www.rashlanut-refuit.org

פסק דין בנוגע לאיחור באבחון סרטן בגין רשלנות בבדיקת ממוגרפיה

פסק דין בנוגע לאיחור באבחון סרטן בגין רשלנות בבדיקת ממוגרפיה

תא 3424/08 

עובדות המקרה


המשיבה הגישה כנגד המבקשת תביעה נזיקית בעילה של רשלנות רפואית. במסגרת התובענה עתרה המשיבה, כי המבקשת תפצה אותה בגין נזקים אשר נגרמו לה, לטענתה, בשל התרשלות המבקשת. בכתב התביעה טענה המשיבה, כי בשנים 1998 ו- 2000 היא עברה אצל המבקשת, קופת חולים, בדיקות ממוגרפיה אשר פורשו כתקינות.

 

בשנת 2001 עברה בדיקה נוספת אשר במסגרתה התגלה אצלה ממצא ממאיר, חודרני, רב מוקדי. לטענתה, בבדיקה שנערכה לה בעקבות האבחון האמור נאמר לה, כי ניתן היה לזהות קיומו של גוש חשוד כבר בבדיקות הממוגרפיה משנת 1998 ו- 2000.

 

לטענת המשיבה, המבקשת ו/או רופאיה התרשלו בטיפול בה ובאבחנת מחלתה ובנסיבות אלו התפשטה מחלתה והיא נאלצה לעבור טיפולים אשר היו נמנעים אודות לגילוי מוקדם. המבקשת עותרת, כי בית המשפט יורה על דחיית התובענה על הסף. לטענתה, המשיבה לא עברה את בדיקות הממוגרפיה דרכה, כי אם במכון מור המהווה אישיות משפטית עצמאית נפרדת ושונה מהמבקשת.


האם יש לקבל את הבקשה?


1. סעד של סילוק תובענה על הסף הינו סעד מרחיק לכת. לא בנקל ייעתר בית המשפט לבקשה ליתן סעד זה. הלכה היא, כי כאשר על בית המשפט להכריע בבקשה ליתן את הסעד האמור עליו לנהוג בזהירות ולהיעתר לבקשה רק מקום בו ברור, על פי העובדות הנטענות בכתב התביעה, שהתובע לא יהא זכאי לקבל את הסעד המבוקש אף אם יעלה בידו להוכיח את כל טענותיו. יתרה מזאת, לא יינקט סעד דרסטי זה, מקום בו ניתן לכפר על המחדל בדרך של תיקון כתב תביעה לדוגמא על דרך הוספת נתבע נוסף.


2. סעיף 3(ג) לחוק ביטוח בריאות ממלכתי, קובע כי: "קופת חולים אחראית כלפי מי שרשום בה למתן מלוא שירותי הבריאות שלהם הוא זכאי לפי חוק זה".


3. בהתאם לחוק, בדיקת ממוגרפיה נכללת בסל שירותי הבריאות. בנסיבות אלו, החובה לספק את השירות האמור מוטלת על כתפי קופות החולים ובענייננו, על המבקשת. יתרה מזאת, בהתאם לטענות המשיבה, המבקשת היא שהפנתה אותה לבצע את הבדיקות במכון מור. המבקשת אחראית לספק שירותי בריאות ראויים והיא לכאורה בחרה בנותני שירות חיצוניים לצורך כך ועל כן בשלב זה וטרם נשמעו ראיות בתיק לא ניתן לקבוע חד משמעית, שהמבקשת אינה אחראית לנזקים אשר נגרמים בגין שירותים אלו.


4. לא ניתן לקבוע, בשלב זה, כי אף אם תוכיח המשיבה את מלוא טענותיה המפורטות בכתב התביעה, היא לא תהא זכאית לסעד המבוקש. נראה, כי המחלוקת האם מכון מור או עובדיו התרשלו והאם הנתבעת נושאת באחריות להתרשלות האמורה הינה מחלוקת אשר ראוי, כי תוכרע בין כותלי בית המשפט. בנסיבות אלו, התרשמתי כי המבקשת הינה בעל דין דרוש בתובענה.


