www.rashlanut-refuit.org

רשלנות רפואית הרדמה ספינלית, באילו מקרים תוגש תביעה?

רשלנות רפואית הרדמה ספינלית, באילו מקרים תוגש תביעה?

הרדמה ספינלית היא הרדמה אזורית לעומת הרדמה מלאה, המיועדת בעיקר לניתוחים בפלג הגוף התחתון ולניתוחים נוירוכירורגיים. חומר ההרדמה מוזרק ישירות אל נוזל העוטף את עמוד השדרה, ואמור לאלחש את כל האזור כולו, כך שבעת הניתוח החולה נותר ערני ומודע לסביבתו, אך לא אמור להרגיש דבר.


הרדמה ספינלית עלולה לגרום לתופעות לוואי שונות, כגון חולשת שרירים שחולפת בתום השפעת החומר המרדים, ירידה בלחץ דם, בחילה, גרד, רעד, כאבי גב וכאבי ראש. במקרים נדירים ההרדמה עלולה לגרום לפגיעות עצביות קבועות כתוצאה מדימום, זיהום, רעילות או נזק מכני.


רשלנות רפואית בביצוע הרדמה ספינלית יכולה לבוא לידי ביטוי בביצוע ההליך ללא מתן הסבר מפורט למטופל על הסיכונים והסיבוכים הכרוכים בביצוע ההרדמה וחתימה על טופס הסכמה מדעת, או ביצוע בחוסר מיומנות או בחוסר מקצועיות וכדומה. תביעה בגין רשלנות רפואית בהרדמה ספינלית תוגש כאשר נגרם למטופל נזק חמור כתוצאה מהפרת חובתו של הרופא המרדים. 


תביעה בגין רשלנות רפואית בביצוע הרדמה ספינלית 


אדם אשר נפגע ברגלו בעת ביצוע הרדמה ספינלית הגיש תביעה לתשלום פיצויים בגין רשלנות רפואית, בטענה כי נגרמו לו נזקי גוף עקב רשלנות רפואית בניתוח. התובע, יליד 1929, אושפז באוקטובר 1992, בבית החולים לניתוח ריסוק אבנים חוץ גופי, בכליה השמאלית.


לצורך הניתוח עבר התובע הרדמה ספינלית, תהליך שבו מוחדרת מחט עם חומר ההרדמה, לעמוד השדרה. על פי הרשומות הרפואיות של בית החולים, תוך כדי החדרת המחט לגבו, פגע הרופא המרדים בשורש העצב של התובע, אשר נתקף מיד בכאבים חזקים ברגלו הימנית וקפץ מהמיטה בעוד המחט נעוצה בגבו.


הרופא המרדים לא הפסיק את פעולת ההזרקה והניתוח הושלם. לאחר התאוששות מהניתוח, המשיך התובע להתלונן על כאבים ברגלו הימנית ועקב כך אושפז בבית החולים למשך חודש ימים. לטענת התובע, לא ניתן לו, עובר לביצוע ההרדמה, הסבר מלא על הסיכונים הכרוכים בהרדמה ספינלית ולא הוצעה לו האלטרנטיבה של הרדמה הכללית.


התובע טוען בנוסף, כי הפגיעה ברגלו הימנית נגרמה עקב רשלנותו של הרופא המרדים. לגרסתו, לאחר שנוכח כי המחט פגעה בשורש העצב, היה על הרופא המרדים לסגת עם המחט, כדי למנוע פגיעה מיותרת, ולא להמשיך להזריק את חומר ההרדמה באותו מקום אלא לנסות להחדיר את המחט במקום אחר מבלי לפגוע שוב בעצב.


הסכמה מדעת לביצוע הרדמה ספינלית


כדי שמטופל יוכל לתת הסכמתו לטיפול המוצע לו, יש לספק לו מידע הולם על מצבו, מהות הטיפול, הסיכויים והסיכונים הטמונים בו והאלטרנטיבות הטיפוליות הקיימות. חתימת התובע על טופס ההסכמה להרדמה ולניתוח, אינה ראיה ודאית לכך שאמנם ניתנה הסכמה מדעת, אלא אם חתימתו לוותה במתן הסבר כאמור על ידי הרופא המרדים. לטענת התובע, הסבר כזה לא ניתן לו ולפיכך לא ניתנה הסכמתו מדעת לביצוע ההרדמה הספינלית. 


