www.rashlanut-refuit.org

פסק דין - האם הופעת סרטן נוספת מהווה ראיה לרשלנות במעקב לאחר סרטן ראשון?

פסק דין - האם הופעת סרטן נוספת מהווה ראיה לרשלנות במעקב לאחר סרטן ראשון?

תא 89629/00


עובדות המקרה


התובעת, ילידת 25.1.1943, רופאת שיניים במקצועה, עלתה ארצה מברית המועצות, עם בעלה וילדיה. בשנת 1992 חלתה בסרטן השד, ועברה כריתת שד ימין, עם בתירת בית השחי והוצאת בלוטות הלימפה. לאחר הניתוח, המשיכה במעקב במרפאה האונקולוגית בבית חולים "בלינסון", אצל ד"ר פ', הוא הנתבע מס’ 2.

 

במסגרת המעקב הרפואי בוצעו בדיקות סונר וממוגרפיה תדירות. התובעת לא קבלה כל טיפול, כימותרפי, הקרנתי או הורמונלי. בשנת 1994 נמצאו ממצאים המתאימים להמנגיומה באונה הימנית בכבד. לתובעת לא ניתן כל טיפול, פרט להמשך המעקב הרפואי. בשנת 1995 התגלה כי המנוחה סובלת מסרטן המעי הגס, אשר שלח גרורות לכבד. התובעת נותחה, קבלה כמה קורסים של טיפול כימותרפי, אך ללא הטבה במצבה, ולמרבה הצער, ביום 12.4.1997 נפטרה לבית עולמה, ממחלה גרורתית בכבד, שמקורה במעי הגס. האם מדובר ברשלנות רפואית באבחון סרטן?

האם היתה התרשלות?


1. לטענת התובע האנמנזה שנלקחה מן התובעת הייתה לקויה וחסרה. התובעת לא נשאלה על מחלות סרטניות במשפחה, שאילו הייתה נשאלת, הייתה מציינת כי אביה חלה בסרטן המעי הגס, ואזי היה נעשה אחריה מעקב לגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס, וגילויו המוקדם היה יכול להאריך את חייה ולמנוע ממנה סבל מתמשך שהיה מנת חלקה עד שנפטרה. גם טענה זו אין לקבל.


2. רק לאחר שהסתיים שלב הראיות, משהסתבר מחקירתו של ד"ר פ', הנתבע, שהעיד אחרון בתיק, כי בביקורת הראשונה היה נוכח בנה של התובעת, שהינו רופא בעצמו, ובית המשפט עורר תמיהה מדוע לא הובא זה לעדות, שכן מדובר לכאורה, במי שעדותו צריכה להיות זמינה, הוגשה בקשה לזמנו לעדות. עדותו של הבן אנדריי הייתה מהוססת. בתצהירו אמנם טען כי אמו לא נשאלה על מחלות במשפחתה, אך כשעמד על דוכן העדים בבית המשפט, בחקירתו הנגדית, שנערכה זמן קצר יחסית לאחר מכן – לעומת פרק הזמן שחלף מאז אותה בדיקת ביקורת בשנת 1992, לפתע לא זכר כלל אלו שאלות נשאלה אמו על ידי ד"ר פ', וניכר בו כי מתן העדות נכפה עליו. בנוסף, עדותו של עד התביעה המרכזי, בעלה של המנוחה, הוא עדות מפי השמועה, וגם הוא לא צלח את מבחן המהימנות. ניכר היה כי העד כועס מאד, על המקרה הטראגי של פטירת אשתו, אך הכעס הוא שדיבר מגרונו, ולאו דווקא העובדות לאשורן. לעומת עדויות אלו, עשתה על ביהמ"ש עדותו של ד"ר פ' רושם מהימן. עדותו הייתה עקבית וקוהרנטית. ביהמ"ש התרשם מכנותו של ד"ר פ', ממהימנותו ויסודיותו, כפי שבאה לידי ביטוי בתיק הרפואי שניהל. לפיכך, יש לקבוע כי התובעת נשאלה, ויותר מפעם אחת, על מחלות סרטן במשפחתה, ולא ציינה באף אחד מן המקרים את העובדה כי אביה חלה בסרטן המעי הגס ונפטר מגרורות של סרטן זה, שהתפשטו לריאותיו.