לסיכום,

 

על קופת החולים מוטלת החובה לספק בדיקת ממוגרפיה, גם אם היא עושה זאת ע"י נותני שירות חיצוניים. לפיכך, קופת החולים הינה בעל דין הדרוש בתובענה
 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פסק דין בעניין אי אבחון סרטן השד ואי מניעת התפשטות המחלה - רשלנות רפואית

התובעת סובלת ממחלת סרטן השד, זאת משום שקופת החולים ובית החולים לא השכילו לאבחן את הסרטן במועד. אי לכך, התפשטה המחלה בגופה של התובעת... 

פסק דין בגין רשלנות רפואית באבחון סרטן השד - איחור בביצוע ממוגרפיה

התובעת טוענת כי איחור בביצוע ממוגרפיה גרם לאבחון מאוחר של סרטן השד. אי לכך, תובעת היא פיצויים בגין רשלנות רפואית... 

פסק דין בעניין אי ביצוע בדיקת קולונסקופה - רשלנות באבחון סרטן המעי הגס

המנוחה לא הופנתה על ידי הרופאים לביצוע בדיקת קולונסקופיה ועל כן לא אובחן סרטן המעי הגס ממנו סבלה. האם מדובר ברשלנות רפואית? 

רשלנות בניתוח הסרת גידול שפיר בראש

לתובע, נער צעיר, התגלה גידול שפיר בראשו. בסמוך לאחר גילויו, הוסר רובו של הגידול בהליך ניתוחי, אולם לתובע נגרמו בעטיו של הגידול ושל הניתוח נזקים רבים. 

אבחון מקרה פסיכיאטרי במקום סרטן - פיצויים בגין רשלנות רפואית

התובעת נבדקה על-ידי רופא כאשר היתה חולה בסרטן. הרופא טעה באבחנה בסוברו כי מדבר במקרה פסיכיאטרי ועל יסוד אבחנתו נשלחה התובעת לביתה ללא טיפול במחלתה.  

פיצויים בגין איחור באבחון סרטן השד - כריתת שד ללא צורך

התובעת סובלת ממחלת הסרטן. לטענתה, הרופאה שטיפלה בה במסגרת עבודתה בקופ"ח הכללית התרשלה בגילוי סרטן השד, וכתוצאה מכך הטיפול המאוחר - לרבות כריתת השד. 

פיצויים בשל רשלנות רפואית - באי ביצוע בדיקת ממוגרפיה - סירוב לבדיקה

התובעת פנתה באוקטובר 1994, בגיל 34, לרופא המשפחה שלה, בבקשה שיפנה אותה לבדיקת ממוגרפיה של השד. הרופא סרב לבקשתה. לאחר מספר פניות נוספות לרופא נבדקה התובעת והתגלה אצל התובעת סרטן שד גרורתי 

פיצוי בגין רשלנות רפואית בטיפול בסרטן שגרמה לדלקת קרום המוח

התובע חש בהפרעה בראיה בעינו השמאלית. הוא הופנה לבדיקות, ונערכה לו בדיקה בתהודה מגנטית – MRI, אשר ממצאיה העידו על גידול בבלוטת יותרת המוח שפגע בעצב הראיה השמאלי. התובע עבר ניתוח להסרת הגידול. לטענתו הרופאים התרשלו כלפיו בביצוע הניתוח הראשון ובמעקב אחר דליפת נוזל ה-CSF לאחר הניתוח הראשון ולאחר הניתוח השני. רשלנות זו גרמה לכך שהוא לקה פעמיים בדלקת קרום המוח ונותר עם פגיעות נוירולוגיות ופסיכיאטריות קשות בגינן הוא תובע פיצוי מהנתבעים.  