הקשר הסיבתי הנדרש בתביעות רשלנות רפואית בסוגיית ההסכמה מדעת הוא הקשר בין אי גילוי המידע המלא ואי קבלת ההסכמה מדעת לבין ההחלטה על הסכמה לטיפול. על המטופל להוכיח כי אילו היה מקבל את המידע המלא היה נמנע מן הטיפול.


האם הרופא המרדים התרשל בביצוע ההרדמה?


מומחה רפואי מטעם התובע הסכים כי לא הייתה סטייה מסטנדרט רפואי סביר בעצם הבחירה בהרדמה ספינלית ובחומרים שבהם השתמש הרופא המרדים. לטענתו גם עצם הפגיעה בשורשי העצב בעת החדרת המחט אינה מהווה רשלנות של הרופא המרדים, אולם הפרקטיקה הרפואית המקובלת היא שברגע שהרופא מרדים מבחין שהוא סטה מהכיוון הנכון וגרם לכאב שורשי, כמו במקרה זה, היה עליו לסגת מיד ולנסות להחדיר את המחט לרווח אחר בין החוליות או לעבור להרדמה כללית. 


לטענת המומחה, רשלנות הרופא המרדים נובעת מאי הוצאת המחט והמשך הזרקת חומר ההרדמה באותו מקום. לטענת הנתבעת והרופא המרדים, הוצאת המחט ברגע שהמטופל מתלונן על כאב, איננה הפרקטיקה הרפואית המקובלת בהרדמה מסוג זה. גם מומחה הנתבעת טען כי הוא לא מכיר מחקר שאפשר להאמין ולהגיד באופן חד משמעי שאם נוגעים בעצב צריך להוציא לגמרי את המחט וללכת למקום אחר ולעשות דקירה אחרת.


לאחר שמיעת טענות הצדדים, העדיף בית המשפט את קביעת מומחה התובע כי הרופא המרדים הפר את חובת הזהירות המוטלת עליו ונהג ברשלנות כאשר המשיך להזריק את חומר ההרדמה באותו מקום תוך התעלמות מסימני האזהרה שבאו לידי ביטוי בצעקות הכאב של התובע.


בית המשפט סבר כי התובע הצליח להוכיח כי הנזק אשר נגרם לו - נגרם כתוצאה ישירה מההרדמה הספינלית, אשר בוצעה ברשלנות על ידי הרופא המרדים, על כן מדובר במקרה של רשלנות רפואית המצדיק תשלום פיצויים. 


018207/99

 

 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

רשלנות רפואית - פיצויים בשל אובדן תחושה בלסת לאחר טיפול שיניים רשלני

התובעת עברה השתלת עצם באזור שיניים 46, 47 הנמצאות בלסת התחתונה הימנית וזאת כהכנה להחדרת שני שתלים באזור זה. 

רשלנות רפואית שגרמה ל"היצרות כתפיים" במהלך לידה

התובע נולד בבית חולים הדסה בירושלים. במהלך לידתו, שהיתה לידה וגינאלית רגילה, לאחר שלב יציאת הראש, התברר כי חל סיבוך המכונה "היצרות כתפיים" 

פיצויים בגין רשלנות רפואית באבחון תוצאות בדיקת אולטראסאונד

בדיקת אולטראסאונד ואבחון רשלני - התובעת הרתה באמצעות הפריית מבחנה. היה זה הריון ראשון לאחר טיפולי פוריות שנמשכו כשלוש שנים. מהלך ההריון היה תקין, והיא נרשמה ללידה במרכז הרפואי "שערי צדק". 

רשלנות רפואית בניתוח לתיקון פגם מולד

במהלך הטיפול במכון אובחן כי התובע סובל מאיחור משמעותי בהתפתחותו המוטורית, הסימנים שהתגלו במהלך המעקב במכון הצביעו על בעיה בשריריו 

פסק דין בנוגע לסעיף 76 לפקודת הנזיקין - תביעה בגין רשלנות רפואית לאחר תאונה

האם סעיף 76 לפקודת הנזיקין חוסם בפני התובע את דרכו להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית לאחר תאונת דרכים? 

פסק דין העוסק בסוגיית הסכמה מדעת לצנתור - האם רשלנות רפואית גרמה לשיתוק?

