www.rashlanut-refuit.org

פסק דין בעקבות אי ביצוע מעקב אחרי חולה וגרימת שיתוק

פסק דין בעקבות אי ביצוע מעקב אחרי חולה וגרימת שיתוק

התערבות ערכאת ערעור בקביעות עובדתיות, העדר רשומה רפואית, החלטה רפואית נכונה לאור מימצאים חסרים.

עובדות המקרה:

 

התובע קיבל טיפולים רפואיים על ידי הנתבע עקב כאבים ברגלו. הרופא הנתבע לא ניהל רישומים לגבי ביקוריו של המטופל - התובע ולא לגבי שיחות הטלפון שקיבל מהמטופל - התובע בהן התלונן התובע על כאביו. כשבוע לאחר הטיפולים הועבר התובע במצב קשה לניתוח דחוף בעמוד השדרה. הניתוח לא שיפר את מצבו של התובע שהחל לסבול משיתוק חלקי ברגליו.


על מי מוטל נטל הראיה בתביעת רשלנות רפואית?


נטל הבאת הראיה להוכחת הרשלנות הרפואית מוטל על התובע בתביעת הרשלנות הרפואית. מה המשמעות של מחסור ברישום רפואי בהקשר של נטל הראיה בתביעות רשלנות רפואית?
במצב בו צריך היה להעשות רישום רפואי וזה לא נעשה ולא ניתן הסבר שירצה את בית המשפט למחדל יועבר נטל ההוכחה בדבר העובדות השנויות במחלוקת, שיכלו להתבהר מתוך הרישום, אל הרופא או המוסד הרפואי שסיפק אתה שירותים הרפואיים.

קבלת ההחלטה הנכונה על פי הממצאים הגלויים - האם מילוי החובה? 

 

הרופא לא ממלא את חובתו כלפי המטופל בכך שהוא מקבל את ההחלטה ההולמת את המימצאים הגלויים. על הרופא לפעול במאמץ על מנת שכל המימצאים האפשריים יובאו לידיעתו.


מה דינה של החלטה רפואית נכונה לאור מימצאים חסרים?


בית המשפט יראה בהחלטה המתבססת על מימצאים חסרים, החלטה לוקה בחסר. בית המשפט יבחן לא רק מה צפה הרופא במצב נתון מסויים אלא גם מה צריך היה לצפות ומה יכול היה לצפות נוכח התפתחות הדברים.

במקרה זה נפסק כי הרופא התרשל. רשלנותו של הרופא טמונה בדרך הטיפול ובטיב המעקב עד לשלב בו קיבל את ההחלטה לבצע ניתוח דחוף של המטופל. במידה והיו נעשות הבדיקות הנדרשות והיה מתבצע מעקב ראוי סביר כי הייתה מתקבלת על ידי הרופא ההחלטה הנכונה במועד שהיה מונע את השיתוק.


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן
שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

התובעת הייתה אמורה לעבור ניתוח קיסרי. זריקת האפידורל אשר ניתנה לה על ידי מתמחה הסבה נזקים למוח. אי לכך, האם מדובר ברשלנות רפואית כלפיה? 

במהלך ניתוח שבוצע במרכז הרפואי חורב כאשר התובע שוכב מורדם על מיטת הניתוחים, פרצה שריפה והאש אחזה בסדין עליו שכב התובע. האש גרמה לתובע כוויה בעכוזו. 

האם נפגע מחוסר הכרה, אשר סובל בגין רשלנות רפואית, יזכה לפיצויים במסגרת תשלום עיתי? 

האם פרוטוקול ועדה רפואית יכול לשמש בתור ראיה במסגרת תביעה בגין רשלנות רפואית בניתוח לקיצור קיבה? 

בית החולים לא הציג בבית המשפט רשומה רפואית מסודרת - האם רשלנות רפואית במסגרת טיפול בפג? 

האם העותרים יקבלו צו אנטון פילר המורה על כינוס מסמכים רפואיים במסגרת תביעה שהגישו האחרונים בגין רשלנות רפואית? 

פסק דין העוסק בבקשה לתיקון כתבי בי דין בעקבות מציאת תיק רפואי לאחר הגשת כתב התביעה... 

האם תביעה בגין רשלנות רפואית תידחה על הסף בעקבות אובדן צילומי רנטגן בבית החולים? 

ישנם מקרים בהם ליקויים שנתגלו ברישומים הרפואיים יכולים להעביר את נטל הראיה לנתבעים. המעקב והרישום אחרי הניתוח הקיסרי לוקים בחסר. האם נטל הראיה יעבור? 

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

חישוב פיצויים בעקבות רשלנות רפואית. אתר "רשלנות רפואית" מציג מידע עדכני הכולל מאמרים, מדריכים, דוגמאות וכדומה... 

הלכה פסוקה היא כי גרימת נזק ראייתי לנפגע, במסגרת תביעות רשלנות רפואית, הינה עילה להעברת נטל ההוכחה לכתפי הנתבעים. נטל זה עלול להיות כבד ביותר, קל וחומר כאשר עסקינן בתביעה לגבי אירועים שקראו למעלה מ-18 שנה לפני הגשת התביעה... 

האם במקרים בהם סיבת המוות איננה ידועה, חייבים הרופאים להציע ביצוע ניתוח לאחר המוות? דוגמא לפסק דין... 

האם ניתן להעביר את נטל ההוכחה לכתפי בית החולים, במקום בו מוגשת תביעה בעניין רשלנות רפואית לאחר 20 שנה? 

האם רופא ועורך דין אשר השחיתו רשומה רפואית, על מנת לגלות שורה מחוקה בטיפקס, יהיו אשמים ברשלנות רפואית בגין השחתת ראייה והאם יועבר לכתפיהם נטל ההוכחה? 

מן הפסיקה ידוע כי ישנה חשיבות ממדרגה ראשונה לרישומים הרפואיים הנעשים על ידי רופאים המטפלים בחוליהם, בעת הטיפול או סמוך לאחריו... 

האם בית החולים התרשל במהלך ניתוח לכריתת רחם, והאם הניתוח התארך מעבר לרגיל? מהו נטל הראייה והאם יונח על כתפי הנתבעים? 

האם התנהלותם של רופאי העור, אשר לא הקפידו על רישום רפואי הולם בעת הטיפול, הייתה רשלנית? האם עקב רשלנות זו התפתח הגידול הסרטני באפו של התובע?  

התובע לא זכה כי הנתבע יערוך אחריו מעקב רפואי מדויק. אי לכך, והיות ולא מולאו כל הרשומות הרפואיות כנדרש, סובל התובע כיום משיתוק. הרופא הפר את החובה המוטלת עליו... 

כיצד ניתן להגיש לבית-משפט ולהוכיח את תוכנו של תיק רפואי המנוהל במוסד רפואי מוכר, במסגרת תביעת רשלנות רפואית , מבחינת סדרי הדין ודיני הראיות...