www.rashlanut-refuit.org

רשלנות רפואית בניתוחי מעיים, כיצד ניתן לקבל פיצויים?

רשלנות רפואית בניתוחי מעיים, כיצד ניתן לקבל פיצויים?

ניתוח במעיים מתבצע במצבים רבים ושונים, כמו עקב חסימת מעיים, כאשר יש להסיר גידול ממאיר במעי הגס, או לצורך הסרת הידבקויות בין מערכת העיכול לבין עצמה וכן בין מערכת העיכול לאיברים פנימיים.

 

רשלנות רפואית בניתוחי מעיים יכולה לבוא לידי ביטוי עקב חריגת המנתח מהסטנדרט הרפואי המקובל, בשל אבחון שגוי של הבעיה שממנה סובל המטופל, אי מתן הסכמה מדעת של המטופל לפני ביצוע הניתוח, רשלנות רפואית בביצוע ההרדמה, אי מעקב לאחר הניתוח ועוד. 

 

במקרה שנגרם נזק חמור למטופל, ניתן להגיש תביעה בעילת רשלנות רפואית לתשלום פיצויים נגד הרופא המנתח ובית החולים או נגד המדינה. יש לבסס את התביעה באמצעות חוות דעת של מומחים רפואיים, והוכחת קשר סיבתי בין הנזק שנגרם למטופל לבין התנהלות לא סבירה של המנתח, לפני ההליך הכירורגי, במהלכו או לאחריו. 


גרימת דלף מהקיבה בניתוח לקיצור קיבה

 

התובע, יליד 1956, סבל מהשמנת יתר ומגיל צעיר עבר ניסיונות כושלים וחוזרים של דיאטות להורדת משקל, עד שהחליט לעבור ניתוח לקיצור קיבה. רופאת המשפחה ניסתה להניא אותו מלבצע את הניתוח והסבירה לו את הקשיים הכרוכים בכך, והשינוי באורח החיים שלאחריו. אולם התובע עמד על בקשתו והיא הפנתה אותו ליועץ כירורגי של המרפאה.

 

התובע החל בבדיקות ההתאמה המיוחדות הנדרשות לניתוח קיצור קיבה שכללו, בין היתר, בדיקות מעבדתיות והערכה פסיכיאטרית. מממצאי הבדיקות עלה כי התובע כשיר לעבור את הניתוח. במהלך הניתוח נבדקו שלמות הקיבה והכיס שנוצר על ידי שלוש בדיקות שלא העלו דלף. הושארה זונדה בקיבה וניתנה הוראה לשטוף אותה במהלך הלילה ולהוציאה למחרת בבוקר. הזונדה הוצאה ובוצעה בדיקת שיקוף, כשהתובע בולע חומר ניגוד רנטגני ונראה מעבר צר ללא דלף.

 

דליפה מהכיס העליון של הקיבה

 

ביום שלמחרת הניתוח עלה חומו של התובע כתוצאה מתמט ריאתי ונמצא שקיימת דליפה ממקום הניתוח, מהכיס העליון של הקיבה. באותו היום נותח התובע שנית ונמצאה קולקציה בחלק העליון של הקיבה מבלי שזוהה בוודאות נקב. בבדיקת הנוזל לא היה עדות לזיהום. בוצע ניקוז הקולקציה באזור הנקב. בחלק העליון של הקיבה הוכנסו 3 נקזים והוחדר צינור הזנה. 

 

לאחר הניתוח הועבר התובע ליחידה לטיפול נמרץ נשימתי, שם שהה 5 ימים. לאחר התייצבות מצבו, הועבר למחלקה כירורגית, וקיבל הזנה דרך צינור ונמשך הטיפול בנקזים. במהלך אשפוזו חל שיפור הדרגתי במצבו. בבדיקות הדמיה שונות הודגם דלף קטן, שפחת באופן הדרגתי. לפני שחרורו בוצעה בליעת גסטרוגרפין שהדגימה שאין דליפה והתובע החל בהזנה נוזלית ודייסתית דרך הפה ושוחרר לביתו. 

 

כחצי שנה לאחר הניתוח, הרגיש התובע כאבים ולחץ בבטן האמצעית, ובחדר מיון בוצעה בדיקת ושט וקיבה עם גסטרוגרפין ו- C.T של הבטן, הצוות הרפואי תרגם את הממצאים לדלף והומלץ על ניתוח נוסף. לאחר יעוץ רפואי נוסף עם מנהל המחלקה, הוחלט לחכות עם הניתוח במידה והתובע יציב קלינית. התובע טופל באנטיביוטיקה ושוחרר לביתו לאחר כשבוע, אך לאחר זמן קצר אושפז מספר פעמים נוספות בשל תלונות דומות. ובהמשך נוקזה מורסה ללא ניתוח בהדרכת C.T. 

 

האם הדלף נוצר כתוצאה מהתרשלות בניתוח? 

 

התובע טען כי לא הביע את הסכמתו מדעת לביצוע הניתוח שכן לא הוסבר לו שאינו עומד בקריטריונים לביצוע ניתוח לקיצור קיבה, וכתוצאה מכך הוא סובל כיום מהפרעות עיכול לרבות הקאות, צרבות, קושי באכילת אוכל מוצק וכן מנזק נפשי. 

