www.rashlanut-refuit.org

פסק דין העוסק באבחון מחלה תוך ניתוח חוקר - האם הכרחי או שמא רשלנות?

פסק דין העוסק באבחון מחלה תוך ניתוח חוקר - האם הכרחי או שמא רשלנות?

התובעת, רווקה ללא ילדים, הגיעה לחדר המיון מספר פעמים בשל כאבים בבטנה. התובעת מציינת כי עברה הפלה לפניכן והודיעה על כך לרופאיה. לדברי התובעת, הרופאים הודיעו לה כי הסיבה לכאבי הבטן החריפים הינה חסימת מעיים, ולפיכך עליה לעבור ניתוח לשחרור החסימה.

 

מהלך הניתוח התברר למנתחים, כי "מדובר באבצס עם מוגלה בחצוצרה הימנית, ואבצס גדול נוסף בין החצוצרה למעי הגס". או אז, לדברי התובעת, קיימו המנתחים הכירורגיים "התייעצות טלפונית עם הגניקולוגים ובסיומה נכרתו שתי החצוצרות של התובעת". התובעת טוענת כי לא יודעה על כריתת החצוצרות.


האם יש לקבל את התביעה?

 


1. בית המשפט שופט את ההתנהלות הרפואית בהתאם להתרחשויות בזמן אמת, ולא בדיעבד, שכן בדיעבד אנו יודעים כי התובעת סבלה מדלקת אגנית קשה מאד, אשר לא אובחנה עד ביצוע הניתוח. ההתרשמות הרפואית הכללית היתה, שעיקר תלונותיה של התובעת מתייחסים לכאבים בבטן העליונה דווקא, דבר המרמז על קיומה של בעיה גסטרואנטרולוגית ולא בעיה גניקולוגית.


2. התמונה שעמדה לעיני הצוות הרפואי היתה של אשה צעירה, המתלוננת על כאבי-בטן, בעיקר בבטן העליונה. הצוות הרפואי היה מודע לעובדה, שהתובעת עברה הפלה יזומה כששה שבועות לפני פנייתה לחדר המיון בבית החולים, וכן היה מודע לכך שכשבועיים או יותר טרם הגעתה, היא החלה לסבול מכאבי-בטן. מהבדיקות הרבות שנערכו לתובעת עולה, כי הבירור הרפואי התנהל, הן במישור הגניקולוגי והן במישור הגסטרואנטרולוגי.


3. קיומה של ההפלה צויין בכל אחת מהבדיקות, אלא שבהיעדר סימנים אופייניים לקיומה של דלקת באגן, לא יכלו הרופאים לנחש שיתכן שהתובעת לוקה בזיהום אגני כתוצאה מביצוע ההפלה.


4. מדע הרפואה אינו מדע מדויק. חזקה על הרופאים שהם עושים כל שבידם על-מנת לרדת לחקר הבעיות הרפואיות הניצבות בפניהם, וההתנהלות הרפואית של הרופאים במקרה אשר בפני מאשרת זאת. הרפואה מתבססת על ניסיון רב שנים של רופאים באיבחון מחלות, ועל הספרות הרפואית שהתפתחה בעקבות נסיון זה, ומשכך קיים קושי אמיתי ואובייקטיבי לאבחן מחלות אשר אינן "מתנהגות" בהתאם לנסיון הרפואי התיאורים בספרות הרפואית, ממש כמו במקרה דנן.


5. היות והדלקת לא אובחנה, הרי ממילא לא היתה אינדיקציה רפואית למתן אנטיביוטיקה. עם זאת, גם אם היתה ניתנת אנטיביוטיקה, לא היה בכך כדי לרפא את התובעת ולייתר את הניתוח ותוצאותיו הקשות.


6. בתחילת הניתוח נראתה חסימת המעיים בלבד, ורק לאחר שזו נפתחה, פרצה המוגלה מכיוון האגן המודלק אל חלל הבטן, מצב אשר אליבא דכל המומחים סיכן את חייה, ואילץ את הרופאים לכרות את מקור הזיהום, הוא החצוצרות החולות. הרופאים הבהירו, שגם לאחר ניקוז המוגלה, המשיכה המוגלה להתפרץ מהחצוצרות החולות, דבר שלא הותיר כל שיקול-דעת בידי המנתחים, אשר נאלצו לכרות את החצוצרות.


לסיכום,

 

במקרה דנן עשה הצוות הרפואי שטיפל בתובעת כל מאמץ אפשרי על-מנת לגלות את סיבת כאבי הבטן מהם סבלה. בבירור היו מעורבים גניקולוגים, כירורגים ורנטגנולוגים, אולם, למצער, עד פתיחת הבטן ממש, לא הצליחו הרופאים לגלות את סיבת הכאבים. ובכך אין לראות התרשלות.


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

מחלת הסרטן - רשלנות רפואית באבחון וטיפול בסרטן

מחלת הסרטן - רשלנות רפואית באבחון וטיפול בסרטן

רשלנות רפואית בסרטן - כיצד יש להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית באיחור באבחון גידול? קראו עוד באתר "רשלנות רפואית" תמצאו פסקי דין, מאמרים, פנייות לעורכי דין ללא התחייבות... 

רשלנות רפואית בבדיקת מאמץ, מתי תוגש תביעה?

אבחון לקוי או טעות בפענוח תוצאות בדיקת מאמץ עלולים לשמש עילה להגשת תביעת רשלנות רפואית, זאת כאשר נגרם לנבדק נזק כתוצאה מהתנהלות לא סבירה של הרופא המטפל. 

