www.rashlanut-refuit.org

פסק דין בעניין טיפול בלידה - האם רשלנות רפואית גרמה לשיתוק מוחין?

פסק דין בעניין טיפול בלידה - האם רשלנות רפואית גרמה לשיתוק מוחין?

האם הוכח כי שיתוק המוחין בו לקה התובע נובע מהתרשלות ביה"ח שטיפל באמו בהיריון ובלידה?
ע"א 10344/05 מוחמד אבו שארב נ’ משרד הבריאות

עובדות המקרה

 


האם רשלנות רפואית בהריון? המערערת אושפזה פעמיים במהלך הריונה בבית החולים על-שם הלל יפה בחדרה. בגיל שלושה-עשר חודשים נערכו למוחמד בדיקות עקב איחור בהתפתחותו. בבדיקות נמצא, כי לקה בשיתוק מוחין קשה. על רקע זה הגישו המערערים תביעת נזיקין נגד משרד הבריאות, האחראי על הפעלתו של בית החולים. לטענת המערערים, השיתוק הוא תוצאה של התרשלות בטיפול הרפואי שניתן למערערת. ביהמ"ש המחוזי דחה את התביעה.

 

המערערים סמכו את ערעורם על שני פגמים עיקריים שנפלו, לטענתם, בפסק הדין של בית המשפט המחוזי. ראשית, לטענת המערערים, התעלם בית המשפט המחוזי מתצהירו של פרופ’ שלמה בלס, מנהל מחלקת נשים ויולדות בבית החולים על שם הלל יפה, שבו ילדה המערערת.

 

לפי הטענה, מתצהירו של פרופ’ בלס עולה כי המערערת הגיעה לבית-החולים ללא צירים. שנית, לטענת המערערים, התעלם בית המשפט המחוזי מהמשקל הראייתי שיש לייחס לכך שהמשיב נמנע מלהעיד את הרופאים שטיפלו באם במהלך שני האשפוזים.


האם יש לקבל את הערעור?

1. על מנת לבסס חבות בעוולת רשלנות בלידה, יש להוכיח קיומם של מספר יסודות: חובת זהירות, הפרתה של חובה זו, היינו התרשלות, וקיומו של נזק. בנוסף יש להוכיח קיומו של קשר סיבתי הן עובדתי והן משפטי בין ההתרשלות לבין הנזק. בנסיבות המקרה שלפנינו, אין חולק על קיומו של הנזק. כמו כן, אין חולק על קיומה של חובת זהירות. לפיכך, נתמקד ביסודות עליהם נחלקו הצדדים: ההתרשלות והקשר הסיבתי בינה לבין הנזק.


2. בשני האשפוזים של המערערת, נמנעו הרופאים מליתן לה סטרואידים. לטענת המערערים, הייתה בכך התרשלות בכל אחד מהאשפוזים. נקבע כי בשנת 1991, שנת לידתו של מוחמד, הייתה גישתם של המצדדים במתן סטרואידים חדשנית, בוודאי במצבים בהם לא היה חשש ללידה מוקדמת "מאיימת". בנסיבות אלה, ובהתחשב בסיכונים הכרוכים בשימוש בסטרואידים, אין מקום להתערב בקביעתו של בית המשפט המחוזי לפיה לא הייתה התרשלות בהימנעות ממתן סטרואידים למערערת באשפוזה הראשון.


3. שאלת ההתרשלות נבחנת על בסיס הידע שהיה קיים בעת הרלוונטית. כאמור, בעת אשפוזה של המערערת לא הייתה אחידות דעים לעניין השימוש בסטרואידים -לפני ירידת מים ואף לאחריה. המחלוקת קיימת גם כיום, אם כי בעת הרלוונטית היא הייתה חריפה עוד יותר. בנסיבות המקרה שלפנינו, קבע בית המשפט המחוזי כי העובדה שבתקופה הרלוונטית התקיימו – ואף נהגו בפרקטיקה – שתי גישות חלופיות ביחס למתן סטרואידים לאחר ירידת מים, מצביעה על כך שבהחלטת הצוות הרפואי שלא ליתן למערערת סטרואידים לא הייתה התרשלות. אמנם, בפני הצוות הרפואי היו הנתונים הדרושים על מנת לצפות סיבוכים, שכן עברה המיילדותי של המערערת הצביע על קיומו של סיכון. אולם דווקא נוכח הסיכונים שהיו כרוכים בהריונה של המערערת, קבע בית המשפט קמא כי החלטת הרופאים שלא ליתן למערערת סטרואידים באשפוז השני עמדה באמות המידה של הזהירות הסבירה הנדרשת מרופאים.