האם התקבלה הסכמה מדעת לביצוע הצנתור? האם מדובר ברשלנות רפואית אשר גרמה לשיתוק מוחלט? 

פסק דין העוסק בלידה לאחר קשירת חצוצרות - האם פיצויים בגין רשלנות?

התביעה היא בגין נזקים שנגרמו לתובעים עקב רשלנות רפואית בביצוע ניתוח קשירת חצוצרות. בעקבות כשלון הניתוח נולדה לנתבעים ביתם החמישית. 

פסק דין בעניין העדר הסכמה מדעת לניתוח - החולה מטושטש בעקבות נטילת תרופה

האם ניתן להשיג הסכמה מדעת מחולה השוכב על שולחן הניתוחים ונמצא תחת השפעתן של תרופות טשטוש? האם מדובר ברשלנות רפואית? 

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

חישוב פיצויים בעקבות רשלנות רפואית. אתר "רשלנות רפואית" מציג מידע עדכני הכולל מאמרים, מדריכים, דוגמאות וכדומה... 

פסק דין בעניין רשלנות רפואית בברית מילה - תביעה נגד מוהל

בעקבות ברית מילה רשלנית, התפתח באיבר מינו של התינוק נמק. האם ניתן להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית נגד מוהל? 

התובע לא הוזהר מפני סיכוני ההרדמה טרם בוצע הניתוח

לאחר ניתוח לתיקון עמוד השדרה סבל הנער מסיבוכים נשימתיים, והוריו טענו כי לא הוזהרו מפני סיכוני ההרדמה לכן מדובר ברשלנות. 

האם הרופאים התרשלו בהחלטה לבצע שתי פרוצדורות בניתוח אחד?

תביעה בגין רשלנות רפואית בניתוח לקיבוע שבר בירך של קשישה, עקב החלטה שגויה לבצע שתי פרוצדורות של הוצאת פלטה והשתלת פרק ירך מלאכותי בניתוח אחד.  

התובעת עברה ניתוח לתיקון דליפת שתן ולאחריו הפסיקה לשלוט בסוגרים

התובעת עברה ניתוח לתיקון דליפת שתן בבית חולים הדסה. בעקבות שורה של התרשלויות, התובעת זקוקה לדיאליזה קבועה ואינה שולטת על הסוגרים.  

האם השיתוק ברגל נגרם כתוצאה מניתוח גב רשלני?

התובעת טענה כי הניתוח לתיקון פריצת דיסק לא היה דחוף וגרם להתפשטותם של רסיסי דיסק, שבעקבותיו בוצע ניתוח שני.  

האם החירשות של ילדה כבת שש נגרמה בשל ניתוח רשלני?

ילדה כבת שש, עברה ניתוח להוצאת אבן חצץ שחדרה לאוזנה. בעקבות הניתוח הילדה איבדה את שמיעתה, לכן הוריה הגישו תביעה בגין רשלנות רפואית. 

חולה שסבל מצרבת כרונית ועבר ניתוח רשלני, יפוצה על ידי בית החולים

האם בית החולים יפצה אדם, שעבר שני ניתוחים כושלים, לטיפול ברפלוקס קיבתי ושטי, ונותר עם נכות קבועה במערכת העיכול? 

האם מגיעים פיצויים בשל חתך בצינור המרה, לאחר ניתוח לפרוסקופי?

בעקבות ניתוח שגרתי להוצאת אבנים מכיס המרה, התרחשה דליפה שמקורה לא זוהה 

תביעה כנגד וטרינר בטענת רשלנות בניתוח סוס

האם רשלנות בניתוח סוס? האם בית החולים הוטרינרי התרשל בעת ביצוע ניתוח בסוסה? 

האם רשלנות רפואית בגין אי ביצוע בדיקת MRI לפני ניתוח?

האם אי ביצוע בדיקת MRI לפני ניתוח עלה כדי רשלנות רפואית? האם בית המשפט יפסוק פיצויים למנותחת? 

השעיית רופא אורטופד באסותא בגין רשלנות רפואית בניתוח החלפת ירך

האם רופא אורטופד אשר ניתח את הרגל הלא נכונה יושעה מתפקידו? דוגמא לרשלנות בניתוח החלפת ירך...