוטי או טיפול בסטרואידים? 

פיצוי לניזוק משני בעקבות רשלנות רפואית בלידה

מהו ניזוק משני? האם גם הורים אשר ילדם נפגע בגין רשלנות בלידה זכאים לפיצויים בגין כאב וסבל וראש נזק לא ממוני? 

האם רשלנות בלידה בגין אי אבחון סיכוי לאירוע פרע כתפיים?

האם הרופאים התרשלו כלפי התובע והוריו בגין אי אבחון סיכוי לאירוע פרע כתפיים במהלך הלידה? 

רשלנות רפואית בגין פטירת ארבעה פגים לאחר לידה - בית החולים מקאסד

יולדת הגיע לאשפוז במהלך הריון בבית החולים מקאסד. בשלב מסוים היא נמצאה בלידה פעילה וילדה ארבעה פגים. האם רשלנות רפואית בבית החולים גרמה לפטירתם של התינוקות לאחר זמן קצר? 

פיצוי בגין טיפול פרטי לאחר רשלנות בניתוח קיסרי

הורים מטפלים במסירות בבתם הנמצאת במצב צמח בגין רשלנות בניתוח קיסרי. האם הם זכאים לפיצויים מהמדינה מכוח החוק לתיקון דיני נזיקין אזרחיים... 

אישה נותרה במצב סיעודי לאחר לידה בניתוח קיסרי, האם רשלנות?

תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה לאחר ניתוח קיסרי הוגשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב... 

האם רשלנות רפואית בלידה בגין לידת וואקום במקום ניתוח קיסרי?

לידת וואקום במקום לידה במהלך ניתוח קיסרי? האם מדובר ברשלנות רפואית בלידה? 

לידת תאומים כאשר אחד התאומים סובל מפיגור שכלי - האם רשלנות בלידה?

בית המשפט העליון דחה תביעה בגין רשלנות רפואית בלידת תאומים למרות שאחד התאומים נולד כאשר הוא סובל משיתוק מוחין... 

רשלנות בלידה או מום מולד - שיתוק מוחין ללא הסבר רפואי

האם בית המשפט יקבל תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה, וזאת משום שהתובעים הוכיחו רשלנות מסוימת ולא נמצאה סיבה רפואית ברורה לשיתוק מוחין ממנו סובל התובע?