www.rashlanut-refuit.org

פסק דין בעניין רשלנות בהסרת קעקוע שהותירה צלקות

פסק דין בעניין רשלנות בהסרת קעקוע שהותירה צלקות
ת.א 1042/05 זורניצר יונית נ' קליניקה אריאל בע"מ
 
  • התרשלות בהסרת קעקועים בלייזר
  • גרימת צלקות כתוצאה מהסרת קעקועים בלייזר
  • שימוש רשלני במכשור לייזר
  • הפעלת מכשור לייזר ע"י טכנאי ללא נוכחות רפואי
  • האם צלקות אסטתיות יוכלות לגרום לנכות צמיתה?

עובדות המקרה:

 


ביום 5.7.05 הגיש אייל רס ז"ל תביעה כנגד הנתבעת, ובה עתר לפסיקת פיצויים בגין נזקי גוף שנגרמו לו בעקבות ניתוחים פלסטיים אלקטיביים שהוא ביקש לעבור אצל הנתבעת, שהיא המחזיקה והמתפעלת של רשת מרפאות ברחבי הארץ. התובע שם קץ לחייו ועזבונו הוא זה שממשיך את תהליך התביעה בגין צלקות שנגרמו למנוח מתהליך הסרת הקעקועים.

מחקירת אמו של המנוח עולה, כי במהלך הבירורים שעשה המנוח הגיע, בין היתר, גם למכון של הנתבעת בבאר שבע, ושם סקרו בפניו טיפולים חדשניים אשר בכוחם להסיר קעקועים מגופו של המטופל, מבלי להותיר צלקות או סימנים אחרים. מהלך הטיפול שמבוצע באמצעות מכשיר לייזר הוסבר למנוח, תוך התחייבות מפורשת של נציגי הנתבעת כי הגם שמדובר בטיפול הכולל הקרנה של הקעקועים, לא יוותרו צלקות או פצעים פתוחים בגופו של המטופל. לשאלת אמו של המנוח הוסבר, כי המדובר בטיפול הנעשה תחת פיקוח רפואי.
 
בגין הטיפול התבקש המנוח לשלם סך של 6,000 ₪, וזה שולם על ידו.   בעקבות הטיפולים נוצרו בזרועו של המנוח כוויות עמוקות אשר הזדהמו ולאחר תהליך ריפוי ממושך וכואב נותרו צלקות שגדלו וצמחו לכדי קלואידים בולטים, נוקשים, מגרדים ומכאיבים עד למאוד. בעקבות התפתחות הקלואידים ועל רקע תלונותיו של המנוח פעלו נציגי הנתבעת להזרקת תכשירים סטרואידים אל תוך הצלקות.
 
טיפולים אלו, לטענת אמו של המנוח, לא רק שגרמו לכאב ולסבל רב למנוח, אלא אף לא היה בהם להביא לשיפור מראה ומצב הצלקות, כך שלמעשה חרף חשיפתו של המנוח לטיפולים בתכשירים סטרואידים, לא היה בכך כדי להשיג ולו הטבה מינימאלית במצבו.

 

 
מה המשמעות של ביצוע הפעלת מכשור לייזר ע"י טכנאי ללא נוכחות רופא?

 


המנוח ובעקבותיו העזבון טענו כי הטיפולים שקיבל המנוח במכון של הנתבעת ניתנו על ידי טכנאית, כאשר במקום לא נכח כלל רופא ואף מעקב רפואי לא התקיים. באין ראיה סותרת, ניתן להניח כי אכן כטענת המנוח, אותה טכנאית היתה בלתי מיומנת ובלתי מוכשרת להפעיל מכשיר לייזר לצורך הסרת קעקוע.

האם צלקות שאינן ניתנות לטיפול יכולות ליצור נכות צמיתה?

בהתייחסו למצבו של המנוח לאחר הטיפול קובע ד"ר אשכנזי, כי המצב הוא צמית ובלתי ניתן לטיפול. בגין כך העריך ד"ר אשכנזי את נכותו הצמיתה של המנוח כדי 20 אחוז בשל היות הצלקות על פני שטח נרחב ובאזורים מרובים.  עוד מציין ד"ר אשכנזי, כי מאחר ומדובר במצב סופי אשר אינו ניתן לטיפול או לשיפור ולנוכח המראה הדוחה, המכער והמציק של הקלואידים שנותרו, הוא סבור כי יש להוסיף על הנכות דלעיל, נכות נוספת בשיעור של 10 אחוז.