3. המעקב שביצע ד"ר פ' היה בהתאם לפרקטיקה הרפואית המקובלת באותה עת, ואף מיטבי מן הפרקטיקה הנוהגת. עוד יש לקבוע כי לא היתה פרקטיקה רפואית מקובלת בשנים בהם בוצע המעקב על ידי ד"ר פלקס, לבצע מעקב אחר גילוי מוקדם של סרטן המעי הגס, ולא הייתה כל התרשלות מצד הנתבעים באי ביצוע מעקב אחר גילוי סרטן המעי הגס אצל התובעת, בשל מחלת סרטן השד.


לסיכום,

 

דין התביעה להדחות. ניתוח העדויות וחוות הדעת הרפואית מוביל למסקנה, כי לא הייתה כל התרשלות מצד רופא התובעת ובית החולים, במעקב שבוצע לתובעת לאחר גילוי סרטן השד.
 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פסק דין בעניין אי אבחון סרטן השד ואי מניעת התפשטות המחלה - רשלנות רפואית

התובעת סובלת ממחלת סרטן השד, זאת משום שקופת החולים ובית החולים לא השכילו לאבחן את הסרטן במועד. אי לכך, התפשטה המחלה בגופה של התובעת... 

פסק דין בגין רשלנות רפואית באבחון סרטן השד - איחור בביצוע ממוגרפיה

התובעת טוענת כי איחור בביצוע ממוגרפיה גרם לאבחון מאוחר של סרטן השד. אי לכך, תובעת היא פיצויים בגין רשלנות רפואית... 

פסק דין בעניין אי ביצוע בדיקת קולונסקופה - רשלנות באבחון סרטן המעי הגס

המנוחה לא הופנתה על ידי הרופאים לביצוע בדיקת קולונסקופיה ועל כן לא אובחן סרטן המעי הגס ממנו סבלה. האם מדובר ברשלנות רפואית? 

רשלנות בניתוח הסרת גידול שפיר בראש

לתובע, נער צעיר, התגלה גידול שפיר בראשו. בסמוך לאחר גילויו, הוסר רובו של הגידול בהליך ניתוחי, אולם לתובע נגרמו בעטיו של הגידול ושל הניתוח נזקים רבים. 

אבחון מקרה פסיכיאטרי במקום סרטן - פיצויים בגין רשלנות רפואית

התובעת נבדקה על-ידי רופא כאשר היתה חולה בסרטן. הרופא טעה באבחנה בסוברו כי מדבר במקרה פסיכיאטרי ועל יסוד אבחנתו נשלחה התובעת לביתה ללא טיפול במחלתה.  

פיצויים בגין איחור באבחון סרטן השד - כריתת שד ללא צורך

התובעת סובלת ממחלת הסרטן. לטענתה, הרופאה שטיפלה בה במסגרת עבודתה בקופ"ח הכללית התרשלה בגילוי סרטן השד, וכתוצאה מכך הטיפול המאוחר - לרבות כריתת השד. 

פיצויים בשל רשלנות רפואית - באי ביצוע בדיקת ממוגרפיה - סירוב לבדיקה

התובעת פנתה באוקטובר 1994, בגיל 34, לרופא המשפחה שלה, בבקשה שיפנה אותה לבדיקת ממוגרפיה של השד. הרופא סרב לבקשתה. לאחר מספר פניות נוספות לרופא נבדקה התובעת והתגלה אצל התובעת סרטן שד גרורתי 

פיצוי בגין רשלנות רפואית בטיפול בסרטן שגרמה לדלקת קרום המוח

התובע חש בהפרעה בראיה בעינו השמאלית. הוא הופנה לבדיקות, ונערכה לו בדיקה בתהודה מגנטית – MRI, אשר ממצאיה העידו על גידול בבלוטת יותרת המוח שפגע בעצב הראיה השמאלי. התובע עבר ניתוח להסרת הגידול. לטענתו הרופאים התרשלו כלפיו בביצוע הניתוח הראשון ובמעקב אחר דליפת נוזל ה-CSF לאחר הניתוח הראשון ולאחר הניתוח השני. רשלנות זו גרמה לכך שהוא לקה פעמיים בדלקת קרום המוח ונותר עם פגיעות נוירולוגיות ופסיכיאטריות קשות בגינן הוא תובע פיצוי מהנתבעים.  