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית במתן הקרנות נגד גזזת - התפתחות סרטן

חוק הגזזת נחקק על מנת להעניק פיצוי לפנים משורת הדין לחולי גזזת אשר עברו הקרנות על ידי המדינה.. האם התפתחות סרטן הינו רשלנות רפואית?. 

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית - ניתוח להסרת גידול בבלוטת יותרת המוח

התובע סובל מנזקים נוירולוגים בגין ניתוח רשלני על ידי מתמחה להוצאת גידול מבלוטת יותרת המוח... 

פסק דין בנוגע לפיצויי בעבור נזק כלכלי עקיף למשפחה לאחר רשלנות רפואית

האם התובע, אשר איבד את פרנסתו בגין רשלנות רפואית, יזכה לפיצויים בגין נזק כלכלי עקיף? 

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית בבדיקת קולונסקופיה - העברת נטל הראיה

האם נטל הראיה בתביעה שעניינה רשלנות רפואית בבדיקת קולונסקופיה יעבור לכתפי הרופאים בגין רשלנות רפואית בניהול רשומות רפואיות וקבלת הסכמה מדעת... 

רשלנות רפואית באבחון סרטן בלוטת התריס על ידי רופא צבאי

האם ניתן היה לאבחן את סרטן בלוטת התריס במהלך הבדיקות בשרשרת החיול או במרפאה בניצנים? האם תזכה משפחתה של החיילת שנפטרה בעקבות מחלת הסרטן לפיצויים מתוקף חוק הנכים? קראו עוד... 

העדר רשומה רפואית במהלך טיפול לאבחון גידול סרטני

האם התנהלותם של רופאי העור, אשר לא הקפידו על רישום רפואי הולם בעת הטיפול, הייתה רשלנית? האם עקב רשלנות זו התפתח הגידול הסרטני באפו של התובע?  

ביקור בית של רופא תורן - רשלנות רפואית באבחון דלקת קרום המוח

רשלנות רפואית? האם רופא תורן אשר הגיע לביתה של מטופלת ושגה באבחון הבדיקה, העניק טיפול רשלני? האם מותה של המטופלת, יום לאחר מכן בבית החולים, מטיל את האחריות על כתפיו של הרופא התורן? קראו עוד... 

מוות במהלך טיפול בדלקת קרום המוח - רשלנות רפואית של חדר מיון

רשלנות רפואית - האם הטיפול הרשלני בחדר המיון במטופלת הסובלת מדלקת בקרום המוח, הביא בסוף למותה של המנוחה? קראו עוד... 

רשלנות באבחון דימום מוחי עכבישי על ידי רופא חברת "ביקורופא"

חברת "ביקורופא" חתמה על הסכמי פשרה במסגרתו היא תשלם פיצויים בסך כ-2 מיליון שקלים לאישה ובני משפחתה... 

רשלנות באבחון מחלה? לא נעשו בדיקת דם למרות שיתוק על שם בל

תביעת פיצויים בגין רשלנות רפואית לאחר שלא נערכו לילדה בדיקות דם חרף ארבעה התקפים של שיתוק על שם בל... 

רופא משפחה המליץ על דיאטה במקום טיפול תרופתי - רשלנות?

האם רשלנות באבחון מחלה? רופא משפחה המליץ על דיאטה במקום להפנות את המטופל לקבלת טיפול רפואי תרופתי... 

האם רשלנות רפואית באבחון אירוע מוחי בבית חולים נהריה?

האם רופאי בית החולים נהריה פעלו תוך רשלנות רפואית ולא השכילו לאבחן את האירוע המוחי ממנו סבל המנוח? 

רשלנות רפואית באבחון התייבשות תינוק בחדר מיון

בית המשפט המחוזי פסק פיצויים בסך 16.1 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית באבחון התייבשות תינוק בחדר מיון... 

תביעה בעקבות רשלנות רפואית בבית אבות - חולה נפטר בגין אי אבחון מחלה

האם רשלנות רפואית באבחון מחלה בבית אבות גרמה לפטירתו המצערת של המנוח בגיל 69 בלבד? האם היה על רופאת המוסד להקשיב לבני משפחתו של המנוח? 

מטופל שוחרר מחדר מיון למרות בדיקת א.ק.ג לא תקינה - האם רשלנות?

המטופל, צעיר בן 26, הגיע לחדר המיון כאשר הוא סובל מכאבי ראש, שיעולים, שלשולים וחום. הרופאים ערכו בדיקת א.ק.ג ושחררו את החולה לביתו. 36 שעות לאחר מכן הוא נמצא ללא רוח חיים במיטתו... 

הפניה לרופא משפחה במקום לחדר מיון - אי אבחון אירוע מוחי

ביצוע בדיקה שטחית במסגרת ביקור בית. אי אבחון אירוע מוחי והפניה לרופא משפחה במקום לחדר מיון,.. 

רופא משפחה לא אבחן מפרצת מוחית - האם רשלנות רפואית?

האם רופא משפחה אשר לא אבחן מפרצת מוחית, התנהל באופן רשלני? 

האם רשלנות רפואית באי ביצוע בדיקת CT גרמה לעיוורון?

האם אי ביצוע בדיקת ה-CT במועד גרם למטופל לסבול מעיוורון? האם אי אבחון המחלה עולה כדי רשלנות רפואית? תגיות: נכות, טיפול אלטרנטיבי, אינסולין, אווסטין, עילת תביעה, אבילק, אבודרט, אנטיביוטיקה,