www.rashlanut-refuit.org

רשלנות רפואית בבדיקת א.ק.ג – באילו מקרים תוגש תביעה?

רשלנות רפואית בבדיקת א.ק.ג – באילו מקרים תוגש תביעה?

פעימות לב הן התכווצויות של שריר הלב המופעלות באמצעות אותות חשמליים. כאשר עולה חשד להפרעה כלשהי בלב, נערכת בדיקת א.ק.ג שבה נרשמת הפעילות החשמלית של הלב. מכשיר הא.ק.ג קולט את האותות החשמליים שעוברים בשריר הלב ומתרגם אותם לקווים בעלי צורה אופיינית.


בדיקת א.ק.ג אינה פולשנית, ונפוצה מאוד במקרים רבים. הפנייה לבדיקת א.ק.ג ניתנת כאשר המטופל סובל מכאבים בחזה ודופק לא סדיר וקיים חשד להפרעה כלשהי, כמו: חסימה באחד מהעורקים, או היצרות בעורקי הלב וכאשר ישנן בעיות במבנה הלב. הבדיקה מבוצעת על ידי טכנאי, אחות או רופא, ונמשכת כרבע שעה, במהלכה מוצמדות אלקטרודות לגפיים ולחזה, בעזרת מדבקות, רצועות או ואקום.


תוצאות הבדיקה יכולות להעיד על מספר רב של מחלות כגון הפרעות קצב, הפרעות מבניות, התקף לב או מחלות של העורקים הכליליים, כאשר הטיפול במחלה מתבצע בהתאם לסוג ההפרעה. אי הפניית מטופל לאבחון, או אבחון שגוי של מצבו הרפואי ומתן טיפול לא מתאים, עלולים להוביל לגרימת נזקים חמורים. רשלנות רפואית בבדיקת א.ק.ג יכולה להתרחש כאשר הרופא הפר את חובת הזהירות המוטלת עליו ולא התנהג בהתאם לפרקטיקה המקובלת.


תביעה בגין אי הפנייה לביצוע בדיקת א.ק.ג


כאשר התובע היה כבן 65, הוא התלונן בפני רופאת משפחה על כאבי בטן, וקיבל הפניה לביצוע בדיקת אולטרסאונד. לאחר ימים ספורים, התלונן שוב על כאבים בחזה, כאבים בכתף, הזעה וקוצר נשימה בעיקר בזמן עליה במדרגות, וכן על שיעול יבש. בתום הבדיקה קיבל תרופות והופנה לבדיקות מעבדה, רנטגן, וא.ק.ג והתבקש לשוב עם התוצאות.


ביומיים שלאחר מכן חזר לעבודתו, כקצין בטחון בחברת אבטחה, אולם עדיין חש בכאבים, ובשעות הערב איבד את הכרתו. אשתו הזעיקה מיד נט"ן, ולאחר טיפול שכלל מכות חשמל ועיסוי לב, פונה לבית החולים כשהוא מחוסר הכרה ומונשם, שם טופל, ובסופו של יום נותר בתרדמת מוחלטת.


לאחר שמיעת טענות הצדדים וחוות דעת של מומחים רפואיים, סבר בית המשפט כי אם התובע היה מופנה מיד לבדיקת א.ק.ג., בהתאם לתלונותיו, ייתכן שהיה ניתן לראות אם עבר אירוע לבבי, ואז היה מופנה מיד לחדר מיון. בית המשפט השתכנע כי הימנעות מביצוע הבדיקה גרמה לנזק ראייתי באופן המעביר אל הנתבעת את הנטל לשכנע שבאותו שלב סבל, או לא סבל מאירוע לבבי כלשהו.


