www.rashlanut-refuit.org

פסק דין בנוגע להחלטה מאוחרת על ביצוע ניתוח קיסרי - האם רשלנות רפואית?

פסק דין בנוגע להחלטה מאוחרת על ביצוע ניתוח קיסרי - האם רשלנות רפואית?

בזמנים הרלבנטיים לתביעה זו, תובעת 1 הייתה בהיריון ממנו נולדה ביום 22.4.03 המנוחה, אשר נפטרה לאחר כשנה, ביום 2.4.04. היה זה ההיריון השני של התובעת, כאשר היריון קודם שלה הסתיים ביום 9.7.00 בלידה בניתוח קיסרי בשבוע ה–40 להיריון (קראו על רשלנות רפואית בהריון).

 

התובעים 1 ו-2 פנו לבית החולים מאיר עוד ביום 8.4.03 ונפגשו עם ד"ר רון שיינמן. על פי הרישום בטופס הבדיקה, מטרת הביקור הייתה קבלת יעוץ לגבי דרך ביצוע הלידה: ניתוח קיסרי או לידה וגינלית (רגילה). ההחלטה על ביצוע ניתוח קיסרי נפלה בשעה 13:30. לטענת התובעת, הרופאים היו צריכים להחליט בשלב מוקדם יותר על ביצוע הלידה בדרך של ניתוח קיסרי. לדברי התובעים, העיכוב בקבלת ההחלטה עולה כדי רשלנות בלידה.


האם יש לקבל את הבקשה?

 


1. בשעה 13:03 או 13:05 צריך היה להחליט על הפסקת הלידה הוגינלית ועל ניתוח קיסרי. זאת, לאור המכלול הכולל של הנתונים שהיו קיימים אותה עת, דהיינו: לידה הכרוכה בסיכון של קריעת רחם; לידה שאינה מתקדמת או מתקדמת בקצב איטי ואין סיכוי שתתרחש בזמן הקרוב; הופעת האטות במוניטור, שאף כי טיבן בשלב זה טרם הוברר, יש בהן להצביע לפחות על חשש "שמתחילה בעיה" או ש"צרות במוניטור כבר יש".


2. גם אם תאמר שהחלטה על ניתוח קיסרי כבר בשעה 13:03 הייתה "נגועה" בזהירות יתירה, והימנעות מביצוע הניתוח באותה העת, גם אם הייתה בגדר טעות, לא היה בה משום רשלנות, אי קבלת ההחלטה בשעה 13:15 ודאי לוקה ברשלנות. שהרי בשעה זו מסתבר שההאטות הקודמות שהתחילו כבר בשעה 13:00, חרף השתפרות זמנית, מעמיקות ומחמירות. בנסיבות אלה, ובהתחשב גם בסיכונים המיוחדים המאפיינים לידה מסוג זה ואי התקדמות הלידה, ודאי שלא היה מקום להמתין בהחלטה על ניתוח קיסרי מעבר לשעה 13:15.


3. פרק הזמן של 15 דקות לביצוע ניתוח קיסרי הוא פרק זמן אפשרי וראוי כאשר חדר הניתוח פנוי וכל הצוות זמין. זאת גם ללא ויתור על איכות ההכנות לניתוח. עם זה בהתקיים אילוצים שונים של המערך הרפואי, כמו זמינותו של חדר הניתוח, זמינותם של הצוותים הרפואיים – המנתחים והמרדימים, ובעיות לוגיסטיות נוספות, שלא ניתן במציאות הקיימת להתעלם מהם, יש להשלים, חרף העובדה שהדבר אינו רצוי, גם עם חלוף פרק זמן ארוך יותר, של כ – 25-30 דקות עד לניתוח. אולם שיהוי כזה בביצוע הניתוח, כדי שיתקבל כשיהוי סביר, מחייב מתן הסבר, המבוסס על נסיבותיו המיוחדות של המקרה הנדון, ועל כך שבפועל נעשו מאמצים סבירים לקצר פרק זמן זה דבר שלא הסתייע באותן נסיבות.