4. מטרות השימוש בסטרואידים הן, בין היתר, מניעת מצוקה נשימתית, וכן הורדת הסיכון של פגים לסבול מסיבוכים מוחיים עקב דימום תוך מוחי. בנסיבות העניין שלפנינו, אין חולק כי הפג לא סבל ממצוקה נשימתית במהלך הלידה ולפיכך, "בחוכמה שלאחר מעשה", ניתן לאשר כי לא היה צורך במניעתה.

בדיקות לידניות

5. אף אם נקבל את ההנחה לפיה הבדיקה הלידנית הראשונה לאחר הוצאת התפר היוותה התרשלות, ואף אם נניח מבלי לפסוק בדבר כי היה בכך פוטנציאל לגרום לזיהום או להחריפו - לא ניתן לקבוע כי הבדיקה הלידנית האמורה, שהיא כאמור בדיקה אחת בלבד מבין הארבע שבוצעו במערערת, היוותה גורם סיכון ממשי או משמעותי. זאת, במיוחד ביחס לקיומם של גורמי סיכון משמעותיים אחרים – הזיהום המוקדם והפגות. בנסיבות אלה, ובהעדר הוכחתו של סיכון משמעותי בגין הבדיקה הלידנית הנדונה, אין להכיר בקיומו של קשר סיבתי בין הבדיקה האמורה לבין נזקו של מוחמד.


6. המערערים טענו לפנינו כי המשיב תרם לקושי שבהוכחת הקשר הסיבתי הנדון, בכך שנמנע מעריכת בדיקת אולטרא-סאונד מוחית למוחמד לאחר הלידה. גם לו הייתה נערכת בדיקה כאמור, לא היה בה כדי לפתור את בעיית הוכחתו של הקשר הסיבתי בנסיבות המקרה. הטעם לכך הוא שגם בהתקיים דימום מוחי או נזק לחומר הלבן, לא ניתן היה להוכיח באמצעות בדיקת אולטרסאונד כי הדבר נגרם עקב זיהום במהלך האשפוז והלידה, ולא כתוצאה מהפגות כשלעצמה או מהזיהום המוקדם ממנו סבלה המערערת טרם הגעתה לבית-החולים. בוודאי שלא היה בבדיקת האולטרסאונד כדי להוכיח כי הבדיקה הלידנית הראשונה שבוצעה לאחר הוצאת התפר, היא כשלעצמה, היוותה גורם משמעותי שהוביל לנזקו של מוחמד. המסקנה המתבקשת, אפוא, הינה כי אין להתערב בקביעתו של בית-המשפט המחוזי לפיה אפילו הוכחה התרשלות באחת הבדיקות, לא הוכח קשר סיבתי בין הבדיקות הלידניות לבין הנזק.


לסיכום,

 

אין לקבל את הערעור. המערער לא הוכיח קשר סיבתי בין הבדיקות הלידניות שבוצעו במערערת לבין הנזק שנגרם לילד.


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

רשלנות רפואית שגרמה להידבקות בדלקת מעיים

הידבקות לאחר לידה וזיהום, רשלנות רפואית - המערערת נולדה בשנת 1957 בבית החולים אלישע. כעבור שישה ימים הוחזרה לביתה. מספר ימים לאחר מכן נתגלתה אצלה תופעה של הקאות ואיבוד נוזלים.  

פסק דין - רשלנות רפואית במתן חיסון פוליו, האם סיבה להתפתחות המחלה?

התובע נולד בשנת 1982 ובשנת חייו הראשונה קיבל שלוש מתוך ארבע מנות של חיסון נגד פוליו, חרף כך חלה המערער בפוליו... 

רשלנות רפואית בעקבות אי הפסקת הריון וגרימת פגות

פסק דין בעניין רשלנות רפואית בגין אי הפסקת הריון בשל חשש לפגות... 

פיצויים בגין פענוח שגוי של בדיקת מוניטור במהלך הריון

לאחר הריון בסיכון גבוה וטיפולי פוריות, הרופא אשר התרשל בקריאת בדיקת מוניטור ושחרר את האם ההרה לביתה מבלי שהבין את הסיכון לעובר וכתוצאה מכך התינוקת נולדה עם פגיעה מוחית קשה ופגיעה רב מערכתית 

רשלנות רפואית בזריקת אלחוש אצל רופא שיניים - חובת הזהירות

האם הופרה חובת הזהירות המוטלת על רופא שיניים סביר במסגרת מתן זריקת אלחוש למטופל? 