בית המשפט קבע כי אם יקבל את דברי הרופאה כי אשת התובע הופיעה בפניה והיא הפנתה את התובע לבצע בדיקת א.ק.ג., וחלפה תקופה והיא לא קיבלה את התוצאות, לא רשמה זאת, ולאחר זמן קצר החולה מגיע פעם נוספת ומתלונן על כאבים בחזה, והאבחנה היא: "CHEST PAIN", כפי שהרופאה עצמה כתבה, ברשומה הרפואית, הרי שהיה עליה לבצע בדיקת א.ק.ג. בו במקום שכן ידוע כי מדובר בבדיקה קלה, מהירה שאינה עולה כסף לקופת החולים.


עוד ציין בית המשפט כי רופא משפחה, נדרש, להבנה בתחום רחב של מחלות והוא הראשון בשרשרת המטפלים, והאבחון נעשה בשיטת האלימינציה - שלילת אבחנות שכיחות וידועות בשלב הראשון, ובדיקת קיומן של מחלות נדירות בשלב השני. כל אלו מעמידים בפני רופא משפחה בקופת החולים רף מומחיות שונה מהסטנדרט הנדרש ממומחה בבית החולים, או במרפאת מומחים בנוגע למחלה בתחום מומחיותו.


בנסיבות אלה קבע בית המשפט כי קיים קשר סיבתי בין אי הפנייה לביצוע בדיקת א.ק.ג, למצבו של המטופל שנגרם לו נזק בלתי הפיך בגזע המוח, והוא מצוי בתרדמת מוחלטת, על כן התביעה בגין רשלנות רפואית התקבלה, ולאחר הפחתת אשם תורם בסך של 50% בכך שהתובע לא ביצע את בדיקת הא.ק.ג. שאליה הופנה, חויבה הנתבעת לשלם פיצויים למשפחה בסך של כחצי מיליון שקלים.


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

מחלת הסרטן - רשלנות רפואית באבחון וטיפול בסרטן

מחלת הסרטן - רשלנות רפואית באבחון וטיפול בסרטן

רשלנות רפואית בסרטן - כיצד יש להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית באיחור באבחון גידול? קראו עוד באתר "רשלנות רפואית" תמצאו פסקי דין, מאמרים, פנייות לעורכי דין ללא התחייבות... 

רשלנות רפואית בבדיקת מאמץ, מתי תוגש תביעה?

אבחון לקוי או טעות בפענוח תוצאות בדיקת מאמץ עלולים לשמש עילה להגשת תביעת רשלנות רפואית, זאת כאשר נגרם לנבדק נזק כתוצאה מהתנהלות לא סבירה של הרופא המטפל. 

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית במתן הקרנות נגד גזזת - התפתחות סרטן

חוק הגזזת נחקק על מנת להעניק פיצוי לפנים משורת הדין לחולי גזזת אשר עברו הקרנות על ידי המדינה.. האם התפתחות סרטן הינו רשלנות רפואית?. 

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית - ניתוח להסרת גידול בבלוטת יותרת המוח

התובע סובל מנזקים נוירולוגים בגין ניתוח רשלני על ידי מתמחה להוצאת גידול מבלוטת יותרת המוח... 

פסק דין בנוגע לפיצויי בעבור נזק כלכלי עקיף למשפחה לאחר רשלנות רפואית

האם התובע, אשר איבד את פרנסתו בגין רשלנות רפואית, יזכה לפיצויים בגין נזק כלכלי עקיף? 

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית בבדיקת קולונסקופיה - העברת נטל הראיה

האם נטל הראיה בתביעה שעניינה רשלנות רפואית בבדיקת קולונסקופיה יעבור לכתפי הרופאים בגין רשלנות רפואית בניהול רשומות רפואיות וקבלת הסכמה מדעת... 

רשלנות רפואית באבחון סרטן בלוטת התריס על ידי רופא צבאי

האם ניתן היה לאבחן את סרטן בלוטת התריס במהלך הבדיקות בשרשרת החיול או במרפאה בניצנים? האם תזכה משפחתה של החיילת שנפטרה בעקבות מחלת הסרטן לפיצויים מתוקף חוק הנכים? קראו עוד... 

