www.rashlanut-refuit.org

פסק דין העוסק בלידה לאחר קשירת חצוצרות - האם פיצויים בגין רשלנות?

פסק דין העוסק בלידה לאחר קשירת חצוצרות - האם פיצויים בגין רשלנות?

ת"א 433/94 דונין נ’ קופת חולים של ההסתדרות הכללית של העובדים בישראל

כשלון ניתוח קשירת חצוצרות.

עובדות המקרה:


התביעה היא בגין נזקים שנגרמו לתובעים עקב רשלנות רפואית בביצוע ניתוח קשירת חצוצרות. בעקבות כשלון הניתוח נולדה לנתבעים ביתם החמישית. הבת נולדה בריאה לחלוטין אך הטענה היא שבעצם היוולדה נגרמו לתובעים עגמת נפש ונזק כלכלי. תביעת ההורים היא בגין ההוצאות הצפויות לגידול הילד ופיצוי על עוגמת הנפש שנגרמה להם.

 

מה היקפה במשפט של הזכות לתכנון משפחה?


בנושא אין הלכה מחייבת של בית המשפט העליון בישראל אך בפסיקה יש הכרה עקרונית בעילה של עיקור רשלני לדוגמא שמעיד על הכרת המשפט בזכות המהותית והכרחית של ההורים לתכנון משפחה.
מה מקור הזכות לתכנון משפחה במשפט הישראל?


מקובל לראות את הזכות לתכנון משפחה כחלק מהזכויות הנגזרות מחוק יסוד כבוד האדם וחירותו.

מה היקף הדרישה מההורים להקטנת הנזק?


אחת מטענות ההגנה היתה כי ההורים יכלו להקטין את הנזק הכלכלי שנגרם להם ע"י ביצוע הפלה או על ידי מסירת הילד לאימוץ. לפי הפסיקה במשפט הישראלי החובה להקטין את הנזק כוללת ביצוע מעשים סבירים לטובת הנזק. נפסק כי ביצוע הפלה ומסירה לאימוץ אינם מעשים סבירים מבחינת ה"אדם הסביר" ולכן לא מוטלת על ההורים חובה להקטין את הנזק באמצעות ביצוע הפלה או מסירה לאימוץ.

האם הכשלון בניתוח עצמו מהווה רשלנות רפואית מצד הרופא שביצע את הניתוח?


הכשלון בניתוח עצמו לא הוכר כרשלנות שכן לא הוכח כי הרופא המנתח סטה מסטנדרט ההתנהגות הנדרש מהתנהלות רופא סביר (בייחוד כאשר כשלון בביצוע ניתוח מסוג זה הינו שכיח).


מה המקור להתרשלות במקרה המדובר?


התרשלות הנתבעת (קופת החולים) הנה בכך שלא יידעה את התובעת לגבי תוצאות הניתוח וההשלכות שלהן. ממצאי בדיקה שנערכה הראו בבירור כי הניתוח כשל, ממצאים אלו תויקו בתיק הרפואי של התובעת ולא נמסרה לה הודעה על כשלון הניתוח. נקבע כי אי מסירת ההודעה מהווה הפרת חובת הזהירות והתרשלות מצד קופת החולים.

מה המשמעות של העדר רישום תאריך על טופס הבדיקה?


תאריך רישום קבלת תוצאות הבדיקה אינו מופיע בגליון הבדיקה למרות שבטופס מוקצה מקום לרישום התאריך. נקבע כי העדר רישום התאריך על הבדיקה מהווה בעצמו רשלנות ובנוסף מהווה "נזק ראייתי" לתובעים בכך שמקשה עליהם בהוכחת יסודות עוולת הרשלנות בתביעה.

האם מתקיים קשר סיבתי בין כשלון הניתוח לבין הנזק שנוצר לתובעת?


הנזק לו טוענת התביעה הינו הנזק הכלכלי שנגרם לה כתוצאה מגידול ילד נוסף. הניתוח שביצעה התובעת של קשירת חצוצרות מוכיח את רצונה שלא להביא עוד ילדים לעולם. לכן, מתבקשת המסקנה שבמידה והייתה יודעת התובעת על כשלון הניתוח הייתה נמנעת מקיום יחסי מין או משתמשת באמצעי מניעה.

האם נדרש שהרופא המספק חוות דעת בעניין מסויים יהיה מומחה בתחום הספציפי עליו הוא מחווה את דעתו?


