www.rashlanut-refuit.org

פסק דין בעניין רשלנות רפואית באבחון מחלת הסרטן - אובדן סיכויי החלמה

פסק דין בעניין רשלנות רפואית באבחון מחלת הסרטן - אובדן סיכויי החלמה

התובעים טוענים כי בשל רשלנות רפואית באבחון סרטן, של רופאי קופת חולים מאוחדת קטנו סיכויי החלמתה או נתקצרו חייה של המטופלת. לטענת קופת החולים, אופייה האלים של המחלה במקרה זה, הוא שהכתיב את סופה ולא עיכוב באבחון, ככל שהיה כזה.

האם יש לקבל את התביעה?


1. על מנת לבסס חבות בעוולת רשלנות, יש להוכיח קיומם של שלושה יסודות: חובת הזהירות, הפרתה של חובה זו על ידי התרשלות (מעשה או מחדל שאדם סביר לא היה עושה באותן נסיבות) וגרם נזק. גרם הנזק כולל בחובו שני יסודות: קיומו של נזק וכן קיומו של קשר סיבתי בין הרשלנות לנזק. יש להוכיח קיומו של קשר סיבתי עובדתי ולאחריו, במצטבר, קשר סיבתי משפטי, בין הרשלנות לבין הנזק. קשר סיבתי עובדתי מתקיים כאשר הנזק לא היה מתרחש באותה עת ובאותה צורה לולא ההתנהגות. וקשר סיבתי משפטי מתקיים, כאשר הנזק היה תוצאה צפויה של ההתרשלות.


2. במקרה שלפנינו, אין מחלוקת באשר לקיומה של חובת זהירות מושגית המתקיימת בין רופא לבין מטופל. רופא אינו יוצא ידי חובתו בקבלת החלטה ההולמת את הממצאים הגלויים שבפניו, אלא עליו לחקור ולברר גם אחר ממצאים נוספים הנדרשים לצורך קבלת ההחלטה, וכל זאת בשקידה ובמאמץ סביר. קבלת החלטה על סמך נתונים חסרים, שהיה ניתן וצריך לקבלם, עלולה להיות החלטה בלתי הולמת המבססת את התרשלותו.


3. בנסיבות העניין, אין גם מקום לקבוע רשלנות תורמת של המנוחה. המנוחה לא הזניחה את הטיפול בגוש אלא חזרה והתלוננה בעניין זה. התובעים עמדו בנטל ההוכחה המוטל עליהם להוכיח כי קופת החולים הפרה את חובת הזהירות הקונקרטית אשר כתוצאה ממנה נגרם עיכוב של 5 חודשים באבחון המחלה.


4. לדעת כל המומחים יש רמות שונות של סרטן, הנבדלות בתוחלת החיים שלהם. השאלה היא על בסיס מה נערכת ההבחנה. האחד מבחין בין הרמות באמצעות ה- "STAGES" האחר באמצעות "מאפיינים ביולוגיים" והשלישי באמצעות "STAGES בליווי מאפיינים ביולוגיים".


5. במקרה שלפנינו, קיימים נתונים לגבי גודל הגידול במרץ וביולי 2004 לעומת גודלו באוגוסט 2004. המומחים מסכימים כי לגודל הגידול ישנה השפעה על קביעת רמת הסרטן. אף אם נקבל את הטענה כי מאפייניו הביולוגיים של הגידול הם שחורצים את גורלו, נתון כי פרמטר אחד מבין הפרמטרים הקובעים את מאפייניו, השתנה בתקופה שממרץ 2004 ועד למועד גילוי המחלה באוגוסט. משנתון זה השתנה, הוכיחה התביעה, כי מאפייני הגידול השתנו וממילא גם סיכויי החיות של המנוחה.

 

אובדן סיכויי ההחלמה, כיצד מחשבים?


6. הנתון הראשון, המנוחה הייתה במרץ 2004 בשלב 2, אז עמדו סיכוייה לחיות 10 שנים על 80%. לעומת זאת, עד לאוגוסט 2004 פחתו סיכוייה ועמדו על 50%, כאשר במשך הזמן לאור הידרדרות מצבה הרפואי כמעט ירדו הסיכויים ועמדו על 20%. הנתון השני, המנוחה נפטרה כ- 3 שנים לאחר שאובחנה מחלתה.