פיצויים בשל רשלנות רפואית בטיפול בסרטן צוואר הרחם

המנוחה עברה טיפולים קרינתיים וכימוטרפיים שלא הועילו. המחלה התפשטה במהירות לאיברים הפנימיים בבטנה. בחודש דצמבר 1995 הגידול הסרטני גרם לחסימת הפרשת השתן מהכליות 

פיצויים בגין אבחון רשלני ומאוחר של סרטן המעי הגס שגרם למות המטופלת

המנוחה שהיא ילידת שנת 1972, נפטרה ביום 7.10.03 ממחלת הסרטן במעי הגס. התובעים טוענים כי הנתבעים אחרו באיבחון המחלה, בשל טיפול בלתי סביר במנוחה. 

רשלנות רפואית באבחון גידול בראש פעוט - בית החולים שניידר

בית המשפט קבע כי רופאים בבית החולים שניידר לא התייחסו כנדרש לבדיקות שנערכו לפעוט ואי לכך לא אבחנו גידול בראש הילד... 

רשלנות באבחון גידול בראש - פיצויים גם בגין פגיעה בתפקוד מיני

רופאי קופת חולים כללית התרשלו באבחון גידול בראשו של התובע. האם יזכה התובע לפיצויים והאם יש לפסוק עבורו פיצויים גם בגין הפגיעה בתפקודו המיני? 

אובדן סיכויי החלמה בגין רשלנות רפואית בסרטן - חישוב שיעור אחריות

בית המשפט העליון קיבל ערעור של מכבי שירותי בריאותי ורופאה מטעמה והפחית את שיעור אחריותן של האחרונות בנוגע לאי אבחון סרטן בעקבות רשלנות רפואית ממנה נפטרה מנוחה. בהתבסס על חוות דעת רפואית אשר הוצגה בפני בית המשפט, הוסכם בין הצדדים כי לפני הרשלנות הרפואית המדוברת... 

ביטול פסק דין של בית המשפט המחוזי - לא הייתה רשלנות בסרטן

האם רופאי הדסה עין כרם התרשלו כלפי התובע באבחון גידול סרטני בראשו, או שמא ערעור הרופאים יתקבל בבית המשפט העליון... 

האם רשלנות בסרטן בגין העדר מעקב לאחר הסרת גידול ממאיר?

בני משפחתה של אישה אשר נפטרה מסרטן טענו כי מדובר ברשלנות רפואית וזאת משום שהרופאים לא דאגו למעקב ראוי אחר המנוחה... 

איחור באבחון סרטן בתעלת השמע - האם רשלנות רפואית?

בית המשפט קבע כי תלונותיו של התובע הצדיקו ביצוע בירור נוירולוגי מעמיק יותר מהבירור אשר נעשה בפועל. אי לכך, מדובר ברשלנות רפואית מצד הרופאים הנתבעים... 

סרטן לאחר הקרנות נגד גזזת בילדות - האם רשלנות רפואית של המדינה?

האם רשלנות רפואית של המדינה התבטאה בכך שלא נמסרו לתובעת פרטים בדבר הסיכון לחלות בסרטן בעקבות הקרנות שעברה בילדותה נגד גזזת? 

חובת נוכחות רופא פרטי להיות בחדר הלידה ולבצע את הלידה

האם מעקב הריון פרטי אשר לא הסתיים בביצוע הלידה על ידי הרופא הפרטי מהווה הפרה של חובת האחריות כלפי המטופלת? 

אי אבחון גידול סרטני לאחר לידה על ידי גניקולוג ורופא מרדים - האם רשלנות?

האם רופאי בית החולים התרשלו כלפי המנוחה בכך שלא אבחון את מחלת סרטן הריאות ממנה סבלה לאחר צילום רנטגן אקראי שבוצע בעקבות דימום ומצוקה רפואית בתום לידה?  

איחור רשלני באבחון גידול בגזע המוח

התובעת טענה כי רופאת המשפחה ורופאי קופת חולים התרשלו בכך שהתעלמו מתלונותיה לאורך שנים, תוך שהם אינם עורכים את הבדיקות והבירורים הנדרשים...