4. במקרה שלפנינו, לא ניתן הסבר המצדיק התמשכותו של פרק הזמן שחלף בין קבלת ההחלטה על ביצוע הניתוח לבין הביצוע בפועל. מכאן, שבמקרה שלפנינו נפל שיהוי בלתי מוצדק של כ – 6 דקות גם בהתמשכות פרק הזמן ממועד קבלת ההחלטה על הניתוח ועד לביצועו. מכאן, שבסה"כ נפל במקרה שיהוי בלתי מוצדק בביצוע הניתוח הקיסרי, העולה כדי רשלנות, של 31-33 דקות, ולמצער שיהוי של 21 דקות.


5. הוכח קיומו של קשר סיבתי בין התרשלותם של רופאי הנתבעים לבין הנזק המוחי ממנה סבלה המנוחה. מכאן, שהנתבעים אחראים ברשלנותם לפגיעה המוחית שנגרמה למנוחה כמו גם למותה.


6. מוסכם על הצדדים שהפיצוי בגין אובדן השתכרות בשנים האבודות עומד על 463,376 ₪. לאור הסבל הרב שסבלה המנוחה משך כשנה, מלידתה ועד מותה, יש להעמיד את הפיצוי בגין הנזק הלא ממוני עבור כאב וסבל וקיצור תוחלת חיים, כולל ריבית, על 600,000 ₪. בגין הפסד השתכרות של התובעת משך חודש וחצי לאחר תום חופשת הלידה יש לפסוק פיצוי, כולל ריבית, בסך 10,514 ש"ח. בגין עזרה וסיעוד שהעניקו התובעים 1 ו – 2 לבתם המנוחה עת שהו ליד מיטתה וסעדו אותה משך השנה שעד למותה, יש לפסוק להם פיצוי בסכום גלובאלי של 50,000 ₪ ועבור הוצאות נסיעה בהן נשאו משך אותה תקופה - סך של 10,000 ₪. בגין קבורה ומצבה יש לפסוק סך של 7,000 ₪.


לסיכום,

 

הוכח קיומו של קשר סיבתי בין התרשלותם של רופאי הנתבעים לבין הנזק המוחי ממנה סבלה המנוחה. מכאן, שהנתבעים אחראים ברשלנותם לפגיעה המוחית שנגרמה למנוחה כמו גם למותה.


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

רשלנות רפואית שגרמה להידבקות בדלקת מעיים

הידבקות לאחר לידה וזיהום, רשלנות רפואית - המערערת נולדה בשנת 1957 בבית החולים אלישע. כעבור שישה ימים הוחזרה לביתה. מספר ימים לאחר מכן נתגלתה אצלה תופעה של הקאות ואיבוד נוזלים.  

פסק דין - רשלנות רפואית במתן חיסון פוליו, האם סיבה להתפתחות המחלה?

התובע נולד בשנת 1982 ובשנת חייו הראשונה קיבל שלוש מתוך ארבע מנות של חיסון נגד פוליו, חרף כך חלה המערער בפוליו... 

רשלנות רפואית בעקבות אי הפסקת הריון וגרימת פגות

פסק דין בעניין רשלנות רפואית בגין אי הפסקת הריון בשל חשש לפגות... 

פיצויים בגין פענוח שגוי של בדיקת מוניטור במהלך הריון

לאחר הריון בסיכון גבוה וטיפולי פוריות, הרופא אשר התרשל בקריאת בדיקת מוניטור ושחרר את האם ההרה לביתה מבלי שהבין את הסיכון לעובר וכתוצאה מכך התינוקת נולדה עם פגיעה מוחית קשה ופגיעה רב מערכתית 

רשלנות רפואית בזריקת אלחוש אצל רופא שיניים - חובת הזהירות

האם הופרה חובת הזהירות המוטלת על רופא שיניים סביר במסגרת מתן זריקת אלחוש למטופל? 

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

חישוב פיצויים בעקבות רשלנות רפואית. אתר "רשלנות רפואית" מציג מידע עדכני הכולל מאמרים, מדריכים, דוגמאות וכדומה... 