 

 
הפסיקה:
 
בפסק הדין נקבע כי הייתה התרשלות ברורה של קליניקה אריאל וכי זכאי עזבונו של המנוח להחזר עלות הטיפולים כפי ששולמה בשעתו על ידי המנוח לנתבעת. כמו כן, זכאי העזבון להחזר שכרו של המומחה כפי שנשא בו המנוח.
 
בנוסף, זכאי העזבון לפיצוי בגין הנזק הלא ממוני שנגרם למנוח, כאשר גם אם בסופו של יום לא האריך המנוח ימים, עדיין נאלץ הוא על פני תקופה לא קצרה, להתמודד עם היותו בעל מום וכאשר בגופו צלקות המעוררות גועל ודחיה אצל הצופה בהם ולו מרחוק.
 
בית המשפט הדגיש כי מטרתו הינה להרתיע את הנתבעת ואחרים שכמותה לבל יתהדרו בנוצות לא להם, ולבל יעזו לבצע טיפולים רפואיים בהיותם נטולי הכשרה ומיומנות לבצע טיפולים אלו. במיוחד כאשר במקרה דנן נעשה הטיפול תוך שימוש במכשיר לייזר, אשר שימוש בלתי נכון ובלתי מבוקר בו, עלול לגרום לנזקים כבדים, ודי במתואר לעיל כדי לשמש דוגמה ברורה להתרשלות זו.
 
גובה הפיצויים:
 
החזר עלות הטיפול- 6,000 ש"ח
החזר עלות שכר מומחה- 8,000 ש"ח
פיצוי בגין נזק לא ממוני- 75,000 ש"ח
סה"כ 89,000 ש"ח
 

 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פסק דין העוסק בלידה לאחר קשירת חצוצרות - האם פיצויים בגין רשלנות?

התביעה היא בגין נזקים שנגרמו לתובעים עקב רשלנות רפואית בביצוע ניתוח קשירת חצוצרות. בעקבות כשלון הניתוח נולדה לנתבעים ביתם החמישית. 

פסק דין בעניין רשלנות רפואית בביצוע ניתוח קיצור קיבה בשיטת סקופינרו

התובעת הגיעה לנתבע על מנת לעבור ניתוח קיצור קיבה. המנתח בחר לנתחה בשיטה שאינה מקובלת הקרויה ניתוח על שם סקופינרו... 

פיצויים בשל רשלנות רפואית בניתוח הקטנת חזה - גרימת צלקות בולטות

פיצויי בשל רשלנות רפואית בניתוח הקטנת שדים - לטענת התובעת, תוצאות הניתוח הן איומות כלשונה, לאחר שבשדיה נותרו אף כיום, 7 שנים לאחר הניתוח, צלקות מכוערות ומגעילות לא נוחות קשות להסתרה ובולטות 

פיצויים בגין נזקים אסתטים כתוצאה מניתוח מתיחת פנים - שיטת אפטוס

התובעת פנתה לנתבעת, לקבלת יעוץ בדבר אפשרות למתיחת פנים, והוצע על ידה, טיפול חדשני בשיטת אפאטוס.  

פיצויים בגין רשלנות רפואית בניתוח השתלת שיער - גרימת צלקות

ניתוח השתלת שיער נכשל וגרם לנזק אסתטי ולצלקות בראשו של התובע. 

רשלנות רפואית באי מתן מידע על הסיכונים לפני ביצוע ניתוח אף

הנתבע, רופא מומחה לכירורגיה פלסטית, ביצע ניתוח פלסטי-אסתטי באפה של התובעת. ניתוח זה בוצע, לטענת התובעת, ברשלנות, והיא תובעת פיצוי בגין נזקיה.  

פיצויים בגין רשלנות רפואית בניתוח קיצור קיבה - כריתת יתר

התביעה הינה תביעה בגין רשלנות רפואית ונזק שנגרם לתובעת ולבני משפחתה בעקבות ניתוח שעברה התובעת בעקבות זאת שסבלה מהשמנת יתר.  

פיצויים בגין רשלנות רפואית בניתוח אף עקב בעיות נשימה

התובע הגיש תביעה זו כנגד הנתבע לפיצויים, עפ"י פקודת הנזיקין, בגין ניתוחי אף כושלים שבצעו באפו בבית חולים "כרמל" חיפה ע"ש ליידי דיוויס.  