פיצויים בשל רשלנות רפואית בטיפול בסרטן צוואר הרחם

המנוחה עברה טיפולים קרינתיים וכימוטרפיים שלא הועילו. המחלה התפשטה במהירות לאיברים הפנימיים בבטנה. בחודש דצמבר 1995 הגידול הסרטני גרם לחסימת הפרשת השתן מהכליות 

פיצויים בגין אבחון רשלני ומאוחר של סרטן המעי הגס שגרם למות המטופלת

המנוחה שהיא ילידת שנת 1972, נפטרה ביום 7.10.03 ממחלת הסרטן במעי הגס. התובעים טוענים כי הנתבעים אחרו באיבחון המחלה, בשל טיפול בלתי סביר במנוחה. 

רשלנות רפואית באבחון גידול בראש פעוט - בית החולים שניידר

בית המשפט קבע כי רופאים בבית החולים שניידר לא התייחסו כנדרש לבדיקות שנערכו לפעוט ואי לכך לא אבחנו גידול בראש הילד... 

רשלנות באבחון גידול בראש - פיצויים גם בגין פגיעה בתפקוד מיני

רופאי קופת חולים כללית התרשלו באבחון גידול בראשו של התובע. האם יזכה התובע לפיצויים והאם יש לפסוק עבורו פיצויים גם בגין הפגיעה בתפקודו המיני? 

אובדן סיכויי החלמה בגין רשלנות רפואית בסרטן - חישוב שיעור אחריות

בית המשפט העליון קיבל ערעור של מכבי שירותי בריאותי ורופאה מטעמה והפחית את שיעור אחריותן של האחרונות בנוגע לאי אבחון סרטן בעקבות רשלנות רפואית ממנה נפטרה מנוחה. בהתבסס על חוות דעת רפואית אשר הוצגה בפני בית המשפט, הוסכם בין הצדדים כי לפני הרשלנות הרפואית המדוברת... 

ביטול פסק דין של בית המשפט המחוזי - לא הייתה רשלנות בסרטן

האם רופאי הדסה עין כרם התרשלו כלפי התובע באבחון גידול סרטני בראשו, או שמא ערעור הרופאים יתקבל בבית המשפט העליון... 

האם רשלנות בסרטן בגין העדר מעקב לאחר הסרת גידול ממאיר?

בני משפחתה של אישה אשר נפטרה מסרטן טענו כי מדובר ברשלנות רפואית וזאת משום שהרופאים לא דאגו למעקב ראוי אחר המנוחה... 

איחור באבחון סרטן בתעלת השמע - האם רשלנות רפואית?

בית המשפט קבע כי תלונותיו של התובע הצדיקו ביצוע בירור נוירולוגי מעמיק יותר מהבירור אשר נעשה בפועל. אי לכך, מדובר ברשלנות רפואית מצד הרופאים הנתבעים... 

סרטן לאחר הקרנות נגד גזזת בילדות - האם רשלנות רפואית של המדינה?

האם רשלנות רפואית של המדינה התבטאה בכך שלא נמסרו לתובעת פרטים בדבר הסיכון לחלות בסרטן בעקבות הקרנות שעברה בילדותה נגד גזזת? 

חובת נוכחות רופא פרטי להיות בחדר הלידה ולבצע את הלידה

האם מעקב הריון פרטי אשר לא הסתיים בביצוע הלידה על ידי הרופא הפרטי מהווה הפרה של חובת האחריות כלפי המטופלת? 

אי אבחון גידול סרטני לאחר לידה על ידי גניקולוג ורופא מרדים - האם רשלנות?

האם רופאי בית החולים התרשלו כלפי המנוחה בכך שלא אבחון את מחלת סרטן הריאות ממנה סבלה לאחר צילום רנטגן אקראי שבוצע בעקבות דימום ומצוקה רפואית בתום לידה?  

איחור רשלני באבחון גידול בגזע המוח

התובעת טענה כי רופאת המשפחה ורופאי קופת חולים התרשלו בכך שהתעלמו מתלונותיה לאורך שנים, תוך שהם אינם עורכים את הבדיקות והבירורים הנדרשים...