רשלנות רפואית בלידה - אחריות אישית של הרופא

האם יש להטיל אחריות אישית על רופא בעקבות רשלנות רפואית במהלך הלידה? האם יש להטיל את האחריות כולה על בית החולים? היכן מתחילה ונגמרת האחריות בנושא רשלנות רפואית? קראו עוד... 

האם אי ציון משקל עובר בגיליון לידה הוא רשלנות רפואית?

העדר רשומה רפואית במהלך ניהול לידה והעברת נטל ההוכחה בתביעה שעניינה רשלנות רפואית במהלך לידה. אירוע פרע כתפיים שהביא לשיתוק בידו של התינוק... 

רשלנות רפואית בטיפול על ידי מתמחה - לידה תוך מתן פטוצין

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם חייבת להיות נוכחות של רופא מומחה בלידה לאחר הריון בסיכון?

השאלה באילו נסיבות קמה חובה, מכוח עוולת הרשלנות, לבצע הליך רפואי באמצעות רופא מומחה איננה פשוטה. האם לאחר הריון בסיכון חייב רופא מומחה להיות נוכח בחדר הלידה?. 

האם רשלנות רפואית בניתוח קיסרי בגין כריתת רחם?

רופאים כרתו רחם של יולדת במהלך ניתוח קיסרי שבוצע בהליך חירום. האם מדובר ברשלנות רפואית בלידה? 

האם רשלנות בלידה בשערי צדק בגין אי מתן טיפול אנטיביוטי בזמן?

האם רשלנות בלידה הביאה ללידה של ילדה הסובלת משיתוק מוחין ואפילפסיה? האם הרופאים היו צריכים להעניק ליולדת טיפול אנטיביוטי או טיפול בסטרואידים? 

פיצוי לניזוק משני בעקבות רשלנות רפואית בלידה

מהו ניזוק משני? האם גם הורים אשר ילדם נפגע בגין רשלנות בלידה זכאים לפיצויים בגין כאב וסבל וראש נזק לא ממוני? 

האם רשלנות בלידה בגין אי אבחון סיכוי לאירוע פרע כתפיים?

האם הרופאים התרשלו כלפי התובע והוריו בגין אי אבחון סיכוי לאירוע פרע כתפיים במהלך הלידה? 

רשלנות רפואית בגין פטירת ארבעה פגים לאחר לידה - בית החולים מקאסד

יולדת הגיע לאשפוז במהלך הריון בבית החולים מקאסד. בשלב מסוים היא נמצאה בלידה פעילה וילדה ארבעה פגים. האם רשלנות רפואית בבית החולים גרמה לפטירתם של התינוקות לאחר זמן קצר? 

פיצוי בגין טיפול פרטי לאחר רשלנות בניתוח קיסרי

הורים מטפלים במסירות בבתם הנמצאת במצב צמח בגין רשלנות בניתוח קיסרי. האם הם זכאים לפיצויים מהמדינה מכוח החוק לתיקון דיני נזיקין אזרחיים... 

אישה נותרה במצב סיעודי לאחר לידה בניתוח קיסרי, האם רשלנות?

תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה לאחר ניתוח קיסרי הוגשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב... 

האם רשלנות רפואית בלידה בגין לידת וואקום במקום ניתוח קיסרי?

לידת וואקום במקום לידה במהלך ניתוח קיסרי? האם מדובר ברשלנות רפואית בלידה? 

לידת תאומים כאשר אחד התאומים סובל מפיגור שכלי - האם רשלנות בלידה?

בית המשפט העליון דחה תביעה בגין רשלנות רפואית בלידת תאומים למרות שאחד התאומים נולד כאשר הוא סובל משיתוק מוחין... 

רשלנות בלידה או מום מולד - שיתוק מוחין ללא הסבר רפואי

האם בית המשפט יקבל תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה, וזאת משום שהתובעים הוכיחו רשלנות מסוימת ולא נמצאה סיבה רפואית ברורה לשיתוק מוחין ממנו סובל התובע?