פיצויים לאחר רשלנות רפואית בניתוח פלסטי באף - צלקת וחור בקצה האף

התובע עבר ניתוח פלסטי אשר הותיר באפו מספר כשלים בולטים: צלקות, חור במחיצת האף ונפיחות בולטת. התובע זכה בפיצוי על נזק לא ממוני והחזר כספי בגין הניתוח 

רשלנות רפואית בביצוע ניתוח הארכת איבר מין זכרי - פיצויים

התובע הגיע לניתוח באיבר מינו לצורך הארכה ועיבוי האיבר. בפני התובע הוצגו דוגמאות של אברי מין לאחר ניתוח. לתובע לא הוצגו הסיכונים הכרוכים בביצוע הניתוח. התוובע סובל מתופעות קשות באיבר מינו. 

רשלנות בניתוח לתיקון ראיה בשיטת Lasik בשל העדר הסכמה מדעת

בית המשפט פסק פיצויים בסך כמיליון שקלים בגין רשלנות רפואית בקבלת הסכמה מדעת לניתוח תיקון ראיה Lasik... 

דחיית תביעה בגין רשלנות בניתוח הקטנת חזה

בית המשפט קבע כי חוות הדעת הרפואית אשר צורפה לכתב התביעה לא הייתה מפורטת כנדרש. אי לכך, נדחתה תביעה בגין רשלנות רפואית בניתוח הקטנת חזה... 

הסכמה מדעת לניתוח פלסטי - הקטנת חזה מטעמים אסטטיים ורפואיים

על פי חוק זכויות החולה, כל מטופל או מטופלת חייב\ת לתת הסכמה מדעת לפני טיפול רפואי. עניין זה הינו בעל חשיבות יתרה בניתוחי ברירה כגון ניתוח להקטנת חזה... 

קרטוקונוס לאחר ניתוח לייזר לתיקון ראייה - האם רשלנות רפואית?

התובע טען כי הרופאים לא השכילו לאבחן קרטוקונוס ממנו סבל, האם מדובר ברשלנות רפואית בניתוח לייזר מסוג Lasik?  

האם המטופל נתן הסכמה מדעת לביצוע ניתוח Lasik לתיקון ראיה בלייזר?

האם המטופל נתן הסכמה מדעת לביצוע ניתוח לייזר מסוג Lasik לתיקון ראיה? האם התובע היה מסרב לו ידע את הסיכון המדובר? 

אובדן טופס הסכמה מדעת לניתוח הגדלת שדיים

ניתוח הגדלת חזה הינו ניתוח אלקטיבי, דהיינו ניתוח מבחירה. אי לכך, הפסיקה קבעה כי ההסבר הנדרש לביצוע הליכים רפואיים אלו, שאינם מחויביי המציאות, הינו נרחב יותר מניתוח רגיל... 

האם קיימת חובה לעבור טיפול מתקן להפחתת הנזק לאחר רשלנות רפואית?

האם חובה על מטופל, אשר נגרם לו נזק בגין רשלנות רפואית בניתוח לייזר לתיקון ראיה, לעבור ניתוח מתקן על מנת לשפר מצבו הבריאותי? 

טיפול חדשני לתיקון ראייה בלייזר ללא הסכמה של המטופל

האם ניתוח לייזר לתיקון רוחק ראיה, אשר בוצע באופן חדשני במכון לניתוחי לייזר, התבצע בצורה רשלנית? האם הופרה חובת הזהירות? 

פיצויים בגין נזקים בראייה בעקבות ניתוח לתיקון קוצר רואי

האם הניתוח הראשוני (בשתי העיניים) והניתוח המתקן (בעין ימין) בוצעו ברשלנות? האם הייתה הסכמה מדעת? האם התקיים קשר סיבתי? קראו עוד בפורטל רשלנות רפואית 

פסק דין בנוגע לרשלנות רפואית בניתוח פלסטי באף - עקף עקום ובעיות נשימה

בחורה כבת 24 שנים עברה 3 ניתוחים באפה שגרמו לפגיעה תפקודית ולפגם אסתטי. כיום, התובעת סובלת מאף עקום, בעיות בנשימה ועוד נזקי גוף שונים... תגיות: דליפת סיליקון,