בדרך כלל נדרש שהרופא המחווה את חוות הדעת יהיה מומחה בתחום לגביו הינו הוא מחווה את דעתו. במקרה זה לא התקבלה עדותו של מומחה למיילדות ולגניקולגיה ושחיווה דעה לגבי תופעות כאבי בטן ועצירויות (שהינם בתחום המומחים של גאסטרונאטולוג).


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן
שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פגיעה בעצב עקב ניתוח כריתת רחם רשלני - התובעת עברה ניתוח לכריתת רחם וטפולות בבית חולים ע"ש קפלן ברחובות שנמצא תחת ניהולה ו/או בבעלותה של הנתבעת, קופת חולים של ההסתדרות הכללית.  

האם בעקבות זריקת אפידורל שנעשתה תוך רשלנות רפואית - נגרמה לתובעת תופעת Drop Foot 

התובע נולד סובל מתסמונת רשלנות רפואית vater. התובע נזקק ובין היתר לניתוחים לתיקון מום בוושת ובקנה הנשימה ולקיבוע אבי העורקים. לאחר מכן נותח התובע בשיטת פניה לפתיחת איטמות המעי הגס... 

האם קיבל הרופא את הסכמתו מדעת של המטופל לביצוע הניתוח בהרדמה מקומית? תביעה שעניינה רשלנות רפואית הוגשה לבית המשפט... 

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם רופא מתמחה חייב להתייעץ עם רופא בכיר ממנו במקום בו הוא אינו משכיל לאבחן את המחלה ממנה סובל המטופל? 

האם חברה המעניקה שירותים רפואיים לשעת חירום, באמצעות לחצני מצוקה, פעלה ברשלנות כלפי אחד ממנוייה כאשר לא תיקנה את לחצן המצוקה שברשותו? 

האם בית החולים התרשל במהלך ניתוח לכריתת רחם, והאם הניתוח התארך מעבר לרגיל? מהו נטל הראייה והאם יונח על כתפי הנתבעים? 

תופעות אלו - שכולן היו גלויות לאנשי הצוות הרפואי - לא טופלו, לטענת המשפחה באופן ראוי וסביר, ומשכך לא אובחן אירוע הלב שגרם באופן ישיר למותו של המנוח... 

בית המשפט קבע, תוך הסתמכות על דו"ח ועדה מיוחדת מטעם משרד הבריאות, כי בית החולים תל השומר אשם ברשלנות רפואית כלפי מטופלת שאושפזה במחלקה הפנימית במוסד... 

רן שקד הוכיח את הקשר שבין איחור באבחון המחלה, נכותה של מרשתו, נפילתה בבית ונזקיה הרפואיים והשיג למרשתו פיצוי מרשים כאמור ....  

האם רופא אשר דיווח על מטופל מכוח הוראות חוק כלי ירייה ופקודת התעבורה, התנהל ברשלנות שגרמה נזקים לפציינט? 

האם ניתן להפעיל את סעיף 19 לחוק חקירת סיבות מוות כאשר מדובר בהליך בגין רשלנות רפואית? 

האם הרופאים היו צריכים להפנות אישה לדיקור מי שפיר לאחר שאובחנו אצל העובר כליות גדולות, בגבול העליון של הנורמה? האם רשלנות באבחון תסמונת דאון? 

קשישה נפלה בבית אבות. האם מדובר בנפילה שהתרחשה בגין רשלנות הצוות הרפואי? 

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר הסדר פשרה על סך 12 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית במתן תרופה בנוגע לאבנדיה... 

קשישה נפלה מספר פעמים בבית אבות. בני המשפחה הגישו, לאחר פטירתה של הקשישה כתוצאה מהנפילה האחרונה, תביעה כנגד בית האבות בגין רשלנות רפואית... 

בית המשפט העליון קבע כי לא הוכחה רשלנות רפואית במתן חיסון לתינוק בשנת חייו הראשונה... 

האם בית החולים ביקור חולים התרשל בביצוע ניתוח כריתת רחם והרמת שלפוחית שתן? האם עסקינן ברשלנות רפואית בניתוח? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בניתוח בקע בבית החולים אוגוסטה ויקטוריה בירושלים נדחתה... תגיות: PAP, כריתת שד, SONES, שיטת P.H.R, חומר ניגודי, שיעול יבש, renal colic, חיתוך החיתולית,