 אם כן, במקרה זה, קיימת עמימות סיבתית בשאלה האם קופת החולים היא זו שגרמה למוות, שהרי גם קודם להתרשלות היה סיכוי לתמותה בשל המחלה שהייתה כבר קיימת לפני ההתרשלות, אם כי הסיכוי היה נמוך יותר. מקרה זה הוגדר בפסיקה כ-"אובדן סיכויי החלמה". במקרה שלפנינו, היות ואין מחלוקת כי במרץ 2004 המנוחה כבר הייתה חולה בסרטן, והטענה היא רק כי בשל רשלנותה של קופת החולים אבדו סיכוייה להחלים, יש לחשב חלקה של קופת החולים בנזק על-פי סיכוי סטטיסטי שהנזק נגרם בשל רשלנותה.


7. יש לחשב חלקה של קופת החולים באובדן סיכויי ההחלמה של המנוח באופן הבא: ללא ההתרשלות עמדו סיכויי ההחלמה של המנוחה על 80% וסיכוייה לתמותה על 20%, בשל ההתרשלות פחתו סיכויי החלמתה של המנוחה ל- 50% ועלו סיכויי לתמותה ב- 30% ועמדו אף הם על 50%. משנתון כי המנוחה נפטרה, עולה השאלה מה הסיכוי כי מותה נגרם בשל רשלנותה של קופת החולים. מהנתונים לעיל עולה, כי קיים סיכוי סטטיסטי של 60% כי מותה של המנוחה נגרם בשל רשלנותה של קופת החולים.


8. הלכה פסוקה היא, כי מקום בו מדובר בתביעת עיזבון של ניזוק שיש לו תלויים, כבענייננו, הרי שבהעדר נסיבות מיוחדות, יש לשום את הפיצוי לפי שיטת הידות. במסגרת תביעת העיזבון יש להביא בחשבון גם ידת חסכון, המתווספת לידות בני המשפחה ולידת משק הבית. הפיצוי הינו בגובה הכנסת המנוחה בניכוי ידת הקיום של המנוחה – הסכום שהיה דרוש לה למחייתה.


לסיכום,

 

קיים סיכוי סטטיסטי של 60% כי מותה של המנוחה נגרם בשל רשלנותה של קופת החולים


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פסק דין בעניין אי אבחון סרטן השד ואי מניעת התפשטות המחלה - רשלנות רפואית

התובעת סובלת ממחלת סרטן השד, זאת משום שקופת החולים ובית החולים לא השכילו לאבחן את הסרטן במועד. אי לכך, התפשטה המחלה בגופה של התובעת... 

פסק דין בגין רשלנות רפואית באבחון סרטן השד - איחור בביצוע ממוגרפיה

התובעת טוענת כי איחור בביצוע ממוגרפיה גרם לאבחון מאוחר של סרטן השד. אי לכך, תובעת היא פיצויים בגין רשלנות רפואית... 

פסק דין בעניין אי ביצוע בדיקת קולונסקופה - רשלנות באבחון סרטן המעי הגס

המנוחה לא הופנתה על ידי הרופאים לביצוע בדיקת קולונסקופיה ועל כן לא אובחן סרטן המעי הגס ממנו סבלה. האם מדובר ברשלנות רפואית? 

רשלנות בניתוח הסרת גידול שפיר בראש

לתובע, נער צעיר, התגלה גידול שפיר בראשו. בסמוך לאחר גילויו, הוסר רובו של הגידול בהליך ניתוחי, אולם לתובע נגרמו בעטיו של הגידול ושל הניתוח נזקים רבים. 

אבחון מקרה פסיכיאטרי במקום סרטן - פיצויים בגין רשלנות רפואית

התובעת נבדקה על-ידי רופא כאשר היתה חולה בסרטן. הרופא טעה באבחנה בסוברו כי מדבר במקרה פסיכיאטרי ועל יסוד אבחנתו נשלחה התובעת לביתה ללא טיפול במחלתה.  

פיצויים בגין איחור באבחון סרטן השד - כריתת שד ללא צורך

התובעת סובלת ממחלת הסרטן. לטענתה, הרופאה שטיפלה בה במסגרת עבודתה בקופ"ח הכללית התרשלה בגילוי סרטן השד, וכתוצאה מכך הטיפול המאוחר - לרבות כריתת השד. 

פיצויים בשל רשלנות רפואית - באי ביצוע בדיקת ממוגרפיה - סירוב לבדיקה

התובעת פנתה באוקטובר 1994, בגיל 34, לרופא המשפחה שלה, בבקשה שיפנה אותה לבדיקת ממוגרפיה של השד. הרופא סרב לבקשתה. לאחר מספר פניות נוספות לרופא נבדקה התובעת והתגלה אצל התובעת סרטן שד גרורתי 

פיצוי בגין רשלנות רפואית בטיפול בסרטן שגרמה לדלקת קרום המוח

התובע חש בהפרעה בראיה בעינו השמאלית. הוא הופנה לבדיקות, ונערכה לו בדיקה בתהודה מגנטית – MRI, אשר ממצאיה העידו על גידול בבלוטת יותרת המוח שפגע בעצב הראיה השמאלי. התובע עבר ניתוח להסרת הגידול. לטענתו הרופאים התרשלו כלפיו בביצוע הניתוח הראשון ובמעקב אחר דליפת נוזל ה-CSF לאחר הניתוח הראשון ולאחר הניתוח השני. רשלנות זו גרמה לכך שהוא לקה פעמיים בדלקת קרום המוח ונותר עם פגיעות נוירולוגיות ופסיכיאטריות קשות בגינן הוא תובע פיצוי מהנתבעים.  