 

בית המשפט נדרש להכריע האם ההסכמה של התובע לניתוח הייתה הסכמה מדעת, האם התובע עמד בדרישות הרפואיות והפסיכולוגיות לביצוע הניתוח והאם הייתה התרשלות מצד הצוות הרפואי בביצוע הניתוח, במעקב לאחריו וברישומים על הטיפול הרפואי. בשלב שני נבחן האם קיים קשר סיבתי בין הטיפול הרשלני לנזק שנגרם לתובע. 

 

על בסיס הנתונים שהוצגו בפניו החליט בית המשפט להעדיף את חוות דעתו של מומחה מטעם הנתבעים, שלפיה הדלף לא נוצר כתוצאה מהתרשלות בניתוח על זו של המומחה מטעם התובע שלפיה טכניקת הניתוח הרשלנית יצרה נקב שהביא לדלף.

 

במקרה זה, השתכנע בית המשפט כי העובדה שהרופאים לא רשמו את סירוב התובע להכנסת זונדה אינו עולה בגדר רשלנות רישומית המעבירה את נטל ההוכחה לנתבעים, מכיוון שהרישום על סירוב התובע לקבל זונדה תועד במשך יומיים בפרוטוקול מעקב הצוות הסיעודי. הצוות הרפואי והסיעודי עובד ביחסי שיתוף ואין משקל מיוחד לאי הרישום הפרטני על ידי הרופא דווקא. לפיכך בסופו של דבר התביעה נדחתה. 

 

 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן
שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

התובעת עברה השתלת עצם באזור שיניים 46, 47 הנמצאות בלסת התחתונה הימנית וזאת כהכנה להחדרת שני שתלים באזור זה. 

התובע נולד בבית חולים הדסה בירושלים. במהלך לידתו, שהיתה לידה וגינאלית רגילה, לאחר שלב יציאת הראש, התברר כי חל סיבוך המכונה "היצרות כתפיים" 

בדיקת אולטראסאונד ואבחון רשלני - התובעת הרתה באמצעות הפריית מבחנה. היה זה הריון ראשון לאחר טיפולי פוריות שנמשכו כשלוש שנים. מהלך ההריון היה תקין, והיא נרשמה ללידה במרכז הרפואי "שערי צדק". 

במהלך הטיפול במכון אובחן כי התובע סובל מאיחור משמעותי בהתפתחותו המוטורית, הסימנים שהתגלו במהלך המעקב במכון הצביעו על בעיה בשריריו 

האם סעיף 76 לפקודת הנזיקין חוסם בפני התובע את דרכו להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית לאחר תאונת דרכים? 

האם התקבלה הסכמה מדעת לביצוע הצנתור? האם מדובר ברשלנות רפואית אשר גרמה לשיתוק מוחלט? 

התביעה היא בגין נזקים שנגרמו לתובעים עקב רשלנות רפואית בביצוע ניתוח קשירת חצוצרות. בעקבות כשלון הניתוח נולדה לנתבעים ביתם החמישית. 

האם ניתן להשיג הסכמה מדעת מחולה השוכב על שולחן הניתוחים ונמצא תחת השפעתן של תרופות טשטוש? האם מדובר ברשלנות רפואית? 

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

חישוב פיצויים בעקבות רשלנות רפואית. אתר "רשלנות רפואית" מציג מידע עדכני הכולל מאמרים, מדריכים, דוגמאות וכדומה... 

בעקבות ברית מילה רשלנית, התפתח באיבר מינו של התינוק נמק. האם ניתן להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית נגד מוהל? 

לאחר ניתוח לתיקון עמוד השדרה סבל הנער מסיבוכים נשימתיים, והוריו טענו כי לא הוזהרו מפני סיכוני ההרדמה לכן מדובר ברשלנות. 

תביעה בגין רשלנות רפואית בניתוח לקיבוע שבר בירך של קשישה, עקב החלטה שגויה לבצע שתי פרוצדורות של הוצאת פלטה והשתלת פרק ירך מלאכותי בניתוח אחד.  

התובעת עברה ניתוח לתיקון דליפת שתן בבית חולים הדסה. בעקבות שורה של התרשלויות, התובעת זקוקה לדיאליזה קבועה ואינה שולטת על הסוגרים.  

התובעת טענה כי הניתוח לתיקון פריצת דיסק לא היה דחוף וגרם להתפשטותם של רסיסי דיסק, שבעקבותיו בוצע ניתוח שני.  

ילדה כבת שש, עברה ניתוח להוצאת אבן חצץ שחדרה לאוזנה. בעקבות הניתוח הילדה איבדה את שמיעתה, לכן הוריה הגישו תביעה בגין רשלנות רפואית. 

האם בית החולים יפצה אדם, שעבר שני ניתוחים כושלים, לטיפול ברפלוקס קיבתי ושטי, ונותר עם נכות קבועה במערכת העיכול? 

בעקבות ניתוח שגרתי להוצאת אבנים מכיס המרה, התרחשה דליפה שמקורה לא זוהה 

האם אי ביצוע בדיקת MRI לפני ניתוח עלה כדי רשלנות רפואית? האם בית המשפט יפסוק פיצויים למנותחת? 

האם רופא אורטופד אשר ניתח את הרגל הלא נכונה יושעה מתפקידו? דוגמא לרשלנות בניתוח החלפת ירך... 

האם רשלנות בבית החולים הלל יפה במסגרת טיפול לאחר ניתוח לקיצור קיבה? האם רשלנות הרופאים גרמה לאי אבחון תסמונת ורוניקה?