www.rashlanut-refuit.org

פסק דין העוסק בעמימות עובדתית - נזק מוחי בגין רשלנות רפואית בלידה

פסק דין העוסק בעמימות עובדתית - נזק מוחי בגין רשלנות רפואית בלידה

ע"א 8279/02 זאב גולן ואח’ נ’ עזבון המנוח דר מנחם אלברט ז"ל


• נזק מוחי בלידה
• עמימות עובדתית
• עמימות עובדתית לגבי גודל הנזק

עובדות המקרה:


בעקבות רשלנות רפואית בלידה, נגרם לתובע נזק מוחי. הנזק נגרם, ככל הנראה, עקב סיבוכים רפואיים שונים שאירעו במהלך הלידה ובסמוך לאחריה. צוות בית החולים לא יידע את ההורים בדבר האפשרות לקיומה של הפגיעה האמורה ולא הפנה אותם לבדיקות או לטיפולים מיוחדים. כחודשיים לאחר לידתו של גיא החלו הוריו לקחתו לביקורים בטיפת חלב פרטית לשם מעקב התפתחותי.

 

עוד בשלב מוקדם התעורר בליבם של ההורים החשש כי התפתחותו של בנם אינה כשל שאר הילדים. הדבר נבע, בין היתר, מן העובדה שגיא התחיל ללכת ולדבר בגיל מאוחר. לטענת ההורים, העלו הם דאגתם בפני הרופא המטפל בטיפת חלב, אך הלה הרגיע אותם באומרו, כי התפתחותו של גיא הינה נורמלית.

 

חששם של ההורים גבר לאחר ששכנתם, אשר בנה סבל מפיגור התפתחותי, הסבה את תשומת ליבם לכך שהתפתחותו של גיא אינה תקינה. ההורים פנו פעם נוספת לרופא המטפל בטיפת חלב ושאלו אותו האם יש מקום להיוועץ ברופא מומחה, אלא שתגובתו הייתה כי הם הורים היסטריים, וכי אין כל סיבה לדאגה. בהגיע התובע לגיל 3 החליטו הוריו לפנות לרופא אחר, שהומלץ להם על ידי שכנתם, וזה הפנה אותם בדחיפות למרפאה להתפתחות הילד בשם "בית אברהמס".

 

באבחון שנעשה במוסד זה נקבע, כי גיא סובל מתסמינים שונים וביניהם פיגור בהתפתחות, אי שקט מוטורי, קואורדינציה לקויה, בעיות התנהגות וקשיי דיבור, וכי הוא בעל רמה שכלית גבולית. בעקבות זאת החל גיא שרשרת ארוכה של בדיקות וטיפולים. כחלק מהמאמץ הטיפולי, נסע גיא עם הוריו לארצות הברית, שם טופל במוסדות מיוחדים להתפתחות הילד במשך כשלוש שנים. גם לאחר שובה של המשפחה ארצה נמשך הטיפול בתובע והוא אף הוכרז כפסול דין והוריו מונו לשמש כאפוטרופסיו.

האם מתקיימת "עמימות עובדתית" במקרה זה?


בית המשפט פסק כי קיים קושי עובדתי בקביעת היקף הנזק שגרם המשיב מתוך כלל נזקיו של התובע בשל הפגיעה המוחית בסמוך ללידה. במצב כזה, ניתן לאפיין את המקרה כמקרה בו מתעוררת בעיה של עמימות עובדתית.

מהם המצבים השונים העלולים להתאפיין ב"עמימות עובדתית"?


מצבי העמימות העובדתית עימם מתמודדים דיני הנזיקין הם שונים ומגוונים. כך גם ההסדרה המשפטית שלהם. אחת ההבחנות המהותיות בין סוגי המקרים היא ההבחנה בין עמימות בקשר לעצם גרימת הנזק לבין עמימות שעניינה גודל הנזק שנגרם. הבחנה זו מביאה לחלוקה של מצבי העמימות לשלוש קבוצות של מקרים:


1. עמימות שעניינה עצם גרימת נזק לתובע.


2. קבוצת ביניים –מצב שבו ידוע כי עצם גרימת הנזק היא תולדה של התנהגות עוולתית של אחד מן הנתבעים, כאשר כל הנתבעים התרשלו כלפי התובע ולא ידוע מי מהם גרם לנזק.


3. עמימות שעניינה גודל הנזק שנגרם. קיימות כמובן חלוקות נוספות ותתי-קבוצות נוספות. למען הפשטות, לאור אי הרלוונטיות שלהן לענייננו, לא נעמוד עליהן.


*בפסק דין זה דן בית המשפט בקבוצה מס’ 3- עמימות שעניינה גודל הנזק שנגרם.

 

מה הכלל המשפטי שחל כאשר יש עמימות לגבי גודל הנזק שנגרם?


במקרים של עמימות שעניינה גודל הנזק, משהוכחו כל יסודות האחריות, אין כל מניעה כי היקף הפיצוי יקבע על פי שיקולים הסתברותיים וכי יפחת מ-100% של נזק. הגישה של "הכל או לא כלום" על פי הוכחה לפי מאזן הסתברויות אינה תקפה לגבי היקף הנזק.

איך יקבע גובה הפיצוי במקרים של עמימות עובדתית לגבי גובה הנזק?


במקרים של עמימות בקשר לגודלו של הנזק, כאשר אין יודעים מהו חלקו של הנתבעים מול חלקם של הגורמים האחרים, בין שהם עוולתיים ובין אם לא, הפתרון לעמימות העובדתית יהיה פסיקת פיצוי בדרך של אומדן.