פיצויים בשל רשלנות רפואית בטיפול בסרטן צוואר הרחם

המנוחה עברה טיפולים קרינתיים וכימוטרפיים שלא הועילו. המחלה התפשטה במהירות לאיברים הפנימיים בבטנה. בחודש דצמבר 1995 הגידול הסרטני גרם לחסימת הפרשת השתן מהכליות 

פיצויים בגין אבחון רשלני ומאוחר של סרטן המעי הגס שגרם למות המטופלת

המנוחה שהיא ילידת שנת 1972, נפטרה ביום 7.10.03 ממחלת הסרטן במעי הגס. התובעים טוענים כי הנתבעים אחרו באיבחון המחלה, בשל טיפול בלתי סביר במנוחה. 

רשלנות רפואית באבחון גידול בראש פעוט - בית החולים שניידר

בית המשפט קבע כי רופאים בבית החולים שניידר לא התייחסו כנדרש לבדיקות שנערכו לפעוט ואי לכך לא אבחנו גידול בראש הילד... 

רשלנות באבחון גידול בראש - פיצויים גם בגין פגיעה בתפקוד מיני

רופאי קופת חולים כללית התרשלו באבחון גידול בראשו של התובע. האם יזכה התובע לפיצויים והאם יש לפסוק עבורו פיצויים גם בגין הפגיעה בתפקודו המיני? 

אובדן סיכויי החלמה בגין רשלנות רפואית בסרטן - חישוב שיעור אחריות

בית המשפט העליון קיבל ערעור של מכבי שירותי בריאותי ורופאה מטעמה והפחית את שיעור אחריותן של האחרונות בנוגע לאי אבחון סרטן בעקבות רשלנות רפואית ממנה נפטרה מנוחה. בהתבסס על חוות דעת רפואית אשר הוצגה בפני בית המשפט, הוסכם בין הצדדים כי לפני הרשלנות הרפואית המדוברת... 

ביטול פסק דין של בית המשפט המחוזי - לא הייתה רשלנות בסרטן

האם רופאי הדסה עין כרם התרשלו כלפי התובע באבחון גידול סרטני בראשו, או שמא ערעור הרופאים יתקבל בבית המשפט העליון... 

האם רשלנות בסרטן בגין העדר מעקב לאחר הסרת גידול ממאיר?

בני משפחתה של אישה אשר נפטרה מסרטן טענו כי מדובר ברשלנות רפואית וזאת משום שהרופאים לא דאגו למעקב ראוי אחר המנוחה... 

איחור באבחון סרטן בתעלת השמע - האם רשלנות רפואית?

בית המשפט קבע כי תלונותיו של התובע הצדיקו ביצוע בירור נוירולוגי מעמיק יותר מהבירור אשר נעשה בפועל. אי לכך, מדובר ברשלנות רפואית מצד הרופאים הנתבעים... 

סרטן לאחר הקרנות נגד גזזת בילדות - האם רשלנות רפואית של המדינה?

האם רשלנות רפואית של המדינה התבטאה בכך שלא נמסרו לתובעת פרטים בדבר הסיכון לחלות בסרטן בעקבות הקרנות שעברה בילדותה נגד גזזת? 

חובת נוכחות רופא פרטי להיות בחדר הלידה ולבצע את הלידה

האם מעקב הריון פרטי אשר לא הסתיים בביצוע הלידה על ידי הרופא הפרטי מהווה הפרה של חובת האחריות כלפי המטופלת? 

אי אבחון גידול סרטני לאחר לידה על ידי גניקולוג ורופא מרדים - האם רשלנות?

האם רופאי בית החולים התרשלו כלפי המנוחה בכך שלא אבחון את מחלת סרטן הריאות ממנה סבלה לאחר צילום רנטגן אקראי שבוצע בעקבות דימום ומצוקה רפואית בתום לידה?  

איחור רשלני באבחון גידול בגזע המוח

התובעת טענה כי רופאת המשפחה ורופאי קופת חולים התרשלו בכך שהתעלמו מתלונותיה לאורך שנים, תוך שהם אינם עורכים את הבדיקות והבירורים הנדרשים...