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

חישוב פיצויים בעקבות רשלנות רפואית. אתר "רשלנות רפואית" מציג מידע עדכני הכולל מאמרים, מדריכים, דוגמאות וכדומה... 

רשלנות רפואית בלידה - אחריות אישית של הרופא

האם יש להטיל אחריות אישית על רופא בעקבות רשלנות רפואית במהלך הלידה? האם יש להטיל את האחריות כולה על בית החולים? היכן מתחילה ונגמרת האחריות בנושא רשלנות רפואית? קראו עוד... 

האם אי ציון משקל עובר בגיליון לידה הוא רשלנות רפואית?

העדר רשומה רפואית במהלך ניהול לידה והעברת נטל ההוכחה בתביעה שעניינה רשלנות רפואית במהלך לידה. אירוע פרע כתפיים שהביא לשיתוק בידו של התינוק... 

רשלנות רפואית בטיפול על ידי מתמחה - לידה תוך מתן פטוצין

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם חייבת להיות נוכחות של רופא מומחה בלידה לאחר הריון בסיכון?

השאלה באילו נסיבות קמה חובה, מכוח עוולת הרשלנות, לבצע הליך רפואי באמצעות רופא מומחה איננה פשוטה. האם לאחר הריון בסיכון חייב רופא מומחה להיות נוכח בחדר הלידה?. 

האם רשלנות רפואית בניתוח קיסרי בגין כריתת רחם?

רופאים כרתו רחם של יולדת במהלך ניתוח קיסרי שבוצע בהליך חירום. האם מדובר ברשלנות רפואית בלידה? 

האם רשלנות בלידה בשערי צדק בגין אי מתן טיפול אנטיביוטי בזמן?

האם רשלנות בלידה הביאה ללידה של ילדה הסובלת משיתוק מוחין ואפילפסיה? האם הרופאים היו צריכים להעניק ליולדת טיפול אנטיביוטי או טיפול בסטרואידים? 

פיצוי לניזוק משני בעקבות רשלנות רפואית בלידה

מהו ניזוק משני? האם גם הורים אשר ילדם נפגע בגין רשלנות בלידה זכאים לפיצויים בגין כאב וסבל וראש נזק לא ממוני? 

האם רשלנות בלידה בגין אי אבחון סיכוי לאירוע פרע כתפיים?

האם הרופאים התרשלו כלפי התובע והוריו בגין אי אבחון סיכוי לאירוע פרע כתפיים במהלך הלידה? 

רשלנות רפואית בגין פטירת ארבעה פגים לאחר לידה - בית החולים מקאסד

יולדת הגיע לאשפוז במהלך הריון בבית החולים מקאסד. בשלב מסוים היא נמצאה בלידה פעילה וילדה ארבעה פגים. האם רשלנות רפואית בבית החולים גרמה לפטירתם של התינוקות לאחר זמן קצר? 

פיצוי בגין טיפול פרטי לאחר רשלנות בניתוח קיסרי

הורים מטפלים במסירות בבתם הנמצאת במצב צמח בגין רשלנות בניתוח קיסרי. האם הם זכאים לפיצויים מהמדינה מכוח החוק לתיקון דיני נזיקין אזרחיים... 

אישה נותרה במצב סיעודי לאחר לידה בניתוח קיסרי, האם רשלנות?

תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה לאחר ניתוח קיסרי הוגשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב... 

האם רשלנות רפואית בלידה בגין לידת וואקום במקום ניתוח קיסרי?

לידת וואקום במקום לידה במהלך ניתוח קיסרי? האם מדובר ברשלנות רפואית בלידה? 

לידת תאומים כאשר אחד התאומים סובל מפיגור שכלי - האם רשלנות בלידה?

בית המשפט העליון דחה תביעה בגין רשלנות רפואית בלידת תאומים למרות שאחד התאומים נולד כאשר הוא סובל משיתוק מוחין... 

רשלנות בלידה או מום מולד - שיתוק מוחין ללא הסבר רפואי

האם בית המשפט יקבל תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה, וזאת משום שהתובעים הוכיחו רשלנות מסוימת ולא נמצאה סיבה רפואית ברורה לשיתוק מוחין ממנו סובל התובע?