העדר רשומה רפואית במהלך טיפול לאבחון גידול סרטני

האם התנהלותם של רופאי העור, אשר לא הקפידו על רישום רפואי הולם בעת הטיפול, הייתה רשלנית? האם עקב רשלנות זו התפתח הגידול הסרטני באפו של התובע?  

ביקור בית של רופא תורן - רשלנות רפואית באבחון דלקת קרום המוח

רשלנות רפואית? האם רופא תורן אשר הגיע לביתה של מטופלת ושגה באבחון הבדיקה, העניק טיפול רשלני? האם מותה של המטופלת, יום לאחר מכן בבית החולים, מטיל את האחריות על כתפיו של הרופא התורן? קראו עוד... 

מוות במהלך טיפול בדלקת קרום המוח - רשלנות רפואית של חדר מיון

רשלנות רפואית - האם הטיפול הרשלני בחדר המיון במטופלת הסובלת מדלקת בקרום המוח, הביא בסוף למותה של המנוחה? קראו עוד... 

רשלנות באבחון דימום מוחי עכבישי על ידי רופא חברת "ביקורופא"

חברת "ביקורופא" חתמה על הסכמי פשרה במסגרתו היא תשלם פיצויים בסך כ-2 מיליון שקלים לאישה ובני משפחתה... 

רשלנות באבחון מחלה? לא נעשו בדיקת דם למרות שיתוק על שם בל

תביעת פיצויים בגין רשלנות רפואית לאחר שלא נערכו לילדה בדיקות דם חרף ארבעה התקפים של שיתוק על שם בל... 

רופא משפחה המליץ על דיאטה במקום טיפול תרופתי - רשלנות?

האם רשלנות באבחון מחלה? רופא משפחה המליץ על דיאטה במקום להפנות את המטופל לקבלת טיפול רפואי תרופתי... 

האם רשלנות רפואית באבחון אירוע מוחי בבית חולים נהריה?

האם רופאי בית החולים נהריה פעלו תוך רשלנות רפואית ולא השכילו לאבחן את האירוע המוחי ממנו סבל המנוח? 

רשלנות רפואית באבחון התייבשות תינוק בחדר מיון

בית המשפט המחוזי פסק פיצויים בסך 16.1 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית באבחון התייבשות תינוק בחדר מיון... 

תביעה בעקבות רשלנות רפואית בבית אבות - חולה נפטר בגין אי אבחון מחלה

האם רשלנות רפואית באבחון מחלה בבית אבות גרמה לפטירתו המצערת של המנוח בגיל 69 בלבד? האם היה על רופאת המוסד להקשיב לבני משפחתו של המנוח? 

מטופל שוחרר מחדר מיון למרות בדיקת א.ק.ג לא תקינה - האם רשלנות?

המטופל, צעיר בן 26, הגיע לחדר המיון כאשר הוא סובל מכאבי ראש, שיעולים, שלשולים וחום. הרופאים ערכו בדיקת א.ק.ג ושחררו את החולה לביתו. 36 שעות לאחר מכן הוא נמצא ללא רוח חיים במיטתו... 

הפניה לרופא משפחה במקום לחדר מיון - אי אבחון אירוע מוחי

ביצוע בדיקה שטחית במסגרת ביקור בית. אי אבחון אירוע מוחי והפניה לרופא משפחה במקום לחדר מיון,.. 

רופא משפחה לא אבחן מפרצת מוחית - האם רשלנות רפואית?

האם רופא משפחה אשר לא אבחן מפרצת מוחית, התנהל באופן רשלני? 

האם רשלנות רפואית באי ביצוע בדיקת CT גרמה לעיוורון?

האם אי ביצוע בדיקת ה-CT במועד גרם למטופל לסבול מעיוורון? האם אי אבחון המחלה עולה כדי רשלנות רפואית? תגיות: אווסטין, אינסולין, טיפול אלטרנטיבי, נכות, אבודרט, דיאבטס אינסיפידוס, אבילק, עילת תביעה,