סיכום:


במצב של עמימות עובדתית לגבי גובה הנזק וכאשר יתר יסודות עוולת הרשלנות מתקיימים במאזן הסתברויות, יקבע גובה הנזק ע"י אומדן.
 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

רשלנות רפואית שגרמה להידבקות בדלקת מעיים

הידבקות לאחר לידה וזיהום, רשלנות רפואית - המערערת נולדה בשנת 1957 בבית החולים אלישע. כעבור שישה ימים הוחזרה לביתה. מספר ימים לאחר מכן נתגלתה אצלה תופעה של הקאות ואיבוד נוזלים.  

פסק דין - רשלנות רפואית במתן חיסון פוליו, האם סיבה להתפתחות המחלה?

התובע נולד בשנת 1982 ובשנת חייו הראשונה קיבל שלוש מתוך ארבע מנות של חיסון נגד פוליו, חרף כך חלה המערער בפוליו... 

רשלנות רפואית בעקבות אי הפסקת הריון וגרימת פגות

פסק דין בעניין רשלנות רפואית בגין אי הפסקת הריון בשל חשש לפגות... 

פיצויים בגין פענוח שגוי של בדיקת מוניטור במהלך הריון

לאחר הריון בסיכון גבוה וטיפולי פוריות, הרופא אשר התרשל בקריאת בדיקת מוניטור ושחרר את האם ההרה לביתה מבלי שהבין את הסיכון לעובר וכתוצאה מכך התינוקת נולדה עם פגיעה מוחית קשה ופגיעה רב מערכתית 

רשלנות רפואית בזריקת אלחוש אצל רופא שיניים - חובת הזהירות

האם הופרה חובת הזהירות המוטלת על רופא שיניים סביר במסגרת מתן זריקת אלחוש למטופל? 

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

חישוב פיצויים בעקבות רשלנות רפואית. אתר "רשלנות רפואית" מציג מידע עדכני הכולל מאמרים, מדריכים, דוגמאות וכדומה... 

רשלנות רפואית בלידה - אחריות אישית של הרופא

האם יש להטיל אחריות אישית על רופא בעקבות רשלנות רפואית במהלך הלידה? האם יש להטיל את האחריות כולה על בית החולים? היכן מתחילה ונגמרת האחריות בנושא רשלנות רפואית? קראו עוד... 

האם אי ציון משקל עובר בגיליון לידה הוא רשלנות רפואית?

העדר רשומה רפואית במהלך ניהול לידה והעברת נטל ההוכחה בתביעה שעניינה רשלנות רפואית במהלך לידה. אירוע פרע כתפיים שהביא לשיתוק בידו של התינוק... 

רשלנות רפואית בטיפול על ידי מתמחה - לידה תוך מתן פטוצין

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם חייבת להיות נוכחות של רופא מומחה בלידה לאחר הריון בסיכון?

השאלה באילו נסיבות קמה חובה, מכוח עוולת הרשלנות, לבצע הליך רפואי באמצעות רופא מומחה איננה פשוטה. האם לאחר הריון בסיכון חייב רופא מומחה להיות נוכח בחדר הלידה?. 

האם רשלנות רפואית בניתוח קיסרי בגין כריתת רחם?

רופאים כרתו רחם של יולדת במהלך ניתוח קיסרי שבוצע בהליך חירום. האם מדובר ברשלנות רפואית בלידה? 

האם רשלנות בלידה בשערי צדק בגין אי מתן טיפול אנטיביוטי בזמן?

האם רשלנות בלידה הביאה ללידה של ילדה הסובלת משיתוק מוחין ואפילפסיה? האם הרופאים היו צריכים להעניק ליולדת טיפול אנטיביוטי או טיפול בסטרואידים? 

פיצוי לניזוק משני בעקבות רשלנות רפואית בלידה

מהו ניזוק משני? האם גם הורים אשר ילדם נפגע בגין רשלנות בלידה זכאים לפיצויים בגין כאב וסבל וראש נזק לא ממוני? 

האם רשלנות בלידה בגין אי אבחון סיכוי לאירוע פרע כתפיים?

האם הרופאים התרשלו כלפי התובע והוריו בגין אי אבחון סיכוי לאירוע פרע כתפיים במהלך הלידה? 

רשלנות רפואית בגין פטירת ארבעה פגים לאחר לידה - בית החולים מקאסד

יולדת הגיע לאשפוז במהלך הריון בבית החולים מקאסד. בשלב מסוים היא נמצאה בלידה פעילה וילדה ארבעה פגים. האם רשלנות רפואית בבית החולים גרמה לפטירתם של התינוקות לאחר זמן קצר? 

פיצוי בגין טיפול פרטי לאחר רשלנות בניתוח קיסרי

הורים מטפלים במסירות בבתם הנמצאת במצב צמח בגין רשלנות בניתוח קיסרי. האם הם זכאים לפיצויים מהמדינה מכוח החוק לתיקון דיני נזיקין אזרחיים... 

אישה נותרה במצב סיעודי לאחר לידה בניתוח קיסרי, האם רשלנות?

תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה לאחר ניתוח קיסרי הוגשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב... 

האם רשלנות רפואית בלידה בגין לידת וואקום במקום ניתוח קיסרי?

לידת וואקום במקום לידה במהלך ניתוח קיסרי? האם מדובר ברשלנות רפואית בלידה? 

לידת תאומים כאשר אחד התאומים סובל מפיגור שכלי - האם רשלנות בלידה?

בית המשפט העליון דחה תביעה בגין רשלנות רפואית בלידת תאומים למרות שאחד התאומים נולד כאשר הוא סובל משיתוק מוחין... 

רשלנות בלידה או מום מולד - שיתוק מוחין ללא הסבר רפואי

האם בית המשפט יקבל תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה, וזאת משום שהתובעים הוכיחו רשלנות מסוימת ולא נמצאה סיבה רפואית ברורה לשיתוק מוחין ממנו סובל התובע?